شرایط اخذ ویزای کار جمهوری چک

کشور چک به یکی از کشورهای با هزینه پایین زندگی در اروپا می باشد که یکی از دلایل انتخاب افراد همین امر می باشد. ویزای کار جمهوری چک و شرایط اخذ این ویزا دارای مراحل خاصی می باشد. برای آگاهی از مزایا و معایب مهاجرت کاری به جمهوری چک از طریق کار پیشنهاد می کنیم که مطالب ارائه شده در این مقاله را مطالعه بفرمایید. همچنین در کنار کسب اطلاعات عمومی در خصوص مهاجرت کاری به جمهوری چک و دریافت ویزای کار جمهوری چک در نهایت نیاز است که رزومه و شرایط شما به صورت خاص و تخصصی بررسی شود. برای این منظور می توانید با کارشناسان ما در موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس تلفنی داشته باشید و به صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید.

ویزای کار جمهوری چک

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی اخذ ویزای کار جمهوری چک

جمهوری چک یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که جمعیتی بالغ بر ۱۰٫۵۶ میلیون نفر دارد. هزینه های مناسب زندگی در مقایسه با برخی دیگر از کشوهای اروپایی و سطح رفاه قابل قبول موجب می شود که برخی از افراد این کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند. اگر مهاجرت کاری به جمهوری چک یکی از گزینه های شما در بین روش های مهاجرتی است بهتر است که قبل از اتخاذ تصمیم نهایی اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید. شرایط کار در جمهوری چک ، مشاغل مورد نیاز جمهوری چک و نحوه کاریابی در جمهوری چک از مهم ترین مواردی است که نیاز به بررسی دقیق و تخصصی دارند. در ادامه نوشتار به تفصیل این موارد بررسی گردیده اند.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار جمهوری چک

بر اساس قانون کشورهای اتحادیه اروپا اگر شخصی شهروند جمهوری چک یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا باشد برای کار در جمهوری چک ، نیازی به دریافت ویزای کاری نخواهد داشت. اما شهروندان سایر کشورها برای کار در جمهوری چک مستلزم دریافت ویزای کار جمهوری چک هستند و باید کارت اقامت کاری در این کشور را دریافت کنند. به عبارت دیگر یک شهروند غیر اتحادیه اروپا برای مهاجرت کاری به جمهوری چک و کار در این کشور باید مجوز کار داشته باشد. بدین منظور کارفرمایی که مایل به استخدام یک نیروی کار خارجی است باید به اداره کار در جمهوری چک اثبات کند که نتوانسته است نیروی کار مورد نظر خود را در جمهوری چک و حتی سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیابد. تنها در این صورت و با تائید اداره کار و همچنین اداره مهاجرت شما می توانید ویزای کاری جمهوری چک را دریافت کرده و مهاجرت کاری به جمهوری چک داشته باشید.

علاوه بر نامه پیشنهاد کاری (جاب آفر) برای دریافت ویزای کاری جمهوری چک و مهاجرت کاری به جمهوری چک مدارک دیگری نیز باید به سفارت ارائه دهید. برخی از این مدارک عبارتند از پاسپورت معتبر، گواهی سوء پیشینه، ارائه اسناد تمکن مالی و همچنین آدرس محلی که قرار است بعد از مهاجرت کاری به جمهوری چک در آن سکونت داشته باشید. بدیهی است که روند اداری و پروسه کاری برای دریافت ویزای کاری جمهوری چک پیچیدگی های خاص خود را دارد و بهتر است که در این زمینه از فردی که نسبت به قوانین جمهوری چک آگاه بوده و با این پروسه آشنایی دارد کمک بگیرید. موسسه مشاوره ای MIE اتریش برای دریافت ویزای کاری به بسیاری از کشورهای اروپایی خدمات ارائه می دهد. همچنین با دارا بودن مجوز کاریابی در اروپا می تواند برای کاریابی در جمهوری چک به افراد متقاضی برای کار در جمهوری چک جهت یافتن کار مناسب خدمات ارائه دهد.

ویزای کار جمهوری چک و مشاغل مورد نیاز جمهوری چک

اگر قصد مهاجرت کاری به جمهوری چک را دارید بهتر است در ابتدا نگاهی به لیست مشاغل مورد نیاز در جمهوری چک بیاندازید تا ببنید بازار کار مربوط به شغل مورد نظر شما در این کشور چگونه است. خوشبختانه نرخ بیکاری در جمهوری چک به نسبت پایین بوده و این بیان کننده این است که شانس بالایی برای ورود به بازار کار در این کشور وجود دارد. البته نباید فراموش کرد که فرآیند استخدام یک نیروی کار خارجی در جمهوری چک ساده نیست و موانع زیادی برای یک کارفرما که تمایل به استخدام یک تبعه خارج از اتحادیه اروپا دارد، وجود دارد. با این وجود به دلیل نیاز این کشور به نیروی کار متخصص در صورتی که شما دارای یک رزومه کاری قابل قبول باشید همچنان این شانس برای شما وجود دارد اما در نظر بگیرید که استخدام یک نیروی کار داخلی و شهروند جمهوری چک همواره نسبت به شما در اولویت قرار دارد. در ادامه نگاهی به نمودار نرخ بیکاری جمهوری چک در دو سال گذشته می اندازیم.

مشاغلی مانند امور بیمه و مالیات، مشاغل مدیریتی، خدمات درمانی و مهندسی از جمله مشاغلی هستند که در صدر لیست مشاغل مورد نیاز جمهوری چک قرار گرفته اند. بنابرین اگر دارای تحصیلات مرتبط و سابقه کاری مناسب در این زمینه ها هستید می توانید شانس خود را برای کاریابی در جمهوری چک امتحان کنید. در نمودار زیر متوسط حقوق دستمزد در جمهوری چک در سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ارائه شده است. همان طور که مشاهده می کنید این متوسط حقوق و دستمزد به طور کلی یک سیر صعودی را طی کرده است و رو به افزایش بوده است.

ویزای کار جمهوری چک

ویزای کار جمهوری چک و میزان حقوق در جمهوری چک

در جداول زیر می توانید شغل هایی که دارای بالاترین میزان حقوق و دستمزد در جمهوری چک هستند را مشاهده کنید.

بالا ترین میزان حقوق و دستمزد
۱۶۷,۷۷۷مدیریت سطح بالا
۱۳۶,۹۷۷مدیریت
۱۳۶,۴۷۷مهندس IT
۱۱۳,۳۱۸اقتصاد و امور مالی
۱۰۴,۲۸۷مدیر فروش
۱۰۰,۵۸۸مدیر مالی
۸۵,۵۲۳خلبان
۸۰,۴۱۹مهندسی

حقوق متوسط برای مشاغل سطح پایین نیز بین ۱۷,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ کرون چک می باشد. بنابرین اگر قصد مهاجرت کاری به جمهوری چک را دارید بهتر است که دارای تحصیلات دانشگاهی و سابقه کار مرتبط باشید. زیرا امکان مهاجرت کاری به جمهوری چک برای مشاغل سطح پایین و ساده که نیاز به تخصصی خاصی ندارند نه تنها دارای شانس بالایی نیست بلکه مزایای خاصی نیز به همراه ندارد. علاوه بر این با توجه به سیاست های سختگیرانه جمهوری چک برای استخدام افراد خارجی بدیهی است که به علت اولویت شهروندان چک و سایر کشورهای اروپا برای استخدام نسبت به یک فرد خارجی برای یک کارفرما منطقی نخواهد بود که زمان و انرژی خود را برای مجاب کردن اداره کار و اداره مهاجرت صرف کند تا راضی به استخدام یک نیروی کار خارجی شوند.

همواره این موضوع را در نظر داشته باشید که یافتن شغل مناسب در محیط یک کشور پروسه ساده تری است و شما شانس بالاتری خواهید داشت. بنابرین برخی از افراد ترجیح می دهند که به جای دریافت ویزای جاب آفر از طریق ویزای جاب سیکر یا ویزای جست و جوی کار برای مهاجرت کاری اقدام کنند. اتریش و آلمان دو کشور اروپایی هستند که اتباع ایرانی می توانند شانس بالایی برای دریافت ویزای جاب سیکر داشته باشند. مهاجرت کاری به جمهوری چک از طریق ویزای جاب سیکر ممکن نیست و شما باید حتماً جاب آفر داشته باشید.

وضعیت اخذ اقامت و تابعیت جمهوری چک با ویزای کار جمهوری چک

پس از مهاجرت کاری به جمهوری چک، در صورتی که به مدت ۵ سال در این کشور مشغول به کار به صورت قانونی باشید و بیمه و مالیات پرداخت نمایید می توانید برای اخذ اقامت دائم جمهوری چک اقدام کنید. برای دریافت اقامت دائم جمهوری چک باید اثبات کنید که به مدت ۵ سال در این کشور حضور مستمر داشته اید و بیمه و مالیات را پرداخت کرده اید. همچنین باید آدرس محل سکونت شما مشخص باشد. پروسه دریافت اقامت دائم پس از این که درخواست آن را اعلام کردید به طور معمول ممکن است تا ۳ ماه زمان ببرد. پس از دریافت اقامت دائم می توانید برای دریافت پاسپورت جمهوری چک اقدام نمایید. به طور معمول پس از گذشت ۵ سال از اقامت دائم جمهوری چک فرد می تواند پاسپورت این کشور را دریافت نماید.

فردی که برای کار در جمهوری چک ویزا دریافت کرده است می تواند در صورت تاهل برای همسر و فرزندان خود که زیر سن قانونی هستند نیز درخواست ویزای همراه نماید. مدت زمان این ویزا معمولاً ۱ ساله یا ۲ ساله می باشد اما قابل تمدید است. شخصی که ویزای کار جمهوری چک را دریافت کرده است باید برای هر یک از اعضای خانواده خود به صورت جداگانه درخواست نماید. در صورتی با ویزای همراه موافقت می شود که فرد اصلی نشان دهد تمکن مالی لازم را برای برآورده کردن هزینه های زندگی همراهان خود در جمهوری چک دارد. ارائه آدرس محل سکونت، گواهی سوء پیشنه هر یک از همراهان به جز فرزندان زیر ۱۵ سال و بیمه نیز از جمله مدارک مهم برای دریافت ویزای همراه جمهوری چک می باشد.

سوالات متداول درباره ویزای کار جمهوری چک

✔️ فردی که مهاجرت کاری به جمهوری چک کرده است در هفته چند ساعت اجازه کار دارد؟

ساعات کاری جمهوری چک نسبت به حقوق و دستمزد در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی بالاتر است و این کشور رتبه چهارم در اروپا را برای ساعات کاری بالا به خود اختصاص داده است.

✔️ آیا متوسط حقوق و دستمزد جمهوری چک برای زنان و مردان فرق می کند؟

متاسفانه جمهوری چک از جمله کشورهایی است که میزان حقوق و دستمزد در آن برای مردان و زنان متفاوت بوده و در این زمینه تبعیض قائل می شود. متوسط حقوق برای مردان ۴۷,۸۱۹ کرون چک و برای زنان ۳۷,۶۵۱ کرون چک می باشد.

✔️ آیا برای مهاجرت کاری به جمهوری چک باید به زبان این کشور مسلط بود؟

وجود شرکت های بین المللی زیاد در جمهوری چک موجب شده است که برخی از کارفرمایان تمایل زیادی برای استخدام نیروهایی داشته باشند که مسلط به زبان انگلیسی هستند. لذا در صورت تسلط به زبان انگلیسی شانس خوبی برای یافتن شغل مناسب خواهید داشت اما بدیهی است که آشنایی با زبان رسمی این کشور شانس شما را برای مهاجرت کاری به جمهوری چک دو چندان خواهد کرد.

✔️ بهترین شهرهای جمهوری چک برای کار و زندگی کدام اند؟

میزان فرصت های شغلی در شهرهای بزرگ بسیار بیشتر بوده و نرخ بیکاری در برخی از این شهرها زیر ۱ درصد است. حال آن که در شهرهای کوچک تر و کم جمعیت تر این نرخ بیکاری تا ۲۰ درصد نیز افزایش می یابد. لذا پیشنهاد می شود برای مهاجرت کاری به جمهوری چک حتماً فرصت های شغلی موجود در شهرهای مختلف را بررسی نمایید.

سخن پایانی در خصوص ویزای کار جمهوری چک

مهاجرت کاری به جمهوری چک ، مشاغل مورد نیاز جمهوری چک و سایر مواردی که برای مهاجرت به جمهوری چک از طریق کار اهمیت دارند، در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. شما می توانید برای کاریابی در جمهوری چک از سایت های معتبر کاریابی و همچنین موسساتی که دارای مجوز کاریابی در اروپا هستند کمک بگیرید. موسسه مشاوره ای MIE اتریش دارای مجوز کاریابی در اروپا بوده و برای این منظور می تواند شما را یاری کند. اما بر حسب تجربه پیشنهاد ما این است که اولویت خود را برای کاریابی در کشورهای تاپ اروپایی و پیشرفته تر قرار دهید. زیرا هم میزان حقوق و دستمزد در این کشورها بالاتر است و هم خدمات رفاهی و اجتماعی بالاتری را به شهروندان خود ارائه می دهند. شما می توانید برای بررسی دقیق رزومه خود و ارزیابی فرصت های شغلی مختلف در کشورهای اروپایی با کارشناسان ما مشاوره رایگان داشته باشید. همچنین با طرح سوالات خود در قسمت پرسش و پاسخ وبسایت های موسسه پاسخ آن ها را در اسرع وقت دریافت نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *