بررسی راه ها و شرایط مهاجرت به روسیه

اقامت روسیه، مزایای مهاجرت به روسیه، هزینه مهاجرت به روسیه و شرایط زندگی در روسیه در این مقاله مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرند. شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه چیست؟ اخذ تابعیت پس از دریافت افامت روسیه چگونه است؟ آیا مهاجرت به روسیه بدون ویزا امکان دارد؟ در ادامه قصد داریم تا با بررسی منابع موجود در زمینه مهاجرت به این کشور اطلاعاتی را در باب بررسی راه ها و شرایط مهاجرت ارائه دهیم. شما عزیزان درصورت وجود پرسش بیشتر می توانید با کارشناسان مؤسسه MIE مشاوره رایگان داشته باشید.


بریم روسیه یا نریم؟ در ۳۰ ثانیه

 


شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با روسیه بریم یا نریم؟!

ویـدئــو

پـادکست

شرایط عمومی مهاجرت به روسیه

در این مقاله وقتی از مهاجرت روسیه سخن می گوییم منظور ما راه های قانونی مهاجرت به این کشور است. در بررسی راه ها و شرایط مهاجرت به این کشور باید گفت که دسته بندی انواع اقامت برای این کشور هم اعمال می شود. بنابراین به غیر از پناهندگی، راه هایی چون سرمایه گذاری، کار، تحصیل، ازدواج و تولد از راه های مهاجرت به روسیه است. روسیه پهناورترین کشور جهان است که مرزهای آن از شمال قاره آسیا تا شمال شرقی قاره اروپا کشیده شده است. روسیه همواره به عنوان یکی از مقاصد پر طرفدار دانشجویان بین المللی در شرق اروپا شناخته می شود اما مزایای مهاجرت روسیه باید در کنار محدودیت های آن بررسی شود. معیارهای متفاوتی برای انتخاب یک کشور به عنوان مقصد مهاجرت در نظر گرفته می شوند و با کنار هم قرار دادن شرایط مهاجرت در هر راه قانونی می توان مسیر اقامت دوم را برگزید.

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه بسیار مورد پرسش افرادی قرار می گیرد که بدنبال تحصیل ارزان یا حتی رایگان هستند. همچنان که تحصیل ارزان یکی از ویژگی های بارز این کشور است باید دانست که روسیه از کشورهایی است که تعداد بیشترین تحصیل کرده در جهان را دارد و بیش از نیمی از جمعیت این کشور تحصیلات دانشگاهی دارند. فراهم بودن امکان یادگیری زبان روسی و وجود بورسیه های دولتی گوناگون موجب شده است که روسیه تعداد عظیمی از دانشجویان بین المللی را از سراسر جهان، هر ساله جذب خود کند. البته باید دانست که دانشگاه های روسیه به طور معمول در مقایسه با دانشگاه های کشورهای اروپای غربی و کشورهای انگلیسی زبان جهان، رتبه پایین تری را در رتبه بندی های رسمی بین المللی دارد.

مهاجرت به روسیه از طریق کار

برای مهاجرت به روسیه از طریق کار و کسب کار و اقامت روسیه از این طریق، باید در وهله نخست دارای یک پیشنهاد کاری رسمی از یک کارفرمای روسی بود. یکی از راه های دیگر مهاجرت کاری به روسیه، ارسال دعوتنامه کاری از شرکتی است که متقاضی در شعبه ایران آن کار می کند و آن شرکت در روسیه به ثبت رسیده است.

نمودار نرخ بیکاری درکشور روسیه

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

روسیه با اینکه نسبت به کشورهای اروپای غربی اقتصاد کم رونق تری دارد اما در سال های اخیر در این کشور تلاش های بسیاری بوده است که محیط سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی فراهم شود. این کشور در تازه ترین اقدامات خود در تصویب قوانین مهاجرتی برنامه اقامت سرمایه گذاری خود را با معرفی پنج راه تصویب کرده است:

 • خرید کسب و کار

   در این روش حداقل مبلغ سرمایه گذاری ۱۵ میلیون روبل روسیه برای خرید کسب و کار موجود روسی است. برای خرید کسب و کار خارجی در روسیه حداقل مبلغ سرمایه گذاری ۵۰ میلیون روبل است. کسب و کاری که خریداری می شود حتما باید ۳ سال پیشینه کاری داشته باشد.

 • سرمایه گذاری در کسب و کار موجود

   روش دیگر اقامت روسیه از راه سرمایه گذاری این است که متقاضی بدون اینکه سهامدار و مالک شرکت تلقی شود تنها با سرمایه گذاری در یک شرکت با حداقل ۳ سال سابقه کار و استخدام ۲۵ نفر می تواند اقامت روسیه را دریافت کند.

 • کارآفرینی

   با کارافرینی در روسیه و ثبت حق مالکیت فکری در این کشور و با سرمایه گذاری از حداقل ۱۰ میلیون روبل  و استخدام حداقل ۱۰ نفر می توان اقامت روسیه را دریافت کرد.

 • کارآفرینی

   با کارافرینی در روسیه و ثبت حق مالکیت فکری در این کشور و با سرمایه گذاری از حداقل ۱۰ میلیون روبل  و استخدام حداقل ۱۰ نفر می توان اقامت روسیه را دریافت کرد.

 • سرمایه گذاری در املاک

   مهاجرت روسیه از طریق سرمایه گذاری حداقل ۲۰ میلیون روبل در این کشور قابلیت انجام دارد.

 • خرید اوراق بهادار دولتی

   با خرید سهام های دولتی به ارزش بالای ۳۰ میلیون روبل می توان اقامت روسیه دریافت کرد. اما این خرید باید ۳ سال قبل از درخواست اقامت صورت گیرد.

مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت از طریق تولد

روسیه از کشورهایی است که پیرو اصل خون است و نسب را به عنوان راه انتقال تابعیت می شناسد. بنابراین اگر برای نمونه یک زوج ایرانی در روسیه صاحب فرزند شوند به این فرزند شناسنامه روسی تعلق نخواهد گرفت. برعکس اگر در روسیه یا در ایران فرزندی با پدر روسی زاده شود آن فرزند حق دارد تا شناسنامه روسی داشته باشد.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

در اخد اقامت روسیه از طریق ازدواج باید در وهله اول یک اقامت از نوع موقت دریافت کرد که روند صدور کارت آن کوتاه تر از اقامت های دیگر این کشور است. این اقامت موقت امکان دارد از طریق ویزای گردشگری یا تحصیلی بدست آید. ویزاهای موقت روسیه معمولاً دارای سهمیه هستند و به تعداد خاصی در سال صادر می شود. اعتبار دوباره بخشیدن و تمدید این ویزا نیاز به اثبات دوباره شرایط اقامت دارد. اگر مدت اعتبار اقامت به پایان رسد و در سهمیه های سالانه هم تقاضای تمدید واقع نشود می توان با ازدواج در خاک روسیه روادید را تمدید کرد.

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

مهاجرت روسیه و هیچ کشور دیگری از طریق پناهندگی توصیه نمی شود. پناهندگی بر اساس کنوانسیون پناهندگی وین تنها ویژه افرادی با شرایط خاص است که از بیم جانی و تهدیدهای شدید در کشور خود به کشورهای دیگر پناهنده می شوند. روسیه نیز از کشورهای مهاجرپذیر بطور کلی نیست و همانند کشورهای اروپای غربی در سیاست های اسکان به پناهندگان عمل نمی کند. هرچند که گزارش های رسیده از اوضاع پناهندگان در کشورهای اروپای غربی هم نگران کننده است.

مهاجرت به روسیه و هزینه های زندگی در روسیه

هزینه مهاجرت به روسیه از یک طرف و هزینه های ادامه زندگی در این کشور از سوی دیگر امری بسیار مهم برای متقاضی ورود به این کشور است. در زیر جداول هزینه های زندگی در این کشور می آید:

 • هزینه زندگی
  عمده هزینه دانشجومتوسط مبلغ ماهانه (روبل)متوسط مبلغ ماهانه (دلار)
  خوابگاه۵,۰۰۰  ۷۷
  خوراک۱۰,۰۰۰۱۵۳
  حمل و نقل۳۹۵۶
  اینترنت و گوشی موبایل۸۰۰۱۸
  تفریحات فرهنگی و ورزشی۴,۰۰۰۶۱
  جمع کل میانگین هزینه ها۲۰,۱۹۵۳۱۰
 • هزینه زندگی
  آپارتمانمبلغ اجاره (روبل)
  آپارتمان ۱ خوابه مرکز شهر۲۲,۹۱۵٫۱۹
  آپارتمان ۱ خوابه حومه شهر۱۴,۸۱۱٫۶۵
  آپارتمان ۳ خوابه مرکز شهر۴۰,۲۶۹٫۲۲
  آپارتمان ۳ خوابه حومه شهر۲۸,۰۱۹٫۰۳

اخذ تابعیت روسیه پس از مهاجرت

روسیه از کشورهایی است که اقامت دائم آن به نسبت دیگر کشورهای اتحادیه اروپا در مدت کوتاه تری دریافت می شود. این مدت بطور میانگین دو سال است و پس از ۵ سال دارنده اقامت دائم می تواند درخواست پاسپورت کند. البته  ۵ سال حداقل مدت اقامت فرد است و در این صورت هم متقاضی تابعیت باید دارای شرایط چون دانستن زبان روسی باشد.

سوالات متداول درباره مهاجرت روسیه

✔️ آیا روسیه برای مهاجرت کاری مناسب است؟

روسیه از کشورهایی است که به نسبت به بازارهای آمریکایی و اروپای غربی اقتصاد کمتری دارد اما با داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای روسی می توان اقامت روسیه را گرفت و پس از مدتی حتی درخواست پاسپورت کرد.

✔️ مزایای اقامت در روسیه چیست؟

ارزان بودن و وجود بورسیه های گوناگون تحصیلی یکی از مزایای بارز مهاجرت به این کشور است. در مهاجرت از نوع تحصیل امکان گذراندن دوره آموزشی در دانشگاه های معتبر و برتر این کشور فراهم می شود. بورسیه های بین المللی این کشور هم طیف گسترده ای را در بر می گیرند و خدماتی چون اقامتگاه ها ارزان و ارزان بودن خدمات دانشجویی را می توان از مزایای مهاجرت به روسیه در نظر گرفت. در انواع دیگر مهاجرت روسیه می توان به این نکته اشاره کرد که تمامی این انواع اقامت می تواند پس از حداقل ۵ سال به تابعیت منتهی شود.

✔️ آیا مهاجرت به روسیه بدون ویزا امکان پذیر است؟

مهاجرت بدون ویزا به روسیه در نوع ویزای توریستی اخیرا برای ایرانیان برقرار شده است.

سخن پایانی در خصوص مهاجرت به روسیه

اقامت روسیه، مزایای اقامت در روسیه، هزینه مهاجرت به روسیه و شرایط زندگی در روسیه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. نکاتی نیز درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه ، اخذ تابعیت پس از دریافت اقامت و شرایط زندگی در روسیه و هزینه های آن گفته شد. کشور روسیه با تاریخ و فرهنگی غنی برای علاقه مندان مهاجرت به این کشور راه های گوناگونی را بوجود آورده است. در این میان برای انتخاب مسیر مهاجرت راه های جدید سرمایه گذاری در این کشور و حتی اقامت های تحصیلی آن البته می تواند بیشتر در قیاس با کشورهایی چون آلمان، پرتغال، اتریش، سویس، انگلستان و کانادا قرار گیرد. چنانچه هرگونه نکته و پرسشی در رابطه با اقامت در روسیه برای شما مانده بود قادر هستید تا با مشاوران و متخصصان مؤسسه MIE مشاوره رایگان داشته باشید. همچنین می توانید پرسش خود را در زیر همین بخش مطرح فرمایید و پاسخ آن را در همان قسمت بصورت رایگان دریافت کنید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *