شرایط تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش، شرایط تحصیل در اتریش، تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در اتریش، کار ضمن و پس از تحصیل در اتریش و دیگر مسائل مربوط به تحصیل در اتریش در این نوشتار به صورت علمی و تخصصی بررسی می شود.

 • آیا تحصیل در اتریش گزینه مناسبی است؟
 • هزینه های تحصیل در اتریش به چه صورت هستند؟
 • موقعیت کار پس از تحصیل در اتریش چگونه است؟
 • هزینه های زندگی در اتریش به چه صورت هستند؟

ما در این مقاله سعی بر این داریم به این سوال و دیگر سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم. برای روشن ساختن نقاط تار و مبهم خود در زمینه مهاجرت تحصیلی به اتریش می توانید با کارشناسان مؤسسه MIE ارتباط گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

تحصیل در اتریش

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

تحصیل در اتریش به دلیل شرایط ایده آل این کشور مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت از جمله ایرانیان است. کشور اتریش در قاره اروپا قرار دارد و با کشور ها آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، اسلوونی، ایتالیا، سوییس و لیختن اشتاین هم مرز است. آب هوای این کشور معتدل است و پوشش زمین این کشور به علت قرار داشتن در دامنه های آلپ کوهستانی است.

اتریش دارای مناظری فوق العاده زیبا با ترکیبی از آب و جنگل های سبز است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. زبان رسمی این کشور آلمانی است و واحد پول آن یورو می باشد. جمعیت اتریش در سال ۲۰۲۱ برابر با ۹ میلیون نفر و نرخ بیکاری آن معادل ۶٫۹۷ درصد می باشد. پایتخت اتریش و بزرگترین شهر این کشور شهر زیبای وین است که در سال ۲۰۲۰ بهترین شهر جهان لقب گرفته است. جمعیت وین حدود ۲ میلیون نفر است. شهر وین به شهر موسیقی معروف است و از دیرباز موسیقیدان های بزرگی در این شهر زیسته اند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل در دانشگاه های اتریش

ویـدئــو

پـادکست

تحصیل در اتریش در مدارس

تحصیل در مدارس اتریش برای کودکان از سن ۶ تا ۱۵ سالگی اجباری است. پیش از این دوره، کودکان می توانند در مهد کودک ها ثبت نام کنند. مدارس اتریش به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. تحصیل در مدارس دولتی تقریبا رایگان است و هزینه چندانی برای دانش آموز به همراه ندارد، اما تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی نیازمند پرداخت شهریه است که توجه به مدرسه و امکانات آن متفاوت است. هزینه تحصیل در مدارس اتریش در مقطع ابتدایی از ۵ هزار یورو شروع می شود اما این رقم در مقطع متوسطه تا ۲۵ هزار یورو در سال نیز هزینه دارد. هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی تا ۵۰ هزار یورو و حتی بیشتر نیز بالا می رود.

تحصیل در مدارس اتریش برای ایرانیان از سن ۱۴ سالگی امکان پذیر است. یکی از نکات مثبت تحصیل در اتریش امکان تحصیل رایگان در مدارس این کشور برای دانش آموزان بین المللی است و این امر باعث شده مدارس این کشور متقاضیان فراوانی داشته باشند. برای شرکت در مدارس دولتی و رایگان اتریش تسلط به زبان آلمانی در حد نیاز لازم است. تحصیل در مدارس دولتی اتریش به زبان آلمانی است و در کنار آن زبان هایی مانند انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی نیز آموزش داده می شوند. برای تحصیل در مدارس خصوصی اتریش فرد نیازمند تسلط بر زبان انگلیسی است. مقدار تسلط دانش آموز به زبان انگلیسی از طریق مصاحبه توسط مدرسه ارزیابی می شود. تحصیل در مدارس خصوصی به زبان انگلیسی است و در کنار آن زبان آلمانی نیز به دانش آموزان تدریس می شود.

تحصیل در اتریش برای سن زیر هجده سال نیازمند قیم است. اصولا مدارس شبانه روزی خصوصیت قیومیت دانش آموز را بعهده می گیرند. در غیر این صورت دانش آموز باید تحت قیومیت شخص واجد الشرایط دیگری قرار بگیرد.

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی

تحصیل در اتریش در دوره لیسانس دو ساله و مورد توجه انبوهی از مردم جهان قرار دارد. دانشگاه های اتریش به سه دسته دانشگاه، علمی کاربردی و شوله تقسیم می شوند. هرکدام از این موسسات آموزش عالی نیز به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. همانند مقطع مدارس، تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش نیز به صورت رایگان برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. تعدادی از دانشگاه های اتریش دوره های آموزشی خود را به زبان انگلیسی و به صورت تقریبا رایگان ارائه می کنند. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی که از کشور های جهان سوم وارد اتریش شده و مجوز اقامت دانش آموزی دارند در هر ترم حدود ۷۲۶ یورو است.

برای شرکت در دانشگاه های دولتی اتریش متقاضی باید قبولی در کنکور سراسری ایران را داشته باشد. تحصیل در مؤسسات خصوصی شرایط متفاوتی داشته و رایگان نیست و هزینه تحصیل با توجه به نوع و امکانات دانشگاه متفاوت است. آماده سازی اسناد ذیل جهت تحصیل در اتریش در دوره لیسانس لازم می باشد:

مدارک شناسایی به همراه ترجمه

دیپلم ۱۲ ساله به همراه ریزنمرات و ترجمه

گواهی منع تحصیل

گواهی ۴ ساله آموزش زبان آلمانی برای دانشگاه های دولتی

مدرک زبان انگلیسی آیتلس ۶ برای دانشگاه های خصوصی

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در اتریش در دوره فوق لیسانس دو ساله است. همانند مقاطع پیش دانشگاه های اتریش در این مقطع به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان است، اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی و بین المللی نیازمند پرداخت شهریه می باشد که این رقم با توجه به نوع دانشگاه و رشته متغیر و متفاوت بوده و توسط دانشگاه به دانشجو اعلام می شود.

در این مقطع رشته انتخابی دانشجو باید با رشته کارشناسی مرتبط باشد، در غیر این صورت فرد تنها می تواند در بعضی رشته ها شرکت کند. آماده سازی اسناد ذیل جهت تحصیل در اتریش در دوره فوق لیسانس لازم می باشد:

مدارک شناسایی به همراه ترجمه

مدرک کارشناسی

گواهی ۴ ساله آموزش زبان آلمانی برای دانشگاه های دولتی

مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶٫۵ برای دانشگاه های خصوصی

تحصیل در اتریش در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در کشور اتریش بین ۳ تا ۷ سال به طول می انجامد. برای تحصیل در این مقطع اصولا نیاز است فرد یک استاد راهنما یا سوپروایزر پیدا کند. برای این کار معمولا دانشجو از ایران با استاد مکاتبه کرده و سعی در جلب نظر وی با توجه به توانایی ها و مقالات و دیگر دستاورد های خود دارد. تحصیل در اتریش در مقطع دکتری به صورت تحقیقاتی بوده و استاد راهنما به صورت ماهانه به دانشجو حقوق پرداخت می کند. لازم به ذکر دانشجو موظف است در ازای این حقوق ماهیانه مالیات بپردازد. حقوق ناخالص برای هر ماه بین ۲۱۵۱ تا ۲۶۱۵ یورو است که هر سال برای ۱۴ بار به دانشجو پرداخت می شود. حقوق دانشجویان پسا دکتری به اسپانسر پروژه بستگی دارد. برای مثال اگر اسپانسر یک پروژه FWF  باشد حقوق ماهانه دانشجو بدون کسر مالیات ۳۷۱۱ یورو است.

برای شرکت در دوره دکتری علاوه بر استاد راهنما دانشجو باید در رشته مرتبط دارای مدرک فوق لیسانس باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش با استفاده از بورسیه تحصیلی امکان پذیر است. اگر چه اکثر بورسیه های موجود برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود، اما تعدادی بورسیه برای مقطع کارشناسی نیز وجود دارد. میزان پوشش هزینه و مدت زمان این بورسیه ها با هم متفاوت است و برای برخورداری از آن ها متقاضی باید با سازمان ارائه دهنده بورسیه ارتباط بر قرار کند. در ادامه به تعدادی از بورسیه های کشور اتریش که برای دانشجویان بین المللی در دسترس هستند می پردازیم:

 • بورسیه تحصیلی AAI گراتس

  این بورسیه تنها برای مؤسسات آموزش عالی در شهر Styria و در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاهی در دسترس است و زمینه های علوم طبیعی، علوم فنی، پزشکی و سلامت، علوم کشاورزی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر را پوشش می دهد. این بورسیه تمام هزینه های دوره را برای تمام طول دوره تقبل می کند.

 • بورسیه و کمک هزینه شهریه Central European University

  این بورسیه برای تمامی مقاطع تحصیلی در دسترس است و تمام هزینه های کل دوره را پوشش می دهد. این بورسیه در دانشگاه های، علمی کاربردی ها و مراکز تربیت معلم در بسیار از رشته ها در دسترس است.

 • بورسیه های تحصیلی دانشگاه وبستر وین

  این بورسیه برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه ها، علمی کاربردی ها و مراکز تربیت معلم در بسیار از رشته ها از جمعه اقتصاد، روانشناسی، علوم اجتماعی، علوم رسانه و ارتباط و دیگر رشته ها در دسترس است. این بورسیه مقرری و یارانه مشخصی برای دانشجو تعیین می کند.

 • بورسیه Techmakers Scholars ویژه بانوان

  همانطور که از نامش پیداست، این بورسیه ویژه بانوان است و تمامی مقاطع تحصیلی را در زمینه های علوم طبیعی، ریاضی و علوم کامپیوتر در بر می گیرد. میزان مقرری تعیین شده برای متقاضیان از ۷ تا ۵ هزار در سال است. تامین مالی این بورس برای کل هزینه تحصیل می باشد.

تحصیل در اتریش

هزینه زندگی و تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش و زندگی در این کشور مسلما هزینه هایی دارد. علاوه بر هزینه تحصیل که با توجه به رشته و نوع دانشگاه متغیر است، فرد باید برای هزینه زندگی خود در این کشور برنامه ریزی کند. مجموع هزینه های هر فرد با توجه به عادات و الگوی مصرفی متفاوت است اما به طور میانگین یک شخص برای زندگی در شهر وین در هر ماه ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو هزینه می کند. در ناحیه جدولی ذیل هزینه برخی خدمات در کشور اتریش جمع آوری گردیده است. در خاطر داشته باشید تمامی هزینه به یورو محاسبه شده است.

هزینهموارد
۱۲یک وعده برای یک نفر در یک رستوران ارزان
۵۵یک وعده برای دو نفر در یک رستوان متوسط
۸مک دونالد
۳٫۱۲کاپوچینو متوسط
۲٫۱۶۰٫۳۳ لیتر آب
۱٫۱۲۱ لیتر شیر
۱٫۹۱یک قرص نان تازه
۳٫۰۱۱۲ عدد تخم مرغ
۲٫۲۱یک کیلو سیب
۱۳یک کیلو پنیر محلی
۱٫۵۳یک کیلو سیب زمینی
۲٫۴۰بلیط یک طرفه
۴۹بلیط ماهانه
۴هزینه اولیه تاکسی
۱٫۸۰هر کیلومتر تاکسی
۲۰۱٫۵۱قبوض ماهانه برای آپارتمانی ۸۲ متری
۷۱۶٫۹۶آپارتمان تک خوابه مرکز شهر
۵۷۲٫۸۹آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر
۱۳۵۳٫۸۱آپارتمان سه خوابه مرکز شهر
۱۰۳۰٫۴۲آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر

معرفی دانشگاه های اتریش جهت تحصیل در اتریش

سطح علمی دانشگاه های کشور اتریش از موارد مهمی است که برای داوطلبان تحصیل در اتریش حائز اهمیت است. کشور اتریش میزبان تعدادی زیاد از دانشگاه های تراز اول اروپا بوده و از سیستم آموزشی فوق العاده ای برخوردار است. در لیست ذیل به آشنایی مختصری با تعدادی از دانشگاه های این کشور می پردازیم.

 • دانشگاه ملی وین

  دانشگاه ملی وین بهترین دانشگاه اتریش و در جایگاه ۱۵۴ دنیا رده بندی شده است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۵ ششتصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت و از این جهت قدیمی ترین دانشگاه در کشور های آلمانی زبان است. همچنین این دانشگاه تربیت کننده ۱۵ برنده جایزه نوبل است.

 • دانشگاه تکنولوژی وین

  دانشگاه تکنولوژی وین در رده ۱۸۲ دنیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۱۵ شروع به کار و یکی از معتبر ترین دانشگاه های اروپا در حوزه تکنولوژی است. این دانشگاه سالانه پذیرای حدود ۳۰ هزار دانشجو است.

 • دانشگاه اینسبراک

  اینسبراک در رده ۲۸۶ جهان دنیا می باشد. این دانشگاه پذیرای تعداد کثیری از دانشجویان بین المللی است و از این حیث در رده ۳۵ جهان و بالاتر از دانشگاه ملی وین قرار می گیرد.

کار ضمن تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش و کار ضمن تحصیل در اتریش یکی از دغدغه های کسانی است که قصد پوشش برخی از مخارج خود را دارند. اگر فرد قصد کار کردن ضمن تحصیل داشته باشد باید ابتدا مجور کار اخذ کند. پس از اخذ مجوز کار، دانشجویان مقطع کارشناسی در هفته اجازه دارند برای ۱۰ ساعت به صورت پاره وقت کار کنند. دانشجویان کارشناسی ارشد اجازه دارند در هفته به مقدار ۲۰ ساعت به صورت پاره وقت کار کنند. دانشجویان مقطع دکتری نیز مجازند در هفته به مدت ۳۰ ساعت به صورت پاره وقت کار کنند. جمع آوری و نگارش این نوشتار به واسطه کارشناسان موسسه MIE صورت پذیرفته است. استفاده بدون ذکر نام منبع از نظر شرعی حرام و غیر قانونی است.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اتریش و بررسی ویزای همراه

تحصیل در اتریش نیازمند دریافت ویزای تحصیلی از اداره مهاجرت این کشور است. برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش فرد باید مدارک زیر را تهیه کند و به سفارت یا کنسولگری اتریش مراجعه کند.

نامه پذیرش از مدرسه یا دانشگاه

ریز نمرات آخرین پایه تحصیلی به همراه ترجمه به زبان آلمانی

پاسپورت

عکس  ۳٫۵ در ۴٫۵ مناسب پاسپورت

نامه بانکی نشان دهنده تمکن مالی به مدت ۳ ماه

رسید پرداخت شهریه مدرسه

تکمیل و ارسال فرم ویزا

تحصیل در اتریش و ویزای همراه یکی از سوالات متقاضیان می باشد، زیر هر دانشجو بین المللی مایل است در کنار خانواده خود به تحصیل و زندگی در این کشور بپردازد. ویزای همراه در کشور اتریش با توجه به هر مقطع شرایط خاص خود را دارد. اصولا همراه متقاضی مشغول به تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش می تواند بعد ۳ ماه حضور متقاضی اصلی درخواست ویزا همراه دهد. معمولا با این درخواست موافقت می شود. لازم به ذکر است همراه اجازه کار تمام وقت دارد اما برای این مهم باید مدرک B2 آلمانی را داشته باشد. اگر همراه قصد کار ندارد برای ورود به کشور اتریش نیازمند مدرک A1 آلمانی است.

ویزای همراه در مقطع دکتری اندکی متفاوت است. از آنجا که مقطع دکتری در اتریش بیشتر به صورت تحقیقاتی است و دانشجو حقوق دریافت کرده و مالیات می دهد، می تواند از همان ابتدا برای ویزای همراه اقدام کرده و به همراه خانواده خود به اتریش بیاید. لازم به ذکر است ویزای همراه در اتریش شامل حال همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می شود.

کار در ترکیه

موقعیت کار پس از تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش و کار پس از تحصیل یکی از مهم ترین مسائلی است که مهاجران در نظر می گیرند. در کشور اتریش پس از پایان تحصیلات، دولت به فرد به مدت شش ماه فرصت می دهد که به دنبال شغل مرتبط به رشته تحصیل بگردد و مشغول به کار شود. همانطور که در بخش ابتدایی بیان شد، نرخ بیکاری در کشور اتریش برابر با ۶٫۹۷ درصد است که رقم قابل قبولی به شمار می رود و فرد پس از فارغ التحصیلی شانس زیادی برای پیدا کردن کار و مشغول شدن دارد. از راه های جست و جو برای کار می توان به اپلیکیشن ها و وبسایت های موجود مراجعه و آگهی های شغلی را بررسی کرد. تصویر ذیل بیانگر میزان بیکاری در اتریش می باشد.

نمودار نرخ بیکاری در اتریش

شرایط اخذ تابعیت اتریش پس از تحصیل در اتریش

اخذ تابعیت اتریش بعد از فارغ التحصیلی با ویزای تحصیلی امکان پذیر نمی باشد. همانطور که گفته شد، دولت اتریش به دانشجوی فارغ التحصیل به مدت ۶ ماه وقت می دهد تا در کشور اتریش به دنبال کار مرتبط با رشته خود بگردند. فرد ابتدا باید مجور کار بگیرد. در صورتی که فرد موفق شود کار پیدا کند می تواند اقامت خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کند. هنگامی که اقامت فرد تبدیل می شود، فرد باید ۵ سال در اتریش کار کند و مالیات بپردازد. با گذشت پنج سال امکان تقاضا جهت اقامت دائم پذیرا می شود. ۵ سال پس از اقامت دائم فرد می تواند درخواست پاسپورت و تابعیت اتریش را تسلیم اداره مهاچرت این کشور کند. لازم به ذکر برای قبول درخواست تابعیت فرد باید به سطح مطلوبی از زبان آلمانی رسیده و سو سابقه نداشته باشد.

سوالات متداول درباره تحصیل در اتریش

✔️ آیا امکان تحصیل رایگان در اتریش وجود دارد؟

بله، اتریش از معدود کشور های اروپایی است که امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده است.

✔️ آیا امکان اخذ تابعیت پس از تحصیل در اتریش وجود دارد؟

فرد می تواند با تبدیل اقامت خود از تحصیلی به کاری پس از ۱۰ سال تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کند.

✔️ آیا می توان از دانشگاه های اتریش بورسیه گرفت؟

بله، کشور اتریش در تمام مقاطع تحصیلی ارائه دهنده بورسیه های فراوانی است و فرد می تواند شانس خود را امتحان کند.

✔️ آیا برای ورود به اتریش مدرک زبان نیاز است؟

به طور کلی برای افزایش شانس ویزا بهتر است فرد سطح زبان خود را تقویت کند.

سخن پایانی

تحصیل در اتریش، شرایط تحصیل در اتریش، تحصیل در اتریش در مقاطع مختلف، شرایط کار پس از تحصیل و دیگر موارد در این نوشتار بررسی شدند. کشور اتریش مقصد ایده آلی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل ارزان و با کیفیت هستند. این کشور بورسیه های فراوانی نیز ارائه می دهد و فرد می تواند با پیدا کار پس از تحصیل بعد از ۱۰ سال پاسپورت اتریش را نیز اخذ کند. امیدواریم توانسته باشیم پاسخگوی سوالات شما عزیزان بوده باشیم. اگر سوالی دارید، می توانید با مشاورین ما در موسسه MIE اتریش تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. همچنین می توانید سوالات خود را زیر همین مقاله و در قسمت دید گاه ها مطرح کنید و در کمترین زمان از مشاورین ما پاسخ بگیرید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *