بررسی شرایط تحصیل در استرالیا

این مقاله به عنوان راهنمای کامل تحصیل استرالیا در اختیار شما عزیزان قرار گرفته شده است. بهترین رشته ها برای تحصیل در استرالیا چیست؟ هزینه تحصیل در استرالیا چقدر می باشد؟ آیا امکان تحصیل آنلاین در استرالیا وجود دارد؟ اسامی بورسیه های تحصیلی استرالیا چیست؟ تحصیل در استرالیا بدلیل کیفیت آموزشی بالا، دانشگاه های مطرح و اساتید برجسته مورد توجه بسیاری از دانشجویان از سراسر دنیا است. دوستان گرانقدر درصورتی که پس از مطالعه مقاله حاضر نیاز به اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل استرالیا دارید می توانید با کارشناسان موسسه MIE  تماس حاصل فرمایید و به صورت رایگان اطلاعات تکمیلی را اخذ نمایید.

تحصیل در استرالیا

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی تحصیل در استرالیا

تحصیل استرالیا همانند تحصیل در کانادا طرفداران بسیاری دارد و استرالیا از جمله کشور های محبوب برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی است. وجود دانشگاه های مطرحی همچون دانشگاه سیدنی، ملبورن، موناش و…، اساتید برجسته در این دانشگاه ها و کیفیت آموزشی بالا از مهمترین مزایای تحصیل در کشور استرالیا است. تحصیل در کشور استرالیا با مدرک دیپلم ۱۲ ساله امکان پذیر است. در کشور استرالیا گپ تحصیلی و سن متقاضی بسیار حائز اهمیت می باشد. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل استرالیا بسته به مقطع تحصیلی دانشجو متفاوت است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی مدرک آیلتس ۶ – ۶٫۵ ، برای مقطع کارشناسی ارشد مدرک آیلتس ۶٫۵ – ۷ و برای دکتری مدرک آیلتس ۷ مورد نیاز است. تحصیل در استرالیا بدون ایلتس در برخی شرایط امکان پذیر است و دانشجو می بایست ابتدا وارد دوره زبان شود، سطح زبان خود را ارتقا دهد و بعد وارد کورس اصلی دانشگاه شود. دانشجویانی که درخواست تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان را دارند نباید گپ تحصیلی زیادی داشته باشد.

تحصیل در مدارس استرالیا

تحصیل در مدارس استرالیا از سن ۶ سالگی آغاز می گردد و به مدت ۱۲ سال به طول می انجامد. دانش آموزان می توانند در مدارس دولتی و خصوصی به ادامه تحصیل بپردازند. اکثریت ظرفیت مدارس دولتی استرالیا برای افراد مقیم یا شهروندان استرالیایی است. اگر بخواهیم از باب هزینه های تحصیل مدارس را بررسی کنیم، مدارس دولتی بسیار کم هزینه تر از مدارس خصوصی است. عموما هزینه های تحصیل در مدارس استرالیا بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است، هزینه ها در مدارس سالیانه از ۱۹ تا ۴۲ هزار دلار استرالیا متغیر است.

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشجو می بایست دیپلم ۱۲ ساله با معدل بالا و مدرک زبان آیلتس ۶ را ارائه کند. رشته های تحصیلی در استرالیا در مقطع کارشناسی بسیار متنوع است، البته برخی از رشته ها آزمون ورودی دارد و دانشجویان نیاز به قبولی در آزمون ورودی را دارند. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ۳ – ۴ سال به طول می انجامد. برای تحصیل پزشکی در استرالیا دانشجویان بایستی معدل و نمرات خوبی در دوره دبیرستان اخذ نموده باشند. تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در استرالیا بدین صورت می باشد که دانشجویان ابتدا وارد دوره کارشناسی مرتبط با پزشکی می شوند و پس از اتمام تحصیل می بایست آزمون ورودی پزشکی را شرکت کنند. در صورت کسب نمره قبولی می توانند وارد رشته پزشکی شوند.

تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا را دارند می بایست مدرک کارشناسی و مدرک زبان در حد آیلتس ۶٫۵ – ۷ ارائه دهند. در بسیاری از رشته ها دانشجویان نیاز به ارائه مدرک کارشناسی مرتبط دارند. در برخی از رشته ها برای اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه می باشد. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ۱٫۵ تا ۲ سال به طول می انجامد.

تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا

برای تحصیل دکتری در استرالیا ارائه مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته تحصیلی در مقطع دکتری الزامی است. داشتن رزومه علمی و رزومه کاری قوی از دیگر الزامات می باشد. برای تحصیل دکترا در استرالیا داشتن مقالات ISI و پروپزال تحقیقاتی مورد نیاز است. برای اخذ پذیرش و تحصیل دکتری در استرالیا ارائه مدرک زبان در حد آیلتس ۷ مورد نیاز است. تحصیل در مقطع دکتری در کشور استرالیا معمولا ۴ سال به طول می انجامد.

تحصیل در استرالیا به همراه بورس تحصیلی

اخذ بورسیه و تحصیل رایگان در استرالیا علاقه مندان بسیاری دارد. اکثر دانشجویان بین المللی تمایل دارند برای کاهش هزینه های خود بتوانند بورسیه های تحصیلی آن کشور را دریافت کنند. برای اخذ بورسیه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان بایستی سطح عملی خوب، معدل بالا، نمره زبان بالا و مشارکت خوبی در طرح ها و پژوهش های علمی داشته باشند. بورسیه های تحصیلی در مدارس بسیار محدود و برای افراد مقیم یا شهروندان استرالیایی است. بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های استرالیا نیز بیشتر در مقاطع دکترا و فوق لیسانس ارائه می شود. برای تحصیل در استرالیا رایگان و بدون پرداخت هزینه دانشجو می بایست بورس کامل دریافت نمایند که کار ساده ای نمی باشد. در جدول زیر برخی از بورسیه های تحصیلی استرالیا آمده است.

بورسیه های تحصیلی استرالیا
اسامی بورسیه های تحصیلی استرالیا
بورسیه تحصیلی Griffith Remarkable
بورسیه دولتی استرالیا (AGRTP)
بورسیه تحصیلی دانشگاه غرب استرالیا برای استعداد های درخشان
بورسیه تحصیلی دانشگاه ادلاید برای دانشجویان بین المللی ممتاز
تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در استرالیا از دیگر مباحث مهم برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی است. هزینه های تحصیل در مدارس بسته به مقطع تحصیلی و امکانات مدارس استرالیا متفاوت است. در خصوص هزینه های تحصیل در دانشگاه نیز این نکته قابل ذکر است که مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه بر هزینه های تحصیل تاثیرگذار است. در جدول زیر می توانید هزینه های تحصیل در مدارس و دانشگاه های استرالیا را مشاهده نمایید.

مقاطع تحصیلیمیانگین هزینه های سالیانه به دلار استرالیا
مدارس۱۹,۰۰۰ تا ۴۲,۰۰۰
کالج۱۰,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰
لیسانس۱۰,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰
فوق لیسانس۱۵,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰
دکترا۱۴,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰

لازم به ذکر است در برخی رشته های همانند پزشکی، دنداپزشکی، MBA و… هزینه های تحصیل بالاتر از مبالغ بیان شده، است.

تحصیل در استرالیا و کار دانشجویی

از موضوعات مهم برای دانشجویان بین المللی داشتن اجازه کار حین تحصیل است تا بتوانند بدین صورت بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را جبران کنند. یکی از شاخص های تاثیر گذار بر کاریابی دانشجویان حین تحصیل و پس از اتمام تحصیل نرخ بیکاری در کشور مورد نظر است. در نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری استرالیا را مشاهده نمایید، در حال حاضر نرخ بیکاری استرالیا حدود ۵ می باشد که نشان از نیاز این کشور به نیروی کار است.

نمودار-نرخ-بیکاری-استرالیا

دانشجویان محصل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس به مدت ۲۰ ساعت در هفته و دانشجویان دکتری ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند. دانشجویان می توانند در بخش های مختلف دانشگاه و در مشاغل خدماتی در خارج از دانشگاه مشغول کار شوند. میانگین حقوق به ازای هر ساعت کار بسته به نوع کار، کارفرما و ایالت های مختلف استرالیا متفاوت است و گاها دستمزد ها از ۱۰ تا ۱۷ دلار استرالیا متغیر است.

بررسی ویزای همراه جهت تحصیل در استرالیا

شرایط ویزای همراه برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی کمی تفاوت دارد. دانش آموزانی که سن آنها زیر ۱۸ سال می باشد می توانند به همراه یکی از والدین خود برای ادامه تحصیل به کشور وارد شوند. البته در حال حاضر اخذ ویزای همراه برای والدین کمی دشوار شده است. دانشجویانی که بالای ۱۸ سال سن دارند و وارد مقاطع مختلف دانشگاهی می شوند، می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشند. در استرالیا همراه اجازه تحصیل دارد و برای کار کردن می بایست اجازه کار دریافت کند.

معرفی بهترین دانشگاه های استرالیا

در این بخش به بررسی برترین دانشگاه های استرالیا و شرایط اخذ پذیرش در آنها می پردازیم. برای دریافت پذیرش تحصیلی استرالیا از دانشگاه های مطرح دانشجویان می بایست سطح علمی و رزومه کاری مناسبی داشته باشند. در جدول ذیل رتبه بندی دانشگاه های برتر استرالیا در این کشور و در جهان آمده است.

اسامی برترین دانشگاه های استرالیارتبه در QSرتبه در استرالیا
دانشگاه ملی استرالیا (ANU)۳۱۱
دانشگاه سیدنی۴۰۲
دانشگاه ملبورن۴۱۳
دانشگاه نیوسوت وال (UNSW)۴۴۴
دانشگاه کویزلند (UQ)۴۶۵
دانشگاه موناش۵۵۶
دانشگاه غرب استرالیا (UWA)۹۲۷
دانشگاه ادلاید۱۰۶۸
دانشگاه تکنولوژی سیدنی (UTS)۱۳۳۹
دانشگاه Wollongong۱۹۶۱۰
تحصیل در استرالیا

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

دانشجویان پس از اخذ پذیرش از مدارس، کالج ها و دانشگاه های استرالیا برای شروع تحصیل خود و ورود به خاک این کشور نیاز به دریافت ویزای تحصیلی استرالیا را دارند. برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور می بایست اصل و ترجمه به زبان انگلیسی مدارک ذیل به سفارت ارائه شود.

مدارک تحصیلی و پذیرش از مدارس یا دانشگاه های استرالیا

مدرک زبان در صورت نیاز

نامه تمکن مالی از بانک برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی برای سال اول حضور

عکس متناسب از دانشجو

گذرنامه دانشجو که بیش از ۶ ماه معتبر باشد.

شناسنامه و سند ازدواج همسر و فرزندان، در صورت تاهل یا داشتن فرزند

تست سلامت پزشکی دانشجو

گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

اجاره نامه ملک یا رزرو هتل در استرالیا

موقعیت کار پس از تحصیل در استرالیا

دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های استرالیا می توانند پس از پایان یافتن تحصیل درخواست ویزای ۴۸۵ را دهند. مدت زمان اجازه حضور دانشجو در خاک استرالیا به واسطه این ویزا بستگی به اعتبار این ویزا دارد که براساس مقطع تحصیلی، رشته و… متغیر است. فارغ التحصیلان در استرالیا می توانند از طریق موسسات کاریابی معتبر، سایت های کاریابی و… به دنبال شغل مورد نظر خود بگردند. دانشجویان می توانند در این مدت مشغول به کار در استرالیا شوند و پس از اخذ تجربه کاری و بهبود سطح زبان خود از طریق برنامه های اسکیل سلکت استرالیا همانند ویزای ۱۹۰، ۱۸۹، ۴۸۹ و ۴۹۱ درخواست اقامت دائم استرالیا را دهند.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در استرالیا

همانطور که بیان شد فارغ التحصیلان از استرالیا می توانند ویزای ۴۸۵ دریافت کنند و اجازه کار پس از تحصیل در استرالیا را داشته باشند و پس از آن دانشجویان می توانند از طریق برنامه های ۱۸۹، ۱۹۰، ۴۸۹ و ۴۹۱ درخواست اقامت دائم استرالیا را دهند. افرادی که اقامت دائم استرالیا را بدست می آورند درصورتی که ۳ سال از ۴ سال را در استرالیا زندگی کنند، به عبارتی در هر سال ۸ ماه در استرالیا باشند، می توانند درخواست تابعیت و پاسپورت استرالیا را دهند. برای اخذ پاسپورت استرالیا آشنایی نسبی با زبان، تاریخ و قوانین و مقررات حاکم بر استرالیا الزامی است.

سوالات متداول درباره تحصیل در استرالیا

✔️ آیا دانش آموزان بین المللی می توانند در مدارس استرالیا تحصیل کنند؟

 بله، دانش آموزان بین المللی می توانند وارد مدارس بین المللی شوند.

✔️شرایط تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در استرالیا چیست؟

داشتن مدرک تحصیلی و مدرک زبان از مهمترین شرایط مورد نیاز برای تحصیل در استرالیا است.

✔️ آیا تحصیل در دانشگاه های استرالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

بله، تحصیل در دانشگاه ها بدون ارائه مدرک زبان امکان پذیر است.

✔️هزینه های تحصیل در دانشگاه های استرالیا چقدر می باشد؟

هزینه تحصیل در دانشگاه ها بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است.

✔️شرایط تحصیل در استرالیا و کار دانشجویی چگونه است؟

دانشجویان مقطع لیسانس و فوق لیسانس می توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته و دانشجویان مقطع دکتری به مدت ۳۰ ساعت در هفته می توانند مشغول کار شوند.

✔️ بهترین دانشگاه های استرالیا کدامند؟

برترین دانشگاه های استرالیا دانشگاه سیدنی، ملبورن، موناش، دانشگاه ملی استرالیا و… می باشد.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در استرالیا

در این نوشته به بررسی تمامی جزئیات در رابطه با تحصیل در استرالیا پرداختیم. تحصیل در مدارس استرالیا از سن ۶ سالگی آغاز می گردد و تا ۱۲ سال به طول می انجامد. برای تحصیل در دانشگاه ارائه مدرک تحصیلی و مدرک زبان مورد نیاز الزامی است. برای تحصیل در استرالیا داشتن رزومه علمی و کاری قوی شانس اخذ پذیرش را افزایش می دهد. پس از اخذ پذیرش دانشجویان می بایست درخواست ویزای تحصیلی استرالیا را دهند. دوستان عزیز پس از مطالعه این مقاله در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهامی می توانید با کارشناسان موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل فرمایید. همچنین شما عزیزان می توانید با طرح سوالات خود در قسمت دیدگاه مقاله پاسخ آنها را جویا شوید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *