هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر است؟

کانادا، کشوری در شمال قاره آمریکا که دومین کشور پهناور جهان قلمداد می شود، از جمله کشورهایی است که سال ها تمرکز خود را بر جذب دانشجویان و دانش آموزان بین المللی گذاشته است. مزایایی از جمله هزینه های تحصیلی پایین تر نسبت به کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس، نظام تحصیلی با کیفیت، دانشگاه های مطرح و دارای رتبه عالی، امکان کار دانشجویی در کانادا و بازار کار خوب و امکان دریافت اقامت دائم پس از تحصیل و کار در این کشور، از جمله دلایلی است که افراد بسیاری را جذب مهاجرت تحصیلی به کانادا می کند. در این مقاله قصد داریم شما را با هزینه مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، شهریه دانشگاه های کانادا و هزینه کالج های کانادا و مدارس آن آشنا کرده و به این پرسش اساسی پاسخ دهیم که مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی و دریافت مشاوره رایگان با مشاوران خبره ما در موسسه MIE تماس بگیرید.


مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد؟ در ۳۰ ثانیه

 


شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

بررسی کلی میزان شهریه تحصیلی در کانادا

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل شامل هزینه ویزای تحصیلی کانادا، هزینه شهریه دانشگاه های کانادا و مدارس و کالج های آن به علاوه هزینه زندگی دانشجویی در کانادا می شود. به منظور سنجش میزان هزینه مهاجرت تحصیلی به هر کشوری از جمله کشور کانادا عوامل تاثیرگذار متعددی باید در نظر گرفته شوند. شهر و دانشگاه انتخابی فرد متقاضی، مقطع مورد نظر وی برای تحصیل و هم چنین رشته تحصیلی دانشجو یا دانش آموز از جمله مهم ترین عوامل تاثیرگذار در این زمینه هستند. به طور کلی می توان گفت که در مقایسه با کشورهایی از جمله آمریکا و انگلیس، هزینه تحصیل در کانادا و شهریه دانشگاه های کانادا و مدارس و کالج های آن پایین تر بوده و در عین حال تحصیل در این کشور از کیفیت بالایی نیز برخوردار است.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد؟

ویـدئــو

پـادکست

هزینه مهاجرت تحصیلی در مدارس کانادا چقدر است؟

من جمله مسیرهای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، مهاجرت دانش آموزی به این کشور می باشد. وجود مدارس بین المللی فراوان با کیفیت بالا در نقاط مختلف کانادا، این کشور را یکی از محبوب ترین مقاصد افرادی کرده است که می خواهند فرزندشان در خارج از کشور به مدرسه برود. عموما بچه ها در سنین ۶ تا ۱۶ سالگی در کانادا به مدرسه می روند.

تحصیل فرزندان در مدارس کانادا هم در مدارس خصوصی و هم دولتی امکان پذیر است هزینه تحصیل در مدارس روزانه دولتی کانادا برای فرزندان اتباع کانادا و همچنین فرزندان افرادی که با ویزای تحصیلی یا کاری در کانادا اقامت دارند، رایگان است. هم چنین از آنجا که شرط تحصیل در مدارس دولتی کانادا، حضور قیم دانش آموز در خاک کانادا است، عموما مدارس شبانه روزی بین المللی بیشتر مورد توجه افراد قرار می گیرد. هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی که شامل شهریه مدرسه و محل اقامت دانش آموز می شود به طور میانگین سالیانه بین ۳۰,۰۰۰ تا ۸۰,۰۰۰ دلار کانادا است.

هم چنین یکی دیگر از نقاط قابل توجه تحصیل دانش آموزان در مدارس بین المللی کانادا این است که والدین دانش آموزان زیر ۱۲ سال می توانند ویزای همراه کانادا را دریافت کرده و در طول تحصیل فرزند، او را در محیط همراهی کنند. باید توجه کرد که در این حالت ویزای همراه، اجازه کار به وی تعلق نمی گیرد.

پس از اتمام تحصیلات مدرسه، فرد می تواند برای ادامه تحصیل خود یکی از دو مسیر کالج یا دانشگاه را انتخاب کند. دوره های دانشگاهی تنوع بیشتری دارند ولی دوره های کالج به دلیل کوتاه مدت بودن، هزینه های کمتری را می طلبند. هزینه کالج در کانادا بسته به طول دوره متنوع بوده و اگرچه کالج های کانادا از تنوع بسیاری برخوردار بوده ولی به طور کلی کالج های عمومی ارزانتر از کالج های خصوصی هستند. در جدول زیر می توانید لیستی از بهترین کالج های کشور کانادا و حدود شهریه سالانه آن ها را مشاهده کنید:

هزینه مهاجرت تحصیلی در کالج کانادا

پس از اتمام تحصیلات مدرسه، فرد می تواند برای ادامه تحصیل خود یکی از دو مسیر کالج یا دانشگاه را انتخاب کند. دوره های دانشگاهی تنوع بیشتری دارند ولی دوره های کالج به دلیل کوتاه مدت بودن، هزینه های کمتری را می طلبند. هزینه کالج در کانادا بسته به طول دوره متنوع بوده و اگرچه کالج های کانادا از تنوع بسیاری برخوردار بوده ولی به طور کلی کالج های عمومی ارزانتر از کالج های خصوصی هستند. در جدول زیر می توانید لیستی از بهترین کالج های کشور کانادا و حدود شهریه سالانه آن ها را مشاهده کنید:

نام کالجحدود میانگین شهریه سالیانه
BOW VALLEY COLLEGE۱۱,۰۰۰ دلار کانادا
CENTENNIAL COLLEGE۲۰,۰۰۰ دلار کانادا
HUMBER COLLEGE۱۵,۰۰۰ دلار کانادا
ST. LAWRENCE COLLEGE۱۶,۰۰۰ دلار کانادا

شهریه کارشناسی در کانادا

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا می توانند با داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله، مدرک زبان و دیگر پیش نیازهای مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع درخواست دهند. از آنجا که تنوع دانشگاه ها و رشته های مقطع کارشناسی در کانادا متنوع است، در تخمین میزان هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا، دو عامل دانشگاه و رشته انتخابی فرد بسیار تعیین کننده هستند. رشته های علوم کامپیوتر، ریاضی، زبان و مهندسی از جمله پرطرفدارترین رشته ها در مقطع کارشناسی در کانادا هستند. به طور کلی رشته های پزشکی و مهندسی نسبت به سایر رشته ها پرهزینه تر هستند. به طور میانگین می توان شهریه دانشگاه های کانادا را در مقطع کارشناسی سالانه بین ۵,۵۰۰ دلار تا ۲۹,۰۰۰ دلار در نظر گرفت. مدارک زیر به طور کلی برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا الزامی هستند:

دیپلم ۱۲ ساله

مدرک زبان

مدارک هویتی

مدارک تمکن مالی

شهریه کارشناسی ارشد در کانادا

امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا برای متقاضیان دارای مدرک کارشناسی وجود دارد. طول دوره این مقطع در کشور کانادا معمولا یک یا دو سال است. تحصیل در این مقطع نیز با توجه به رسمیت دو زبان انگلیسی و فرانسوی در کشور کانادا، به هر دو زبان امکان پذیر است. یکی از مهم ترین نکات در میزان موفقیت درخواست پذیرش کارشناسی ارشد کانادا، میزان گپ تحصیلی فرد متقاضی است.

به طور کلی گفته می شود که هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا به نسبت هزینه تحصیل کارشناسی در این کشور ارزان تر است. با این حال در این مقطع نیز دو عامل دانشگاه و رشته انتخابی فرد بر میزان هزینه تحصیلی تاثیرگذار هستند. برای مثال گفته می شود که رشته MBA یکی از پرهزینه ترین رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا است. به طور کلی می توان شهریه دانشگاه های کانادا را در مقطع کارشناسی ارشد بین ۱۳,۰۰۰ دلار تا ۲۰,۰۰۰ دلار در نظر گرفت. مدارک زیر به طور کلی برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا الزامی هستند:

مدرک کارشناسی

مدرک زبان

مدارک هویتی

مدارک تمکن مالی

رزومه

دو توصیه نامه

انگیزه نامه

مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد

بررسی شهریه دکترا در کانادا

در دوره دکترا مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد ؟ برای پاسخ به این سوال این بخش را مطالعه بفرمایید. هزینه تحصیل دکترا در کانادا طیف بسیار گسترده ای دارد. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا ممکن است بین ۳ تا ۶ سال باشد و تحصیل می تواند به زبان انگلیسی یا فرانسوی انجام شود. تحصیل در این مقطع عموما بر پایه تحقیق بوده و دانشجو مدت زمان زیادی را در کلاس حضور نخواهد داشت. طیف گسترده هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا به این دلیل است که عموما امکان دریافت بورسیه و فاند در این مقطع فراهم است که می تواند بخشی از هزینه های تحصیلی فرد را پوشش دهد.

مقطع دکتری در کانادا بهترین مقطع دانشگاهی برای دریافت بورسیه است و امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نسبتا پایین است. تعدادی از بورسیه های موجود برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا عبارت اند از:

بورسیه IDRC

بورسیه جوایز الماس ملکه الیزابت دوم

بورسیه وینج کانادا

بدون در نظر گرفتن بورسیه های تحصیلی، هزینه تحصیل در این مقطع می تواند بین ۱۰,۰۰۰دلار تا ۲۰,۰۰۰ دلار متغیر باشد. مدارک زیر به طور کلی برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا الزامی هستند:

ریز نمرات مقطع تحصیلی پیشین

مدرک زبان

مدارک هویتی

مدارک تمکن مالی

رزومه

دو توصیه نامه

پروپوزال

شهریه تحصیلی و معرفی دانشگاه های کانادا

کشور پهناور کانادا دارای دانشگاه هایی مطرح در نقاط مختلف است.  بسیاری از این دانشگاه های کانادایی در رتبه بندی های بین المللی در فهرست ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه تورنتو، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه واترلو، دانشگاه مک مستر و دانشگاه مونترال از جمله دانشگاه های موجود در این فهرست هستند که می توانید رتبه بندی آنها را در جدول زیر مشاهده کنید:

نام دانشگاهرتبه بین المللی
دانشگاه تورنتو۲۵
دانشگاه مک گیل۳۱
دانشگاه بریتیش کلمبیا۴۵
دانشگاه واترلو۱۶۶
دانشگاه مونترال۱۱۸
دانشگاه آلبرتا۱۱۹

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

تا به این قسمت دریافتیم که مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد و در این بخش از سایر هزینه ها مطلع می گردیم. هزینه زندگی دانشجویی در کانادا شامل مواردی از جمله محل سکونت، رفت و آمد، غذا و مایحتاج تحصیلی می شود که یکی از مهم ترین معیارهای آن، شهر محل اقامت فرد دانشجو است. به طور کلی اینطور عنوان می شود که متوسط هزینه های زندگی یک دانشجوی بین المللی در کانادا سالانه بین ۱۰,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ دلار کانادا خواهد بود. هم چنین در جدول زیر می توانید فهرستی از قیمت اصلی ترین ملزومات زندگی یک دانشجو در کانادا را مشاهده کنید:

نام اقلامقیمت اقلام به دلار کانادا
یک لیتر شیر۲٫۴۶
۵۰۰ گرم نان۲٫۹۴
یک کیلوگرم برنج۳٫۷۰
یک کیلوگرم پنیر۱۲٫۸۷
یک کیلوگرم سیب۴٫۲۰
بطری آب یک و نیم لیتری۲٫۱۵
۱۲ عدد تخم مرغ۳٫۵۴

هزینه ویزای تحصیلی کانادا و بررسی ویزای همراه

پس از اطلاع از مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد و بررسی شرایط خود، نوبت به بررسی شرایط اخذ ویزای تحصیلی می رسد. هزینه ویزای تحصیلی کانادا به مبلغی گفته می شود که دولت کانادا برای بازبینی و ارائه نتیجه پرونده متقاضی در نظر می گیرد و این هزینه در حال حاضر ۱۵۰ دلار کانادا در نظر گرفته شده است. فرد متقاضی با در دست داشتن نامه پذیرش از مرکز آموزشی مورد نظر، پاسپورت معتبر، مدرک دال بر تمکن مالی، انگیزه نامه و مدرک زبان و پرداخت مبلغ عنوان شده می تواند درخواست دریافت ویزای تحصیلی کانادا را ثبت کند.

یکی از جنبه های برتری محصلین در کانادا شاید همراه داشتن خانواده با خود باشد. منظور از خانواده در این قسمت، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال هستند. این افراد تا زمان اتمام تحصیلات متقاضی اصلی شرایط دریافت ویزای همراه کانادا را دارا هستند. این امکان برای فرد متقاضی وجود دارد که به صورت هم زمان برای ویزای همراهان خود اقدام کرده یا این کار را به پس از دریافت اقامت کانادا موکول کند. به طور کلی پیشنهاد می شود برای افزایش شانس قبولی ویزای همراهان، درخواست آن پس از صدور ویزای تحصیلی فرد اصلی و اقامت وی در محل صورت بگیرد. پس از دریافت ویزای همراه، همسر فرد متقاضی اجازه کار را نیز در کشور کانادا کسب می کند و هم چنین فرزند فرد متقاضی نیز می تواند در طول مدت تحصیل متقاضی اصلی در کشور کانادا تحصیلات خود را ادامه دهد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد

کار ضمن مهاجرت تحصیلی در کانادا

دانشجویان بین المللی مقیم کانادا اجازه کار پاره وقت در حین انجام تحصیلات را دارا هستند. با این حال همین کار دانشجویی در کانادا نیز می تواند درآمدی برای دانشجو در بر داشته و بخشی از هزینه های وی را پوشش دهد. دلیل تاکید دولت کانادا بر پاره وقت بودن کار دانشجویی در کانادا، اهمیت بسیار تحصیلات فرد دانشجو است. با این حال امکان انجام کار پاره وقت به دلیل کمک کردن به مخارج و هزینه زندگی دانشجویی در کانادا سنجیده شده است. در طول ترم تحصیلی، امکان کار پاره وقت به صورت ۲۰ ساعت در هفته و در طول تعطیلات، امکان کار تمام وقت برای دانشجویان وجود دارد. کار دانشجویی در کانادا می تواند در داخل محیط دانشگاه یا در خارج از آن انجام شود.

موقعیت کار پس از تحصیل در کانادا

متقاضیانی که با هدف دریافت اقامت کشور کانادا با روش تحصیلی به این کشور مهاجرت می کنند، می توانند در شرایطی با استفاده از روش کار پس از تحصیل در کانادا هدف خود را محقق کنند. دانشجویان بین المللی کانادا می توانند تا ۱۸۰ روز پس از اتمام تحصیلات خود، نسبت به دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا اقدام کرده و سپس به دنبال شغل مناسب در این کشور باشند. این مجوز بسته به مدت تحصیلات فرد متقاضی برای مدت زمان ۸ ماه تا ۳ سال به وی اعطا می شود و فرد می تواند با استفاده از این مجوز به صورت تمام وقت، پاره وقت با خود اشتغال به کار در کشور کانادا مشغول شود. هم چنین پس از پایان این دوره، فرد می تواند با استفاده از این تجربه برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا درخواست دهد.

شرایط اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در کانادا

همانطور که پیش از این نیز عنوان شد، دولت کانادا امکان اقامت و کار پس از تحصیل را تا حداکثر ۳ ماه پس از پایان تحصیل برای دانشجویان در نظر گرفته است. این مجوز کار ابزاری است که می توان از طریق آن برای دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت کانادا اقدام کرد. به منظور دریافت اقامت دائم کانادا، متقاضی می تواند پس از پایان دوره کار پس از تحصیل خود از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام کرده و در صورت کسب امتیاز مورد نظر، اقامت دائم کانادا را کسب کند.

برای دریافت تابعیت کانادا، فرد متقاضی باید در ۵ سال پیش از درخواست دریافت تابعیت، ۳ سال را در کانادا زندگی کرده و مالیات پرداخت کرده باشد. در این مورد، سال های قبل از اقامت دائم در کانادا به صورت نیم سال در نظر گرفته می شوند. از دیگر شرایط درخواست برای تابعیت کشور کانادا، تسلط به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی و قبولی در آزمون شهروندی است.

سوالات متداول درباره میزان شهریه تحصیلی کانادا

✔️ آیا دانشجوی بین المللی در طول تحصیل دارای حق کار است؟

دانشجوی بین المللی در طول مدت تحصیل می تواند به صورت پاره وقت کار کند.

✔️ مدت زمان مجوز کار پس از تحصیل در کانادا چه مقدار است؟

مدت زمان مجوز کار پس از تحصیل در کانادا بسته به طول تحصیل دانشجو بین ۸ ماه تا ۳ سال است.

✔️ آیا ویزای دانشجویی کانادا امکان الحاق همراه را فراهم می کند؟

بله

✔️ پر هزینه ترین رشته های تحصیلی در کانادا چه رشته هایی هستند؟

رشته های پزشکی و مهندسی در مقطع کارشناسی و MBA در ارشد، پرهزینه ترین رشته های تحصیلی در کانادا هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا و پاسخ این پرسش پرداختیم که مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد. کانادا، کشوری پهناور و دارای مدارس و دانشگاه های فراوان بوده که همین موضوع منجر به طیف گسترده هزینه های تحصیلی می شود. با این حال سعی شد با معرفی برترین دانشگاه های کانادا، میانگین تحصیل در مقاطع مختلف در این کشور، توضیح مفهوم ویزای همراه و کار پس از تحصیل در کانادا، تا جای ممکن تمامی جوانب موضوع را پوشش دهیم. شما می توانید با موسسه MIE تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره رایگان، در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید. هم چنین با درج نظر و پرسش خود در قسمت دیدگاه ها، در کمترین زمان پاسخ خود را دریافت کنید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *