مقدمه ای بر مهاجرت تحصیلی به کانادا

امروزه افراد به صرف تمایل به تحصیل در سطح عالی مهاجرت نمی کنند. موارد بسیاری در مقایسه برای مهاجرت تحصیلی لحاظ می گردد. مواردی نظیر شیوه تدریس، سطح علمی دانشگاه ها، نقش تحقیقات در مقاطع مختلف تحصیلی، امکان شرکت در پروژه های جدید، پژوهش در مسائل کلان جهانی و ارائه راهکار های منسجم و سازگار در انتخاب افراد برای کسب علم حائز اهمیت است. کشور کانادا از جمله کشورهایی است که سعی دارد سیستم آموزشی خود را در استاندارد های بالای جهانی نگه دارد و برای داوطلبان مهاجرت تحصیلی به کانادا این مهم، حائز اهمیت است. افرادی که مهاجرت تحصیلی به کانادا را انتخاب می نمایند بر این نکات واقف هستند.

در این نوشتار که به کوشش موسسه MIE جمع آوری گشته است، قصد افزایش معلومات شما در تمامی جنبه های آموزش در این کشور را داریم. شما می توانید با مطالعه این مقاله به پاسخ تمامی سوالات خود در زمینه مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل دست یابید. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره، امکان تماس رایگان برای شما عزیزان فراهم آمده است.

مواردی که در این نوشتار خواهید خواند به شرح زیر است: پنهان
مهاجرت تحصیلی به کانادا

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا چگونه است

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل یکی از پرطرفدارترین انواع مهاجرت به این کشور محسوب می شود. از آنجایی که کانادا کشور مدرن و مهاجر پذیری است و میزبان تعداد زیادی از دانشگاه های رده بالای جهانی و مدارس فوق العاده با کیفیتی است، سالانه افراد زیادی متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می شوند. اما چگونه می توان برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل اقدام کرد و از چه راه ها و مسیر هایی این امر میسر است؟ با توجه به اینکه کانادا دومین کشور وسیع جهان به شمار می رود، شهرها و استان های زیادی در این کشور وجود دارند و هرکدام از این مناطق مدارس، کالج ها و دانشگاه های زیادی در خود جای داده اند. برای دانشجویان بین المللی فرآیند مهاجرت با توجه به محل زندگی آن ها متفاوت است. در ادامه به چگونگی مهاجرت تحصیلی به کانادا برای هموطن های عزیزمان خواهیم پرداخت.

به طور عمومی برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل باید دو مرحله را پشت سر گذاشت. مرحله اول اخذ پذیرش از یک مؤسسه آموزشی است. اولین قدم اخذ پذیرش پیدا کردن مؤسسه آموزشی مناسب برای ادامه تحصیل می باشد. کشور کانادا دارای انواع مختلفی از مدارس، کالج ها و دانشگاه ها است که هر کدام بر روی چندین موضوع آموزشی مختلف به صورت کاملا حرفه ای تمرکز دارند و به تربیت دانش آموزان و دانشجویان بر اساس بالاترین استاندارد های جهانی می پردازند. برای اخذ پذیرش فرد باید ابتدا مدارک خود را به تیم پذیرش مؤسسه آموزشی مورد نظر ارسال کرده و درخواست خود مبنی بر تحصیل در رشته یا پایه مورد نظر را اعلام کند. این درخواست اصولا از طریق تکمیل فرم که توسط خود مؤسسه آموزشی آماده شده است، انجام می گیرد.

در این مرحله معمولا افراد رزومه و پاسپورت به همراه مدارک تحصیلی خود را ارسال می کنند. در اکثر مواقع در کمتر از یک هفته مؤسسه مورد نظر پاسخ درخواست فرد مبنی بر پذیرش یا عدم پذیرش را می دهد. اگر شما درخواست خود را تا قبل از ۱۵ ماه می ۲۰۲۱ تسلیم کرده باشید، تا ۶ آگوست به درخواست شما جهت شرکت در ترم پاییز پاسخ داده خواهد شد. اگر درخواست بعد از می ۲۰۲۱ باشد، بررسی می شود. البته تضمینی برای شرکت در ترم پاییز داده نمی شود. بد نیست بدانید درخواست آنلاین برای مؤسسات آموزشی بهترین روش برای انجام این کار است، زیرا:

 • شما هزینه پست پرداخت نمی کنید

 • به درخواستتان سریع تر رسیدگی می شود

 • به راحتی توانایی ویرایش اطلاعات خود و اطمینان از صحت و درستی آن خواهید داشت

 • توانایی به روز رسانی اطلاعات را خواهید داشت و اگر دانشگاه از شما مدارک دیگری درخواست کند در کمتر از ۵ دقیقه می توانید تهیه و تحویل دهید.

اگر فرد موفق به اخذ پذیرش شود می تواند با در دست داشتن نامه پذیرش مدرسه، کالج یا دانشگاه به سفارت کانادا برود و درخواست ویزای تحصیلی بدهد. برای ثبت درخواست ویزا فرد باید نامه پذیرش از مؤسسه آموزشی و پاسپورت خود به همراه مدارک اثبات تمکن مالی را به افسر ویزا تحویل دهد. در نظر داشته باشید در شرایط کرونا سخت گیری در امر ویزا بسیار بیشتر شده است. پس از دریافت ویزای تحصیلی، فرد به خاک کانادا سفر کرده و کارت اقامت خود را دریافت می کند و می تواند به تحصیل در یکی از بهترین کشور های دنیا بپردازد. در تصویر زیر کشور هایی که بیشترین دانشجو را به کانادا اعزام می کنند مشاهده می فرمایید:

دانشجویان بین المللی در کانادا از چه کشورهایی هستند؟

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل در کانادا

ویـدئــو

پـادکست

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در هر مقطع و هر رشته ای نیازمند مدارک و شرایط خاصی است که در این قسمت یه آن ها می پردازیم. برای تحصیل در کالج های کانادا فرد باید ریز نمرات آخرین سال های تحصیلی خود به همراه مدارک شناسایی را آماده کند. علاوه بر این فرد باید ثابت کند از تمکن و تنعم مالی کافی بر زندگی در کانادا برخوردار است.

برای تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس فرد باید دیپلم ۱۲ ساله داشته باشد و ریزنمرات ۴ سال آخر تحصیلی به همراه ترجمه مدرک و ترجمه ریزنمرات به دانشگاه تحویل بدهد. برای تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس فرد باید مدرک لیسانس مرتبط به همراه ریزنمرات و ترجمه داشته باشد. بعضی دانشگاه ها ممکن است تمامی مدارک مقاطع تحصیلی پیشین دانشجو را خواستار شوند. علاوه بر مدارک ذکر شده، موارد زیر نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز هستند:

2 عدد نامه تحصیلی

2 عدد نامه کاری

انگیزه نامه (Statement of Purpose)

اسناد دست آورد های فوق برنامه در صورت موجود

نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج کانادا

نامه بانکی نشان دهنده پرداخت هزینه های لازم از جمله شهریه

نامه بانکی نشان دهنده تمکن مالی کافی

عکس پرسنلی مناسب پاسپورت

مجوز تحصیل و ویزا

سطح زبان انگلیسی مقبول (کالج ۵، لیسانس ۶ و فوق لیسانس ۶٫۵)

همچنین، ممکن است دانشگاه محل پذیرش فرد مدارک دیگری نیز درخواست کند که دانشجو موظف به تهیه آن ها است. همچنین در خاطر داشته باشید اگر فرد مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع مورد نظر ندارد، می تواند در دوره های زبان شرکت کند و پس از رسیدن به سطح زبان لازم، در مقطع مورد نظر خود مشغول به تحصیل شود.

همچنین خوب است بدانید کشور کانادا تنها کشوری است که فرد در آن می تواند ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تغییر دهد. برای این کار فرد باید یک دوره آموزشی زیر ۶ ماه انتخاب کند که پیش نیاز یک دوره آموزشی بالای ۶ ماه باشد. برای مثال فرد به عنوان گردشگر وارد خاک کانادا می شود و تصمیم می گیرد ویزای خود را از توریستی به تحصیلی تغییر دهد. برای این کار فرد باید یک دوره زبان مثلا ۴ ماهه بگذراند که پیش نیاز دوره ای مانند لیسانس یا فوق لیسانس باشد که هرکدام قطعا بالای ۶ ماه طول می کشد. این موضوع یکی از برجسته ترین مزیت های سفر به کشور کانادا است. علاوه بر موارد بیان شده، فرد باید در نظر داشته باشد برای مؤسسات آموزشی گپ تحصیلی مهم است. برای مثال یک فرد ۳۰ ساله معمولا نمی تواند برای شرکت در دوره لیسانس اقدام کند. به طور خلاصه تمام مراحل اخذ پذیرش و ویزای کانادا به صورت و ترتیب زیر است:

تحقیق در مورد گزینه های مورد نظر

انتخاب مؤسسه آموزشی

آمادگی جهت آزمون ورودی

تجمیع و پرداخت هزینه های تحصیل

ثبت درخواست در وبسایت مؤسسه مورد نظر

تایید پذیرش از طرف دانشگاه

اخذ ویزای دانشجویی یا دانش آموزی

مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا

سیستم آموزشی پیاده شده در مدارس کانادا توسط دولت های ایالتی کنترل و تامین بودجه می گردند. آموزش پرورش موجود در هر یک از استان ها دارای نظام آموزشی مختص به خود است که دارای تشابهات بسیار زیادی با نظام آموزشی دیگر استان ها است. تحصیلات دوران مدرسه در کشور کانادا یک دوره دوازده سال شامل دوره دبستان (primary school) و دبیرستان (high school) می باشد که تحصیل در آن ها از ۶ سالگی آغاز و تا سن ۱۸ سالگی ادامه دارد. پس از طی نمودن دوران دوازده سال مدرسه علاقه مندان به ادامه تحصیل می توانند وارد کالج یا دانشگاه های کانادا شوند. کالج های موجود در کشور کانادا نیز ارائه دهنده دورهای علم و فناوری، هنرهای کاربردی و غیره می باشند.

علاوه بر دانشگاه دولتی موجود در کانادا تعداد زیادی از کالج های خصوصی بسیار با کیفیت نیز در این کشور وجود دارند که ارائه دهنده رشته کشاورزی، خدمات اجتماعی، رشته برقکاری، رشته لوله کشی، دوره های مربوط به راه اندازی بیزینس و کسب و کار و غیره را به علاقه مندان مهاجرت تحصیلی به کانادا ارائه می نمایند. تمامی استان های کشور کانادا دارای مدارس مذهبی دولتی و خصوصی می باشند که علاقه مندان به اینگونه مدارس می توانند به ادامه تحصیل در آنها بپردازند. برخی از بهترین مدارس خصوصی و دولتی در کشور کانادا عبارتند از:

Bodwell High School

Thompson rivers university

Burnaby School District

Edmonton Public Schools

Braemar College

سال تحصیلی مدارس کانادا در ماه سپتامبر آغاز شده و در ماه ژوئن به پایان می رسد. علاقه مندان به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می توانند در مدارس بین المللی و شبانه روزی بسیار با کیفیت موجود در سطح کشور کانادا ثبت نام نمایند. برنامه های تحصیلی ارائه شده در کشور کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی می باشند. دانشجویانی که فاقد مهارت زبانی می باشند، همزمان با ثبت نام در مقطع دبیرستان می توانند با شرکت در دوره های زبان، به مهارت زبانی لازم دست پیدا نمایند. برخی از دانشجویان بین الملی در صورت اثبات توانایی علمی خود به مدرسه محل تحصیل می توانند از بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط مدرسه های خصوصی استفاده نمایند اما لازم به ذکر است که این بورسیه محدود هستند.

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی کشور کانادا ۲۰ الی ۲۸ هزار دلار کانادا می باشد و یکی از شرایط اصلی ثبت نام در این مدارس اثبات تمکن مالی والدین برای تامین هزینه تحصیل و زندگی فرزندان خود در کانادا است. مدارس دارای خوابگاه که تمامی امکانات رفاهی را برای دانش آموزان فراهم می نمایند دارای هزینه ۴۰ الی ۴۸ هزار دلار کانادا هستند.

والدین متقاضی زیر ۱۷ سال مهاجرت تحصیلی به کانادا می توانند به عنوان قیم با دریافت ویزای همراه جهت همراهی فرزند خود وارد کشور کانادا شوند. اما در صورت ثبت نام در مدارس شبانه روزی دیگر نیازی به همراهی والدین وجود ندارد. والدین دریافت کننده این نوع ویزا از این طریق اجازه کار و یا تحصیل در کشور کانادا را نخواهند داشت. در برخی از مواقع دانش آموزان بین المللی می توانند از شرایط homestay استفاده نمایند و در طول تحصیل خود با یک خانواده کانادایی که توسط مدرسه معرفی می گردند، زندگی نماید. از این طریق با فرهنگ کانادا آشنا شده و به تقویت مهارت زبانی خود بپردازد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا کالج

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در کالج نیز یکی از راه های اخذ اقامت کانادا می باشد. کالج های سرشناس و باکیفیت زیادی در این کشور وجود دارند و سالانه پذیرای تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان هستند. کشور کانادا ارائه دهنده دوره های متنوعی برای کالج می باشد. از دوره های پیش پزشکی و زبان گرفته تا دوره های کولونری و فنی و حرفه ای. برای تحصیل در کالج های کانادا همانند دیگر دوره ها، فرد ابتدا باید کالج مورد نظر و منطبق بر علاقه و نیاز خود را پیدا کند. برای این کار راحت ترین روش ارتباط با وکلا و مشاورین ما در مؤسسه MIE اتریش است. پس از یافتن کالج مورد نظر فرد اطلاعات هویتی و آخرین مدارک و ریز نمرات تحصیلی را به کالج ارسال می کند و درخواست پذیرش می دهد.

مزیت های تحصیل در کالج های کانادا کدامند؟

 • شما با بهترین و باهوش ترین اساتید و دانش آموزان کار خواهید کرد

  مدرسین و اساتید مؤسسات کانادا آموزش های ویژه دیده اند و از روش های متنوعی استفاده می کنند. از هر ۵ نفری که از کالج های کانادا به دانشگاه راه می یابند، حداقل ۲ نفر مدارک فوق العاده بین المللی کسب می کنند.

 • آسودگی و آرامش به علت مهاجر پذیر بودن کانادا

  خونگرم و دوستانه بودن از خصوصیات بارز مردم کانادا است. هنگامی که شما وارد کانادا شوید با ملتی خونگرم روبرو می شوید که با آغوش باز پذیرای شما و فرهنگ شما خواهند بود.

 • بالاترین کیفیت رفاه شهروندی در جهان

  اگر شما به دنبال یک زندگی با کیفیت فوق العاده هستید، کانادا مقصد بسیار مناسبی است. رتبه کانادا در رفاه شهروندی در جهان ۱ است. همچنین کانادا ۴ دانشگاه بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان را دارد و این موضوع اهمیت تحصیل در کالج های این کشور را صد چندان می کند.

 • تحصیل در کالج های کانادا راه را برای یک آینده درخشان باز می کند

  آموزش های کلاس جهانی و محیط فوق العاده با کیفیت به همراه امکانات بی نظیر کانادا شما را در تمام زمینه های لازم برای تحصیل بی نیاز کرده و شما را برای تحصیل در دانشگاه های برتر جهان آماده می کند.

 • هزینه زندگی و تحصیل در کالج های کانادا مقرون به صرفه است

  با توجه به کیفیت بالای کالج های کانادا، هزینه تحصیل در این مؤسسات به نسبت دیگر کشور های جهان بسیار مقرون به صرفه است. کانادا تقریبا برای هر سطح بودجه ای مؤسسه آموزشی دارد.

 • تجربه بی نظیر با تحصیل در کالج های کانادا

  شما با تحصیل در کانادا تجربه تحصیل در یک محیط فوق العاده از لحاظ آب و هوایی و جغرافیایی با مناظر فوق العاده و فرصت زندگی در کنار یک جامعه فرهیخته را خوهید داشت.

در جدول زیر ۶ کالج برتر کانادا را مشاهده می کنید:

کالج
کالج هامبر
کالج سنتنیال
کالج جورج براون
کالج فانشاو
کالج کانستوگا
کالج لمتون

مهاجرت تحصیلی به کانادا لیسانس

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع لیسانس مورد توجه ایرانیان قرار دارد. برای ورود به مقطع لیسانس کانادا دیپلم ۱۲ ساله و آیلتس ۶ نیاز است. برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی فرد ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کرده و شرایط پذیرش دانشجوی بین المللی را بسنجد. طول دوره لیسانس در کانادا ۳ یا چهار سال است. کشور کانادا در مقطع لیسانس دوره های کار تحصیل نیز ارائه می دهد.

رشته های موجود در دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس بسیار متنوع و گسترده است. تقریبا هر شخص با هر گرایش علمی و فکری می تواند به تحصیل در این کشور بپردازد. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا با توجه به رشته و رتبه دانشگاه متفاوت است. هزینه تحصیل در کانادا از حدود ۱۲ هزار دلار شروع می شود و در دانشگاه های برتر ممکن است به ۵۰ هزار یا بیشتر هم برسد. علاوه بر هزینه تحصیل، دانشجو باید هزینه زندگی و خورد و خوراک را در نظر بگیرد. زندگی در کانادا گران به شمار نمی آید و بدون احتساب اجاره خانه، ممکن است تا ماهی ۱,۲۰۰ دلار بالا برود، البته این رقم با توجه به الگوی مصرف فرد و میزان هزینه های او متفاوت است.

 کار ضمن تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس امکان پذیر است. دانشجوی مقطع لیسانس مجاز است به مدت ۱۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کند. در مقطع لیسانس نیز، مشابه با مقطع فوق لیسانس، در مورد موارد آکادمیک سخت گیری به عمل میاد و فرد باید مراقب باشد به درس و نمرات وی لطمه ای نخورد. تحصیل در کانادا و اخذ ویزای همراه کانادا در مقطع لیسانس نیز امکان پذیر است. برای متقاضیان ایرانی بهتر است ابتدا ۳ ماه صبر کرده و سپس برای ویزای همراه اقدام کنند. در خاطر داشته باشید همراه به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی اصلی اطلاق می شود. اگر همسر متقاضی از سطح زبان قابل قبولی برخوردار باشد می تواند در کانادا کار کند زیرا ویزای او از نوع W1 خواهد بود.

اقامت پس از تحصیل در مقطع لیسانس به وسیله ویزای تحصیلی به خودی خود امکان پذیر نیست. برای انجام این کار فرد به فرد پس از فارغ التحصیلی ویزای PGWP (Post-Graduation Work Permit) یا همان ویزای پس از تحصیل داده می شود. فرد اجازه خواهد داشت، پس از فارغ التحصیلی در شغل های مرتبط با رشته دنبال کار بگردد. اگر فرد موفق شد کار پیدا کند، اقامت وی از دانشجویی به اقامت کاری تبدیل می شود و فرد می تواند پس از ۲ سال اقامت دائم دریافت کند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا فوق لیسانس

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع فوق لیسانس یکی از راه های اخذ اقامت این کشور است. کشور کانادا میزبان تعداد زیادی از دانشگاه های رده بالای دنیا است و سالانه متقاضیان زیادی برای تحصیل در این کشور شانس خود را به آزمایش می گذارند. کشور کانادا در عرصه تحقیق و نو آوری در زمره پیشروان جهانی قرار دارد. در زمینه تحقیقاتی نمره +G7 که بسیار نمره بالایی است را در زمینه های پزشکی، زیست شناسی، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی، ماهیگیری و جنگلداری کسب کرده است. کانادایی ها شهرت زیادی در زمینه نوع آوری از جمله اختراع ویلچر برقی، برنامه هوا فضای کانادارم، آیمکس فیلم، زبان برنامه نویسی جاوا و شبکه رادیویی بیسیم دارند. از افتخارات پزشکی این کشور نیز می توان به انسولین و روش درمان HAART اشاره کرد.

می توان گفت کانادا تقریبا در تمام رشته های ممکن پذیرای دانشجو است و برنامه های درسی ارائه می دهد. مقطع فوق لیسانس در کانادا برای دوره های معمولی یک سال و برای دوره های کار-تحصیل دو سال به طول می انجامد و نیازمند مدرک لیسانس در رشته های مرتبط است. فوق لیساس در کانادا می تواند شامل پایان نامه، عمل نامه، تحقیق یا برنامه های مبتنی بر دوره باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا با توجه به دانشگاه و رشته متغیر بوده و ممکن است سالانه بین ۱۲ تا ۲۲ هزار دلار یا بیشتر هزینه داشته باشد. برای مثال ۳ دانشگاه از کانادا در بین ۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند و طبیعتا راه یابی به این مؤسسات نیازمند دستاورد های چشمگیر و نمرات فوق العاده است و هزینه های بسیار بالاتری را نیز شامل می شود. از این بین دانشگاه بریتیش کلمبیا سالانه از حدود ۷۰ هزار دلار به بالا هزینه دارد. لازم به ذکر است در کنار هزینه های تحصیلی، فرد باید هزینه زندگی و نیازهای روزمره خود را در نظر داشته باشد.

تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس به همراه مجوز کار دانشجویی امکان پذیر است. فردی که در مقطع فوق لیسانس در کانادا تحصیل می کند می تواند تا ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کند و درآمد کسب کند. درآمد حاصل از این کار معمولا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه است. ذکر این نکته لازم است که دانشگاه های کانادا بسیار سخت گیرانه عمل می کنند و فرد باید کاملا مراقب باشد کار کردن او لطمه ای به درس و نتایج دانشگاهی او نداشته باشد.

یکی دیگر از نکات مهم ویزای همراه یا Family reunification است. دولت کانادا به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی اجازه اقامت در این کشور را می دهد. معمولا بهتر است فرد ۳ ماه صبر کند و سپس درخواست ادغام خانواده را بدهد. لازم به ذکر است همسر دانشجو اجازه کار دارد و می تواند در هر زمینه ای مشغول به کار شود. این مجوز با نام open work permit یا ویزای W1 شناخته می شود.

اقامت پس از تحصیل در مقطع فوق لیسانس به وسیله ویزای تحصیلی به خودی خود امکان پذیر نیست. برای انجام این کار به فرد پس از فارغ التحصیلی ویزای PGWP (Post-Graduation Work Permit) یا همان ویزای پس از تحصیل داده می شود و به فرد اجازه می دهد پس از فارغ التحصیلی در زمینه های مرتبط با رشته دنبال کار بگردد. اگر فرد موفق شود کار پیدا کند، اقامت وی از دانشجویی به اقامت کاری تبدیل می شود و فرد می تواند پس از ۲ سال اقامت دائم دریافت کند. در جدول زیر برترین دانشگاه های کانادا را با توجه به رده بندی سال ۲۰۲۱ مشاهده می کنید.

نام دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه تورنتو۲۵
دانشگاه مک گیل۳۱
دانشگاه بریتیش کلمبیا۴۵
دانشگاه مونترال۱۱۸
دانشگاه آلبرتا۱۱۹
مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی دکترا به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در دوره سه الی چهار سال دکترا نیازمند داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد است. تحصیل دکترا در دانشگاه های کانادا در برخی از رشته ها ممکن است ۵ الی ۶ سال به طول انجامد. در حال حاضر دانشگاه های مختلف کشور کانادا دارای بیش از ۱۸۹ هزار دانشجو در مقطع دکترا می باشند. شروع ترم تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا جهت ادامه تحصیل در دوره دکترا ماه سپتامبر تا آوریل است. یکی از نکات دارای اهمیت بسیار در ارتباط با تحصیل دکترا در کانادا یافتن سوپروایزر و یا استاد راهنما و انجام مکاتبات جهت دریافت نظر مثبت وی برای اخذ پذیرش از دانشگاه است که این پروسه تا حدودی سخت و طولانی است.

جهت تحصیل در دوره دکترا دانشجویان علاقه مند به دریافت اقامت کانادا از طریق تحصیل باید دارای مدرک آیلتس ۷ باشند و بتوانند جهت جلب نظر مثبت استاد راهنما و دانشگاه، رزومه قوی، انگیزه نامه قوی و توصیه نامه معتبر ارائه نماید. جهت یافتن استاد راهنما متقاضیان عزیز می توانند به مجلات آکادمیک فعال در زمینه تحقیق و پژوهش مراجعه نمایند.با بررسی مقالات و نام نویسنده آنها که اساتید در حال تدریس در دانشگاه ها می باشند می توانید با آنها ارتباط برقرار نمایید.

میزان هزینه مشخص شده جهت تحصیل دکترا برای دانشجویان بین المللی علاقه مند به اقامت در کانادا از طریق تحصیل دو برابر هزینه مشخص شده برای اتباع این کشور بوده و حدود ۱۰ الی ۲۰ هزار دلار است. در دوره دکترا دانشجویان با ارائه رزومه تحصیلی عالی، معدل عالی، مدرک زبان، مقالات معتبر و چاپ شده و یا کتاب چاپ شده و تایید استاد راهنما می توانند بورسیه های تحصیلی مختلفی را دریافت نمایند که این بورسیه تحصیلی در برخی مواقع به صورت فول فاند بوده و در واقع امکان تحصیل رایگان برای علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی را فراهم می نماید. کشور کانادا از افرادی که در مقطع دکترا از دانشگاه های کانادا فارغ التحصیل شده اند جهت اشتغال به کار در این کشور به شدت استقبال می نماید.

فارغ التحصیلان دانشگاه های مختلف کانادا با دریافت اجازه کار پس از تحصیل(post-graduation work permit)، واجد شرایط اقامت در کانادا پس از فارغ التحصیلی و یافتن کار در این کشور می گردند. مدت اعتبار این نوع ویزای جستجوی کار در کانادا بین ۸ الی دو سال است. مهاجرت به کانادا تحصیلی شرایط دریافت ویزای همراه برای متقاضیان متاهل تحصیل در کانادا را فراهم می نماید و همسر متقاضی با داشتن ویزای همراه و مجوز کار می تواند به صورت تمام وقت در کانادا مشغول به کار گردد. برخی از بهترین دانشگاه های کشور کانادا جهت تحصیل در مقطع دکترا در جدول زیر ارائه گردیده اند:

دانشگاهرتبه کشوری
دانشگاه تورنتو۱
دانشگاه بریتیش کلمبیا (ونکوور)۲
دانشگاه مک گیل (مونترال)۳
دانشگاه واترلو۴
دانشگاه سیمون (برنابی)۵
دانشگاه آلبرتا (ادمونتون)۶
دانشگاه کلگری۷
دانشگاه یورک (تورنتو)۸
دانشگاه کویین (کینگستون)۹
دانشگاه وسترن (لندن)۱۰

مهاجرت تحصیلی به کانادا با دیپلم

از جمله شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا داشتن حداقل مدرک دیپلم ۱۲ سال است. افراد پس از دریافت مدرک دیپلم دوازده ساله خود می توانند با انتخاب یک برنامه و موسسه با توجه به علایق، سابقه تحصیلی و بودجه خود مقصد مناسبی را برای تحصیل در کشور کانادا و در دانشگاه‌های این کشور انتخاب نمایند. داشتن مدرک دیپلم برای مهاجرت دانشجویی به کانادا از این نظر مهم است که دانشجویانی که قصد دریافت مدرک کارشناسی را دارند یا می خواهند در برخی از مشاغل منحصر به فرد که از طریق یک برنامه تحصیلی دو ساله به دست می آید، می بایست مدرک دیپلم ۱۲ ساله داشته باشند. افراد می توانند مدرک دیپلم را در کشور کانادا نیز کسب نمایند.

کانادا شرایطی را فراهم آورده است که دانشجویان از سراسر جهان می توانند جهت تحصیل در مدارس این کشور از سنین ۶ سالگی الی ۱۸ سالگی وارد کشور کانادا شده و مشغول به تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان های کانادا شوند. افرادی که در مدارس کانادا مشغول به تحصیل می شوند می توانند مدرک دیپلم ۱۲ ساله خود را از کانادا کسب کنند. دانش آموزانی که موفق به دریافت دیپلم ۱۲ ساله خود شدن می بایست مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه های کانادا را نیز فراهم کنند. دانش آموزان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا نیاز به مدرک زبان آیلتس ۶ یا مدارک معادل آن دارند. همچنین افراد می توانند در صورت عدم داشتن آیلتس ۶ و داشتن نمرات کمتر از آن از شرایط پذیرش مشروط دانشگاه های کانادا استفاده کنند.

دانش آموزانی که موفق به دریافت مدرک دیپلم خود شده اند می بایست جهت اپلای و گرفتن پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا مدارک زیر را نیز دریافت و ارائه نمایند:

مدرک زبان معتبر

رزومه یا CV

ریز نمرات تحصیلی مقطع دبیرستان

انگیزه نامه

مدارک هویتی

عکس

پر کردن فرم های مربوط به دریافت پذیرش تحصیلی

در صورتی که فرد بتواند مدارک فوق‌الذکر و مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی را تهیه نماید می تواند شانس خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا امتحان کنند. برای تحصیل در دانشگاه کانادا همانطور که پیش از این خدمت شما بیان شد نیاز به داشتن دیپلم ۱۲ ساله است و با داشتن دیپلم ۱۱ ساله امکان اپلای به دانشگاه های کانادا وجود ندارد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک زبان

کانادا از محبوب ترین کشور های جهان برای مهاجرت تحصیلی به شمار می رود. دانشگاه های کانادا پذیرای دانشجویان مختلف جهت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل هستند. یکی از مهمترین سوالاتی که ممکن است برای متقاضیان مهاجرت دانشجویی به کانادا پیش آید این است که آیا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان وجود دارد یا می‌توانند بدون مدرک زبان نیز پای در کشور کانادا بگذارند. به طور کلی افرادی که قصد تحصیل در کشورهایی همچون امریکا، کانادا، انگلستان و استرالیا را دارند می بایست مدارک زبانی همچون آیلتس، تافل، PTE ،دولینگو و … را برای مراحل پذیرش و ویزا ارائه دهند. این مورد از شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا به شمار می رود.

در بین تمامی این مدارک زبان، مدرک زبان آیلتس به صورت گسترده در سطح جهان شناخته شده است و تمامی دانشگاه ها مدرک زبان آیلتس را مورد پذیرش قرار دادند. دانشگاه هایی نیز در کانادا وجود دارد که فرد می تواند بدون ارائه آیلتس و با ارائه آزمون های جایگزین همچون PTE و دولینگو نیز به این دانشگاه‌ها اپلای کرده و ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نماید. مهاجرت به کانادا تحصیلی دارای نکات و تبصره‌هایی نیز است. بدین ترتیب که اگر فرد حداقل چهار سال را در یک مدرسه انگلیسی زبان تحصیل کرده است، می تواند بدون ارائه مدرک زبان در دانشگاه های کانادا پذیرش بگیرد و یا اینکه افراد می توانند دوره های زبان انگلیسی ارائه شده توسط دانشگاه را برای کسانی که قادر به ارائه نمرات و مدارک زبان نیستند انتخاب نمایند.

به این ترتیب از ارائه مدرک زبان مورد نظر معاف خواهند شد. در ادامه با مهمترین مدارک زبان که برای مهاجرت دانشجویی به کانادا مورد پذیرش قرار گرفته اند آشنا خواهیم شد.

 • IELTS

  International English Language Testing System که تحت عنوان IELTS شناخته می شود، معتبر ترین مدرک زبان انگلیسی است که به دو بخش جنرال و آکادمیک تقسیم بندی می گردد. افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند می بایست مدرک زبان آیلتس آکادمیک را دریافت نمایند. این آزمون شامل چهار مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن می باشد و افراد نمره ۰ تا ۹ را کسب می نمایند.

 • TOFEL

  مدرک زبان تافل به لحاظ اعتبار پس از آیلتس قرار می گیرد. TOFEL مخفف Test of English as a Foreign Language است. در این آزمون افراد نمرات ۰ تا ۱۲۰ را کسب خواهند نمود و آزمون آن نیز شامل چهار مهارت اصلی می باشد.

 • Duolingo

  آزمون دولینگو نیز همانند سایر آزمون ها شامل چهار مهارتی اصلی می باشد اما به لحاظ اعتبار از آزمون هایی همچون IELTS، TOFEL و PTE از اعتبار کمتری برخوردار است. در دوران پاندمی کرونا به دلیل مجازی بودن آزمون دولینگو افراد میل به شرکت در این آزمون را بیش از پیش داشته اند و به همین دلیل شمار دانشگاه هایی که مدرک زبان دولینگو را مورد پذیرش قرار داده اند بسیار بیشتر شده است.

 • PTE

  مدرک زبان PTE مخفف Test of English Pearson می باشد. این آزمون در چهار مهارت نوشتن، گوش دادن، خواندن و صحبت کردن برگزار می شود و خیلی از دانشگاه های جهان نیز نمرات این آزمون رو مورد پذیرش قرار داده اند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا

یکی از موضوعات دارای اهمیت بسیار در مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف دنیا از جمله مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در مدارس و دانشگاه های مختلف کانادا، هزینه تحصیل در مدارس و هزینه های مربوط به تحصیل در کالج و دانشگاه کانادا در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف است. اطلاع از هزینه تحصیل در کشور کانادا می تواند تصمیمات متقاضی در رابطه با مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را تحت تاثیر قرار دهد. با وجود کیفیت آموزش بسیار سطح بالا و مطابق با استانداردهای آموزشی موجود در بهترین و تاپ ترین کشورهای جهان، هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار مناسب است. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کانادا به صورت میانگین باید هزینه ای معادل ۱۵ الی ۳۰ هزار دلار کانادا به منظور پرداخت شهریه و هزینه های زندگی در کشور کانادا در طول یک سال در نظر داشته باشند.

اما همانگونه که بیان نمودیم این محدوده مبلغ ذکر شده به طور متوسط است و با توجه به دانشگاه، رشته و سبک زندگی دانشجو متغیر خواهد بود. دانشجویان در حال تحصیل در کشور کانادا با توجه به استایل و سبک زندگی که برای خود در این کشور انتخاب می نمایند می توانند دارای هزینه زندگی حدود ۱۰ الی ۴۰ هزار دلار در سال باشند. هزینه تحصیل دانشجویان دوره کارشناسی در رشته های مختلف در کانادا حدود ۶ الی ۲۹ هزار دلار، شهریه تحصیل دوره کارشناسی ارشد ۱۳ الی ۲۰ هزار دلار و شهریه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های مختلف کانادا ۱۰ الی ۲۰ هزار دلار  در سال است. بسیاری از والدین جهت تحصیل فرزندان خود، مدارس کشور کانادا را در اولویت انتخاب خود قرار می دهند.

فرزندانی که والدین آنها دارای اقامت کانادا می باشند می توانند به تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا بپردازند، اما والدینی که فاقد اقامت کانادا هستند برای تحصیل فرزندان خود مدارس بین المللی و شبانه روزی کانادا را که از بهترین ها در سطح جهان می باشند انتخاب می نمایند. دانش آموزانی که تحصیل در مدارس را برای به عنوان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل انتخاب می نمایند باید بدانند که هزینه تحصیل در مدارس بین المللی فاقد خوابگاه ۲۰ الی ۲۸ هزار دلار و در مدارس شبانه روزی مجهز به بهترین خوابگاه ها با بهترین امکانات حدود ۴۰ الی ۴۸ هزار دلار در سال است.

دانش آموزان بجای استفاده از خوابگاه می توانند از گزینه home stay استفاده نمایند و در هنگام تحصیل در مدارس کانادا به زندگی با یک خانواده کانادایی پرداخته و از این طریق با فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شده و مهارت زبانی خود را تقویت بخشند. کالج های متفاوت و بسیار با کیفیتی نیز در کشور کانادا وجود دارند که دانشجویان پس از به پایان رساندن دوره دبیرستان جهت گذراندن دوره های خاص نظیر لوله کشی، برقکار، کشاورزی، کامپیوتر و غیره جهت ورود هر چه سریعتر به بازار کانادا می توانند در این کالج ها مشغول به تحصیل گردند. هزینه تحصیل در کالج های کشور کانادا با توجه به نوع کالج و رشته تحصیلی حدود ۶ الی ۱۴ هزار دلار است. دانشجویان از طریق انجام کار دانشجویی و همچنین از طریق دریافت بورسیه می توانند بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و یا زندگی در کشور کانادا را کاهش دهند.

برخی مواقع دانشجویان دوره دکترا با دریافت بورسیه موفق به تحصیل رایگان در دانشگاه های کانادا می شوند. در جداول زیر می توانیم هزینه دوره های مختلف تحصیل در کانادا و هزینه تحصیل در ارزانترین کالج ها و دانشگاه های کانادا را بر اساس دلار کانادا مشاهده نماییم:

دوره هاشهریه سالانه
مدارس شبانه روزی۳۰ الی ۵۰ هزار دلار
کارشناسی۵,۵۰۰ الی ۲۹,۰۰۰ دلار
کارشناسی ارشد۱۳ الی ۲۰ هزار دلار
دکترا۱۰ الی ۲۰ هزار دلار
ارزانترین کالج های کاناداشهریه سالیانه
Algonquin College۱۲ هزار دلار
Bow Valley College۶ الی ۱۲ هزار دلار
Camosun College۷ هزار دلار به بالا
Fanshawe College۱۳,۷۰۰ دلار
دانشگاه ها – مقطع کارشناسیشهریه سالیانه
Brandon University۷,۲۰۳
Université de Saint-Boniface۷,۴۸۲
University of Guelph۹,۷۳۰
Canadian Mennonite University۱۰,۰۰۳
Memorial University of Newfoundland۱۱,۴۶۰
دانشگاه ها – مقطع کارشناسی ارشدشهریه سالیانه
Memorial University of New foundland۳,۲۲۲
University of Northern British Columbia۳,۲۹۷
University of Calgary۳,۶۹۳
Simon Fraser University۳,۷۴۳
University of Saskatchewan۴,۳۵۸
مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی رایگان به کانادا

در پروسه مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل مبحث هزینه ها، یکی از مهم ترین نکاتی است که متقاضیان عزیز می بایست به صورت دقیق به آن بپردازند و برآورد مالی درستی برای این مسیر داشته باشند. نظام آموزشی برخی کشورها نظیر آلمان و اتریش شرایط را علاوه بر شهروندان اروپایی، برای دانشجویان بین المللی نیز طوری فراهم ساخته تا متقاضی بتواند از تحصیل رایگان بهره مند گردد. در این بخش قصد داریم بررسی نماییم که آیا در کشوری نظیر کانادا نیز اینچنین شرایطی وجود دارد؟ لازم به ذکر است متقاضیان عزیز مهاجرت تحصیلی به کانادا ملزم به پرداخت شهریه می باشند و نظام آموزشی این کشور کاملاً غیر رایگان است. اما راه هایی وجود دارد که متقاضیان عزیز بتوانند هزینه های خود را کاهش دهند.

اولین کته این است که دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در کانادا می توانند به صورت پاره وقت به کار دانشجویی بپردازند. از طرفی علاوه بر دولت کانادا، دانشگاه های این کشور نیز طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی را ارائه می نماید که متقاضیان عزیز براساس توانایی های خود برای اخذ کمک هزینه می توانند اقدام نمایند. در کشور کانادا دانشگاه های مختلفی مستقر است که هریک طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را ارائه می نمایند که میزان شهریه هر یک متغیر است. شما عزیزان می توانید با توجه به بودجه مالی که در نظر گرفته اید برای اخذ پذیرش ارزان ترین دانشگاه های کانادا درخواست دهید. برخی از دانشگاه های کانادا که از نظر هزینه ای مقرون به صرفه تر می باشند در ادامه ارائه گشته است:

 • دانشگاه منونیت

  این دانشگاه در برنامه های کارشناسی سه و چهار ساله خود ۲۱ رشته را ارائه می دهد. دانشجویان بین المللی برای ثبت نام در برنامه های تمام وقت باید ۱۲,۵۸۳ دلار در سال بپردازند. این مبلغ شامل شهریه، وعده های غذایی، استفاده از خوابگاه و بیمه درمانی می شود.

 • دانشگاه سایمون فریزر

  در مقطع فوق لیسانس دانشگاه سایمون فریزر یکی از گزینه های مطلوب است. این دانشگاه در استان بریتیش کلمبیا شهر برنابی مستقر گشته است. رشته های علوم اجتماعی، علوم کاربردی، هنر، فناوری، ارتباطات تجاری و علوم بهداشتی از جمله برنامه هایی است که در این دانشگاه ارائه می گردد. به عنوان یک دانشجوی بین المللی، برای یک دوره یک ساله باید حدود ۴,۰۰۰دلار بپردازید.

 • دانشگاه کلگری

  این دانشگاه دوره هایی ارائه می دهد که در صورت ارائه پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد شخص می تواند مدرکی معادل دکتری را اخذ نماید که به نسبت سایر دانشگاه های کانادا هزینه های مناسب تری دارد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا با فاند

همان طور که در بخش پیشین خدمت شما عزیزان ذکر شد مهاجرت دانشجویی به کانادا غیر رایگان است. اما خوش بختانه فاند های که در این کشور ارائه می گردد بسیار متنوع است و اصولاً به دو شکل خصوصی و دولتی اعطاء می شود. الزامات اخذ هرکدام متفاوت است و متقاضیان ضمن درخواست با توجه به رزومه و قابلیت هایی که دارند می بایست برای بررسی هریک از موارد اقدام نمایند. تعداد فاندهایی که سالانه در کشور کانادا ارائه می گردد لزوماً محدود نیست اما شانس افراد برای هر مقطع متفاوت است. برای مثال از آن جایی که در مقطع لیسانس متقاضی پیشینه پژوهشی درخشانی ندارد و از طرفی رقابت و تعداد متقاضیان در مقاطع پایین بسیار بالاتر است، شانس دانشجویان بین المللی برای اخذ بورسیه کمتر است. اما این حالت در مقاطع بالا نظیر دکتری امر دشواری نیست و متقاضی با ارائه معدل خوب، مقالات معتبر، سطح زبان بالا و انگیزه نامه قوی می تواند شانس خود را امتحان کند. بورسیه تحصیلی کانادا انواع مختلفی دارد:

 • بورس تحصیلی شایسته محوری

  بورس تحصیلی شایسته محوری براساس سطح موفقیت دانشجو اعطا می شود و وضعیت مالی را در نظر نمی گیرد. این جوایز به طور معمول به دانش آموزان با موفقیت بالا در زمینه های فرهنگی و ورزشی اعطاء می شود.

 • بورس تحصیلی دانشگاه / کالج

  اکثر دانشگاه های کانادا و کالج ها بورسیه تحصیلی مختص خود را به دانشجویان ارائه می دهند. بسیاری از این بورس های تحصیلی به صورت خودکار پس از بررسی رزومه دانشجو لحاظ می شود و برای اخذ آن نیازی به درخواست ندارند.

 • جوایز مالی

  بورسیه های مالی مختص دانشجویانی است که از نظر مالی شرایط مطلوبی ندارند. تقریباً بسیاری از این جوایز فقط در دسترس ساکنان کانادا است، گرچه جوایز محدودی نیز برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است.

 • بورسیه های دولتی

  بورسیه های دولتی منظور کمک هزینه هایی است که توسط دولت این کشور در نظر گرفته شده است و به طور کل در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس ارائه می گردد. برای جستجوی بورس های تحصیلی موجود و سایر فرصت های مالی به EduCanada مراجعه کنید.

 • بورس های کشوری

  بورس کشوری برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته شده است. Global Affairs Canada برنامه ای را با ۶۵۰ بورس کوتاه مدت برای دانشجویان آمریکای کارائیب و لاتین در نظر گرفته است.

 • بورس تحصیلی با بودجه خصوصی

  این نوع بورسیه تحصیلی توسط مشاغل و سازمان های خصوصی ارائه می گردد. به چند مثال زیر توجه کنید تا با شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا از طریق فاند بیشتر آشنا شوید:

  بورسیه های تحصیلات تکمیلی وانیر کانادا

  وانیر کانادا جزء پرهزینه ترین بورس های تحصیلی که در مقطع دکتری می توان دریافت کرد. سالانه بودجه ای که برای این نوع کمک هزینه در نظر گرفته می شود به ۵۰ هزار دلار می رسد. از آن جایی که این بورسیه بسیار رقابتی است و فقط ۱۶۷ مورد اهدا می گردد، متقاضیان می بایست از نظر علمی، پتانسیل بالایی داشته باشند.

  Banting  دوره های پس از دکترا

  دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های علوم بهداشتی، علوم طبیعی و اجتماعی می توانند برای دریافت بورسیه Banting Postdoctoral Bursing  درخواست دهند. کمک هزینه Banting به ارزش ۷۰،۰۰۰ دلار، به مدت حداکثر دو سال و به تعداد ۷۰ مورد به صورت سالانه در نظر اعطاء می شود.

  بورسیه های تحصیلات تکمیلی  NSERC

  بورسیه های تحصیلات تکمیلی NSERC برای دانشجویان بین المللی در دوره های تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی یا مهندسی است. این جایزه به مدت سه سال سالانه ۲۱,۰۰۰ دلار در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. برای جزئیات بیشتر، به وب سایت رسمی NSERC مراجعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به کانادا

یکی از موضوعات دارای اهمیت بسیار در ارتباط با مهاجرت تحصیلی در کانادا بررسی شرایط و محدودیت سنی تحصیل در این کشور است که متقاضیان قبل از اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا باید آن را بررسی نمایند. سن تحصیل در کانادا برای کودکان ۳ الی ۶ سال است و مدارس کشور کانادا به دو دوره تحصیلی شامل دوره دبستان و دبیرستان تقسیم می گردند. تحصیل دانش آموزان کانادایی از ۶ تا ۱۸ سال که شامل دوازده سال تحصیل دوران مدرسه می شود در این کشور اجباری است. اولین مقطع دانشگاهی در کشور کانادا مانند دیگر کشورهای جهان دوره کارشناسی است که در استان های مختلف کانادا ممکن است سه الی چهار سال به طول انجامد.

جهت تحصیل دوره کارشناسی در دانشگاه های کانادا علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به کانادا باید دارای دیپلم معتبر باشند. هیچگونه محدودیت سنی جهت اعطای پذیرش به دانشجویان در این دوره مشخص نگردیده است. اما آفیسر صدور ویزا به طور حتم شرایط سنی را در هنگام بررسی پرونده ویزای تحصیلی در نظر خواهد گرفت و افراد دارای سنین بالا با شانس چندانی در دریافت ویزای تحصیلی کانادا مواجه نخواهند بود. علاقه مندان به اقامت کانادا از طریق تحصیل برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا باید دارای مدرک کارشناسی و مدرک زبان آیلتس ۶ یا ۶٫۵ باشند.

تحصیل در دوره دو سال فوق لیسانس دارای هیچگونه محدودیت سنی نمی باشد اما دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند که گپ تحصیلی میان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد نباید بیش از ۵ سال باشد. پس از دوره کارشناسی ارشد، تحصیل دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی در کانادا در دوره دکترا امکان‌پذیر می باشد. این مقطع در کشور کانادا به صورت پژوهشی، گذراندن واحدهای درسی و یا ترکیبی از هر دو ارائه می گردد. برای ادامه تحصیل دکترا در دانشگاه های کانادا دانشجویان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و آیلتس ۷ باشند. محدودیت سنی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در این دوره نیز وجود ندارد اما بهتر است که حداکثر سن متقاضی ۳۲ سال بوده و گپ تحصیلی مجاز برای این دوره ۴ الی ۵ سال است.

اگرچه تحصیل در کشور کانادا فاقد محدودیت سنی خاص می باشد اما همانگونه که بیان نمودیم شرایط سنی بر تصمیم آفیسر پرونده جهت صدور ویزای تحصیلی و دانشجویی کانادا و همچنین جهت دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کانادا دارای اهمیت است. گپ تحصیلی یا همان فاصله تحصیلی میان دو مقطع دانشگاهی نیز همانگونه که بیان نمودیم در اخذ پذیرش تحصیلی به منظور مهاجرت دانشجویی به کانادا دارای اهمیت بسیار است و نباید بیش از ۴ الی ۵ سال باشد که همین مدت نیز باید از طریق مدارک و دلایل قانع کننده برای دانشگاه و آفیسر صدور ویزا توجیه گردد.

مهاجرت تحصیلی پزشکی به کانادا

مهاجرت دانشجویی به کانادا جهت تحصیل در رشته پزشکی با توجه به بازار کار و درآمد عالی موجود برای این رشته دارای متقاضیان بسیاری است. رشته پزشکی در کشور کانادا بر اساس آخرین استانداردهای آموزشی روز دنیا تدریس می گردد و مدارک اعطایی توسط دانشگاه های کانادا در تمامی کشورهای جهان دارای اعتبار می باشند. علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا جهت ادامه تحصیل در رشته پزشکی باید دارای مدرک کارشناسی علوم پایه از جمله زیست، شیمی، فیزیک و یا رشته های مرتبط باشند. دانشکده های پزشکی در کشور کانادا ارائه دهنده دوره ۳ الی ۴ سال دکترای پزشکی و یا دوره دو سال دستیار پزشکی می باشند. پس از دریافت مدرک لیسانس علوم پایه، متقاضی رشته پزشکی در کانادا باید در آزمون MCAT (Medical College Admission Test) شرکت نمایند و در صورت موفقیت می توانند وارد رشته پزشکی شوند. این آزمون سالانه توسط انجمن کالج های پزشکی آمریکا برگزار می گردد.

دانشجویان تحصیل پزشکی در کانادا باید دروس پایه بیولوژی، شیمی عمومی، شیمی آلی، فیزیک و زبان انگلیسی را پاس نمایند. دانشگاه های پزشکی کانادا جهت اعطای پذیرش به دانشجویان دارای شرط معدل حداقل ۱۵ می باشند. تحصیل تخصص پزشکی در کشور کانادا نیز دارای طرفداران بسیاری است و یکی از شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا برای تحصیل تخصص پزشکی برای افرادی که در کشوری غیر از کانادا مدرک پزشکی خود را دریافت نموده اند، معادل سازی مدرک است. برای شرکت در فرایند معادل سازی پزشکان باید دارای معدل بالا و مهارت کامل در زبان انگلیسی و یا فرانسوی باشند. مهاجرت به کانادا تحصیلی از طریق دریافت بورسیه نیز امکانپذیر است اما دانشجویان باید بدانند که دریافت بورسیه پزشکی از دانشگاه های کانادا بسیار رقابتی است. دانشجویان بین المللی در صورت داشتن معدل بالا و همچنین مدرک زبان می توانند جهت دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در رشته های پزشکی نظیر Grants و Bursaries اقدام نمایند.

هزینه های مربوط به تحصیل رشته پزشکی در کانادا از ۱۱ الی ۱۳ هزار دلار کانادا متفاوت است و دانشجویان جهت تامین مقداری از هزینه تحصیل و زندگی خود در کشور کانادا می توانند ۲۰ ساعت در هفته به کار پاره وقت مشغول گردند. دانشجویان متاهل رشته پزشکی در هنگام مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز با دریافت ویزای همراه کنار خود داشته باشند.

مهاجرت تحصیلی پرستاری به کانادا

رشته پرستاری یکی از رشته های بسیار پر طرفدار در کشور کانادا جهت تحصیل و همچنین کار می باشد. پرستاری در واقع یکی از مشاغلی می باشد که هر سال در لیست مشاغل مورد نیاز کشور کانادا مشاهده می شود، لذا همین امر باعث جلب توجه و علاقه متقاضیان به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در رشته پرستاری می شود. بصورت میانگین حدود ۸ درصد پرستاران ثبت شده مشغول به کار در کشور کانادا، اتباع کشورهای خارجی می باشند و درآمد آنان بیش از ۱۵۰ هزار دلار در سال است. برای تحصیل در دانشگاه های کانادا متقاضیان باید تمامی جوانب را بررسی نمایند. حرفه پرستاری در کشور کانادا به سه دسته پرستاران ثبت شده(RE)، پرستاران عملی مجاز (LPN) و پرستاران روانپزشکی ثبت شده تقسیم می گردند. برای قرار گیری در دسته اول متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی پرستاری باشند.

دارندگان مدرک کارشناسی پرستاری از دانشگاه های کانادا می توانند به عنوان یک پرستار متخصص به صورت رسمی وارد بازار کار این کشور شوند. در دسته دوم، متقاضیانی که فقط دو سال در مدرسه های پرستاری کانادا مشغول به تحصیل بوده باشند، می توانند جهت اشتغال به کار به عنوان پرستاران عملی مجاز جهت رسیدگی به بیماران وارد حرفه پرستاری شوند. دسته سوم فقط در برخی از مدارس پزشکی کانادا ارائه می گردد و یک دوره کاملاً تخصصی است. برای کار کردن در حرفه پرستاری در کانادا داشتن مدرک چهار سال کارشناسی لازم است. اما علاقه مندان به حرفه پرستاری در کانادا باید جهت اثبات صلاحیت خود در ابتدا در یک آزمون شرکت نمایند. این آزمون زیر نظر انجمن پرستاران کشور کانادا سه بار در طول سال برگزار می گردد و شامل ۲۰۰ سوال می باشد.

دانشجویان بین المللی جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا در صورت انتخاب رشته پرستاری باید دارای مهارت زبانی در سطح آیلتس ۷ باشند. هزینه تحصیل در این رشته در دانشگاه های پزشکی کشور کانادا که از بهترین دانشگاه های موجود در سطح جهان می باشند، ۴۰ الی ۱۵۰ هزار دلار برای کل دوره تحصیل پرستاری است. برای دریافت بورسیه تحصیلی جهت تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه های کانادا که شامل اعطای امتیاز شغلی نیز می باشند دانشجویان نیازمند داشتن شرایط ویژه تحصیلی و رزومه علمی بسیار قوی هستند.

دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته پرستاری می باشند، می توانند به صورت پاره وقت و حدود بیست ساعت در هفته به کار مشغول گردند. اما باید توجه داشته باشند که شرایط کار حین تحصیل در بیمارستان ها برای آنان فراهم نمی باشد و باید به کاری غیر مرتبط با رشته خود مشغول گردند. تحصیل رشته پرستاری در کانادا باعث تضمین آینده شغلی دانشجو در خود کشورر کاناد و دیگر کشورهای جهان می شود. همانگونه که بیان نمودیم این کشور به صورت مداوم به متخصصین در زمینه پرستاری نیاز دارد و به شدت از آنها استقبال می نماید. درآمد مشخص شده برای پرستاران در کانادا به صورت میانگین حدود ۸۰ هزار دلار در سال است. از بهترین دانشگاه های موجود در کانادا جهت ادامه تحصیل در رشته پرستاری می توان به جدول زیر اشاره نمود:

دانشگاهشهر
دانشگاه آلبرتاشهر ادمنتون استان آلبرتا
دانشگاه مک گیلشهر مونترال استان کبک
دانشگاه کلگریشهر کلگری استان آلبرتا
دانشگاه وسترنشهر لندن استان انتاریو
دانشگاه مک مسترشهر همیلتون استان اونتاریو

مهاجرت تحصیلی کودکان به کانادا

یکی از اصلی ترین نگرانی های والدین عزیز آینده فرزند دلبندشان می باشد. تحصیل کودک در کشوری با امکانات آموزشی درجه یک قطعاً نتیجه بسیار درخشانی را در آینده طولانی مدت برای دانش آموز به همراه خواهد داشت. امنیت بالا، محیط آموزشی غنی، کادر آموزشی بسیار مجرب، امکانات تفریحی متنوع مهاجرت تحصیلی به کانادا را به یکی از مقاصد جذاب برای متقاضیان عزیز تبدیل کرده است. معلمان کانادایی قبل از ورود به این حرفه می بایست در این زمینه تدریس، آموزش حرفه ای ببینند و حداقل دارای مدرک تحصیلی لیسانس باشند.

وزارتخانه های ۱۰ استان و ۳ سرزمین اصلی کانادا به صورت مستقل بر نظام آموزشی نظارت دارند و هرکدام از طریق شورای وزیران آموزش کانادا، که یک سازمان ملی است، برای اطمینان از کیفیت و ثبات در سیستم آموزشی نظارت می شوند. آغاز و پایان سال تحصیلی در هر استان کانادا متفاوت است اما غالباً از سپتامبر تا پایان ژوئن ادامه می یابد. ساعات کاری در مدارس کانادایی از ۸ صبح تا ۳ بعدازظهر یا ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر روزهای دوشنبه تا جمعه است. مدارس دولتی این کشور برای عموم رایگان است. تحصیلات اجباری تا ۱۶ یا ۱۸ سالگی است و در هر استان قانون خاص خودش را دارد. مدرسه از ۴ یا ۵ سالگی با مهد کودک آغاز می گردد، بجز استان کبک که دانش آموزان ۶ سال اول تحصیل را در مقطع ابتدایی هستند سایر استان ها ۸ سال اول را به این مقطع اختصاص می دهند.

 • مدارس دولتی مقطع ابتدایی

  بودجه ای که برای مدارس دولتی کانادا در نظر گرفته شده است در سطح محلی توسط هیئت مدارس منتخب تامین می شود. در حال حاضر بسیاری از این مدارس دانش آموزان بین المللی را نیز ثبت نام می نمایند. در این سبک مدارس تنها برنامه روزانه ارائه می گردد. زبان تحصیل برای متقاضیان خارجی انگلیسی، فرانسوی یا هر دو می باشد. استنثناً در استان کبک زبان تحصیل در مدارس روزانه فقط فرانسوی می باشد مگر اینکه والدین دانش آموز درخواست آموزش به زبان انگلیسی دهند.

 • مدارس خصوصی مقطع ابتدایی

  مدارس خصوصی کانادا غیر رایگان است اما برنامه درسی این مدارس مشابه مدارس دولتی می باشد. مدارس باید از برنامه درسی و سایر استانداردهای تعیین شده توسط آن استان پیروی کنند. همین موضوع گواه بر این است که مدرک صادر شده از مدارس خصوصی از نظر اعتبار هم رده مدارس دولتی می باشد. در مدارس خصوصی اصولاً سایز کلاس ها کوچک تر است. همچنین امکانات ورزشی، هنری و تعداد فوق برنامه هایی که برای دانش آموزان در نظر گرفته می شود بیشتر است. به طور کل این نوع مدارس به دو شکل روزانه و شبانه روزی (با محل اقامت در مدرسه) می باشند.

پرتکرار ترین سوال متقاضیان عزیز شرایط اخذ اقامت در کانادا از طریق تحصیل فرزندان است. شما عزیزان در صورتی که فرزند خود را در مدارس کانادایی ثبت نام نمایید نمی توانید به هیچ نوع اقامتی دست پیدا کنید و صرفا به شما یک ویزای توریستی ۵ ساله اعطاء می شود که با دریافت آن می توانید بدون اجازه کار یا تحصیل طولانی مدت در کنار کودک خود حضور داشته باشید. این نوشتار توسط موسسه MIE نگارش گردیده لذا در صورت کپی برداری حتماً منبع را ذکر نمایید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

کار ضمن مهاجرت تحصیلی به کانادا

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا فراهم بودن شرایط کار ضمن تحصیل برای دانشجویان در این کشور می باشد. کار دانشجویی برای دانشجویان دارای اهمیت می باشد زیرا دانشجویان در حال تحصیل در کانادا از این طریق می توانند بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی خود در کشور کانادا را تامین نمایند و علاوه بر این با شرایط بازار کار در کشور کانادا و راه کاریابی در کانادا پس از فارغ التحصیلی را تا حدودی برای خود هموار نمایند. زیرا علاقه مندان به دریافت اقامت کانادا از طریق تحصیل تنها با تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری پس از فراغت از تحصیل می توانند موفق به ماندگاری در این کشور و دریافت اقامت دائم کانادا شوند. دانشجویانی که در کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند می توانند مدت زمان بیست ساعت در هر هفته به کار دانشجویی پاره وقت مشغول گردند.

شرایط کار دانشجویی به صورت تمام وقت در طول ایام تعطیل امکانپذیر می گردد. دانشجویان می توانند در محیط خود دانشگاه و یا در خارج از دانشگاه به کار مشغول گردند. در محیط دانشگاه شرایط اشتغال به کار در مشاغل دفتر داری، مسئول پذیرش، تنظیم برنامه و کار کمک منشی وجود دارد. کار در دانشگاه اغلب دارای ساعات کاری انعطاف پذیر برای دانشجویان با توجه به زمان کلاس های آنها می باشد که خود یک مزیت اساسی در مهاجرت تحصیلی به کانادا است. با وجود امتیازات موجود در زمینه کار در دانشگاه های کانادا، کار در خارج از محیط دانشگاه آزادی عمل بیشتر و شانس های کاریابی بیشتری را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

از جمله کارهای قابل اشتغال در خارج از دانشگاه عبارتند از: بانکداری، خدمات غذا، خرده فروشی، مهمانپذیری و غیره. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کانادا که در دوره های زبان شرکت نموده و یا تنها جهت انجام تحقیق و پژوهش مشغول به تحصیل در دوره محدودی در کانادا می باشند مجاز به کار دانشجویی در کشور کانادا نخوتهند بود. جهت دریافت مجوز کار ضمن تحصیل علاقه مندان به مهاجرت دانشجویی به کانادا باید دارای شرایط موجود در زیر باشند:

 • سال تحصیلی جهت تحصیل دانشجو شروع شده باشد

 • حداقل دوره تحصیل دانشجو شش ماه باشد.

 • تحصیل منجر به دریافت مدرک تحصیلی مورد قبول وزارت کار کانادا شود.

 • متقاضی باید دانشجوی یک دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی کاملاً معتبر در کشور کانادا باشد.

 • متقاضی کار ضمن تحصیل دارای بیمه دانشجویی باشد.

اطلاع از میزان بیکاری در کشور کانادا نیز می تواند کار دانشجویی و کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در کشور کانادا از میان هر صد نفر متقاضی کار در این کشور، ۹۵ نفر مشغول بکار می گردند که این مورد نشان دهنده شانس کاریبای سطح بالا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا است. نمودار زیر برای بررسی نرخ بیکاری کشور کانادا قابل مشاهده است:

نمودار نرخ بیکاری در کانادا

شرایط پذیرش دانشجو در کانادا

کشور کانادا هر سال پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر کشورها می باشد و جهت اعطای پذیرش به دانشجویان شرایطی را برای هر مقطع تحصیلی مشخص نموده است که در این بخش از مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. دانشجویان علاقه مند به اقامت کانادا از طریق تحصیل در صورتی که قصد ادامه تحصیل در دوره کارشناسی در این کشور را داشته باشند جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا باید حتما دارای مدرک دیپلم بوده و با توجه به انگلیسی بودن زبان تحصیل در کانادا، دارای آیلتس ۶ باشند. اگرچه کشور کانادا برای اعطای پذیرش به دانشجویان محدودیت سنی خاصی ندارد اما دانشجویان دوره کارشناسی در صورتی که در محدوده سنی زیر ۲۱ سال باشند با شانس بیشتری در دریافت پذیرش روبرو می باشند.

علاقه مندان به مهاجرت به کانادا تحصیلی، جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در دوره فوق لیسانس باید مدرک دیپلم خود و همچنین مدرک دوره کارشناسی را به علاوه تمامی ریز نمرات خود به دانشگاه ارائه نمایند. از شرایط اصلی اعطای پذیرش در این مقطع به دانشجویان خارجی داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶٫۵ یا ۷ است. برنامه های مربوط به دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا در شاخه های هنر، مهندسی و مدیریت اجرایی ارائه می گردند.

یکی از شرایط اصلی مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ پذیرش دوره دکترا از دانشگاه های کانادا داشتن سوپروایزر و یا استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر است تا بتواند دانشگاه را جهت اعطای پذیرش به متقاضیان قانع نماید. برای تحصیل دوره دکترا دانشجویان علاوه بر ارائه تمامی مدارک تحصیلی پیشین باید از جانب اساتید پیشین خود توصیه نامه باشند. در این توصیه نامه ها اساتید باید توانایی های شما در طی تحصیل ذکر نموده باشند و صلاحیت شما را برای تحصیل دکترا در کانادا به اثبات برسانند. مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش دکترا در کانادا مدرک آیلتس ۷ است. داشتن انگیزه نامه قوی نشان دهنده تمامی اهداف دانشجو از مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل جهت اخذ پذیرش در تمامی مقاطع تحصیلی ضروری است.

یکی دیگر از ضروریات دارای اهمیت بسیار در دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا داشتن تمکن و توانایی مالی کافی است. همانگونه که بیان نمودیم از آنجایی که تحصیل در کاانادا مستلزم پرداخت شهریه  تحصیلی و هزینه های زندگی است لذا دانشجویان برای دریافت پذیرش از دانشگاه باید بتوانند با ارائه پرینت بانکی میزان تمکن مالی خود را به دانشگاه و همچنین آفیسر صدور ویزای دانشجویی کانادا اثبات نمایند.

نمودار بیشترین میزان دانشجویان بین المللی در کانادا

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می فرمایید درمیان دانشجویان بین المللی کشور کانادا، متقاضیان ایرانی از نظر تعداد جزء ۱۰ کشور اول می باشند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی ‌زبان همچون استرالیا بسیار مقرون به صرفه تر است. میزان بودجه مالی لازم برای مهاجرت شما به کانادا بستگی مستقیم به تعداد افراد خانواده شما و نوع مهاجرت شما دارد. هزینه های تحصیل در کانادا شامل هزینه‌های مربوط به پذیرش، هزینه های مربوط به ویزا، تمکن مالی، هزینه‌های مربوط به شهریه و … می باشد. در این بخش شما را با هزینه های مختلف مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا آشنا خواهیم نمود و افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند می بایست برنامه‌ریزی و پس انداز مالی خود را تامین نمایند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه می بایست هزینه های زندگی خود را برای یک سال به عنوان تمکن مالی در حساب بانکی خود داشته باشند. میزان بودجه مالی لازم در حساب بانکی جهت ارائه نامه تمکن مالی به شرح زیر است:

تعداد اعضای خانوادهتمکن مالی مورد نیاز
یک نفر۱۲,۹۶۰ دلار کانادا
دو نفر۱۶,۱۳۵ دلار کانادا
سه نفر۱۹,۸۳۶ دلار کانادا
چهار نفر۲۴,۰۸۳ دلار کانادا
پنج نفر۲۷,۳۱۵ دلار کانادا
شش نفر۳۰,۸۰۶ دلار کانادا
هفت نفر۳۴,۲۹۹ دلار کانادا
تعداد اعضای بیشتر۳,۴۹۲ به ازای هر نفر

جهت اثبات وجود این بودجه مالی نیز راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

اثبات وجوه از حساب بانکی کانادا به نام فرد

گواهی سرمایه‌گذاری تضمینی از یک موسسه مالی کانادایی

اثبات وام دانشجویی از بانک

کوپن های صادر شده توسط بانک در ۴ ماه گذشته

صورتحساب بانکی که می تواند به دلار کانادا تبدیل شود

اثبات پرداخت شهریه و مسکن

نامه تمکن مالی که از بانک گرفته می شود

مهاجرت تحصیلی به کانادا با همسر

یکی از دغدغه های بسیار اساسی در زمینه مهاجرت تحصیلی به کانادا برای دانشجویان متاهل رسیدگی به دروس دانشگاه و از طرفی دیگر رسیدگی به امور مربوط به خانواده می باشد و به همین خاطر اکثر دانشجوان متاهل تمایل دارند که در حین تحصیل در کشوری نظیر تحصیل در کانادا خانواده خود را همراه داشته باشند. وجود اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان متقاضی می تواند نقش بسیار زیادی در تقویت روحی دانشجو داشته باشد. کشور کانادا یکی از کشورهایی در جهان است که به انسجام خانواده اهمیت بسیاری می دهد. در واقع برای دانشجویان متاهل و خانواده آنها شرایط تجربه یک زندگی ایده آل و فوق العاده را در کشور خود فراهم نموده است.

اما در ابتدا باید بدانیم که واژه همسر در کشور کانادا جدا از واژه شریک زندگی می باشد و همسری که به صورت قانونی ازدواج وی ثبت شده باشد می تواند به عنوان همراه دانشجو وارد خاک کانادا گردد. یکی از مزیت های اساسی تحصیل در کانادا وجود شرایط دریافت ویزای همراه همزمان با ویزای تحصیلی متقاضی است. البته ذکر این نکته ضروری است که جهت جلوگیری از پیچیده شدن فرایند صدور ویزا بهتر است در ابتدا متقاضی جهت دریافت ویزای دانشجویی کانادا اقدام نماید و پس از دریافت ویزا و مهاجرت به کانادا پس از مدتی جهت دریافت ویزای همراه برای خانواده خود اقدام نماید. از جمله مدارک لازم و ضروری جهت دریافت ویزای همراه در کانادا عبارتند از:

پاسپورت دارای اعتبار

تمامی مدارک هویتی همسر و فرزندان

فرم تکمیل اطلاعات جهت دریافت ویزای همراه

مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی خانوادگی در کشور کانادا

در صورت وجود ویزاهای پیشین ارائه آنها باعث افزایش شانس دریافت ویزا می گردد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا با خانواده

امکان مهاجرت خانوادگی به کشور کانادا در زمانی که فرد موفق به دریافت ویزای تحصیلی کانادا شده است ممکن است. در بیشتر موارد خانواده وی شامل همسر، شریک زندگی و فرزندان وابسته به او خواهند بود. خانواده فردی که قصد تحصیل در کانادا را دارند بسته به محل زندگی و تابعیت آنها ممکن است نیاز به دریافت اجازه eTA یا TRV داشته باشند که به آنها اجازه می‌دهد تا به کانادا سفر کنند. اگر خانواده فرد مجوز تحصیل یا مجوز کار از خارج از کانادا درخواست کنند به طور خودکار این مجوز صادر می‌شود اما اگر اعضای خانواده دانشجو همراهی کنند می توانند همزمان با فرد اصلی یا بعد از ورود آن به وی ملحق شوند. برای افزایش احتمال اینکه اعضای خانواده بدون نیاز به مجوز در طول مدت تحصیل فرد به کانادا سفر کنند حتماً نیاز به کپی مجوز تحصیلی، مدارک اقامت موقت و پاسپورت دارند و آن را در بدو ورود به کانادا باید به مقامات کانادایی ارائه نمایند.

همچنین افرادی که ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نموده اند و دارای فرزند نیز می باشند، فرزندان آنها می توانند در کشور کانادا مشغول به تحصیل باشند. مطابق قوانین کانادا اگر حداقل یکی از والدین مجاز به کار یا تحصیل در کانادا باشد کودکان زیر ۱۹ سال آنها می توانند بدون مجوز تحصیل در مقطع پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان تحصیل کنند. کودکانی که از خارج از کانادا برای همراه والدین خود جهت تحصیل به مدت حداقل ۶ ماه یا بیشتر درخواست می‌کنند باید مجوز تحصیل را دریافت نمایند. به طور کلی داشتن مجوز تحصیل می تواند روند مهاجرت را برای همراهی کودکان خردسال با سهولت بیشتری انجام دهد. باید توجه داشت که کودکانی که با یکی از اعضای خانواده خود که قبل از ورود به کانادا درخواست مجوز کار یا تحصیل کرده‌اند و با این مجوز موافقت شده است، نیازی به ارائه نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی ندارند.

اگر فرد قصد دارد تا برای پدر و یا مادر خود یا سایر اعضای خانواده خود درخواست ورود به خاک کانادا را ارائه نمایند تنها می توانند برای ویزای توریستی این افراد اقدام کند. دانشجو می تواند جهت همراهی سایر اعضای خانواده خود به آنها دعوتنامه ارسال نموده و افراد می‌توانند با این دعوتنامه پای در خاک کانادا بگذارند. از دیگر مزایای آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که همسر متقاضی اصلی می‌تواند مجوز کار در کانادا را نیز دریافت نماید. در صورتی که فرد مشغول به تحصیل در خاک کانادا باشد، همسر وی می تواند با کار در این کشور بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خانواده خود را تامین نماید. دانشجویانی که تحصیلات خود را به در کشور کانادا به پایان رساندند می توانند پس از اتمام تحصیل خود نیز با خانواده خود در کشور کانادا زندگی نمایند. اقامت کانادا از طریق تحصیل در صورتی محقق می‌شود که فرد بتواند وارد بازار کار به صورت تمام وقت شده و در کانادا مشغول به کار شود. در صورتی که فرد بین سه الی پنج سال را در کشور کانادا مشغول به کار به صورت تمام وقت باشد اقامت خانواده وی تبدیل به اقامت دائم کانادا خواهد شد.

قوانین مهاجرت تحصیلی به کانادا

عزیزانی که قصد دارند برای اقامت کانادا از طریق تحصیل اقدام نمایند می بایست در خصوص قوانین مهاجرت به این کشور اطلاعات کاملی داشته باشند. مهم ترین نکته ای که می بایست به آن توجه کرد ارائه درست و به موقع مدارک پذیرش و ویزا است، که در ادامه مفصلاً به آن می پردازیم. بسیاری از اوقات متقاضیان عزیز بدون داشتن آگاهی کافی از قوانین کشور مقصد شخصاً برای پروسه مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام می نمایند و ناخواسته موجب ردی درخواست خود می شوند. اکیداً به شما عزیزان توصیه می گردد اگر در خصوص قوانین مهاجرت تحصیلی کانادا اطلاعات کافی ندارید، حتماً از وکلایی کمک و راهنمایی بگیرید که در این زمینه تبحر کافی دارند.

خوش بختانه امکان تحصیل در تمام مقاطع در دسترس متقاضیان بین المللی قرار گرفته است. حتی افراد زیر ۱۸ سال نیز می توانند برای ثبت نام در کالج ها و مدارس خصوصی کانادا درخواست دهند. لیسانس در کانادا با توجه به رشته و دانشگاه ۳-۴ سال، فوق لیسانس ۱-۲ سال زمانبر است و همچنین مقطع دکتری نیز حداقل ۲ سال به طول می انجامد.

دانشجویان بین المللی در صورتی که متاهل باشند این امکان را دارند که برای همراهی خانواده نیز درخواست دهند. خانواده در اصل همسر و فرزندان می شود. علاوه بر دانشجو که اجازه کار پاره وقت حین تحصیل دارد همسر نیز می تواند به جستجوی کار بپردازد. علاوه بر این فرزند دانشجو نیز می تواند از امکانات آموزشی این کشور بهره مند گردد.

کانادا از جنبه کیفیت زندگی، ثبات فرهنگی و اقتصادی در رده ۶۰ کشور والا در جهان قرار دارد. علاوه بر این از نظر اقتصادی در مقام ۱۴ ام قرار گرفته است. تمام این نکات مثبت موجب گشته بسیاری از عزیزان اقامت کانادا از طریق تحصیل را انتخاب نمایند و برای تمدید اقامت خود از طریق کاریابی درخواست دهند. پس از آن که شخص ریزنمرات و همچنین گواهی رسمی فارغ التحصیلی خود را از مؤسسه DLI دریافت نمود ۶ ماه فرصت دارد تا جهت اخذ برای اقامت کاری پس از تحصیل یا همان PGWP درخواست دهد. اعتبار این نوع اقامت با توجه به مدت تحصیل تعیین می گردد. اگر دوره تحصیلی تان ۸ ماه تا ۲ سال باشد، این امکان را دارید که به ازای دوره تحصیلی، اقامت کاری پس از تحصیل دریافت نمایید. البته برای دوره های بالاتر از ۲ سال، مدت اقامت کاری حداکثر ۳ سال خواهد بود.

لازم به ذکر است نوع اقامت کاری پس از تحصیل PGWP موقت است و تنها راه تبدیل این نوع اقامت به اقامت دائم اقدام برای پروسه (express entry) می باشد. این سیستم به صورت امتیازبندی است و سابقه کار و همچنین تحصیلات کانادایی امتیاز شما را به طرز چشمگیری بالا می برد. علاوه بر مواردی که ذکر شد، در دو استان بریتیش کلمبیا و آنتاریو در مواردی خاص دانشجویان فارغ التحصیل می توانند در برنامه های استانی شرکت کنند و مستقیماً اقامت دائم کانادا را اخذ نمایند.

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا

در لیست برترین دانشگاه های جهان، از ۵۰۰ دانشگاه برتر ۲۱ مورد از دانشگاه های کانادا جزء ۵ مورد اول می باشد. در سال ۲۰۱۸ تعداد دانشجویان بین المللی کشور کانادا ۵۷۲,۴۲۵ نفر بوده است که عدد چشمگیری است و این رقم هر سال رو به افزایش است. گرچه شانس تحصیل در این کشور بسیار بالاست اما تنها افرادی موفق به مهاجرت به کانادا تحصیلی می شوند که مراحل ثبت نام و اخذ ویزا را به خوبی پیش ببرند. ثبت نام و اخذ پذیرش اولین مرحله ی اقدام است. پس از تحقیق کامل در خصوص دانشگاه های کانادا و همچنین بررسی رشته های تحصیلی، لیستی از اسامی آن ها را تهیه نمایید. به بخش پذیرش سایت دانشگاه مراجعه نمایید و مدارک خواسته شده را ارسال نمایید. مدارک پذیرش با توجه به نیازمندی های هر دانشگاه متفاوت است. اما انگیزه نامه، مدارک هویتی، مدرک تحصیلی، مدرک زبان بخش جدایی ناپذیر از مدارک پذیرش است.

مدرک زبان با توجه به الزامات دانشگاه می تواند انگلیسی (Ielts ،Toefl ، PTE،Doulingo و …) یا فرانسوی (DALF ، TCF،TEF ،DELF) باشد. هزینه ی بررسی درخواست پذیرش بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار متغیر است. اگر برای دانشگاه های استان کبک درخواست کرده باشید، پس از صدور نامه پذیرش از سوی دانشگاه نوبت به اخذ ویزای دانشجویی می رسد. به همراه نامه پذیرش، “Certificat d’acceptation du Québec” (CAQ)  نیز دریافت می کنید. برای اخذ اقامت در کانادا از طریق تحصیل کشورهای آسیایی نظیر ایران مستلزم اخذ ویزای دانشجویی می باشند. در مرحله ویزا یکسری مدارک می بایست ارائه گردد که نقص هر کدام به راحتی موجب ردی ویزا می شود. به همین منظور اکیداً توصیه می گردد در این مسیر حتما از وکلای مجرب در امر مهاجرت تحصیلی به کانادا کمک بگیرید. مدارکی که می بایست در مرحله سفارت تهیه نمایید به شرح زیر است:

فرم درخواست ویزا

اصل نامه پذیرش از دانشگاه

گذرنامه معتبر

دو عکس جدید به اندازه گذرنامه

انگیزه نامه

اثبات پرداخت هزینه ویزای تحصیلی  ۱۵۰ CAD

بیومتریک (۸۵ CAD)

اثبات تمکن مالی در طول برنامه تحصیلی (سالانه ۱۰ تا ۱۱,۰۰۰ CAD)

اگر قصد تحصیل در کبک را دارید ترجمه فرانسوی مدارک نیز نیاز است.

زمان پردازش مدارک ممکن است حدود ۹۰ روز طول بکشد.

برای دریافت سریع تر ویزای دانشجویی با پرداخت هزینه بیشتر این زمان را می توانید تا ۲۰ روز کاهش دهید.

مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا

یکی از بهترین و سریعترین راه های مهاجرت به کشور کانادا، مهاجرت تحصیلی می باشد. تحصیل در کشور کانادا دارای اهمیت ویژه ای بوده و درامد حاصل از تحصیل دانشجویان خارجی در این کشور بیش از درآمد حاصل از صنایع فولاد و آلومینیوم است. بر اساس تحقیقات انجام شده بسیاری از دانشجویان آسیایی و اروپایی تمایل دارند که جهت تحصیل و زندگی کشور کانادا را انتخاب نمایند و در واقع با انجام این کار آینده تحصیلی و شغلی خود را تضمین نمایند. تحصیل در مدارس و دانشگاه های کانادا دارای مزایای بیشماری است که در این بخش از مقاله تعدادی از آنها را بررسی می نماییم.

 • امنیت

  یکی از مزایای بسیار مهم مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فراهم بودن شرایط تحصیل در یک محیط بسیار امن است. کشور کانادا یکی از کشورهای دارای کمترین میزان جرم و جنایت در میان دیگر کشورهای جهان است.

 • هزینه تحصیل

  هزینه تحصیل در کشور کانادا برای علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به کانادا نسبت به کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، انگلستان و کشور استرالیا که همگی انگلیسی زبان می باشند، برای دانشجویان بین المللی بسیار ارزانتر و مناسبتر می باشد.

 • وجود فرهنگ های مختلف

  با توجه به مهاجر پذیر بودن کشور کانادا، جامعه کانادا متشکل از مردمانی با ملیت های مختلف و فرهنگ های گوناگون است. با این وجود هیچگونه تبعیض نژادی و قومی در این کشور مشاهده نمی گردد. دانشجویان با اقامت در کانادا از طریق تحصیل می توانند با آداب و رسوم و فرهنگ دیگر کشورها آشنا شوند.

 • اجازه کار همزمان با تحصیل

  دانشجویان در حال تحصیل در کانادا می توانند همزمان با تحصیل در دانشگاه های این کشور به کار دانشجویی پاره وقت به مدت بیست ساعت در هفته مشغول گردند. همسران دانشجویان متاهل که دارای ویزای همراه می باشند نیز می توانند به صورت تمام در کشور کانادا مشغول به کار شوند.

 • کیفیت سطح بالای آموزش

  نظام آموزشی موجود در مدارس و دانشگاه های کشور کانادا نظامی منطبق با تمامی استانداردهای سطح بالای آموزش در تمامی کشورهای تاپ دنیا است. بهترین شرایط تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کشور کاندا فراهم می باشد.

 • سیستم درمان رایگان

  کشور کانادا دارای یکی از بهترین  خدمات بهداشتی و درمانی در جهان می باشد که این خدمات برای اتباع و افراد دارای اقامت دائم کانادا، کاملاً رایگان است. سیستم مراقبت های بهداشتی در کشور کانادا در میان بهترین سیستم ها در سطح جهان قرار داشته و هر استان جهت ارائه این خدمات دارای بودجه مخصوص به خود است.

 • اقتصاد در حال رشد

  اقتصاد کشور کانادا در حال رشد و پیشرفت روز افزون است. این کشور دارای اقتصادی پایدار بوده و سیستم بانکی موجود در آن یک سیستم بسیار ایمن و قوی است به گونه ای به در طی هفت سال به عنوان پایدارترین اقتصاد موجود در جهان معرفی شده است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مدارک مهاجرت تحصیلی به کانادا

علاقه مندان به مهاجرت دانشجویی به کانادا برای ورود به هر یک از مقاطع تحصیلی در دانشگاه های کانادا و همچنین تحصیل در مدارس و دانشگاه های کانادا باید مدارکی را جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آماده سازی نمایند که در این بخش از مقاله به صورت کامل بررسی می گردند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا باید بدانند که داشتن مهارت در زبان انگلیسی دارای تاثیر بسیار مهمی در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا است و لذا بهتر است قبل از عزیمت به کانادا جهت ادامه تحصیل با شرکت در کلاس های زبان مهارت و مدرک لازم در این زمینه را کسب نمایند. البته دانشجویان فاقد مدرک زبان نیز می توانند با شرکت در دوره های زبان برگزار شده در کالج های کانادا قبل از شروع دوره تحصیلی خود، به مهارت کافی در زبان انگلیسی دست پیدا نمایند. تمامی مدارکی که برای هر یک از بخش ها ذکر می گردند باید توسط دارالترجمه های رسمی به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه گردند.

 • مدارک ضروری دریافت پذیرش از مدارس کانادا

  اسکن پاسپورت دارای اعتبار با فرمت pdf

  کارنامه تحصیلی سه سال آخر تحصیل متقاضی

  یک قطعه عکس

  فیش پرداخت هزینه صدور ویزای دانش آموزی

  آدرس محل سکونت متقاضی، شماره تماس و کد پستی محل سکونت

  پرینت بانکی نشان دهنده توانایی و تمکن مالی

 • مدارک ضروری دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا

  مدارک تحصیلی متقاضی و تمامی ریز نمرات با توجه به مقطع تحصیلی انتخابی توسط دانشجو که باید به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه گردند.

  اسکن پاسپورت دارای اعتبار با فرمت pdf

  رزومه تحصیلی دانشجو

  مدرک زبان با توجه به مقطع انتخابی و یا با توجه به نیاز دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل

  انگیزه نامه نشان دهنده تمامی اهداف متقاضی از تحصیل در کشور کانادا

  برای دوره کارشناسی ارشد و یا دکترا ارائه حداقل دو توصیه نامه از جانب اساتید پیشین دانشجو

  یک قطعه عکس

  پرینت بانکی جهت اثبات توانایی و تمکن مالی لازم جهت پوشش دهی هزینه های مختلف مربوط به تحصیل و زندگی در کانادا

  بفیش پرداخت هزینه صدور ویزای دانشجویی

علاقه مندان به مهاجرت به کانادا تحصیلی باید تمامی مدارک مورد نیاز دانشگاه را بر اساس فرمت خواسته شده آماده نموده و همه را تنها در یک ایمیل به دانشگاه ارسال نمایند و دقیقاً موضوع ایمیل را مشخص نمایند. داشتن انگیزه نامه قوی و توصیه نامه از جانب اساتید پیشین دانشجو می توانند نقش بسیار مهم و اساسی را در زمینه دریافت پذیرش از دانشگاه ایفا نمایند. علاقه مندان به تحصیل در دوره دکترا در کانادا و دریافت اقامت کانادا از طریق تحصیل باید قبل از اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه جهت یافتن استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل خود اقدام نمایند و با یافتن سوپروایزر و متقاعد نمودن وی جهت تحصیل در دانشگاه انتخابی، راه خود را جهت دریافت پذیرش از دانشگاه مربوطه هموار نمایند.

مشاوره مهاجرت تحصیلی کانادا

یکی از موضوعات دارای اهمیت بسیار در ارتباط با آگاهی از شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا دریافت مشاوره در این زمینه می باشد. فرایند مهاجرت تحصیلی در عین این که بسیار ساده به نظر می رسد اما دارای پیچیدگی ها و قوانینی است که عدم اطلاع از آنها می تواند باعث رد پذیرش توسط دانشگاه و یا رد ویزای تحصیلی توسط افسر بررسی کننده پرونده متقاضی شود. برای دریافت مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی کانادا متقاضیان عزیز باید بهترین موسسات مهاجرتی دارای بهترین عملکرد در این زمینه را انتخاب نمایند. موسسه مشاوره ای MIE با تسلط کامل به تمامی قوانین تحصیلی در کشورهای مختلف از جمله کانادا و با سابقه درخشان در دریافت ویزاهای دانشجویی بسیار جهت تحصیل دانشجویان در  دانشگاه های کانادا می تواند در این زمینه کمک های بسیاری به متقاضیان عزیز نماید.

یکی از مزیت های اساسی ایجاد ارتباط با این موسسه امکان برخورداری از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان و مشاورین مجرب این موسسه است. دانشجویان عزیز و علاقه مندان به تحصیل خود و یا فرزندان در بهترین مدارس و دانشگاه های کشور کانادا باید بدانند که این موسسه در زمینه اخذ پذیرش از مدرسه، اخذ پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه های کانادا، درخواست دریافت بورسیه تحصیلی، تحصیل در کالج های کانادا، اخذ پذیرش برای شرکت در دوره های زبان و همچینین دریافت ویزای تحصیلی و دانشجویی کشور کانادا بهترین خدمات صفر تا صد را به متقاضیان عزیز ارائه می نماید. این موسسه دارای تیم پشتیبانی از مشتریان می باشد که در تمامی مراحل متقاضی مهاجرت دانشجویی به کانادا را یاری رسانده و شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را برای وی تسهیل می نماید.

تجربه مهاجرت تحصیلی به کانادا

یکی از موضوعات دارای اهمیت بسیار در مهاجرت به هر کشوری از جمله مهاجرت تحصیلی به کانادا و دریافت اقامت کانادا از طریق تحصیل، بررسی و استفاده از تجربیات افرادی می باشد که در این کشور تحصیل کرده و یا در حال تحصیل می باشند. در این بخش از مقاله ما به تعدادی از نظرات دانشجویان عزیزان در ارتباط با تحصیل در دانشگاه های کانادا خواهیم پرداخت.

 • برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا من به دنبال یک کشور ارائه دهنده آموزش در سطح کیفیتی بسیار بالا در ترکیب با فرهنگ و سیاست های اجتماعی مختلف بودم که با تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه کارلتون کانادا چنین امکانی برای من فراهم گردید و امروز من در حرفه خود بسیار انسان موفقی هستم.

 • تجربه تحصیل در کشور کانادا یک تجربه بسیار هیجان انگیز بود و من در این کشور با بخش دیگری از جهان که دارای زیبایی های وصف ناپذیری در ترکیب با فرهنگ ها و ملیت های مختلف بود آشنا شدم.

 • تحصیل در کشور کانادا دارای چنان تاثیری بر من بود که همیشه از نظام آموزشی این کشور برای مسیر زندگی که برای من ایجاد نمود سپاسگذار خواهم بود.

 • تحصیل در دانشگاه مونترال کانادا باعث ایجاد شناخت سطح بالایی از روابط میان فرهنگ ها و کشورها برای من شد و من از تحصیل در این دانشگاه نهایت استفاده و لذت را بردم.

 • من در ابتدا جهت کار وارد استان نوا اسکوشیا کانادا شدم و پس از مدتی تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم و با طی نمودن یک دوره دو سال NSCC موفق به دریافت مدرک خود شده و موفق شدم تا در یک شرکت هوا فضا در این استان مشغول به کار گردم و در حال حاضر این استان از من به علت مشارکت در رشد اقتصادی استان نوا اسکوشیا استقبال گرمی می نمایند.

 • تحصیل در کانادا باعث افزایش مهارت های بین المللی من شده و در حال حاضر به لطف آموزش های ارائه شده در طول تحصیل بسیاری از کشورها جهت شرکت در کنفرانس های مختلف در سطح جهان از من دعوت می نمایند. کانادا یکی از کشورهایی است که در آن صدای انسان ها شنیده شده و نظر همه مهم و قابل احترام است.

 • تحصیل در یکی از کالج های کانادا باعث شد که من همیشه خود را با دانشجویان بهترین دانشگاه های جهان هم تراز بدانم. در کالج دانشجویان درگیر پروژه های تحقیقاتی و علمی بسیار عالی می شوند تا بتوانند جهت مشخص نمودن مسیر شغلی خود در آینده موفق عمل نمایند.

یکی از موضوعات دارای اهمیت بسیار در مهاجرت به هر کشوری از جمله دریافت اقامت کانادا از طریق تحصیل، بررسی و استفاده از تجربیات افرادی می باشد که در این کشور تحصیل کرده و یا در حال تحصیل می باشند. در این بخش از مقاله ما به تعدادی از نظرات دانشجویان عزیزان در ارتباط با تحصیل در دانشگاه های کانادا خواهیم پرداخت.

مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا در کنار مزایای مختلف می تواند دارای مشکلات مختلفی نیز برای متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل باشد که در این بخش مقاله بررسی خواهند گردید. از جمله مشکلات موجود در رابطه با تحصیل در کانادا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مشکلات زبانی

  همانگونه که بیان نمودیم زبان ارائه دروس در کشور کانادا دو زبان فرانسوی و انگلیسی می باشند. اما در زمینه مهاجرت تحصیلی عدم تسلط به زبان کشور مقصد می تواند مشکلات متعددی را برای دانشجو ایجاد نماید. این مشکلات می تواند در تمامی فعالیت های روزانه دانشجوی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های کانادا از جمله یک خرید  ساده و ایجاد ارتباط با اطرافیان به چشم بخورد. لذا بهتر است دانشجویان عزیز قبل از اقدام برای پذیرش از دانشگاه های کانادا در ابتدا از شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا که یکی از انها زبان است، آگاهی پیدا نمایند و اقدام به شرکت در کلاس های زبان و یا این که در دوره های زبان برگزار شده در کالج ها و دانشگاه های کانادا شرکت نمایند. ضعف زبانی می تواند بر تمامی ابعاد زندگی دانشجو تاثیر منفی داشته و باعث کاهش اعتماد به نفس وی شود.

 • عدم توانایی در استفاه از خدمات اجتماعی

  به صورت معمول متقاضیان با انتخاب مهاجرت دانشجویی به کانادا در واقع وارد کشوری می شوند که که با سرزمین آنها دارای تفاوت های بسیاری می باشد. یکی از مشکلات اصلی دانشجویان عدم اطلاع از خدمات اجتماعی ارائه شده در کشور کانادا از جمله بهداشت و سلامت و یا مشاوره های حقوقی و… می باشد. که باز هم در این قسمت بحث مشکل زبانی شکل برجسته ای پیدا می نماید. دانشجویان علاقه مند به مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا باید از قبل نسبت به دریافت اطلاعات در ارتباط با خدمات مختلف ارائه شده در کشور کانادا و چگونگی دریافت آنها اطلاعات لازم را بدست آورند تا با مشکلی در این زمینه مواجه نگردند.

 • تفاوت فرهنگی

  در همان بدو ورود به کشور کانادا تفاوت های فرهنگی ممکن است برای تازه واردان تا میزان زیادی آزار دهنده باشد. تفاوت های فرهنگی در هر کشوری شامل رفتارهای اجتماعی نسبت به جنسیت، مذهب، اخلاق و یا مسائل جنسی و غیره می گردند. همانگونه که بیان نمودیم کشور کانادا با توجه به مهاجرپذیر بودن دارای تنوع فرهنگی بسیاری است.

 • مشکلات مربوط به دانشجویان متاهل

  متقاضیان متاهل تحصیل در دانشگاه های کانادا با همراه آوردن خانواده خود به کشور کانادا در برخی از مواقع ممکن است با مشکلاتی روبرو گردند که یکی از این مشکلات خو گرفتن سریع فرزندان آنها با محیط جدید و نشان دادن رفتارهایی است که ممکن است برای والدین ایرانی چندان خوشایند نباشد. اما ایجاد تعادل در زمینه آموزش احترام و فرهنگ خود به فرزندان تا حد زیادی باعث کاهش مشکلات موجود در این زمینه می شود. مشکل دومی که والدین ممکن است با آنها روبرو گردند، ناتوانی در کمک به فرزندان در انجام تکالیف مدرسه است که این مورد نیز در وابستگی به مشکل زبان می باشد.

 • کمبود اعتماد به نفس

  یکی از مشکلات بسیار رایج در اقامت در کانادا از طریق تحصیل کمبود اعتماد به نفس در دانشجویان تازه ورود و عادت به محیط جدید است.

 • بالا بودن سطح مالیات

  سطح مالیات بر درامد اشخاص در کشور کانادا که در نمودار زیر قابل مشاهده است در سطح نسبتاً بالایی نسبت به دیگر کشورها قرار دارد که برای اکثر تازه مهاجرین به این کشور یک مشکل است.

  نمودار نرخ مالیات در کانادا

 • فاصله کانادا تا ایران

  یکی از مشکلاتی که مهاجرین به کشور کانادا با آن روبرو می باشند فاصله جغرافیایی بسیار زیاد کانادا با کشور ایران است که رفت و آمد را تا حدودی مشکل می نماید و ممکن است برای برخی از افراد غیر قابل تحمل باشد.

 • بالا بودن هزینه ها

  بالا بودن هزینه های زندگی در کشور کانادا ممکن است برای برخی از افراد به عنوان مشکل تلقی گردد، ولی بسیاری از افراد با یافتن مشاغل مناسب و کار در این کشور می توانند به درامدی مناسب با هزینه های زندگی در کانادا دست پیدا نمایند. شاخص هزینه های زندگی در برخی از گرانترین استان های کانادا در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد:

  نمودار شاخص هزینه های زندگی در کانادا

 • آب و هوا

  آب و هوای کشور کانادا در اکثر فصل های سال بسیار سرد است و این امر برای ایرانیان که همیشه شاهد چهار فصل می باشند، اندکی دشوار و غیر قابل تحمل است.

 • تامین مسکن و خوابگاه دانشجویی

  اکثر دانشجویان تمایل دارند که جهت آشنایی با افراد مختلف و زندگی در میان آنها و همچنین جهت کاهش هزینه های خود در خوابگاه های دانشجویی زندگی نمایند، اما برخی از دانشگاه ها ممکن است خوابگاهی در اختیار دانشجویان قرار ندهند و لذا این دانشجویان در تامین خوابگاه و محل اسکان با مشکلاتی در کانادا مواجه شوند.

مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت کانادا

تحصیل در کشور کانادا به عنوان یکی از بهترین روش های مهاجرتی به کانادا جهت دریافت اقامت کانادا می باشد. اما تحصیل در کشور کانادا همانند تحصیل در دیگر کشورها به تنهایی باعث اخذ اقامت کانادا برای دانشجویان نمی شود. چندین برنامه مختلف در کشور کانادا وجود دارد که فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا با شرکت در یکی از آنها می توانند به اقامت کانادا از طریق تحصیل دست پیدا نمایند. افرادی که توسط یکی از این برنامه ها در کشور کانادا مشغول بکار می گردند پس از سه سال اقامت دائم این کشور و پس از ۵ سال تابعیت و پاسپورت بسیار معتبر کانادا را دریافت می نمایند.

با توجه به اینکه دانشگاه های کانادا و کالج های موجود در این کشور نسبت به اعطای پذیرش دانشجویی دارای سخت گیری هایی می باشند، فارغ التحصیلان دانشگاه های مختلف موجود در کانادا افرادی با استعداد و متخصص می باشند. لذا خود کشور کانادا از ماندن این افراد در کشور خود استقبال می نماید. متقاضیان اقامت کانادا پس از اتمام تحصیلات خود می توانند در مدت زمان هشت ماه الی دو سال بسته به دوره تحصیل خود در کشور کانادا باقی مانده و به جستجوی کار مرتبط با رشته خود بپردازند و در صورت یافتن کار، با دریافت ویزای کار کانادا شرایط دریافت اقامت دائم را برای خود فراهم نمایند. این نوع مجوز اقامت work permit نام دارد و دانشجویان تا زمان یافتن شغل می توانند از طریق این مجوز به مشاغل متفرقه در کانادا مشغول گردند. یکی از برنامه های موجود جهت دریافت اقامت کانادا از طریق تحصیل که به عنوان dual intent شناخته می شود این برنامه شرایط کار و تحصیل همزمان دانشجو در کشور کانادا را فراهم می نماید. برای فارغ التحصیلانی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را دارند نیز قابل اجرا است.

به طور حتم متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا در خصوص برنامه express entry دارای اطلاعاتی می باشند. فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا با شرکت در سیستم امتیاز بندی مشخص شده برای این برنامه و کسب امتیاز مورد نیاز که حداقل ۶۷ از ۱۰۰ است می توانند به کار در کشور کانادا مشغول شده و از این طریق اقامت دائم کانادا را بدست آورند. دولت کانادا از شرکت افراد جوان و خلاق فارغ التحصیل دانشگاه های کانادا که به زبان انگلیسی و یا فرانسوی نیز تسلط دارند جهت شرکت در این برنامه به شدت استقبال می نماید.

شرکت در برنامه اسکیل ورکر نیز که برنامه طراحی شده برای جذب نیروهای کاری متخصص و حرفه ای در هر رشته برای کار در کشور کانادا می باشد یکی دیگر از برنامه های بسیار مناسب برای فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا است. در این برنامه نیز متقاضیان مهاجرت به کانادا تحصیلی، باید موفق به اخذ امتیاز لازم مرتبط با سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه کاری، دریافت جاب آفر و غیره شوند تا بتوانند جهت کار در کشور کانادا وارد خاک این کشور شوند. یکی دیگر از راه های دریافت اقامت کانادا برای فارغ التحصیلان دانشگاه های مختلف کانادا شرکت در برنامه استانی از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت و یا اشتغال به کار به عنوان نیروی کار ماهر و متخصص است.

سوالات متداول درباره مهاجرت تحصیلی به کانادا

✔️ آیا برای تحصیل در کانادا مدرک زبان نیاز است؟

بله، اما این کشور ارائه دهنده دوره های پیش نیاز زبان است و متقاضی می تواند با شرکت در این دوره ها به سطح زبان مورد نظر برسد.

✔️ برترین دانشگاه های کانادا کدامند؟

دانشگاه های ونکوور، مک گیل، تورنتو، آلبرتا و مک مستر جزء ۵ دانشگاه اول کانادا می باشند.

✔️ آیا گپ تحصیلی در مهاجرت تحصیلی به کانادا دارای اهمیت است؟

بله، کشور کانادا در اعطای پذیرش و ویزا به دانشجویان گپ تحصیلی را مورد توجه قرار می دهد که این فاصله تحصیلی برای دوره کارشناسی ارشد و دکترا نباید بیش از ۴ الی ۵ سال باشد.

✔️ هزینه مهاجرت به کانادا تحصیلی چقدر است؟

هزینه تحصیل دانشجویان دوره کارشناسی در رشته های مختلف در کانادا حدود ۶ الی ۲۹ هزار دلار، شهریه تحصیل دوره کارشناسی ارشد ۱۳ الی ۲۰ هزار دلار و شهریه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های مختلف کانادا ۱۰ الی ۲۰ هزار دلار  در سال است.

✔️ آیا با مهاجرت تحصیلی به کانادا امکان اخذ تابعیت این کشور وجود دارد؟

بله، افرادی که توسط یکی از این برنامه ها در کشور کانادا پس از تحصیل مشغول بکار می گردند پس از سه سال اقامت دائم این کشور و پس از ۵ سال تابعیت و پاسپورت بسیار معتبر کانادا را دریافت می نمایند.

سخن پایانی

اطلاع از شرایط مهاجرت تحصیلی از جنبه های مختلف برای عزیزانی که تمایل به تحصیل در کانادا را دارند، لازم و بسیار مهم می باشد. در این نوشتار به صورت کامل تمامی جنبه های مهاجرت تحصیلی به کانادا برای شما تحلیل گردید. با مطالعه این مقاله دریافتیم که داوطلبان با هر سنی در صورت داشتن تمکن مالی لازم، قادر به تحصیل در تمامی مقاطع خواهند بود. مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل شرایط سنی خاصی ندارد اما صدور ویزا برای افراد با شرط سنی دارای شانس می باشد. مهاجرت به کانادا تحصیلی به صورت رایگان با اخذ بورس های تحصیلی ممکن است. هزینه تحصیل دانش آموزان در مدارس شبانه روزی ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار، دانشجویان دوره کارشناسی حدود ۶ الی ۲۹ هزار دلار، کارشناسی ارشد ۱۳ الی ۲۰ هزار دلار و دوره دکترا ۱۰ الی ۲۰ هزار دلار در سال است. دانشجویان پس از تحصیل بسته به طول دوره تحصیلی مجاز به اقامت پس از تحصیل و جستجوی کار می باشند. در صورتی که موفق به یافتن شغل گردند، بعد از سه سال اقامت دائم و بعد از پنج سال پاسپورت این کشور را دریافت می نمایند. مشاوره رایگان تلفنی، بخش دیدگاه ها و پرسش و پاسخ راه های ارتباطی برای رفع سوالات شما عزیزان می باشد.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *