شرایط اخذ ویزای کار نروژ

نروژ یکی از اصلی ترین مقاصد مهاجرت به طرق مختلف کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری است و همواره نام آن در لیست برترین کشورهای جهان به چشم می خورد. با توجه به سوالات پرتکرار شما عزیزان در باب ویزا کاری نروژ تصمیم بر آن گرفتیم تا مفصلاً به موضوع کار در نروژ بپردازیم. شرایط کار در نروژ و همچنین انواع ویزای کار نروژ از جمله موارد مهمی است که در این مقاله تحلیل می گردند.

 • مشاغل مورد نیاز نروژ کدامند؟
 • آیا پیدا کردن کار از طریق موسسات کاریابی در نروژ امکان پذیر است؟

در ادامه به تمام سوالات شما عزیزان در باب ویزای کار نروژ پاسخ داده شده است. پس از مطالعه این مقاله در اسرع وقت با کارشناسان موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل نمایید تا به شکل رایگان شما را در این مسیر راهنمایی نمایند. همچنین در بخش دیدگاه نظرات خود را می توانید با ما در میان بگذارید.

ویزای کار نروژ

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی مهاجرت به نروژ از طریق کار

کشور نروژ، که یک کشور پادشاهی مستقل و متمرکز است در قسمت شمالی اتحادیه اروپا و همچنین شمالی ترین ناحیه شبه جزیره اسکاندیناوی قرار گرفته است. بخش اعظمی از خاک کشور نروژ با توجه به برودت هوا قابل سکنی نیست اما هرچقدر از بخش شمالی به بخش های جنوبی تر پیش می رویم از سردی هوا کاسته می شود. این کشور حدود ۳۸۵ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و بالغ بر ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، جمعیت آن را تشکیل داده است. نروژ از ناحیه شرقی با سوئد، از شمال با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه اسکاژراک دارای نقاط مرزی مشترک است.

کشور نروژ دارای ذخایر بزرگ گاز طبیعی، برق‌آبی، نفت خام، آب شیرین و معدن می باشد. یک چهارم از تولید ناخالص این کشور مربوط به صنایع پتروشیمی می شود و با توجه به جمعیتی که دارد بزرگترین تولید کننده غیر خاورمیانه‌ای نفت و گاز طبیعی کل دنیا است. واحد رسمی پول این کشور کرون می باشد و از نظر سرانه درآمد در جایگاه چهارم کل جهان قرار گرفته است. شهروندان کشور نروژ همانند کشورهای ناحیه شمالی اروپا با پرداخت مالیات نسبتا زیاد، از بیمه درمانی همگانی و تحصیل دانشگاه های رایگان استفاده می کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با ویزای کار نروژ برای کادر درمان

ویـدئــو

پـادکست

انواع ویزای کار نروژ

طبق گزارشاتی که از فضای کاری کشور نروژ بدست آمده است، عموم مهاجرینی که در بازار کار نروژ مشغول به کارند و با هدف کار کسب درآمد مهاجرت به نروژ را انتخاب کرده اند، رضایت کاملی از شرایط این کشور دارند. با توجه به اقتصاد قوی نروژ و نرخ بیکاری پایین، امنیت شغلی در این کشور بسیار بالاست و محیط کار بر اساس خوش بینی و اعتماد بنا گشته است. عموماً در کشورهای حوزه اسکاندیناوی از شاغلین حمایت بسیار ویژه ای به عمل می آید و اصرار دولت به تعدل میان زندگی و کار افراد است. شهروندان نروژ ۵ روز هفته و به مدت ۳۷-۳۸ ساعت کار می کنند. ویزای کار نروژ به چند دسته زیر تقسیم می گردد:

 • ویزای کار فصلی

  اگر دارای کاری موقت با بازه زمانی کوتاهی هستید، یا فعالیت کاریتان تحت عنوان جانشین کارمندان ثابت است، درخواست این نوع ویزا را می دهید. پیش از درخواست می بایست دارای پیشنهادی از سمت مشاغل در نروژ و تایید اداره کار نروژ باشید.

 • ویزای جستجوی کار

  این مورد برای متقاضیانی است که در نروژ محصل بوده و از مهارت بالایی برخوردار می باشد. در این نوع ویزا فرد می تواند بدون هیچ گونه پیشنهادی در نروژ به تجسس کار بپردازد.

 • ویزای آموزش حرفه ای و تحقیق

  این مورد برای محصلان یا پژوهشگران خود تامینی است که حین آموزش عالی خود مشغول به کارآموزی است.

 • ویزای تعطیلات کاری نروژ

  این مورد مختص شهروندان آرژانتین، استرالیا، کانادا، ژاپن و نیوزلند می باشد که زیر ۳۱ سال دارند و نیاز به جستجوی کار در نروژ دارند.

 • ویزای کار هنرمندان

  این مورد روادید موقت برای هنرمندان، مجریان یا نوازندگان می باشد که در این کشور کارهای اجرایی موقت دارند. بیشترین میزان اقامت مجاز چهارده روز است.

 • اسکیل ورکر

  مربوط به افرادی می شود که رزومه تحصیلی قوی دارند یا کارفرما می باشند. برای اخذ این نوع ویزا داشتن جاب افر الزامیست.

ویزای کار نروژ به مدت دو سال معتبر است. البته امکان درخواست تداوم به مدت دو سال قبل از منقضی شدن با ثبت تقاضا در سایت اداره مهاجرت، وجود دارد. بعد از تقاضا یک قرار ملاقات با پلیس نروژ برای شما در نظر گرفته می شود تا اسناد و مدارک را ارائه می دهید. لطفا دقت داشته باشید، مدارک حداقل ۱ ماه قبل از منقضی شدن ویزا ارائه شود. نکته مهم این است که بعد از سه سال حضور مداوم در این کشور، امکان تقاضا برای اقامت دائم وجو دارد. در ادامه قصد داریم به معرفی دو نوع از معروف ترین و محبوب ترین ویزاهای کار نروژ یعنی اسکیل ورکر و جستجوی کار بپردازیم.

شرایط اخذ ویزای جستجوی کار نروژ

اگر قصد دارید با ملیتی غیر از اروپایی نظیر ایران جهت اخذ ویزای جستجوی کار نروژ درخواست دهید شرایط شما می بایست در یکی از ۳ گروه زیر قرار بگیرد:

 • به عنوان دانشجو در این کشور مشغول به تحصیل می باشید و قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در نروژ بمانید و به جستجوی کار بپردازید.

 • اگر به عنوان محقق در این کشور حضور دارید می توانید با اخذ این ویزا پیش از پایان یافتن مدت اقامت خود در نروژ بمانید و به دنبال کار بگردید.

 • اگر در یکی از دانشگاه ها و موسسات پژوهشی نروژ مشغول به کار می باشید پیش از به اتمام رسیدن مدت اقامت خود می توانید جهت دریافت ویزای جستجوی کار درخواست کنید.

ویزای جستجوی کار برای شما این فرصت را مهیا می سازد تا به مدت یک سال به جستجوی کار در نروژ بپرزدازید و در صورت پیدا کردن کار مناسب اقامت کاری اخذ نمایید. مدنظر داشته باشید این اقامت موقت پس از گذشت چندسال قطعاً منجر به اقامت دائم خواهد شد. لازم به ذکر است مدت ۱ سال ویزای جستجوی کار جزء اقامت دائم محسوب نمی گردد و طی این مدت متقاضی مجاز به هر نوع کار پاره وقت یا نیمه وقتی می باشد اما شما در صورتی می توانید اقامت کاری اخذ نمایید که در پایان یکسال کاری که پیدا می کنید تمام وقت و مرتبط با تحصیلاتتان باشد.

ویزای کار نروژ

شرایط اخذ ویزای اسکیل ورکر نروژ

نوع دیگری از ویزای کار در نروژ اسکیل ورکر می باشد. این برنامه مربوط به افرادی می شود که تحصیلات دانشگاهی دارند. دقت داشته باشید از دیگر الزامات اخذ ویزای کار نروژ از طریق اسکیل ورکر داشتن جاب افر از سمت کارفرما یا داشتن کسب و کار است به این معنا که خود شخص می بایست سابقه کارفرمایی داشته باشد. از جمله الزامات اصلی اخذ این نوع ویزا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن تحصیلات دانشگاهی

داشتن جاب افر (تمام وقت) از سوی کارفرما یک پیشنهاد کار

نوع شغل باید طوری باشد که کارفرما نیازمند استخدام نیروی کار ماهر باشد

میزان حقوق متقاضی نباید از متوسط درامد نروژ کمتر باشد

این نوع مجوز به مدت ۳ سال اعتبار دارد و شخص پس از آن می تواند درخواست اقامت دائم دهد. خوش بختانه در این روش خانواده نیز می توانند همراه شخص وارد محیط شوند. فرزندان زیر ۱۸ سال از تحصیل رایگان بهره مند می گردند و همسر نیز می توانند به جستجوی کار بپردازند. دقت داشته باشید، اگر شخص قصد داشته باشد کارفرمای خود را تغییر دهد می بایست مجدد برای این اقامت درخواست دهد. همچنین اگر شغل خود را ترک نماید به او ۶ ماه فرصت داده می شود که استخدام شغل جدیدی شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار نروژ

ایرانیان متقاضی ویزای کار نروژ بدون اخذ ویزا مجاز به ورود به خاک این کشور نیستند. این عزیزان پس از پشت سر گذاشتن مراحل مربوط به اخذ جاب افر یا هر نوع اقامت کاری دیگر برای ورود به نروژ می بایست به سفارت مراجعه نمایند و ویزای کار این کشور را دریافت نمایند. مدارکی که برای اخذ ویزای کار نروژ نیاز است به شرح زیر می باشد:

 • مدارک تحصیلی
 • رزومه
 • دو عکس در اندازه گذرنامه جدید و با زمینه سفید
 • گذرنامه به همراه کپی تمام صفحات

  گذرنامه و کپی ویزاهای قبلی. پاسپورتتان می بایست دارای ۲ صفحه خالی با سه ماه اعتبار بیش از زمان برگشت باشد.

 • فرم درخواست ویزای کار نروژ

  این فرم بعد از درخواست آنلاین در سایت اداره مهاجرت نروژ برای دانلود در اختیارتان قرار می گیرد.

 • ارائه آدرس

  در صورت عدم ارائه محل زندگی با صدور نامه ای محل زندگی یا چگونگی یافتن آن را اعلام بفرمایید.

 • فرم پیشنهاد استخدام

  فرم پیشنهاد استخدام که توسط کارفرما پر می شود. فرم در وب سایت UDI موجود است.

 • اثبات اینکه حقوق شما مطابق با استانداردهای اداره کار است
 • قرارداد کاری

  قرارداد کاری، با بیان حقوقی که دریافت خواهید کرد.

 • سوابق شغلی قبلی

  اسنادی از کارفرمایان قبلی خود، که جزئیات نوع کار شما، مدت زمان اشتغال شما و شرایط شما را ذکر می کند.

 • بیمه

  تأیید بیمه سفر با حداقل پوشش ۳۰،۰۰۰ € در نروژ و کل منطقه شینگن

 • اثبات وضعیت مدنی

  سند ازدواج ، شناسنامه فرزندان، گواهی فوت همسر، کارت سهمیه در صورت وجود

 • اسنادی تحویلی می بایست دارای اصل و رونوشت باشند.

پردازش برنامه ممکن است ۸ هفته طول بکشد. هزینه ویزای کار نروژ ۶،۳۰۰ NOK (690 دلار آمریکا) است.

ویزای کار نروژ و مشاغل مورد نیاز نروژ

حدود یک سوم نیروی کار نروژی در بخش های دولتی، خدمات بهداشتی و آموزشی مشغول به کار هستند. تقاضای زیادی برای نیروی انسانی ماهر در پرستاری، بهداشت و پزشکی، گردشگری، مهندسی، نفت و گاز، ساخت و ساز، صنعت ماهیگیری و IT و ارتباطات وجود دارد. صنایع اصلی نروژ به شرح  زیر است:

کشتیرانی و کشتی سازی

ماهیگیری

فرآوری مواد غذایی

محصولات چوبی و کاغذ

معدن و فلزات

منسوجات

صنایع خدماتی از جمله گردشگری

برخی از بزرگترین کارفرمایان در نروژ عبارتند از:

 • استات اویل

  حوزه نفت

 • Aker Solutions

  طراحی و مهندسی فناوری صنعت نفت و گاز

 • Norsk Hydro

  تولید محصولات آلومینیومی و انرژی های تجدید پذیر

 • یارا اینترنشنال

  تولید محصولات کشاورزی، به ویژه کودهای پایه نیتروژن

 • DNB

  خدمات بانکی و مالی

در جدول زیر لیست مشاغل مورد نیاز نروژ و میزان دستمزد هر یک را مشاهده می فرمایید:

نوع شغلمیزان درآمد (کرون نروژ)
پرستار۵۰۱,۳۸۰
دکتر۱,۶۹۲,۵۶۰
داروساز۷۴۲,۵۷۰
کارگر ساختمانی۴۷۴,۰۳۰
مهندس تهویه مطبوع۶۲۶,۱۲۰
مهندس راه آهن۵۷۹,۷۹۵
معلم۴۹۹,۹۲۰
مسئول پذیرش هتل۴۵۹,۶۷۰
IT۶۲۷,۶۱۰
سرآشپز۵۴۳,۷۲۵
پیشخدمت۳۹۱,۳۶۰
لوله کش۳۸۱,۵۲۰
برق۴۰۵,۳۹۰
مکانیک۴۰۱,۴۹۵
فلزکار۳۴۹,۹۴۰
راننده اتوبوس۳۷۴,۹۹۰
حمل و نقل۴۰۰,۹۱۰
کارگر کارخانه۴۱۸,۸۷۰
حسابدار۴۴۹,۹۳۰
مهندس نرم افزار۶۱۴,۰۸۰
معمار۵۷۴,۱۸۰
مدیر بازاریابی۱,۱۳۳,۵۹۰
توسعه دهنده وب۵۸۱,۶۳۰
طراح UX۵۵۰,۰۴۰
ویزای کار نروژ

ویزای کار نروژ و معرفی موسسات در کاریابی

یکی از راه های اصلی جستجوی کار مراجعه به موسسات کاریابی در نروژ (اعزام نیروی کار به نروژ) می باشد. در کشور نروژ نیز مشابه تمامی کشورها آژانس هایی وجود دارد که پل ارتباطی خوبی بین کارجویان و کارفرمایان می باشند، شما عزیزان به راحتی می توانید با ارسال رزومه شانس خود را برای این پروسه امتحان کنید. در ادامه به معرفی لیست برترین موسسات کاریابی در نروژ (شرکت های اعزام نیروی کار به نروژ) می پردازیم:

Randstad Norway

Adecco Norway

Manpower Norway

Kelly Services Norway

Hudson Nordic

Dynamic People

ویزای کار نروژ و نرخ بیکاری در نروژ

پیش از درخواست جهت دریافت ویزای کار نروژ اطلاع از نرخ بیکاری کشور نروژ بسیار حائز اهمیت است. در نمودار زیر بر اساس آخرین گزارشات نرخ بیکاری نروژ را مشاهده می فرمایید. همان طور که ملاحظه می فرمایید شرایط کار در این کشور بسیار مطلوب است. طبق نمودار درصد نرخ بیکاری تا ژانویه ۲۰۲۰ موقعیت خود را زیر ۴% حفظ کرده است اما طی سال ۲۰۲۱ اندکی افزایش داشته که این مسئله قطعاً بی ربط با بحران ویروس کرونا نمی باشد. این نوشتار توسط تیم موسسه MIE نگارش گردیده، هرگونه کپی برداری بدون درج منبع شرعاً و قانوناً حرام است.

نمودار نرخ بیکاری در نروژ

سوالات متداول درباره ویزای کار نروژ

✔️ مشاغل موردنیاز نروژ کدامند؟

پرستاری، بهداشت و پزشکی، گردشگری، مهندسی، نفت و گاز، ساخت و ساز، صنعت ماهیگیری و IT

✔️ نرخ بیکاری نروژ در چه بازه ای قرار دارد؟

نرخ بیکاری کشور نروژ طی ۳ سال اخیر در بازه ۹/۳-۵ % نوسان داشته است.

✔️ ویزای جستجوی کار نروژ به چه افرادی تعلق می گیرد؟

دانشجویان و محققین با اخذ این نوع ویزای کاری نروژ می توانند ۱ سال پس از دوره شان در نروژ بمانند و به جتسجوی کار بپردازند.

✔️ آیا افراد خاصی برای ویزای اسکیل ورکر نروژ واجد شرایط می باشند؟

شخص می بایست دارای تحصیلات دانشگاهی باشد، همچنین از سوی کافرما جاب افر دریافت کرده باشد یا اینکه شخصاً صاحب کسب و کار باشد.

سخن پایانی

ویزای کار نروژ و شرایط کلی اخذ ویزای کار در نروژ را تحلیل نمودیم. همچنین به مبحث موسسات کاریابی در نروژ و مشاغل مورد نیاز نروژ پرداختیم. بر اساس میزان پایین نرخ بیکاری و قدرت اقتصادی کشور نروژ می توانیم این کشور را در زمره گزینه های ایده ال جهت مهاجرت کاری در نظر بگیریم. اما همان طور که ملاحظه فرمودید اخذ ویزای کاری نروژ همراه با سخت گیری بسیار زیادی است و برای افراد ضوابط و شرایط خاصی در نظر گرفته شده و همین موضوع ورود از طریق کار را با مشکل رو به رو کرده است. در نتیجه خیلی از عزیزان از طرق دیگر و کم هزینه نظیر تحصیل وارد محیط می شوند و بعد به جستجوی کار می پردازند. اگر در خصوص پروسه کاریابی کشورهای تاپ دنیا نیاز به کسب اطلاعات جامع تری نیاز دارید همین حالا با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید یا در بخش دیدگاه سوالات خود را درج نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *