بررسی راه ها و شرایط مهاجرت به سوئد

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی در اروپا می باشد که جمعیتی بالغ بر ۱۰٫۲۳ میلیون نفر دارد. جالب است بدانید که در حدود ۱۷٫۶ درصد از این جمعیت را مهاجران به خود اختصاص داده اند تا جایی که طبق آخرین آمار کشور سوئد به عنوان چهارمین کشور مهاجرپذیر در اروپا شناخته می شود. بنابراین اگر به دنبال انتخاب یک کشور مناسب و همچنین مهاجرپذیر برای مهاجرت هستید بد نیست که در خصوص انواع روش های مهاجرت به سوئد نیز اطلاعاتی به دست آورید. در این مقاله انواع روش های مهاجرت به کشور پیشرفته و مهاجرپذیر سوئد را با هم بررسی خواهیم کرد. پیشنهاد ما این است که در کنار کسب اطلاعات در مورد کشورهای مختلف و شرایط مهاجرت به آن ها در نهایت برای یک جمع بندی و نتیجه گیری کلی حتماً از یک کارشناس با تجربه و متخصص در امر مهاجرت کمک بگیرید. شما می توانید با مشاوران ما در موسسه مشاوره ای MIE تماس گرفته و به صورت رایگان و تخصصی مشاوره دریافت نمایید.

مهـاجرت بـه سوئـد

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی مهاجرت به سوئد

برای مهاجرت به سوئد مانند سایر کشورها روش های مشخصی وجود دارد. ویزای تحصیلی سوئد و ویزای کاری سوئد پرتقاضاترین روش های مهاجرت به این کشور می باشند که در ابتدا منجر به اخذ اقامت سوئد به صورت موقت شده و پس از چند سال اقامت دائم سوئد و همچنین تابعیت این کشور را به همراه خواهند داشت. ما در این مقاله شرایط زندگی در سوئد، هزینه مهاجرت به سوئد از طریق روش های مختلف و مزایا و معایب هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

مانند بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته و تاپ اروپایی سوئد نیز توجه ویژه ای به امر آموزش دارد. بسیاری از دانشگاه های سوئد از نظر رتبه بندی جهانی دارای جایگاه بسیار خوبی در رنکینگ جهانی بوده و در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند. تحصیل در دانشگاه های سوئد برای شهروندان این کشور رایگان است اما برای دانشجویان بین المللی دارای هزینه می باشد به استثنای مقطع دکترا که برای کلیه دانشجویان رایگان می باشد. البته اگر از بودجه محدودی برخوردار هستید خبر خوب این است که در صورت دارا بودن یک رزومه تحصیلی قوی می توانید از فاندهای دولتی و دانشگاهی استفاده کرده و تا حد زیادی در هزینه های تحصیل خود صرفه جویی کنید. نکته دیگر این که سوئد از جمله کشورهایی است که شما می توانید از طریق پذیرش در دوره زبان برای مهاجرت تحصیلی به آن اقدام نمایید. در صورتی که سطح زبان شما در حد آیلتس ۵٫۵ باشد ابتدا برای گذراندن دوره زبان اقدام کرده و پس از بالا بردن سطح زبان وارد دانشگاه می شوید. خوشبختانه برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد محدودیت سنی وجود ندارد.  بنابرین اگر دارای گپ تحصیلی زیاد یا سن بالا هستید ویزای تحصیلی سوئد می تواند یکی از کم ریسک ترین گزینه ها برای شما باشد. در جدول زیر می توانید ۵ دانشگاه برتر کشور سوئد و رتبه آن ها را مشاهده کنید.

رتبه جهانیشهرنام دانشگاه
۱۸۵استکهلمKungliga Tekniska högskolan
۲۰۴اوپسالاUppsala Universitet
۲۰۲لوندLunds Universitet
۲۶۲لیکوپینگLinköpings Universitet
۳۲۲گوتنبرگGöteborgs universitet

مهاجرت به سوئد از طریق کار

تکنولوژی و فناوری یکی از مهم ترین عنصرهایی هستند که اقتصاد سوئد به آن وابسته است. لذا کشور سوئد برای ارتقا هر چه بیشتر سطح تکنولوژی خود تمایل دارد که افراد متخصص و ماهر را آموزش داده و همچنین از جذب افراد متخصص خارجی نیز استقبال می کند. لذا اگر در زمینه رشته تحصیلی خود دارای سابقه کاری قابل قبولی هستید سوئد می تواند یک گزینه مناسب برای مهاجرت کاری باشد. فرقی نمی کند که در چه رشته ای تحصیل کرده باشید. رشته های فنی و مهندسی، مدیریتی و پزشکی همواره از بازار کار بسیار خوبی در سوئد برخوردار بوده اند. نرخ بیکاری سوئد در سال های اخیر در کم ترین حالت برابر با ۱٫۳ درصد و در بالاترین حالت برابر با ۱۰٫۵ درصد بوده است. همین شاخص مهم نشان دهنده پتانسیل بالای کشور سوئد برای جذب نیروی کار می باشد. برای دریافت ویزای کار سوئد باید از جانب یک کارفرمای سوئدی دعوتنامه کاری رسمی دریافت نمایید. نمودار نرخ بیکاری در سوئد در طی ۲۰ سال گذشته ارائه شده است.

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

برای اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری روش های مختلفی وجود دارد. اما با توجه به پیچیدگی هایی که این روش ها برای اتباع ایرانی دارد این روش ها در اولویت نمی باشند. بلکه پیشنهاد می شود که از طرق دیگر به کشور سوئد ورود کرده و پس از دریافت اقامت سوئد و بررسی شرایط، سرمایه خود را به این کشور منتقل کنید. اگر تمایل دارید که از طریق روش های سرمایه گذاری اقامت یک کشور اروپایی را بدست آورید گزینه های بسیار زیاد و متنوعی برای شما وجود دارد. برای مثال می توان به روش های خود حمایتی، استارت آپ اروپا و خرید ملک اشاره کرد. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات دقیق تر در خصوص این روش ها با موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس گرفته و به صورت تخصصی مشاوره دریافت نمایید.

مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج

در صورتی که فرد با یک شهروند سوئدی ازدواج کند می تواند اقامت سوئد را بدست آورد. البته در وهله اول باید اثبات شود که این ازدواج حقیقی بوده و صوری نمی باشد. پس از اخذ اقامت سوئد از طریق ازدواج فرد باید چندین سال به صورت مستمر در این کشور زندگی کرده و ازدواج وی پا برجا باشد تا بتواند برای دریافت پاسپورت و تابعیت سوئد اقدام نماید.

مهاجرت به سوئد از طریق تولد فرزند

سوئد مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی از قانون خون پیروی می کند. بنابراین فردی که در سوئد به دنیا می آید در صورتی می تواند تابعیت سوئد را بدست آورد که یکی از والدین او شهروند سوئد باشند. لذا صرف به دنیا آمدن فرزند در سوئد نه فرزند و نه والدین او نمی توانند تابعیت این کشور را بدست آورند.

مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

افرادی که استعداد ویژه ای در زمینه های علمی، هنری و تکنولوژی دارند و به عنوان یک فرد موفق در سطح بین المللی شناخته می شوند، می توانند برای مهاجرت به انگلستان درخواست ویزای گلوبال تلنت انگلستان را دهند. برای اخذ ویزای گلوبال تلنت انگلستان شخص می بایست مدارک مورد نیاز را ارائه نماید و سن وی بالاتر از  ۱۸ سال باشد. با دریافت این ویزا شخص می تواند به مدت ۵ سال در انگلستان زندگی کند.

مهاجرت به سوئد و هزینه های زندگی در سوئد

اگر قصد مهاجرت و زندگی در سوئد را داشته باشید، به احتمال زیاد هزینه های زندگی در سوئد یکی از مهم ترین فاکتورها برای شما خواهد بود. اگر بخواهیم هزینه های زندگی در ایران را با هزینه های زندگی در سوئد مقایسه کنیم، باید بگوییم که به طور کلی این هزینه در حدود ۸۶ درصد بالاتر از ایران است. این هزینه شامل هزینه های خورد و خوراک، مسکن، حمل و نقل و سایر هزینه های جانبی می باشد. اما از آن جایی که متوسط حقوق و دستمزد نیز در سوئد به همین نسبت از ایران بالاتر است جای نگرانی وجود ندارد. حتی اگر مهاجرت شما از طریق کاری نباشد به عنوان یک دانشجو نیز به شما اجازه کار ضمن تحصیل داده خواهد شد تا بتوانید هزینه های زندگی خود را در سوئد تامین نمایید. برخی از هزینه های اساسی برای زندگی در سوئد در جدول زیر آمده است.

پایین ترین حالت (دلار)حالت متوسط (دلار)بالاترین حالت (دلار)هزینه ها
۳۵۰۶۴۰۱۱۷۱مسکن
۱۲۰۲۳۵۳۵۰خرید روزانه
۱۲۰۳۵۰وعده غذایی در رستوران
۶۰۸۸۱۲۰حمل و نقل عمومی
۱۲۲۴۴۷اینترنت
۶۳۵۷۰موبایل
۵۴۸۱۱۴۲۲۱۰۸مجموع (ماهانه)

شرایط دریافت اقامت و تابعیت در سوئد

در سوئد نیز مانند اکثر کشورهای اروپایی پس از این که فرد در آن کشور مشغول به کار شده و بیمه و مالیات پرداخت نماید می تواند ابتدا اقامت دائم سوئد را دریافت کرده و پس از آن برای دریافت تابعیت سوئدی اقدام نماید. به طور معمول مدت زمان دریافت اقامت دائم سوئد ۵ سال زمان می برد و فرد باید در این مدت شرط حضور را رعایت کند.

سوالات متداول درباره مهاجرت به سوئد

✔️ اخذ اقامت سوئد از طریق خرید ملک چگونه است؟

اخذ اقامت سوئد از طریق خرید ملک برای اتباع ایرانی امکان پذیر نیست. کشورهای یونان، پرتغال و اسپانیا برای دریافت اقامت اروپا از طریق خرید ملک گزینه های مناسب تری هستند.

✔️ شرایط دریافت ویزای همراه برای سوئد چگونه است؟

دریافت ویزای همراه سوئد به صورت هم زمان امکان پذیر است و متقاضی اصلی می تواند برای همسر و فرزندان خود به صورت هم زمان درخواست داده و ویزا دریافت نماید.

✔️ ساده ترین روش مهاجرت به سوئد کدام است؟

مهاجرت از طریق دوره زبان یکی از ساده ترین، سریع ترین و پرطرفدارترین روش های مهاجرت به سوئد برای اتباع ایرانی می باشد.

✔️ محدودیت سنی برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد چگونه است؟

کشور سوئد از جمله کشورهای اروپایی است که نسبت به سن و گپ تحصیلی حساسیت زیادی ندارد و فرد حتی در صورت بالا بودن سن یا گپ تحصیلی زیاد نیز همچنان شانس ویزای قابل قبولی دارد.J

سخن پایانی

مهاجرت به سوئد در این نوشتار بررسی شد. همان طور که توضیح داده شد کشور سوئد برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند می تواند یکی از مناسب ترین گزینه ها باشد. به ویژه افرادی که مهاجرت هم زمان همراه با خانواده برای آن ها یکی از اولویت هاست. زیرا امکان دریافت ویزای همراه هم زمان برای سوئد وجود دارد. همچنین افرادی که به علت سن بالا یا گپ تحصیلی زیاد برای مهاجرت تحصیلی به بسیاری از کشورها شانس ویزای بالایی ندارند می توانند برای سوئد اقدام نمایند. همچنین نیاز این کشور به نیروی کار متخصص و ماهر موقعیت های شغلی فراوانی را برای مهاجران فراهم کرده است. برای مثال سوئد یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت پزشکان می باشد. اما اگر بدنبال کسب اقامت از طریق برنامه های سرمایه گذاری هستید، گزینه های مناسب تری در مقایسه با سوئد برای شما وجود دارد. از آن جایی که مهاجرت می تواند آثار بسیاری مهمی را در آینده فرد بر جای گذارد پیشنهاد می شود قبل از اتخاذ تصمیم نهایی حتماٌ از راهنمایی یک کارشناس مهاجرتی استفاده نمایید. شما می توانید با یک تماس تلفنی با موسسه MIE به صورت رایگان اطلاعات تخصصی دریافت نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *