بررسی کامل شرایط تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا خواسته بسیاری دانشجویان است چرا که فرصتی ایجاد می کند که علاوه بر آشنایی با دانش روز دنیا و بهره مندی از آزمایشگاه ها و بودجه های مناسب تحقیقاتی، امکان زندگی در کشوری با بهترین خدمات اجتماعی را تجربه کنند و فرصت کار در این کشور و اخذ اقامت دائم کانادا و دریافت پاسپورت ارزشمند کانادا برایشان فراهم شود. در این نوشتار با جزئیات و نکاتی در باب تحصیل در کانادا آشنا خواهیم شد و شرایط پذیرش دانشجو در کانادا را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین هزینه های تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف، شرایط ویزای همراه، کار دانشجویی، اقامت پس از تحصیل و هر آنچه شما جهت تصمیم گیری در انتخاب مقصد مهاجرتی خود نیاز دارید، در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که در زمینه کانادا سئوالی برای شما پیش آمد می توانید از طریق باکس پرسش و پاسخ و یا مشاوره تلفنی رایگان استفاده کنید. موسسه MIE در خدمت شما بوده و راهنمای شما در مسیر مهاجرتتان باشیم.

تحصیل در کانادا

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی تحصیل در کانادا

جهت اخذ پذیرش از کالج ها و دانشگاه های کانادا و در نهایت اخذ ویزا، توجه به چند نکته ضروری است: آیا سال های زیادی از فارغ التحصیلی شما از مقطع قبلی می گذرد؟ آیا تمکن مالی لازم جهت زندگی و تحصیل در کانادا دارید؟ کانادا کشوری است که جهت ارائه ویزا به شما، سن و گپ تحصیلی شما را مدنظر قرار می دهد و مبلغی که بابت تمکن مالی به صورت پرینت حساب ارائه می نمایید بسیار حائز اهمیت است. بنابراین قبل از اقدام باید شرایط شما سنجیده شود و در صورتی که شرایط سنی تحصیل در کانادا را داشته باشید و شانس بالایی جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا دریافت نمایید، می توانید درخواست پذیرش تحصیلی از کانادا داشته باشید.

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا انتخاب ویژه ای برای والدین محسوب می شود، کانادا گزینه ای است که کیفیت آموزش و خدمات انگلستان را در اسکیل قیمتی مناسب تر برای دانش آموزان فراهم می نماید. مدارس روزانه و شبانه در تمامی استان های کانادا، از ورود دانش آموزان استقبال می کنند و خدمات فوق العاده ای جهت آسایش و ارتقای سطح علمی و فرهنگی بچه ها ارائه می دهند. شهریه مدارس از حداقل ۱۲ هزار دلار کانادا شروع می شود و بسته به برند مدرسه و امکانات و خدمات خارج از سیستم این مبلغ افزایش می یابد. هزینه های زندگی دانش آموزان نیز حداقل حدود ۱۵ هزار دلار در سال در نظر گرفته می شود. به صورت میانگین می توان گفت در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار کانادا در سال تحصیل فرزند شما در بهترین کالج های کانادا هزینه در بر دارد که البته تمامی امکاناتی که یک دانش آموز نیاز دارد را در خود جای داده است. دانش آموزان می توانند گزینه خوابگاه، Home stay و یا زندگی در کنار قیم خود را انتخاب نمایند. نکته جالب در کانادا امکان همراهی والدین در کنار فرزندان است که البته این مورد باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد چرا که بسته به سن دانش آموز ممکن است این موضوع ریسک ویزا به همراه داشته باشد.

شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا

کانادا کشوری است که بستر مناسبی را برای تحصیل و کار فراهم نموده و همواره از ورود دانشجویان پرتلاش در مقاطع مختلف استقبال می نماید، شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا به نحوی است که هر دانشجوی جویای رشد و پیشرفت را به خود می خواند، امکانات عالی و به روز، بودجه مناسب تحقیقات، شرایط اقامت پس از تحصیل، کار دانشجویی در کانادا، مهاجر پذیری و … از جمله عواملی است که دانشجویان را به سمت کانادا جذب می نماید. هزینه تحصیل لیسانس در کانادا بسته به رشته، دانشگاه و شهر متفاوت می باشد و از حدود ۱۰ هزار دلار به بالا متغیر است. مسلما شهریه برخی رشته ها، به طور مثال تحصیل پزشکی در کانادا با توجه به سال های طولانی تحصیل و رقابتی بودن این رشته، بالاتر می باشد. دانشجو حدود ۲۰ هزار دلار نیز به منظور هزینه زندگی در کانادا از قبیل مسکن، خرد و خوراک، رفت و آمد و … باید در نظر بگیرد. برای ورود به مقطع کارشناسی در کانادا سن شخص و سال هایی که از اخذ مدرک دیپلم گذشته است، حائز اهمیت می باشد.

تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا به گونه ای است که فرصت عالی برای دانشجویان محسوب می شود تا دانش خود را به روز کنند و با فضای کانادا آشنا شوند، زبان خود را تقویت کنند و با فرصتی که اقامت تحصیلی کانادا در اختیارشان قرار می دهد مهیای ورود به بازار کار کانادا شده و مقدمات اقامت دائم خود را فراهم نمایند. شهریه فوق لیسانس در کانادا سالیانه حدود ۱۵ تا ۲۵ هزار دلار کانادا می باشد که در صورت رزومه قوی و دریافت فاند، امکان حذف یا تخفیف در شهریه وجود دارد. هزینه زندگی دانشجویی در کانادا برای یکسال حداقل ۲۰ هزار دلار کانادا می باشد که کار دانشجویی کانادا می تواند با ۲۰ ساعت کار هفتگی، در تأمین مخارج به دانشجویان کمک کند.

شرایط تحصیل دکترا در کانادا

جهت پذیرش و تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع دکتری با توجه به حجم وسیع بورسیه های ارائه شده توسط اساتید و دانشگاه ها، دانشجویان با رزومه خوب می توانند با کمی تلاش و مکاتبه با اساتید مختلف، با داشتن سوپروایزر و درخواست فاند تحصیلی و حتی فول فاند، هزینه های خود را کاهش دهند. سیستم آموزشی کانادا به نحوی تعریف شده تا فرصتی مناسب به دانشجویان ممتاز داده شود تا از امکان تحصیل رایگان در کانادا و بهترین دانشگاه های کانادا بهره مند شده و باعث رشد و ترقی خود و دانشگاه شوند. دکترا در کانادا شانس خوبی جهت دریافت اقامت دائم کانادا به دانشجو می دهد.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف متفاوت می باشد. در سنین مدرسه باید مجموع هزینه زندگی و شهریه کالج های کانادا را در نظر گرفت که از حداقل ۲۸ هزار دلار کانادا شروع شده و تا حدود ۷۰ هزار دلار کانادا ادامه دارد که اکثر کالج ها در رنج قیمتی ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار می باشند. شهریه در دانشگاه بسته به مقطع، رشته، شهر و دانشگاه متفاوت می باشد از حداقل حدود ۱۰ هزار دلار آغاز می شود که مبلغ میانگین حدود ۱۸ هزار دلار کاناداست که البته گاها برخی دانشگاه های خاص تا حد ۱۰۰ هزار دلار کانادا نیز شهریه اعلام می نمایند.

تحصیل در کانادا

بورسیه های تحصیلی در کانادا

 افراد با رزومه خوب می توانند جهت دریافت فاند تحصیلی یا فول فاند اقدام نمایند که منجر به حذف هزینه های تحصیل و یا زندگی و تحصیل، هر دو خواهد شد. عموماً بورسیه های تحصیلی در کانادا در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می شود، اما این بدین معنی نیست که هیچگونه بورسیه ای در کالج و تحصیلات کارشناسی وجود ندارد. عموماً بورسیه در مقاطع پایین تر در سال های بعدی ورود دانش آموز و دانشجو در نظر گرفته میشود و با شرط دستیابی به نمره بالا و قرار گرفتن در نفرات برتر کلاس، امکان دریافت تخفیف در شهریه وجود دارد.

معرفی کالج ها و دانشگاه های برتر کانادا

رنکینگ دانشگاه های کانادا و کالج های کانادا به طور کلی در بین سایر کشورها در سطح بالایی است. برترین دانشگاه ها و کالج ها در جداول زیر قابل مشاهده است:

 • برترین کالج های کانادا
  معتبر ترین کالج های کاناداموقعیت
  Humber Collegeتورنتو
  Centennial Collegeتورنتو
  St. Clair Collegeویندسر
  Sheridan Collegeآوکویل
  Fanshawe Collegeلاندن
  Conestoga Collegeکیچنر
  Langara Collegeونکوور
  George Brown Collegeتورنتو
  Seneca College of Applied Arts and Technologyتورنتو
  Durham Collegeاشاوا
  Algonquin Collegeاوتاوا
  Bodwell collegeونکوور
 • برترین دانشگاه های کانادا
  رتبه کشوریرتبه جهانینام شهرنام دانشگاه
  ۱۲۳تورنتودانشگاهAIU  تورنتو
  ۲۳۵ونکووردانشگاه بریتیش کلمبیا
  ۳۶۹مونترالدانشگاه ام سی گیل
  ۴۷۶واترلودانشگاه واترلو
  ۵۷۷برنابیدانشگاه سیمون فراسر
  ۶۱۰۲ادمونتوندانشگاه البرتا
  ۷۱۳۳کلگریدانشگاه کلگری
  ۸۱۴۵تورنتودانشگاه کار
  ۹۱۴۹ونکووردانشگاه ملکه
  ۱۰۱۵۵تورنتودانشگاه وسترن
  ۱۱۱۷۴ویکتوریادانشگاه ویکتوریا
  ۱۲۲۱۹اونتاریودانشگاه ام سی مستر
  ۱۳۲۶۶اونتاریودانشگاه اوتاوا
  ۱۴۲۷۲اونتاریودانشگاه کارلتون
  ۱۵۲۷۶کبکدانشگاه مونترال

ویزای تحصیلی کانادا جهت مهاجرت به کانادا و بررسی ویزای همراه

بسیاری افراد به هدف اقامت دائم و پاسپورت کانادا جهت تحصیل به این کشور ورود می کنند که با توجه به شرایط کشور کانادا و مهاجرپذیری بالای این کشور، امری دور از ذهن نیست و با فرصت اقامت پس از تحصیل تحت عنوان (Post Graduated work permit ) این فرصت به دانشجویان داده می شود که وارد بازار کار کانادا شوند و با سابقه کار یکساله در کانادا و در صورت داشتن سایر شرایط، برنامه اسکیل ورکر، مسیر اقامت دائم دانشجویان را فراهم نموده است.

امکان اقدام برای ویزای همراه در کانادا میسر است، منتها با توجه به ریسک ویزای بالای کانادا، توصیه می گردد حتما ابتدا دانشجو وارد شده و سپس برای ویزای همراه اقدام شود. پرینت حساب قوی، ارائه تمکن بالا و اثبات علاقه به ایران، شانس اخذ ویزا را بالا خواهد برد.

تحصیل در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در هر کشوری بسته به هر شخص و سبک زندگی متغیر است. عموم هزینه ها مربوط به مسکن می باشد. به طور کلی حداقل ۲۰ هزار دلار کانادا و میانگین ۳۰ هزار دلار کانادا مبلغی است که دانشجو برای یکسال زندگی احتیاج خواهد داشت. در جدول زیر نمونه اقلام خوراکی آورده شده است.

مواد غذاییقیمت
۱  کیلو گوشت گاو۱۲٫۱۵ دلار
 ۱ کیلو مرغ۷٫۰۷ دلار
۱۲  عدد تخم مرغ۳٫۰۷ دلار
۶۷۵  گرم نان۲٫۷۶ دلار
۵۰۰  گرم ماکارونی۱٫۴۳ دلار
۱  کیلو سیب زمینی۰٫۵ دلار
۱  کیلو پیاز۱٫۹۲ دلار
 ۱  کیلو پرتغال۳٫۹۱ دلار
۱  کیلو سیب۷٫۵۳ دلار
 ۱ کیلو موز۱٫۶۱ دلار

شرایط کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا در مقاطع مختلف متفاوت است و به طور کلی ۱۰ ساعت در مقطع لیسانس، ۲۰ ساعت کارشناسی ارشد و ۳۰ ساعت در مقطع دکتری حق کار دانشجویی در هفته را دارید که باز هم بسته به نظر دانشگاه این اجازه کار متفاوت هست. حتما این موضوع چک خواهد شد که کار دانشجویی در کانادا لطمه ای به تحصیل شما وارد ننماید.

موقعیت کار پس از تحصیل در کانادا

کانادا کشوری گسترده با جمعیت بسیار پایین نسبت به مساحت، اقتصادی توسعه یافته و رو به پیشرفت، صنعت و معدن پیشرو، نیازمند نیروی کار ماهر می باشد که از طرق مختلف اقدام به جذب این نیرو می نماید. تحصیل در کانادا و فرصت اقامت پس از تحصیل شرایط بسیار مناسبی را جهت مهاجرت به کانادا و ورود به بازار کار این کشور فراهم نموده است و نرخ بیکاری مناسب این کشور حکایت از شرایط کاری مناسب در این کشور دارد، البته افزایش نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۰ مربوط به شرایط کروناست که موقتی بوده و در سال های آتی مسلما به نرخ قبل از اپیدمی باز خواهد گشت.

اخذ اقامت و تابعیت کانادا پس از تحصیل

افراد با تحصیل در کانادا و همچنین کار در کانادا از امتیاز مناسبی برخوردار می باشند تا از طریق برنامه های اقامت دائم کانادا، PR دریافت نمایند. هر چند صرف کار در کانادا به مدت ۳ سال نیز می تواند منجر به اخذ اقامت دائم این کشور گردد که منجر به اخذ پاسپورت نیز خواهد شد. افراد می توانند با زندگی در کانادا با اقامت دائم پس از ۳ سال درخواست پاسپورت کانادایی داشته باشند که رنک بسیار بالایی در میان سایر پاسپورت کشورها دارد.

سوالات متداول درباره تحصیل در کانادا

✔️ آیا تحصیل در کانادا می تواند منجر به اقامت دائم و پاسپورت گردد؟

بله، تحصیل در کانادا و سابقه کار در کانادا امتیاز مناسبی را در برنامه سکیل ورکر به همراه دارد که در صورت احراز سایر شرایط، منجر به اخذ اقامت دائم می گردد.

✔️  میزان تمکن مالی که شخص برای تحصیل در کانادا باید اشته باشد، چقدر است؟

مبلغ ۶۰ هزار دلار کانادا مبلغ ایده آلی است. حداقل مبلغ ممکن ۳۵ هزار دلار کاناست.

✔️  آیا امکان اخذ ویزای همراه برای خانواده به صورت همزمان وجود دارد؟

امکان درخواست ویزای همراه همزمان هست اما با توجه به ریسک ویزا ابداً این موضوع توصیه نمی شود.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا همواره طرفداران خود را داشته و با توجه به اینکه کشوری انگلیسی زبان است، شرایط مناسبی برای دانشجویان و دانش آموزان فراهم می آورد تا در کنار تحصیل در کشوری با نظام آموزشی فوق عالی، شانس خود را جهت دریافت کار و اقامت دائم این کشور محک زنند و از این طریق کل خانواده به اقامت کانادا و تحت شرایطی به پاسپورت کانادا دست یابند. هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور به نسبت انگلستان و آمریکا مناسب تر بوده و شخص با مبلغ حدودی ۵۰ هزار دلار کانادا می تواند جهت تحصیل در مقاطع مختلف این کشور اقدام نماید. شرایط کار دانشجویی مناسب، فرصت اقامت پس از تحصیل به نسبت طولانی تر نسبت به سایر کشورها از جمله مزایای کانادا محسوب می گردد. شما می توانید با مشورت از مشاورین زبده مؤسسه MIE اطلاعات کامل تری راجع به تحصیل در مقاطع مختلف کشور کانادا دریافت نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *