بررسی شرایط سرمایه گذاری در نروژ

کشور نروژ از کشورهای حوزه اسکاندیناوی و کشوری است که از منظر رفاه و خدمات اجتماعی جزو عالی ترین گزینه ها محسوب می شود. کشوری با اقتصاد بسیار توسعه یافته که رتبه چهارم دنیا را از آن خود کرده و در بسیاری صنایع از جمله نفت، دامداری و ماهیگیری در سطح بین المللی مطرح است. این کشور همواره سرمایه داران خارجی را به خود جذب نموده و بستری مناسب جهت سرمایه گذاری خارجی فراهم آورده است. ثبت شرکت و کارآفرینی از جمله مواردی است که منجر به اخذ اقامت دائم نروژ در بازه زمانی به نسبت کوتاه می گردد و همچنین سطوح مالیات پایین برای کارآفرینان، از جمله طرح های تشویقی جهت جذب سرمایه گذار خارجی است. در ادامه به جزئیات بیشتر پیرامون سرمایه گذاری در نروژ و ویزای سرمایه گذاری نروژ، همچنین اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری خواهیم پرداخت. شما می توانید همواره جهت اطلاع از طرح مهاجرتی با مشاورین زبده مؤسسه MIE تماس حاصل نموده و اطلاعات رایگان دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در نروژ

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی سرمایه گذاری در نروژ

نروژ از کشورهای شمالی اروپا محسوب شده و مرز مشترک با فنلاند و سوئد دارد، هر چند این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست اما عضو اتحادیه شینگن می باشد. جمعیت نروژ حدود ۵ میلیون نفر و پایتخت آن اسلو می باشد. دیگر شهرهای مهم نروژ، برگن، تروندهایم و استاوانگر می باشد. زبان رسمی کشور، نروژی و سامی است. آب و هوای سرد خاصیت حوزه اسکاندیناوی است و هر آنچه به سمت جنوب می رویم از سردی هوا کاسته شده و طول روز نیز افزایش می باید. صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به دلیل ذخایر قوی در این کشور بسیار پر رونق می باشد و یک چهارم سهم تولید ناخالص داخلی کشور را بر عهده دارد. پس از آن گاوداری، گوشت و شیر به دلیل طبیعت بکر منطقه در رتبه دوم، رتبه سوم به صنعت ماهیگیری اختصاص دارد به دلیل بخش گسترده ساحلی این کشور که بخش عظیمی از مرز کشور، مرز آبی با اقیانوس اطلس می باشد. در مهاجرت سرمایه گذاری نروژ باید پتانسیل های منطقه را در نظر گرفت و با توجه به تخصص و تجربه خود در حوزه های مرتبط وارد شد.

شرایط اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در نروژ

سرمایه گذاری یکی از ۷ دسته بندی مهاجرت و اخذ اقامت کشورهاست که در صورتی که به درستی انتخاب شده باشد، برای شخص امکان دریافت شهروندی را فراهم می نماید. در این بخش به موضوع اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری می پردازیم. در روش سرمایه گذاری در نروژ ، با ۳ سال زندگی در نروژ امکان دریافت اقامت دائم این کشور فراهم هست. به این شکل که ابتدا شخص اقامت یکساله دریافت می نماید که سالانه قابل تمدید می باشد و با گذشت ۳ سال امکان دریافت اقامت دائم و پس از گذشت ۵ سال از اقامت دائم، اخذ شهروندی محقق می شود. البته در روش های سرمایه گذاری مثل ثبت شرکت نیروی متخصص و یا نیروی با تجربه، این مدت زمان ۳ سال منوط به اجرای بیزنس پلنی است که در ابتدا ارائه شده است. در این پروسه های اقامتی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال شخص در پرونده وی قرار می گیرند و همسر نیز اجازه کار فول تایم داشته و در حرفه ای که تمایل داشته باشد می تواند ورود نماید.

بررسی استاندارد های سرمایه گذاری در نروژ

در تحلیل استانداردهای سرمایه گذاری در نروژ، لازم است به چند مقوله در این زمینه پرداخت. نرخ کشف فساد یکی از این موارد مهم است. همانگونه که از اسم آن پیداست، میزان کشف فساد در تعاملات اقتصادی کشور مورد نظر در قالب این شاخص نشان داده می شود. نمودار میزان کشف فساد در نروژ برای آگاهی متقاضیان ویزای سرمایه گذاری نروژ، در ادامه نشان داده شده است.

نمودار نرخ کنترل فساد در نروژ

مقوله مهم بعدی که باید در سرمایه گذاری در نروژ مورد توجه قرار گیرد، میزان نرخ مصادره اموال است. متقاضیان اقامت سرمایه گذاری نروژ، باید فعالیت های اقتصادی خود را در چارچوب قانونی کشور نروژ ادامه دهند تا از مصادره احتمالی اموال خود مصون بمانند. این شاخص در نروژ در طی سالیان گذشته به میزان ۱ بوده است که حاکی از ثبات و وضعیت قابل قبول در این زمینه است. بنابراین سرمایه گذاری در نروژ براساس شاخص های عنوان شده، از جایگاه و اطمینان خوبی در نزد سرمایه گذارن می تواند بهره مند باشد.

سرمایه گذاری در نروژ از طریق خرید ملک

قیمت املاک در نروژ جزو بالاترین سطوح قیمت دنیاست، چرا که علیرغم مساحت گسترده این کشور مرفه، بخش های قابل سکونت فقط در بخش های جنوبی تمرکز دارد و حدود ۳۰ درصد مساحت کل نروژ می باشد. البته دولت شرایط خرید ملک در نروژ را برای افراد بسیار ساده نموده و هر شخص کارمند می تواند جهت خرید ملکی با ۵ برابر درآمد سالیانه خود، ۸۵ درصد مبلغ ملک را از دولت وام دریافت نماید و صرفاً در ابتدا ۱۵ درصد مبلغ ملک را پرداخت نماید. جالب اینکه این موضوع باعث می شود مالیاتی که شخص پرداخت می کند به دلیل بدهی به دولت، کاهش یابد. افراد می توانند به راحتی در نروژ ملک خریداری نمایند حتی افراد خارجی، اما سرمایه گذاری در نروژ از طریق خرید ملک آثار اقامتی برای شخص به همراه ندارد و فرد صرف خرید ملک نمی تواند به اخذ اقامت دائم و یا پاسپورت نروژ دست یابد. جهت اطلاعات بیشتر قیمت هر متر مربع خرید ملک در نروژ در پایتخت این کشور بین ۶ تا ۱۰ هزار یورو می باشد.

سرمایه گذاری در نروژ

سرمایه گذاری در نروژ از طریق ثبت شرکت

امکان سرمایه گذاری در نروژ از طریق ثبت شرکت در نروژ وجود دارد و بسته به نوع شرکت مبالغی که شخص سرمایه گذار هزینه خواهد نمود و یا باید به شرکت تزریق نماید متفاوت است. عموماً هزینه های دولتی ثبت شرکت بالا نیست و کمتر از ۵ هزار یورو می باشد. نکته حائز اهمیت این است که شخص نمی تواند صرف ثبت شرکت در نروژ، ویزای سرمایه گذاری نروژ و اقامت نروژ را دریافت نماید. در دو حالت این موضوع امکان پذیر است، طرح تجاری مورد تایید دولت در شرکت اجرا شود و مبلغ سرمایه گذاری مشخص با توجه به نوع شرکت انجام شود. این فعالیت اقتصادی الزاماً باید سودده باشد تا منجر به اخذ اقامت گردد. در حالت بعدی اینکه شرایط شخص به نحوی باشد که در شرکت ثبت شده مشغول به کار گردد و از طریق استخدام کاری اقامت شخص مهیا گردد که این موضوع در حیطه اقامت کاری است و اقامت از طریق سرمایه گذاری عنوان نمی گردد.

سرمایه گذاری در نروژ از طریق کارآفرینی

سرمایه گذاری در نروژ از طریق کارآفرینی از جمله روش های پرطرفدار اقامت نروژ محسوب می شود و اشخاص با شرایط متفاوت می توانند برای کارآفرینی در نروژ و اخذ ویزای سرمایه گذاری نروژ اقدام نمایند. ۳ گروه متفاوت می توانند از طریق کارآفرینی اقامت نروژ را دریافت نمایند:

کارآفرینی برای افراد متخصص با تحصیلات دانشگاهی

کارآفرینی برای افراد باتجربه با حداقل ۶ سال سابقه کاری

کارآفرینی برای افراد فارغ التحصیل از دوره ۳ ساله هنرستان

در تمامی این موارد خانواده شخص وی را همراهی می نمایند، فرزندان تا ۱۸ و همسر که اجازه کار فول تایم در آزاد دارد. بیزنس پلن شخص در حالت کارآفرینی اهمیت ویژه ای داشته و لزوماً باید در شاخه تخصصی فرد و یا حرفه ای باشد که در آن سررشته دارد. شخص سرمایه گذار با توجه به تعداد اعضای خانواده باید درامد سالیانه ای را اثبات نماید که از حداقل ۲۵۰ هزار کرون نروژ شروع می شود. مالیات در این روش ۲۲ درصد درامد سالیانه است.

سرمایه گذاری در نروژ از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

جهت اقدام به سرمایه گذاری در نروژ از طریق خرید اوراق قرضه دولتی ابتدا باید مجوزهای دولتی دریافت گردد و شخص بنا بر تصمیم خود می تواند از ابتدا اقامت دائم دریافت نماید و یا پس از گذشت چند سال این امر موجب اقامت دائم شخص می گردد. در صورتی که بهای پرداخت شده بابت اوراق خریداری شده پس از مدتی توسط دولت بازگشت داشته باشد، اقامت دائم از ابتدا میسر نیست و شخص ابتدای امر ارواق را خریداری می نماید و پس از گذشت ۵ سال، مبلغ بازگشت داده شده و می تواند درخواست اقامت دائم نماید. در حالت دوم شخص مبلغ پرداختی بابت خرید اوراق قرضه را باز نمی ستاند و به عبارتی این مبلغ به دولت هبه شده است که از ابتدا برای شخص آثار اقامت دائم را در پی دارد. جهت اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین مؤسسه MIE تماس حاصل فرمایید، وکلای خبره محلی جهت اقدامات سرمایه گذاری در نروژ شما را راهنمایی می نمایند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در نروژ

از مزایای سرمایه گذاری در نروژ می توان موارد زیر را برشمرد:

امنیت بالای سرمایه گذاری در نروژ

نرخ تولید ناخالص داخلی بالای نروژ که حکایت از اقتصاد بسیار قوی نروژ دارد

بهره مندی از خدمات اجتماعی و رفاه بالا در نروژ

برخورداری خانواده شخص از بیمه و آموزش سطح بالای رایگان

اقامت در کشوری عضو حوزه شنگن و منطقه اسکاندیناوی

علیرغم مزایای بسیار سرمایه گذاری در نروژ، موانع و محدودیت هایی نیز بر سر راه سرمایه گذاران جهت مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری وجود دارد. مورد اول جنبه اقامتی است که تا زمانی که سرمایه گذاری شخص سودده نباشد، اقامت دائم شخص حتمی نخواهد بود. هزینه نیروی کار بسیار بالاست و شخص سرمایه گذار حقوق و مزایای عالی باید برای کارمندان در نظر گیرد و مسئله دیگر بحث ارتباط با سایر کشورهاست که انتقال کالا می تواند به جهت دوری از سایر کشورها بار هزینه ای نسبتا بیشتری به سرمایه گذار تحمیل نماید.

شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر سرمایه گذاری در نروژ

به منظور بررسی جوانب سرمایه گذاری در نروژ، لازم است شاخص ها و معیارهای اقتصادی این کشور به صورت کامل مورد بررسی قرار گیرد. تنها از طریق مطالعه دقیق این شاخص هاست که می توان به تصمیمی درست در مورد سرمایه گذاری در نروژ رسید و برنامه عملیاتی در این زمینه تدارک دید. در ادامه مهمترین شاخص های اقتصادی تاثیرگذار برای سرمایه گذاری در نروژ مورد بررسی قرار گرفته است که متقاضیان سرمایه گذاری در نروژ، لازم است آن ها را به صورت دقیق مورد توجه قرار دهند:

 • مالیات در نروژ

  مالیات یکی از شاخص های مهم اقتصادی در کشورها به حساب می آید. دولت ها با وضع کردن مالیات در موضوعات مختلف اقتصادی، سعی در مدیریت نقدینگی و سرمایه را دارند و از آن به عنوان منبعی برای ارائه خدمات به مردم استفاده می کنند. نرخ مالیات بر سود تجاری در نروژ براساس نمودار زیر مشخص می گردد. روند کاهشی این میزان مالیات، برحمایت از سرمایه گذاران دلالت داشته و ایشان را برای سرمایه گذاری ترغیب می نماید.

  نمودار مالیات بر سود در نروژ

  همچنین میزان مالیات بر درآمد نیز در قالب نمودار زیر بیان شده است که متقاضیان سرمایه گذاری در نروژ، باید آن را در محاسبات مالی خود لحاظ نمایند:

  نمودار مالیات بر درآمد در نروژ

 • نرخ رشد اقصادی در نروژ

  سیاست های اقتصادی که دولت ها در کشورهای خود پیاده می کنند، در نهایت منجر به نتایجی می شود که سرمایه گذاران از آن منتفع و یا متضرر می گردند. نتیجه این سیاست ها و فعالیت ها برای سرمایه گذاری در نروژ به صورت نمونه در شاخص نرخ رشد اقتصادی قابل نمایش است. همانطور که در نمودار زیر ملاحظه می فرمایید نرخ رشد اقتصادی در نروژ در شرایط کرونا ویروس نوسانات مکرری داشته است.

  نمودار نرخ رشد اقتصادی نروژ

 • نرخ تورم نروژ

  مسلماً یکی از تعیین کننده تربن شاخص ها در اقتصاد هر کشوری، میزان تورم است. این شاخص برای اقامت نروژ با سرمایه گذاری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. نمودار میزان تورم در نروژ نشان می دهد تورم این کشور با درصد قابل قبول، در کنترل دولت بوده است.

  نمودار تورم در نروژ

 • تولید ناخالص ملی نروژ

  در انتها میزان تولید ناخالص ملی در نروژ در نمودار زیر نمایش داده شده است که از جمله فاکتورهای مهم در مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری می باشد. این نمودار حکایت از رشد قابل قبول این شاخص در نروژ دارد و خبر خوبی برای متقاضیان سرمایه گذاری در نروژ می تواند باشد.

  نمودار تولید ناخالص ملی در نروژ

سوالات متداول درباره سرمایه گذاری در نروژ

✔️ آیا امکان سرمایه گذاری و اخذ اقامت در نروژ وجود دارد؟

بله امکان این امر هست منوط به اینکه سرمایه گذاری شخص سود ده باشد و طرح تجاری ارائه شده مطابق با حوزه تحصصی و تجربه کاری سرمایه گذار در کشور مبدأ باشد.

✔️ آیا ثبت شرکت و کارآفرینی منجر به اخذ پاسپورت نروژ می گردد؟

در صورتی که سرمایه گذار شرایط لازم را احراز نماید ابتدا اقامت یکساله که به مدت ۳ سال تمدید می گردد و سپس اقامت دائم دریافت می نماید که پس از گذشت ۵ سال می تواند منجر به اخذ پاسپورت گردد.

✔️ مالیات بر درامد نروژ برای شخص سرمایه گذار چه میزان می باشد؟

این موضوع به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد اما میزان حدودی ۲۲ درصد می باشد.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در نروژ به هدف اخذ اقامت، ممکن است موضوع مورد بررسی بسیاری از شما عزیزان باشد. چرا که نروژ با سطح رفاه بالا و میزان رضایت از زندگی در این کشور همواره جزو برترین های دنیا قرار داشته است. اقتصاد قوی و امنیت فوق العاده این کشور، این کشور را به مقصد مناسبی برای مهاجرت سرمایه گذاری مبدل می کند. افراد می توانند در صورت احراز شرایط، بیزنس پلن در موضوع مدنظر خود ارائه دهند و در صورت تأیید دولت، اقامت موقت دریافت می نمایند. در صورتی که شرکت ثبت شده سود دهی داشته باشد و حداقل ۲۵۰ هزار کرون در سال تولید درآمد نماید، شخص سرمایه گذار و خانواده وی که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸سال می باشند، اقامت دائم نروژ را پس از ۳ سال دریافت می نمایند. راجع به نروژ و مهاجرت سرمایه گذاری نروژ می توانید با تماس با مؤسسه MIE اطلاعات کامل تری دریافت نمایید و یا در قسمت پرسش و پاسخ سوالات خود را مطرح نمایید، همکاران ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *