شرایط سرمایه گذاری در مجارستان

وقتی صحبت از سرمایه گذاری می شود بسیاری موقعیت ها و سرمایه گذاری هایی که در ایران است در ذهنشان خطور می کند. در مقاله سرمایه گذاری در مجارستان قصد داریم مهاجرت به مجارستان از طریق روش هایی چون ثبت شرکت، خرید ملک و اوراق قرضه دولتی را بررسی نماییم. عموماً سرمایه گذاری مجارستان زمانی سودده است که شما اطلاعات جامع و کاملی از قوانین و مخصوصاً شرایط سرمایه گذاری در این کشور داشته باشید. باید مد نظر قرار بدهید که تمام روش های سرمایه گذاری در مجارستان سودده نیست و حتی منجر به اقامت هم نمی شود. اکثر کشورها با توجه به شرایط و موقعیت هایی که دارند برنامه هایی را برای جذب سرمایه گذاران خارجی تهیه می کنند.  سرمایه گذاران خارجی با دریافت ویزای سرمایه گذاری مجارستان مزایایی دریافت می کنند که در بسیاری از ویزاها مانند ویزای دانشجویی نیست. این مقاله با همکاری مشاوران موسسه مشاوره ای MIE تهیه شده است. شما همراهان همیشگی MIE اگر سوال و ابهامی در مورد مهاجرت سرمایه گذاری مجارستان دارید، می توانید با یک تماس مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در مجارستان

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی سرمایه گذاری در مجارستان

سرمایه گذاری در مجارستان از روش های مختلف امکان پذیر است. از آنجایی که مجارستان عضوی از اتحادیه اروپا می باشد و موقعیت جغرافیایی مطلوبی دارد، فرصت های تجاری زیادی را ارائه می دهد. این بدان معنی است که سرمایه گذاران خارجی از سایر کشورهای اتحادیه اروپا می توانند به راحتی با ثبت شرکت در اینجا فعالیت کنند. مجارستان جزو کشورهای ارزان و کم هزینه است که به میزان سرمایه کمی برای راه اندازی و اداره شرکت نیاز دارد. از دیگر خوبی های اقامت سرمایه گذاری مجارستان این است که این کشور مالیات های مطلوبی برای شرکت ها و افراد دارد. یعنی مالیات بر درآمد شرکت ها در گذشته بین ۱۰ تا ۱۹ درصد در نوسان بود، که کمتر از سایر کشورهای اروپایی چون فرانسه یا انگلستان می باشد، که در حال حاضر با ۹ درصد محاسبه می شود. با همه مواردی که عنوان شد مهاجرت سرمایه گذاری مجارستان در سال های اخیر برای ایرانی ها سخت تر شده و خیلی از مسیرهای سرمایه گذاری مانند روش ۳۰۰,۰۰۰ هزار یورویی در حال حاضر بسته است.

مزایای سرمایه گذاری در مجارستان

مزایای سرمایه گذاری در مجارستان از جنبه اینکه این کشور در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن قرار دارد بسیار مطلوب است، اما از جنبه دیگر که اقامت مجارستان از طریق سرمایه گذاری آیا منجر به اقامت می شود خیلی جای بحث دارد. در روش های مختلفی که برای اقامت سرمایه گذاری مجارستان وجود دارد، روش ثبت شرکت در مجارستان روش کم هزینه و دارای پروسه کاری کمتری است که به طور خلاصه به قرار زیر است:

کارهای اداری ثبت شرکت در زمان کمتری بین یک تا دو هفته است.

در حال حاضر مالیات کمتری (حدود ۱۰ درصد) برای شرکت های کوچک دارد.

معمولاً شماره مالیات بر ارزش افزوده را سریعتر سرمایه گذار دریافت می کند.

صرف ثبت شرکت سرمایه زیادی نیاز ندارد.

موقعیت جغرافیایی خود کشور مجارستان که در مرکز اروپاست.

با اقامتی که از طریق ویزای سرمایه گذاری مجارستان دریافت می کنید می توانید به راحتی به حوزه شنگن رفت و آمد کنید.

سرمایه گذاری در مجارستان

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق خرید ملک یک روش سنتی و پر طرفدار است که مزایای درآمدی بالایی دارد. خرید ملک در مجارستان نیاز به مدرک خاصی ندارد و افرادی که سرمایه کافی و تجربه کاری مناسب در کار املاک داشته باشند می توانند وارد این سرمایه گذاری شوند. یکی از راه های قدیمی اقامت سرمایه گذاری مجارستان خرید ملک های قدیمی و کارکرده است که نیازمند به تعمیرات دارند. خیلی از سرمایه گذاران این ملک ها را می خرند و پس از بازسازی با قیمت مناسب و بالاتری به فروش می رسانند. راه دیگر خرید ملک های آماده استفاده است که به شکل هتل آپارتمان ارائه می شود و عموماً از طریق اجاره ملک سرمایه گذار کسب سود می کند. نکته قابل توجه این است که خرید ملک در مجارستان منجر به اخذ اقامت نمی شود و صرفاً جهت سرمایه گذاری و کسب درآمد مناسب است.

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

با توجه به مطالبی که در بالا ارائه شد ثبت شرکت در مجارستان با صرف زمان و هزینه پاینی صورت می گیرد. از آنجایی که کشور مجارستان به صورت خودکار شماره مالیاتی را صادر می کند خود در سهولت کار ثبت شرکت کمک کننده است. یکی از نکات قابل توجه در ثبت شرکت در مجارستان این است که هیچ الزامی برای حفظ سرمایه اولیه وجود ندارد و کسانی که ثبت شرکت می کنند، می توانند از سرمایه اولیه شرکت که حدود ۱۰,۰۰۰ یورو می باشد برای هزینه های روزمره چون دفتر حسابداری و ثبت نام ،استفاده نمایند.

سرمایه گذار خارجی باید دقت نماید که اگر به دنبال کسب سود و درآمد است باید حتما یک طرح تجاری مناسب برای این موضوع داشته باشد. اقامت مجارستان با سرمایه گذاری در روش ثبت شرکت زمانی میسر است که شما یک بیزینس پلان سودده طراحی کنید که نشان دهد برای جامعه اقتصادی مجارستان سودده بوده و برای شهروندان آنها ایجاد شغل می نماید.

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

اقامت سرمایه گذاری مجارستان در روش خرید اوراق قرضه دولتی تا پیش از سال ۲۰۱۷ میلادی میسر بود و جز روش های سریع و پرطرفدار محسوب می شد. سرمایه گذاران در این روش با سرمایه گذاری در حدود ۳۶۰ هزار یورو می توانستند موفق به اخذ اقامت کشور مجارستان شوند. در روش ۳۶۰ هزار یورویی سرمایه گذار ۳۰۰ هزار یورو برای خرید اوراق قرضه دولتی می پرداخت و ۶۰ هزار یورو هم هزینه های دولتی و اجرای پروسه می پرداختند. مزیت خریداری اوراق قرضه دولتی این بود که اصل سرمایه بعد ۵ سال به فرد باز می گشت. طول پروسه انجام کار در مدت زمان کمتر از ۲ ماه صورت می گرفت و فرد می توانست به همراه اعضای خانواده اقامت دریافت نماید. قابل ذکر است که این روش در حال حاضر بسته شده است.

سرمایه گذاری در مجارستان

بررسی استاندارد های سرمایه گذاری در مجارستان

یک نگرانی عمومی و عمده در بین سرمایه گذران خارجی وجود دارد و آن هم امنیت سرمایه گذاری است و علاوه بر اینکه سرمایه گذار به فکر سود است در مرحله اول اینکه آیا اصل سرمایه حفظ می شود هم خیلی مهم است. خوشبختانه یکسری استانداردهای بین المللی وجود دارد که اگر کشور آنها را رعایت نماید و دارای استاندارد مطلوبی باشد، می توان پیش بینی کرد که جای امنی برای سرمایه گذاری است. از عمده ترین این استاندارد ها می توان به سیستم قضایی، نرخ تورم و ثبات سیاسی اشاره کرد.

 • سرمایه گذاری مجارستان و سیستم قضایی

  یکی از مهمترین استاندارهای که می توان در ابتدای امر به آن اشاره کرد سیستم قضایی است. اگر سیستم قضایی یک کشور درست باشد تاثیر به سزایی در امنیت و همچنین رشد سایر استاندارد ها دارد. کشور مجارستان هم که از سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا و در سال ۲۰۰۷ وارد منطقه شنگن شده است، در سال های اخیر پیشرفت های خوبی داشته است. در شاخص استانداردهای قضایی کشور ها از یک تا هفت امتیاز بندی می شوند و هرچقدر این شاخص به عدد ۱ نزدیکتر باشد، نشان دهنده سیستم قضایی مناسب است. در نمودار ذیل شاخص مورد نظر را برای کشور مجارستان ملاحظه می کنید:

  نمودار نرخ سلامت قضایی مجارستان

 • سرمایه گذاری مجارستان و ثبات سیاسی

  ثبات سیاسی یکی از تاثیر گذارترین استاندار در حوزه اقتصادی است. اینکه کشورها دارای امنیت باشند و میزان تروریسم، خشونت و فساد چقدر است، خیلی مهم می باشد. ثبات سیاسی با نظام قضایی بسیار روی همدیگر تاثیر گذار هستند و این دو شاخص با همدیگر معنی پیدا می کنند. بر عکس نمودار سیستم قضایی که هرچقدر پایین تر بود مطلوب بود، ثبات سیاسی هرچقدر بالاتر باشد بهتر است. در تصویر ذیل پایداری سیاسی کشور مجارستان مشاهده می نمایید.

  نمودار ثبات سیاسی مجارستان

 • اقامت سرمایه گذاری مجارستان با توجه سود بانکی و تورم

  مورد بعدی که خیلی با اهمیت است و با اعداد و ارقام سرکار دارد نرخ تورم و سود بانکی کشور هاست. کشور مجارستان بر اساس آمارهایی که بانک مرکزی اعلام کرده برای سپرده های کوتاه مدت ۰٫۲ درصد سود و نرخ بهره بانکی برای وام را هم کمتر از ۵ درصد آورده است. معمولاً کم بودن بهره و سود بانکی نشانه خوبی است. در تصویر ذیل نرخ تورم کشور مجارستان را مشاهده می نمایید.

  نمودار نرخ تورم مجارستان

سوالات متداول درباره اقامت سرمایه گذاری مجارستان

✔️کدام روش مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری منجر به اقامت می شود؟

اگر شما طرح تجاری یا بیزینس پلانی ارائه بدهید که نشان دهنده سودده بودن و ایجاد شغل برای جامعه مجارستان شود، می توانید موفق به اخذ اقامت این کشور شوید.

✔️ آیا با خرید ملک در مجارستان می توان اقامت گرفت؟

خیر به صرف خرید ملک کشور مجارستان اقامت نمی دهد.

✔️ اقامت مجارستان با سرمایه گذاری منجر به پاسپورت می شود؟

خیر به صرف سرمایه گذاری پاسپورت نمی دهد و باید چند سال از سرمایه گذاری و اقامت شما بگذرد تا بتوانید درخواست پاسپورت نمایید.

✔️ در حال حاضر کم هزینه ترین برنامه سرمایه گذاری مجارستان کدام روش است؟

ثبت شرکت در مجارستان

سخن پایانی

سرمایه گذاری در مجارستان، اقامت مجارستان از طریق سرمایه گذاری و مزایا و معایب این روش بررسی شد. کشور مجارستان با موقعیت جغرافیایی مناسب و اینکه عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن می باشد، طرفداران زیادی برای سرمایه گذاری دارد. اما نکته بسیار مهم این است در حال حاضر کشور مجارستان گزینه مناسبی ندارد که بتوان سریع با آن به اقامت رسید. سرمایه گذاری مجارستان برای کسب درآمد در بخش های خرید و بازسازی ملک خوب است اما به صرف خرید ملک در مجارستان نتیجه اقامت نخواهد داشت. پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی جهت اقامت سرمایه گذاری مجارستان را با سرمایه گذاری و اخذ اقامت در کشورهایی چون اتریش، انگلستان، پرتغال، ایتالیا و آمریکا مقایسه نمایید. شما سروران عزیز می توانید برای بررسی شرایط عمومی خود و دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه مشاوره ای MIE از سراسر دنیا تماس و مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *