شرایط اخذ اقامت اروپا

قاره اروپا محبوب ترین مقصد مهاجرتی برای هموطنان عزیزمان می باشد، با توجه به این موضوع در این مقاله با شرایط اقامت در اروپا آشنا خواهیم شد.

  • آیا امکان اخذ اقامت اروپا بدون شرط حضور وجود دارد؟
  • اقامت کشورهای اروپایی از چه راه هایی صورت می گیرد؟
  • اقامت خودحمایتی اروپا در چه کشور هایی ارائه می گردد؟
  • امکان اخذ اقامت دائم اروپا از طریق تولد ممکن است؟
  • شرایط اقامت در اروپا از طریق سرمایه گذاری چیست؟

در صورتی که سوالی در باب اقامت در اروپا برای شما عزیزان پیش آمده است می توانید با مشاوران موسسه MIE تماس حاصل نمایید و از خدمات مشاوره اولیه رایگان در این خصوص بهره مند گردید.


اخذ اقامت اروپا در ۳۰ ثانیه

 


شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی اخذ اقامت اروپا

مهاجرت به اروپا همواره آرزو و خواسته خیلی از هموطنان ما بوده است. در ابتدا با شرایط عمومی این قاره آشنا خواهیم شد. قاره اروپا مساحتی در حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع دارد و حدود ۷۳۰ میلیون نفر در این قاره زندگی می کنند. اروپا که به قاره سبز نیز معروف است به دلیل موقعیت جغرافیایی و همچنین اقتصادی باعث شده است، خیلی از افرادی که در قاره های دیگر زندگی می کنند تمایل به زندگی در کشورهای این قاره داشته باشند. برخی از کشورهای مهم جهان من‌ جمله سوئیس، اتریش، انگلیس، آلمان، سوئد، دانمارک، هلند، نروژ، بلژیک و … در این قاره قرار دارند. راه های مختلفی نیز برای مهاجرت به قاره اروپا وجود دارد، راه هایی همچون تحصیل، کار، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج، پناهندگی و … از زمره این راه ها به حساب می آیند. در ادامه با راه‌های مختلف مهاجرت به قاره اروپا آشنا خواهیم شد.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تمام راه های اقامت اروپا

ویـدئــو

پـادکست

اقامت اروپا از طریق کار

یکی از راه ها و شرایط اقامت در اروپا مهاجرت از طریق کار است. متقاضیان این امر می توانند از طریق ویزای جستجوی کار یا  job offerبه این قاره مهاجرت نمایند. در قاره اروپا تنها دو کشور ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار را ارائه می کنند؛ کشورهای آلمان و اتریش کشورهایی هستند. با اعطای این ویزا به افراد خارجی این شرایط را برای آنها فراهم آورده اند که بتوانند به مدت زمان ۶ ماه وارد این کشورها شده و به جستجوی کار بپردازند. در سایر کشورها تنها راه مهاجرت کاری راه مهاجرت از طریق پیشنهاد شغلی یا جاب آفر است.

در مهاجرت از طریق جاب آفر متقاضیان می بایست از یکی از کارفرمایان یا شرکت های اروپایی پیشنهاد شغلی دریافت نمایند. در صورتی که فرد بتواند پیشنهاد شغلی دریافت نماید، می تواند وارد قاره اروپا شده و مشغول به کار گردد. در عموم کشورهای اروپایی در صورتی که فرد به مدت زمان ۵ سال را مشغول به کار در آن کشور بوده باشد و مالیات خود را پرداخت کرده باشد اقامت دائم اروپا را دریافت خواهد کرد و ما بین یک الی سه سال پس از آن می تواند درخواست تابعیت خود را به دولت کشور مربوطه ارائه نماید.

اقامت اروپا از طریق تحصیل

بیشترین تعداد مهاجران به قاره اروپا از طریق ویزای تحصیلی وارد این قاره می شوند. امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه های کشور هایی چون انگلیس، اتریش، سوئیس، مجارستان، نروژ، سوئد، دانمارک، هلند، بلژیک، جمهوری چک و … باعث شده که هر ساله تعداد زیادی از مهاجران قانونی اقدام به مهاجرت تحصیلی به این کشور ها نمایند. در برخی از کشورها همچون آلمان، اتریش، فرانسه، اسپانیا و نروژ امکان تحصیل رایگان وجود دارد و دانشجویان می توانند به صورت رایگان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل نمایند.

در سایر کشورها نیز امکان تحصیل در این مقاطع وجود دارد اما فرد می بایست شهریه دانشگاه‌های این کشورها را پرداخت نماید. با مهاجرت تحصیلی امکان اخذ اقامت وجود ندارد، افراد برای اخذ اقامت می‌بایست پس از اتمام تحصیل خود بتوانند وارد بازار کار در آن کشور گردند. بسیار مهم است که برای مهاجرت تحصیلی کشورهایی انتخاب شوند که فرد می تواند پس از پایان تحصیل خود در آن کشور مانده و به جستجوی کار بپردازند تا به اقامت کشورهای اروپایی از طریق کار برسند.

اقامت اروپا

اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

امکان اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری نیز وجود دارد. در مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری راه های مختلفی همچون ثبت شرکت، خرید ملک، خرید سهام، خود حمایتی و … وجود دارد. شرایط اخذ اقامت از این راه ها در کشورهای مختلف متفاوت است و یک قانون ثابت در این زمینه برای کلیه کشورهای اروپایی وجود ندارد، به عنوان مثال در مهاجرت از طریق ثبت شرکت می توان اقامت اتریش را به دست آورد. به صرف خرید ملک می توان اقامت کشورهایی چون اسپانیا، پرتغال و یونان را به دست آورد و همچنین امکان خرید سهام در کشورهایی مثل انگلستان و پرتغال وجود دارد.

در اقامت خودحمایتی اروپا برخلاف سایر پلن های سرمایه گذاری نیاز به آوردن سرمایه به قاره اروپا وجود ندارد. افرادی که بخواهد از طریق خود حمایتی اقامت اروپا را به دست آورند تنها نیاز است که نشان بدهند و این موضوع را اثبات بکنند که در کشور خود فردی ثروتمند هستند و توانایی های مالی برای تامین هزینه های خود و خانواده خود را در قاره اروپا دارند. امکان مهاجرت از طریق اقامت خودحمایتی اروپا در کشورهایی همچون اسپانیا، اتریش، پرتغال، فرانسه، ایتالیا، یونان و سوئیس وجود دارد که هر کدام شرایط مخصوص به خود را خواهد داشت. افراد از این طریق به اقامت اروپا بدون شرط حضور دست خواهند یافت.

اقامت اروپا از طریق ازدواج

جهت دریافت اقامت اروپا از طریق ازدواج قوانین و شرایط هر کشور متفاوت است. در امر ازدواج قوانین در زمره احوال شخصی قرار می‌گیرند و بنابراین فرد جهت ازدواج با تبعه کشورهای اروپایی و دریافت اقامت آنها باید قوانین کشور مربوطه را مورد مطالعه قرار دهد. اما به طور کلی کشورها، ازدواجی را که صوری باشد و صرفاً برای دریافت اقامت صورت گرفته باشند را مورد پذیرش قرار نمی‌دهند. بنابراین افراد باید اثبات نمایند که ازدواج آنها صوری نبوده و از مدت‌ها قبل با هم در ارتباط بودند و آشنایی لازم را از همدیگر داشته اند.

مطابق قوانین کشور های اروپایی افرادی که با هم ازدواج می کنند، نباید متاهل بوده باشند و سن آنها نیز می بایست بالای ۱۸ سال باشد. با احترام به این قوانین است که فرد می‌تواند پس از چند سال زندگی با تبعه کشور مربوطه درخواست اقامت و یا تابعیت آن کشور را تحت شرایطی همچون عدم ایجاد جرم و جنایت و آشنایی به زبان آن کشور ارائه نماید.

اقامت در اروپا و اخذ تابعیت از طریق تولد

در قاره اروپا نیز اخذ اقامت و تابعیت بر اساس تولد براساس مقررات حقوق بین الملل صورت می پذیرد. در این زمینه کشورها به دو دسته تقسیم بندی می گردند، برخی از کشورها سیستم خاک را برای اعطای تابعیت مورد پذیرش قرار داده اند. این بدین معناست که فرد به واسطه تولد در خاک آن کشور می تواند اقامت آن را به دست آورد، از جمله این کشورها می‌توان به کشورهای سنت کیتس و سنت لوشا در قاره اروپا اشاره کرد.

اغلب کشورهای دنیا اعطای تابعیت بر اساس اصل خون را مورد پذیرش قرار می‌دهند. در این اصل برای اعطای تابعیت به نوزاد تازه متولد شده به تابعیت پدر یا مادر او نگاه می شود، پدر یا مادر او اهل هر کشوری که باشند فرزند آنها نیز تابعیت همان کشور را به دست خواهد آورد. عموم کشورهای اروپایی به جز تعداد انگشت‌شماری که دو مورد از آنها خدمت شما بیان شد، تماماً سیستم خون را مورد قبول قرار داده اند.

اقامت اروپا

اقامت اروپا از طریق پناهندگی

مهاجرت به اروپا از طریق پناهندگی یکی از راه‌هایی است که به خصوص در سالیان اخیر که کشورهای خاورمیانه از جنگ داخلی رنج می برند رونق بسیار بیشتری گرفته است. پناهنده شخصی است که به واسطه عقاید مذهبی، عقاید سیاسی، عضویت در گروه‌های اجتماعی و … بیم آن می‌رود که جان وی در کشور خود در خطر باشد. این راه که جزو راه های غیرقانونی و بسیار پرخطر به حساب می‌آید یکی از راه هایی است که حتی هموطنان ما نیز گاها برای مهاجرت از این طریق اقدام می کنند و متاسفانه جان یا مال خود را در این راه از دست دادند. خیلی از افراد با دادن اطلاعات دروغین، پناهندگی خود را به کشورهای اروپایی توجیه می‌کنند و از این تعداد نیز افراد کمی موفق به دریافت اقامت پناهندگی می شوند. موسسه‌حقوقی MIE به دلیل خطرات عمده این راه مهاجرتی هیچگونه خدماتی پیرامون راه غیر قانونی پناهندگی ارائه نمی نماید.

هزینه های زندگی در اروپا

یکی از مهمترین مواردی که متقاضیان مهاجرت به اروپا توجه خاصی باید به آن بکنند و بر اساس آن کشور مد نظر خود را انتخاب کنند، هزینه های زندگی در آن کشور است. مسلماً هزینه های زندگی در قاره اروپا با توجه به اینکه واحد پول این کشورها عموماً یورو، پوند، کرون و … است، نسبت به هزینه‌های زندگی ما در ایران بیشتر است. نکته قابل توجه این موضوع در زمانی که فرد بخواهد به ریال کسب درآمد کند و به یورو، کرون، یا پوند هزینه نماید موضوعیت دارد.

افرادی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند باید برنامه‌ریزی لازم برای هزینه های زندگی و همچنین اجاره ملک خود را نیز داشته باشند. به عنوان مثال هزینه های زندگی در کشوری مثل سوئیس یا نروژ بسیار بالاتر از هزینه های زندگی در اسپانیا و پرتغال است و کشورهایی مثل اتریش و هلند هزینه های زندگی نسبتا متوسطی را دارند. بررسی هزینه های زندگی از موارد بسیار مهم برای انتخاب کشور مد نظر برای مهاجرت می باشد.

اقامت در اروپا و اخذ تابعیت اروپا

همانطور که پیشتر نیز خدمت شما عزیزان بیان شد راه های مختلفی برای مهاجرت به اروپا، اخذ اقامت و تابعیت کشور های اروپایی وجود دارد. راه هایی همچون کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی از جمله این راه ها هستند. به غیر از پناهندگی سایر راه ها، پلن های بسیار امن برای مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت در قاره اروپا به شمار می‌روند. در مهاجرت کاری افراد عموماً بعد از ۵ سال می توانند اقامت دائم و دو سال بعد از آن می توانند درخواست تابعیت کشور مدنظر را ارائه نمایند.

در مهاجرت تحصیلی نیز افراد باید پس از اتمام تحصیل خود وارد بازار کار شده و همانند فرد که مهاجرت کاری نموده است اقامت و تابعیت خود را دریافت نمایند. در زمینه اعطای تابعیت از طریق تولد کشورهای عموما سیستم خون را مورد پذیرش قرار دادند، متقاضیان اخذ تابعیت از طریق ازدواج نیز در کشورهای مختلف اروپایی شرایط و قوانین مختلفی را در پیش دارند. دست آخر در مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری نیز بسته به پلن های مختلف سرمایه گذاری، فرد می تواند اقامت و یا تابعیت خود را در اروپا به دست آورد.

مزایای اخذ اقامت اروپا

زندگی در قاره اروپا و مهاجرت به این قاره دارای مزایای بسیار زیادی است که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

امکان زندگی در حوزه اتحادیه اروپا و رفت و آمد به کشور های اروپایی بدون نیاز به ویزا

بهره مندی از امکانات تحصیل در مدارس و دانشگاه های اروپایی

امکان دریافت خدمات بیمه ای کشورهای اروپایی که عموماً تمامی خدمات پزشکی را به صورت رایگان به فرد ارائه خواهند کرد

آب و هوای بسیار خوب و عموماً چهار فصل در این قاره

فرهنگ بالای اجتماعی مردم اروپا

امکان بهره مندی از شرایط کاری در قاره اروپا و دریافت حقوق بیشتر از میزان هزینه های زندگی

بهره مندی از آسایش و امنیتی که در عموم کشورهای قاره اروپا وجود دارد

فراهم شدن امکان تحصیل رایگان برای فرزندان شخصی که قصد مهاجرت به اروپا را دارد

امکان دریافت تابعیت قاره اروپا از طریق عموم راه های مهاجرتی به این کاره

سوالات متداول درباره اخذ اقامت اروپا

✔️ چه راه هایی برای اخذ اقامت اروپا وجود دارد؟

راه های مختلفی برای اقامت اروپا وجود دارد راه هایی همچون کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد.

✔️ ارزانترین راه مهاجرت و اقامت اروپا چیست؟

ارزانترین راه مهاجرت به اروپا مهاجرت از طریق کار و تحصیل به این قاره است.

✔️ بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت از طریق تحصیل کدامند؟

این موضوع بسته به رشته مورد نظر فرد و بازار کار آن رشته در کشور مدنظر است، اکثر کشورهای اروپایی امکان مهاجرت تحصیلی و استفاده از امکانات بالای تحصیلی را به افراد ارائه می کنند.

✔️ ساده ترین راه و پرسود ترین راه سرمایه گذاری در اروپا کدام است؟

ساده ترین و پر سود ترین راه مهاجرت سرمایه گذاری به اروپا مهاجرت از طریق خرید ملک در این قاره است.

✔️ مهمترین مزیت اخذ اقامت اروپا نسبت به کانادا و امریکا چیست؟

مهمترین مزیت اروپا نسبت به آمریکا و کانادا این است که افراد با اخذ اقامت هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا می توانند در سایر کشورهای اروپایی نیز رفت و آمد کنند.

سخن پایانی

شرایط اقامت در اروپا، کشورهای ارائه دهنده اقامت خودحمایتی اروپا و همچنین نحوه دریافت اقامت اروپا بدون شرط حضور در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. با مطالعه این مقاله با شرایط مختلف اقامت دائم اروپا از طریق روش‌های کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، خود حمایتی، ازدواج، تولد و … آشنا شدیم. شرایط هر کدام از این راه ها و نحوه دریافت اقامت و تابعیت هر یک از این راه ها با یکدیگر متفاوت است و افراد می بایست با مشاوره درست با متخصصین امر بهترین راه مهاجرتی خود را انتخاب نمایند. در صورتی که سوالی در باب اقامت اروپا برای شما پیش آمده است می توانید سوالات خود را در ذیل مقاله یا در تماس با مشاوران مجموعه MIE مطرح نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *