شرایط اقامت و اخذ ویزای کار آلمان

کشور آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای موجود در جهان می باشد که با کمبود نیروی کار ماهر مواجه بوده و اقدام به صدور ویزای کار آلمان جهت مهاجرت کاری به آلمان برای افراد دارای تخصص و مهارت می نماید. نیاز به جذب نیروی کار خارجی در سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرده و این کشور سیاست هایی را در زمینه آسان‌تر نمودن شرایط دریافت ویزای کاری در پیش گرفته است. متقاضیان از جمله ایرانیان عزیز  می توانند از طریق ویزای کار و یا ویزای جستجوی کار آلمان وارد این کشور شده و از این طریق با توجه به شرایطی اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

جهت بالا بردن اطلاعات متقاضیان عزیز در رابطه با ویزای کار آلمان ما در این مقاله تلاش می نماییم تا این موضوع را مورد بررسی علمی قرار دهیم. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره تلفنی رایگان و یافتن پاسخ سوالات احتمالی خود در رابطه با این موضوع و ویزای کاری سایر کشورها با موسسه MIE ارتباط برقرار نمایید.

ویـزای کـار آلـمان

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با شرایط اخذ ویزای کار آلمان

ویـدئــو

پـادکست

شرایط عمومی ویزای کار آلمان

در طی سال های اخیر کشور آلمان یکی از مقاصد اصلی بسیاری از کارجویان از سراسر جهان بوده است. دریافت ویزای جستجوی کار در آلمان و همچنین دریافت جاب آفر از سوی کارفرما از راه های اصلی دریافت ویزای کار برای علاقه مندان به مهاجرت کاری به آلمان می باشند. با توجه به قوانین اعمال شده در سال ۲۰۲۱ در رابطه با ویزای کار آلمان، این کشور شرایط را برای مهاجرین آسان‌تر نموده است. راه های مختلفی نظیر تحصیل، پناهندگی، سرمایه گذاری، تولد و ازدواج در کنار  کاریابی در آلمان از روش های مرسوم مهاجرت به این کشور می باشند. تهیه مقاله موجود توسط تیم حرفه ای موسسه MIE انجام گرفته است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع از نظر قانونی حرام است.

یکی از موضوعاتی که متقاضیان کار در آلمان باید به آن توجه نمایند میزان نرخ بیکاری در این کشور است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار آلمان نرخ بیکاری در این کشور در حال حاضر  حدود چهار درصد است که همین امر یکی از عوامل اصلی جذب نیروی کار خارجی است. علاقه مندان به اخذ ویزای کار آلمان با دیپلم باید بدانند که این کار امکان‌پذیر نمی باشد و در کل ویزای کاری آلمان بدون مدرک تحصیلی نیز برای افراد صادر نمی گردد.

انواع ویزای کار آلمان

همانگونه که بیان نمودیم کشور آلمان در حال حاضر شرایط ساده تری را جهت دریافت ویزای کاری آلمان برای متقاضیان در نظر گرفته است و شرایط کار در آلمان برای ایرانیان نیز تا حدودی ساده تر شده است. به عنوان مثال در گذشته حداقل مدرک تحصیلی ارائه شده از سوی متقاضی مدرک کارشناسی بود اما در حال حاضر تنها داشتن مدرک کاردانی و یا حتی مدرک دو سال آموزش فنی حرفه ای کافی است، اما متاسفانه مورد دوم برای ایرانیان امکان‌پذیر نمی باشد. انواع مختلفی از ویزای کاری در آلمان ارائه می گردند که در این قسمت مقاله بررسی می گردند.

  • ویزای کار از طریق دریافت جاب آفر از جانب کارفرمای آلمانی

     علاقه مندان به دریافت ویزای کاری آلمان در صورت دریافت یک پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای آلمانی می توانند اجازه کار در آلمان را دریافت نموده و به ویزای کار آلمان دست پیدا نمایند. با دریافت جاب آفر، متقاضیان باید با تهیه مدارک مورد نیاز به صورت کامل با مراجعه به سفارت آلمان درخواست خود را ارائه نمایند. یکی از امتیازاتی که در حال حاضر متقاضیان آگاه از  شرایط کاریابی در آلمان با آن روبرو می باشند این است که متقاضیان اروپایی در حال حاضر جهت دریافت جاب آفر هیچ برتری به دیگر اتباع ندارند، در صورتی که در گذشته اولویت با اتباع اروپایی بود. افراد متقاضی این نوع ویزا در صورتی که بالای ۴۵ سال باشند باید بتوانند پیشنهاد شغلی دریافت نمایند که حقوق آن ۳,۶۸۵ یورو در ماه باشد. داشتن مهارت و تخصص، مدرک تحصیلی سطح بالا، تسلط به دو زبان آلمانی و انگلیسی به متقاضیان در دریافت پیشنهاد شغلی کمک بسیاری می نمایند.

  • ویزای جستجوی کار آلمان ( JOB SEEKER)

     ویزای جستجوی کار آلمان این امکان را برای برای متقاضیان کاریابی در آلمان ایجاد می نماید که مدت زمان شش ماه به جستجوی کار در این کشور بپردازند. متقاضیان همچنین می توانند از طریق سایت جستجوی کار در آلمان اقدام به کاریابی در این کشور نمایند. در صورتی که با جستجوی کار، متقاضی موفق به یافت شغل شود، ویزای کاری آلمان را دریافت می نماید و در غیر این صورت باید هرچه سریعتر کشور آلمان را ترک نماید. افرادی که علاقه مند به دریافت این نوع ویزا می باشند باید حداقل دارای سه سال سابقه کار و مدرک زبان آلمانی در سطح B1 باشند. یکی دیگر از شرایط دریافت این نوع ویزا داشتن حداقل مدرک کاردانی است که حتما باید مورد تایید کشور آلمان قرار گیرد. همچنین افراد باید تمکن مالی خود را جهت پوشش دهی هزینه های زندگی در مدت زمان شش ماه در آلمان را به اثبات برسانند. یکی از نکات قابل توجه در رابطه با دریافت این نوع ویزا امکان اشتغال به کار موقت در مدت زمان اعتبار این ویزا است.

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان

جهت دریافت اجازه کار آلمان و اشتغال به کار در این کشور از طریق ویزای کاری، متقاضیان برای طی نمودن پروسه مربوطه باید باید مدارکی را به سفارت کشور آلمان تحویل دهند. متاسفانه بسیاری از متقاضیان این امر را کاملاً ساده تلقی نموده و بدون دریافت مشاوره اقدام به جمع آوری مدارک می نمایند که در اکثر مواقع با ریجکتی ویزا روبرو می گردند. لذا پیشنهاد می نماییم قبل از اقدام به تهیه مدارک با وکلای معتبر مهاجرتی مشاوره نموده و از تجربیات آنها بهره مند گردید. در ادامه مهمترین مدارک برای دریافت ویزای کار آلمان مشخص گردیده اند:

پاسپورت دارای اعتبار

مدارک تحصیلی به صورت کامل

اثبات حداقل سه سال سابقه کاری

مدرک زبان آلمانیB1

اسناد اثبات کننده تمکن مالی

ویـزای کـار آلـمان

هزینه ویزای آلمان

متقاضیان مهاجرت کاری به آلمان جهت بررسی پرونده خود و صدور ویزای کار این کشور توسط سفارت باید هزینه ویزای کار آلمان را به سفارت پرداخت نمایند. هزینه بررسی این نوع ویزا ۷۵ یورو است که فرد باید در روز انجام مصاحبه آن را طبق فیش پرداخت نماید و فیش آن را ضمیمه مدارک خود نماید. علاوه بر هزینه ذکر شده، هزینه های جانبی دیگری نظیر هزینه ترجمه تمامی مدارک، هزینه های مربوط به اجاره خانه و یا رزو هتل جهت مراجعه به سفارت محلی در آلمان و… وجود دارند. متقاضیان ویزای کاری آلمان باید دارای بیمه مسافرتی با پوشش ۳۰ هزار یورو باشند. اثبات تمکن مالی به مبلغ ۵,۱۱۸ یورو جهت شش ماه زندگی در آلمان نیز از ضروریات دریافت ویزای کاری کشور آلمان است.

ویزای کاری آلمان و ویزای همراه

کشور آلمان با توجه به سیاست های خود در زمینه جذب نیروی کار خارجی ماه و متخصص، شرایطی را فراهم نموده است تا خانواده متقاضیان متاهل ویزای کار آلمان بتوانند به آنها بپیوندند. البته منظور از خانواده تنها همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال هستند. متقاضیان پس از ورود به بازار کار کشور آلمان و دریافت اقامت این کشور می توانند برای خانواده خود درخواست ویزای همراه نمایند. افراد دارنده ویزای جستجوی کار در آلمان نمی توانند در طی مدت زمان شش ماه اعتبار این ویزا خانواده خود را همراه ببرند. همراهان در کشور آلمان همانند یک شهروند آلمانی می توانند از تمامی خدمات این کشور استفاده نموده و فرزندان آنها به تحصیل رایگان در آلمان مشغول گردند. همسر متقاضی نیز می تواند از طریق دریافت ویزای کار در آلمان مشغول به کار گردد.

ویزای کار آلمان و میزان حقوق در آلمان

یکی از موضوعات دارای اهمیت برای علاقه مندان به کار در کشور آلمان، اطلاع از میزان حقوق در این کشور است. میانگین حقوق در کشور آلمان حدود ۳,۷۷۰ یورو است. کمترین میزان حقوق در این کشور کمتر از ۱,۵۰۰ یورو بوده و میزان حقوق مردان در کشور آلمان ۲۱ درصد بیشتر از درآمد زنان در این کشور است.

شغلحقوق (یورو)شغلحقوق(یورو)
پزشکان متخصص۷,۰۵۴خلبانان۶,۹۲۷
دستیاران پزشکان۵,۶۷۷وکلا۵,۵۰۶
مهندسین مکانیک۵,۲۰۱فیزیکدانان۵,۳۶۱
ریاضیدانان۵,۱۶۳مهندسین برق۵,۱۶۰
مهندسین کامپیوتر۴,۵۸۳مهندسین عمران۴,۳۹۴
مکانیکان صنعتی۴,۱۵۰معلم بزرگسالان۴,۱۲۳
مترجمان۴,۰۵۳آتش نشانان۴,۰۵۳
پرستاران۲,۴۰۵کارگران۲,۸۵۹
آشپزان۲,۹۸۰مربیان۳,۱۸۰
حسابداران۳,۴۲۷متخصصین تبلیغات۳,۸۸۰

سوالات متداول درباره ویزای کاری آلمان

✔️ حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری آلمان چیست؟

داشتن مدرک کاردانی حداقل مدرک ضروری جهت دریافت ویزای کاری آلمان است.

✔️ مدت زمان اعتبار ویزای جستجوی کار آلمان چقدر است؟

مدت اعتبار ویزای جستجوی کار آلمان ۶ ماه است.

✔️ متقاضیان کار در آلمان باید دارای چه مدرک زبانی باشند؟

متقاضیان کار در آلمان باید دارای مدرک زبان B1 آلمانی باشند.

✔️ هزینه ویزای کار آلمان چقدر است؟

هزینه بررسی پرونده متقاضیان ویزای کاری آلمان ۷۰ یورو است که باید به سفارت آلمان پرداخت گردد و علاوه بر این مبلغ هزینه های جانبی دیگری نیز وجود دارند.

سخن پایانی در خصوص ویزای کار آلمان

ما در این مقاله به بررسی ویزای کاری آلمان و شرایط کار در آلمان برای ایرانیان پرداختیم. امکان صدور ویزای کار آلمان با دیپلم و در کل دریافت ویزای کار آلمان بدون مدرک تحصیلی وجود ندارد و از ضروریات این نوع ویزا ارائه مدرک کاردانی مورد تایید کشور آلمان است. متقاضیان می توانند با دریافت پیشنهاد شغلی جهت اشتغال به کار وارد کشور آلمان شوند و یا از طریق دریافت ویزای جستجوی کار، از طریق سایت جستجوی کار آلمان و یا مراکز کاریابی، با یافتن شغل ویزای کاری این کشور را دریافت نمایند. متقاضیان پس از اشتغال به کار و دریافت کارت اقامت کشور آلمان می توانند برای خانواده خود درخواست ویزای همراه نمایند. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات تکمیلی در رابطه با ویزای کاری آلمان با موسسه MIE ارتباط برقرار نموده و یا سوالات خود را در بخش زیر همین متن مطرح نمایید تا پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *