بررسی راه ها و شرایط مهاجرت به نروژ

نروژ کشوری با اقتصاد قدرتمند و اولین اقتصاد نفتی در قاره سرسبز اروپا است. نظام اموزشی این کشور بسیار عالی و با کیفیت بوده و اکثر دانشگاه های این کشور فاقد هزینه و رایگان می باشند. این کشور در صدر با کیفیت ترین کشورهای جهان جهت زندگی قرار گرفته و شرایط یک زندگی کاملاً ایده آل را برای علاقه مندان به مهاجرت به نروژ فراهم می نماید. ثبت شرکت و کارآفرینی در کشور نروژ بسیار ساده و آسان است. جمعیت خارجی که از روش های مختلف اقدام به مهاجرت به این کشور نموده اند در طی سه سال اخیر حدود نه درصد بوده است که حکایت از مهاجرپذیر بودن این کشور دارد و لذا ما در این مقاله مهاجرت نروژ از روش های رایج مهاجرتی را مورد بررسی قرار می دهیم. موسسه MIE با سال ها تجربه در زمینه مهاجرت و امور بین الملل آماده ارائه هر گونه خدمات و مشاوره در ارتباط با مهاجرت به نروژ بوده و خوانندگان عزیز می توانند از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند گردند.

مهاجرت به نروژ

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی مهاجرت به نروژ

کشور نروژ از اعضای شینگن و از اعضای منطقه اقتصادی اروپا می باشد و طی چند دهه اخیر به یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان تبدیل شده است. با توجه به کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی موجود در این کشور، نروژ یکی از گران ترین کشورهای اروپایی برای علاقه مندان به مهاجرت به نروژ است. کشور سوئد، کشور روسیه و فنلاند از همسایگان نروژ هستند و شهر زیبای اسلو پایتخت این کشور می باشد. بخش شمالی این کشور با توجه به نزدیکی به قطب و داشتن آب و هوای بسیار سرد تقریباً غیر قابل اسکان است و بخش زیادی از جمعیت این کشور در قسمت جنوبی آن ساکن می باشند. تنظیم و تهیه مقاله موجود توسط کارشناسان مجرب موسسه MIE محقق گردیده است و هر گونه رونوشت از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام می باشد. متقاضیان مهاجرت نروژ برای زندگی در نروژ باید دارای اجازه اقامت این کشور باشند. در کل افرادی که قصد اقامت بیش از نود روز در نروژ را دارند باید اجازه اقامت دریافت نمایند.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

تحصیل یکی از راه های مهاجرت به نروژ می باشد و تحصیل در مدارس این کشور از سن ۶ تا ۱۸ سال ادامه دارد و دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در این کشور باید دارای قیم قانونی باشند و امکان دریافت ویزای همراه برای والدین در این کشور وجود ندارد. تحصیل در دانشگاه های برجسته نروژ به زبان نروژی برای همگان رایگان می باشد. طول دوره تحصیل لیسانس در این کشور سه سال بوده و دانشجویان برای شرکت در این دوره باید دارای مدرک زبان نروژی در سطح سه باشند. دوره کارشناسی ارشد یک دوره ۱٫۵ الی دو سال است و در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی دانشجویان باید دارای آیلتس ۶٫۵ باشند. دوره دکترا در نروژ نیز یک دوره ۳ الی ۵ سال بوده و از شرایط تحصیل در این دوره داشتن آیلتس ۷ است. دانشجویان دوره دکترا در نروژ به ازای انجام کارهای تحقیقاتی در طی دوره تحصیل حقوقی معادل ۴۰۰ الی ۵۰۰ یورو در ماه دریافت می نمایند. دانشگاه های نروژ در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند که برخی از آن ها در جدول زیر قابل مشاهده می باشند:

رتبه جهانینام دانشگاه
۱۲۱University of Oslo
۱۹۷University of Bergen
۳۵۱–۴۰۰Norwegian University of Science and Technology
۴۰۱–۵۰۰UiT The Arctic University of Norway
۵۰۱–۶۰۰Norwegian University of Life Sciences

مهاجرت به نروژ از طریق کار

کار در نروژ یکی از راه های دریافت اقامت دائم نروژ است. این کشور برای فارغ التحصیلان بین المللی که تحصیلات خود را در دانشگاه های نروژ به پایان رسانده اند و همچنین برای محققین ویزای جستجوی کار صادر می نماید که اعتبار آن یک سال است و در طی این مدت متقاضی مهاجرت به نروژ می تواند به کار تمام وقت و یا پاره وقت مشغول گردد. باید توجه نمود که این اقامت در هنگام محاسبه سال های اقامت در نروژ محاسبه نمی گردد. یکی دیگر از روش های مهاجرت کاری به نروژ استفاده از سیستم SKILLED WORKERS به منظور جذب نیروهای متخصص است. در این سیستم افراد شرکت کننده باید دارای شرایط موجود در زیر باشند:

دریافت جاب آفر از جانب شرکت و یا کارفرمای نروژی

تمام وقت بودن کار پیشنهادی

قرار داشتن رشته و شغل متقاضی در لیست مشاغل مورد نیاز نروژ

داشتن مدرک دانشگاهی

بیشتر بودن درآمد و دستمزد پیشنهادی از میانگین درآمد در این کشور

افراد دریافت کننده این نوع ویزا جهت کار در نروژ در ابتدا یک ویزای سه سال دریافت کرده و پس از آن می توانند برای دریافت اقامت دائم نروژ اقدام نمایند. در هر دو روش مذکور، متقاضی می تواند خانواده خود را همراه داشته باشد. می توانیم نرخ بیکاری در کشور نروژ را در نمودار زیر بررسی نماییم:

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

اگر چه کشور نروژ یکی از گرانترین کشورهای موجود در جهان است، اما سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور و مهاجرت به نروژ هیچ نگرانی ندارند. کشور نروژ دارای یک اقتصاد پویا و بسیار قدرتمند بوده و ثبات سیاسی نیز در این کشور مشاهده می شود و در نتیجه سرمایه گذاری در نروژ با ریسک بسیار اندکی همراه می باشد. با توجه به عضویت در شینگن و همچنین عضویت در اتحادیه اروپا، کشور نروژ امکانات بسیاری در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار می دهد. امکان سرمایه گذاری در نروژ از طریق راه های مختلفی وجود دارد اما همه آن ها منجر به دریافت اقامت دائم نروژ نمی شوند. یکی از راه های سرمایه گذاری در نروژ خرید ملک است که آثار اقامتی در پی ندارد. سرمایه گذاری در نروژ از طریق ایجاد کسب و کار با حداقل سرمایه صد هزار یورویی نیز امکانپذیر است که این روش در نهایت اقامت دائم و پاسپورت نروژ را به همراه دارد.

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

یکی از آسانترین راه های مهاجرت به نروژ، ازدواج با فرد دارای تابعیت این کشور است. اما متقاضیان استفاده از این روش قبل از هر چیز بهتر است با قوانین ازدواج در این کشور آشنایی پیدا نمایند. ازدواج با اتباع نروژی چه زن و چه مرد باعث دریافت اقامت دائم نروژ می شوند. اما زوجین باید اثبات نمایند که ازدواج آنها کاملاً واقعی است و باید مدت زمان سه الی چهار سال با یکدیگر در یک خانه زندگی نمایند. از دیگر شرایط اصلی برای مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج داشتن شغل مناسب و تمکن مالی فرد دارای تابعیت نروژ است. در صورتی که ازدواج صوری باشد و دولت نروژ متوجه این موضوع گردد، هر دو طرف بر اساس قوانین این کشور مجازات می شوند و متقاضی از نروژ اخراج می گردد.

مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت از طریق تولد

بر اساس قوانین بین الملل، اعطای تابعیت در هر کشوری ممکن است بر یکی از دو اصل خاک و یا خون و یا هر دو باشد. در کشورهای اعطا کننده تابعیت بر اساس اصل خاک کودک متولد شده بدون توجه به تابعیت والدین خود به تابعیت کشور محل تولد دست پیدا می نماید. از جمله کشورهای آمریکا، کانادا و برزیل از اصل خاک پیروی می نمایند. اما بر اساس اصل خون، که کشور نروژ نیز از این اصل پیروی می نماید، نوزاد متولد شده در صورتی که یکی از والدین وی نروژی باشند موفق به دریافت تابعیت این کشور می شود و می تواند به زندگی در نروژ پرداخته و پاسپورت نروژ را دریافت نماید.

مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

پناهندگی یک روش کاملاً غیر قانونی در مهاجرت به نروژ می باشد. این روش دارای ریسک ها و خطرات بسیاری است. بر اساس قوانین کنوانسوین ژنو تنها افرادی پناهجو تلقی می گردند و می توانند به عنوان پناهنده مهاجرت نمایند که جان آنها بر اثر مشارکت در مسائل سیاسی، گروه های خاص اجتماعی و یا اختلافات قومی و مذهبی در کشور خود با خطر مرگ روبرو باشد. این افراد باید دلایل خود را در دادگاه و به مقامات بررسی کننده پرونده توضیح داده تا بتوانند آنها را جهت اعطای تابعیت قانع نمایند. موسسه MIE در این زمینه هیچگونه خدمات و مشاوره ای ارائه نمی نماید و پیشنهاد می کنیم با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه ای این موسسه با آگاهی کامل قدم در این راه بردارید.

مهاجرت به نروژ و هزینه های زندگی در نروژ

همانگونه که بیان نمودیم با توجه به رفاه اجتماعی و کیفیت سطح بالای زندگی در نروژ این کشور بسیار گران است و هزینه های زندگی در آن بیش از دیگر کشورهای اروپایی است. اگر چه در کل هزینه های زندگی با توجه به سبک و استایل زندگی هر فردی متفاوت است اما به صورت میانگین هزینه زندگی در نروژ برای هر نفر حدود ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو در ماه می باشد. هزینه برخی از مایحتاج زندگی در کشور نروژ در جدول زیر قابل مشاهده است:

اقلاممیزان هزینه ها
غذا، رستوران ارزان قیمت۱۶٫۹۶
غذا در رستوران عادی برای ۲ نفر۷۵٫۷
شیر۶٫۶۴
برنج یک کیلو گرم۱٫۱۹
تخم مرغ (۱۲ عدد)۳٫۷
پنیر محلی ۱ کیلوگرم۴٫۸۴
فیله مرغ (۱ کیلو گرم)۵٫۳۷
گوشت قرمز (۱ کیلوگرم)۱۱٫۴۶
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)۳٫۶
هزینه ماهانه رفت و آمد۷۰٫۹۶
هزینه آب، برق، گاز و غیره۱۵۶٫۵
اینترنت۴۷٫۰۸
شلوار جین۸۳٫۷۹
یک جفت کفش ورزشی۹۱٫۴۷
یک جفت کفش مردانه۱۲۵٫۲۳
آپارتمان (یک اتاق خواب) در مرکز شهر۹۸۵٫۶۵
آپارتمان (یک اتاق خواب) خارج از مرکز۷۶۰٫۶۶
آپارتمان (سه اتاق خواب) در مرکز شهر۱,۵۸۴٫۷۱
آپارتمان ( سه اتاق خواب) خارج از مرکز۱,۲۵۰٫۵

اخذ تابعیت نروژ پس از مهاجرت نروژ

علاقه مندان به مهاجرت به نروژ زمانی که جهت زندگی در نروژ وارد خاک این کشور می شوند دارای هدف دریافت اقامت دائم نروژ و تابعیت این کشور می باشند. متقاضیان دارای این هدف باید توجه داشته باشند که کدام یک از روش های ذکر شده اقامت و پاسپورت نروژ را به همراه دارند. افراد پس از سه سال زندگی، کار و پرداخت مالیات در نروژ می توانند به اقامت دائم این کشور برسند و با توجه به شرایطی می توانند جهت دریافت تابعیت آن اقدام نمایند. متقاضیان اخذ تابعیت نروژ برای دریافت پاسپورت این کشور باید دارای محدوده سنی ۱۸ تا ۶۷ سال بوده و با فرهنگ این کشور آشنایی کامل داشته باشند و بتوانند به راحتی به زبان نروژی تکلم نمایند. همچنین این افراد باید در طی مدت زمان ده سال گذشته هفت سال آن را در نروژ بهسر برده باشند و هیچ گونه سابقه کیفری نداشته باشند.

سوالات متداول درباره مهاجرت به نروژ

✔️ آیا خرید ملک در نروژ باعث دریافت اقامت این کشور می شود؟

خیر خرید ملک در نروژ باعث دریافت اقامت این کشور نمی شود و بهتر است متقاضیان از قبل از روش های دیگر اقامت این کشور را دریافت نموده و سپس اقدام به خرید ملک نمایند.

✔️ کشور نروژ در اعطای تابعیت از طریق تولد از کدام اصل پیروی می نماید؟

کشور نروژ در اعطای تابعیت از طریق تولد از اصل خون پیروی می نماید.

✔️ پس از چند سال ازدواج با فرد دارای تابعیت نروژ می توان جهت دریافت اقامت دائم این کشور اقدام نمود؟

پس از سه الی چهار سال ازدواج با فرد دارای تابعیت نروژی و با اثبات حقیقی بودن ازدواج می توان جهت دریافت اقامت دائم نروژ اقدام نمود.

✔️آیا برای دریافت پاسپورت نروژ محدودیت سنی وجود دارد؟

بله برای دریافت پاسپورت نروژ محدودیت سنی ۱۸ تا ۶۷ سال وجود دارد.

سخن پایانی در خصوص مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ در طی چندین سال اخیر دارای طرفداران و محبوبیت بسیاری در میان ایرانیان بوده است و لذا ما در این مقاله این موضوع و شرایط دریافت پاسپورت نروژ را مورد بررسی قرار دادیم. دانشگاه های نروژ بسیار معتبر بوده و سطح اموزش در این کشور بسیار بالا است. راه های مختلف مهاجرتی نظیر سرمایه گذاری، کار در نروژ، تحصیل، پناهندگی، تولد و ازدواج برای مهاجرت به نروژ وجود دارند. حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در نروژ صد هزار دلار است. امکان شرکت متقاضیان در برنامه skilled workers برای اشتغال به کار در نروژ وجود دارد. ازدواج با فرد دارای تابعیت نروژ اقامت دائم نروژ را به همراه دارد و در زمینه تولد این کشور از اصل خون پیروی می نماید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به نروژ از مشاوره تلفنی رایگان کارشناسان و مشاورین مجرب موسسه MIE بهره مند شده و یا سوالات خود را در بخش انتهایی متن مطرح و پاسخ سریع آنها را از ما دریافت نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *