تحصیل در قبرس

کشور قبرس با دو بخش قبرس شمالی و جنوبی یکی از بهترین کشورها جهت تحصیل دانشجویان سراسر کشور با هزینه های مناسب تحصیل و زندگی است. تحصیل در قبرس این موقعیت را برای دانشجویان فراهم می نماید که پس از چندین ترم تحصیل در طرح مبادله دانشجو شرکت نموده و مابقی تحصیلات خود را در آمریکا و یا سایر کشورهای اروپایی ادامه دهند. در واقع قبرس برای دانشجویان همانند پلی برای ورود به کشورهای پیشرفته جهان جهت تحصیل عمل می نماید. دانشگاه های موجود در کشور قبرس شرایط تحصیل در یک محیط پیشرفته و مطابق با استانداردهای جهانی را برای متقاضیان فراهم می آورند و هر سال دارای متقاضیان بسیاری می باشند، لذا ما در این مقاله تمامی شرایط مربوط به تحصیل در قبرس را مورد بررسی علمی قرار می دهیم.  موسسه MIE با تجربه بسیار در امور مهاجرتی و با تسلط کامل آماده ارائه خدمات و هرگونه مشاوره در رابطه با تحصیل در قبرس به شما همراهان گرامی می باشد و شما با ارتباط با این موسسه می توانید از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید.

تحصیل در قبرس

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی تحصیل در قبرس

قبرس واقع در شرق دریای مدیترانه یک کشور جزیره ای است که بخش جنوبی آن تحت عنوان جمهوری قبرس و یا قبرس جنوبی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد و بخش شمالی آن به عنوان قبرس شمالی شناخته می شود. وسعت این کشور تنها حدود ۹,۰۰۰ کیلومتر مربع می باشد و دارای جمعیتی بیش از یک میلیون نفر است. با وجود این جمعیت اندک، دانشگاه های این کشور دارای دانشجویان بین المللی بسیاری می باشند. هزینه تحصیل در قبرس بسیار مناسب است و شرایط تحصیل در یک محیط عالی آموزشی با هزینه مقرون به صرفه را برای دانشجویان دیگر کشورها فراهم می نماید.

دانشگاه های پزشکی کشور قبرس فاقد آزمون ورودی می باشند. دانشجویان همزمان با تحصیل خود در دانشگاه های قبرس می توانند ده الی بیست ساعت در هفته به کار پاره وقت مشغول شوند. تحصیل دندانپزشکی در قبرس، تحصیل فیزیوتراپی در قبرس و تحصیل معماری در قبرس نیز در بهترین دانشگاه های این کشور امکان پذیر می باشد.

تحصیل در مدارس قبرس

کشور قبرس دارای مدارس بسیار با کیفیت بین المللی و شبانه روزی می باشد که شرایط تحصیل دانش آموزان خارجی نیز در این مدارس فراهم می باشد. تمامی دانش آموزان از رده سنی ۳ الی ۱۸ سال می توانند در این مدارس به تحصیل مشغول گردند. برخی از بهترین مدارس بین المللی قبرس عبارتند از:

مدرسه خصوصی هریتج

مدرسه آمریکایی لارکانا

مدرسه آمریکایی نیکوزیه

مدرسه انگلیسی نیکوزیه

مدرسه فالکون قبرس

دبیرستان زنیون

مدارس قبرس دارای برنامه های تحصیلی به سه زبان انگلیسی، ترکی و یونانی می باشند. لازمه اخذ پذیرش از این مدارس در کشور قبرس، قبولی در آزمون ورودی است. در این آزمون سطح زبان ترکی و یونانی دانش آموزان نیز بررسی می گردد. برای ورود دانش آموزان به قبرس جهت تحصیل در مدارس این کشور، باید ویزای دانش آموزی دریافت شود. ویزای همراه برای والدین دانش آموزان در حال تحصیل در قبرس صادر نمی گردد.

تحصیل کارشناسی در قبرس

تحصیل در قبرس در دوره کارشناسی یک دوره چهار سال بوده و دانشجویان باید در این مدت ۲۵۰ واحد درسی را پاس نمایند. از شرایط لازم جهت اخذ پذیرش مقطع کارشناسی از دانشگاه های قبرس ارائه دیپلم معتبر و همچنین مدرک زبان آیلتس ۵٫۵ یا ۶ است. تهیه این متن و نگارش آن توسط تیم حرفه ای موسسه MIE انجام گرفته است و هرگونه کپی از آن بدون ذکر منبع از نظر شرع و قانون حرام است. دانشجویان بین المللی بدون مدرک زبان نیز می توانند از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت نمایند و ابتدا در دوره های زبان شرکت نموده و سپس وارد دانشگاه شوند. هزینه تحصیل در قبرس در دوره کارشناسی با توجه به مقطع و رشته انتخابی مشخص می گردد که در بخش دیگری از مقاله بررسی خواهد گردید. طیف گسترده ای از رشته ها در این مقطع در دانشگاه های با کیفیت قبرس ارائه می گردد.

تحصیل در قبرس

تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس

دانشجویان باید در طی مدت زمان دو سال دوره کارشناسی ارشد در قبرس را به پایان برسانند. رشته های ارائه شده در این مقطع در کشور قبرس بسیار گسترده بوده و امکان انتخاب بهترین گزینه را برای دانشجویان بین المللی با توجه به علاقه آنها فراهم می نماید. در حال حاضر حدود سی درصد دانشجویان در حال تحصیل در قبرس، دانشجویان بین المللی هستند. امکان دریافت بورسیه تحصیلی در این دوره برای دانشجویان وجود دارد. از شرایط لازم پذیرش دوره کارشناسی ارشد در قبرس ارائه مدرک آیلتس ۶ است اما مانند دوره کارشناسی امکان تحصیل در این دوره بدون مدرک زبان امکان پذیر است. بیشتر دوره ها و دروس در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی هستند، البته برخی از دانشگاه ها ممکن است برنامه های تحصیلی به زبان یونانی و یا ترکی نیز ارائه دهند.

تحصیل دکترا در قبرس

تحصیل دوره دکترا در کشور قبرس به دو صورت امکانپذیر می باشد. برخی از دانشجویان با پرداخت هزینه می توانند به تحصیل دکترا در دانشگاه های معتبر و با کیفیت قبرس بپردازند و برخی دیگر با دریافت درخواست از جانب یک استاد راهنما و یا سوپروایزر می توانند شرایط تحصیل رایگان در قبرس را برای خود فراهم نمایند. تحصیل در این مقطع در قبرس با توجه به رشته انتخابی سه الی پنج سال به طول می انجامد و بیشتر برنامه های درسی بر اساس انجام تحقیق و پژوهش می باشند. ارائه مدرک کارشناسی ارشد جهت دریافت پذیرش در دوره دکترا در قبرس از شرایط لازم تحصیل در قبرس است. در مقطع دکترا نیز شرایط تحصیل در طیف گسترده ای از رشته ها برای دانشجویان امکان پذیر است.شانس دریافت بورسیه تحصیلی رایگان در قبرس در مقطع دکترا بیش از دیگر مقاطع تحصیلی می باشد.

تحصیل در قبرس و بورسیه تحصیلی قبرس

یکی از مسائل دارای اهمیت بسیار برای برخی از دانشجویان در رابطه با تحصیل در قبرس، امکان یا عدم امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های این کشور است. دانشگاه های موجود در قبرس همانند دیگر دانشگاه های سراسر جهان بورسیه ها و کمک هزینه های متعددی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند، اما اعطای بورسیه در وابستگی به معدل دانشجو، داشتن مدرک زبان مناسب و ارائه نامه برای برخورداری از تخفیفات ۲۵، ۵۰ و ۷۵ درصدی شهریه است. علاوه بر این تخفیفات شهریه که به عنوان بورسیه به دانشجویان اعطا می گردند، تعداد دیگری از بورسیه نیز در این کشور به دانشجویان بین المللی ارائه می گردند. برخی از آنها عبارتند از:

بورسیه بنیاد امید

بورسیه Bolc

بورسیه Edoofa

بورسیه Novus biologicals

تحصیل در قبرس

بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در قبرس

علاقه مندان به تحصیل در قبرس، باید اطلاعاتی در رابطه با هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور داشته باشند تا بتوانند بهترین تصمیم را در زمینه مهاجرت خود اتخاذ نمایند. شهریه تحصیل در مدارس خصوصی قبرس سالیانه ۵ الی ۸ هزار یورو است. هزینه تحصیل دانشجویان در دانشگاه های قبرس در مقاطع مختلف بدین شرح است:

دوره کارشناسی: ۳ الی ۹ هزار یورو

دوره کارشناسی ارشد: ۳ الی ۱۳ هزار یورو

دوره دکترا: ۱۳ الی ۱۵ هزار یورو

هزینه تحصیل دندانپزشکی در قبرس و تحصیل فیزیوتراپی در قبرس نیز حدود ۱۳ الی ۱۸ هزار دلار است. در مجموع هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجویی در قبرس مناسبتر از هزینه های دانشجویی در دیگر کشورها می باشد. هزینه های زندگی دانشجویی در قبرس نیز مناسب بوده و حدود ۵۰۰ الی ۷۵۰ یورو در ماه می باشد. هزینه برخی از اقلام ضروری و مایحتاج زندگی در جدول زیر قابل مشاهده است:

یک وعده غذا در رستوران ارزان۱۴٫۰۰ €
شیر-یک لیتر۱٫۵۱ €
نان-۵۰۰ گرم۱٫۸۸ €
برنج-یک کیلوگرم۱٫۸۳ €
تخم مرغ – ۱۲ عدد۲٫۷۸ €
پنیر – یک کیلوگرم۹٫۲۵ €
فیله مرغ-یک کیلوگرم۶٫۵۶ €
گوشت قرمز- یک کیلوگرم۱۶٫۵۰ €
سیب (۱ کیلوگرم)۲٫۳۳ €
موز (۱ کیلوگرم)۱٫۶۱ €
پرتقال (۱ کیلوگرم)۱٫۲۹ €
گوجه فرنگی-یک کیلوگرم۱٫۹۹ €
سیب زمینی-یک کیلوگرم۰٫۷۳ €
پیاز-یک کیلوگرم۰٫۷۸ €
بلیط حمل و نقل-یک طرفه۱٫۵۰ €
بنزین-یک لیتر۱٫۲۱ €
آپارتمان (تک خواب) در مرکز شهر۵۱۵٫۳۶ €
آپارتمان (تک خواب) خارج از مرکز۴۵۲٫۴۱ €
آپارتمان (سه خواب) در مرکز شهر۸۸۷٫۵۰ €
آپارتمان (سه  خواب) خارج از مرکز۷۴۳٫۷۵ €

کار دانشجویی ضمن تحصیل در قبرس

کار دانشجویی برای علاقه مندان به تحصیل در قبرس جهت پوشش دهی برخی از هزینه ها در این کشور دارای اهمیت می باشد. دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های مختلف قبرس مجاز به بیست ساعت کار پاره وقت در هفته می باشند و در ایام تعطیل نیز می توانند به صورت تمام وقت به مدت ۳۶ الی ۴۰ ساعت در این کشور مشغول به کار گردند. دانشجویان به ازای هر ساعت کاری در قبرس حقوقی معادل ۵ یورو در ساعت دریافت می نمایند. دانشجویان می توانند در جایگاه های سوخت، کارواش ها، مرکز مراقبت از سالمندان، مزارع، نانوایی ها و پیک های موتوری در قبرس مشغول به کار گردند.

تحصیل در قبرس و بررسی ویزای همراه برای تحصیل در قبرس

اکثر افراد متاهلی که کشوری را جهت تحصیل خود انتخاب می نمایند تمایل دارند تا خانواده خود را نیز همراه داشته باشند. یکی از معایب بزرگ تحصیل در قبرس در کنار تمام مزیت های آن، عدم امکان دریافت ویزای همراه می باشد. خانواده افراد متاهل تنها از طریق دریافت ویزای توریستی می توانند مدت زمانی را در قبرس در کنار همسر خود باشند. در صورتی که تمایل داشته باشند تا مدت زمان بیشتری را در قبرس بمانند باید ویزای توریستی خود را تمدید نمایند.

تحصیل در قبرس و معرفی دانشگاه های برتر قبرس

یکی از موضوعات دارای اهمیت برای علاقه مندان به تحصیل در قبرس قبل از اقدام به دریافت پذیرش، آشنایی با دانشگاه های مختلف این کشور و میزان اعتبار این دانشگاه ها می باشد. کشور قبرس دارای کالج ها و دانشگاه های متعددی می باشد که مجموعه گسترده ای از رشته ها در آنها تدریس می گردند. برخی از بهترین دانشگاه های موجود در کشور قبرس که مدرک آنها مورد تایید ایران، اروپا، آمریکا و کانادا می باشد در جدول زیر قابل مشاهده می باشند:

نام دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه داگو آکدنیز۱,۵۶۶
دانشگاه قبرس۱,۸۰۸
دانشکاه نیکوزیا۳,۲۰۸
دانشگاه بین المللی قبرس۳,۳۵۰
دانشگاه یاکین دوگو۴,۰۱۷
تحصیل در قبرس

اخذ ویزای تحصیلی قبرس جهت تحصیل در قبرس

دانشجویان برای ورود به خاک کشور قبرس باید ویزای دانشجویی این کشور را دریافت نمایند. برای طی نمودن پروسه اخذ ویزا دانشجویان بین المللی باید مدارک لازم و ضروری را تهیه و تحویل سفارت کشور قبرس بدهند که این مدارک عبارتند از:

فرم درخواست ویزای تحصیلی قبرس

فیش هزینه صدور ویزای تحصیلی

نامه پذیرش صادره از جانب دانشگاه محل اخذ پذیرش

گذرنامه دارای اعتبار کافی

4 قطعه عکس گذرنامه ای

تمامی مدارک تحصیلی و تمامی ریز نمرات

پرینت بانکی اثبات کننده توانایی مالی

برای جلوگیری از رد شدن ویزا و به تاخیر افتادن پروسه صدور ویزا، بهتر است تمامی مدارک به دقت جمع آوری شده و تحویل سفارت داده شوند.

موقعیت کار پس از تحصیل در قبرس

اغلب دانشجویان در حال تحصیل در یک کشور خارجی نظیر تحصیل در قبرس تمایل دارند که پس از اتمام تحصیلات خود در کشور مورد نظر باقی مانده و مشغول به کار گردند. افرادی که از دانشگاه های معتبر قبرس پذیرش تحصیلی دریافت می نمایند دارای آینده تحصیلی و شغلی بسیار خوبی هستند. دانشجویان از این جهت باید در انتخاب دانشگاه دقت نمایند که مدرک صادر شده از جانب دانشگاه معتبر باشد تا بتوانند با استفاده از مدرک مرتبط با رشته تحصیلی، شغل مورد نظر خود را بیابند. دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های قبرس در صورتی می توانند ویزای کاری این کشور را دریافت نمایند که دارای پیشنهاد کاری باشند. میزان نرخ بیکاری موجود در کشور قبرس که عاملی موثر بر کاریابی در این کشور است در زیر مشاهده می گردد:

مهاجرت به قبرس مزایای اقامت قبرس قبرس برای زندگی خوبه

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در قبرس

اکثر افرادی که مهاجرت تحصیلی را انتخاب می نمایند تمایل دارند تا از این طریق اقامت و تابعیت کشور مورد نظر خود را بدست آورند. پس از اتمام تحصیلات دانشجویان در صورت یافتن کار در قبرس می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری این کشور تغییر دهند. دو دسته از افراد وجود دارند که در قبرس با شانس سطح بالای کاریابی مواجه می باشند و این دو دسته عبارتند از:

  • زیرشاخه E

     افراد دارای مهارت و تخصص های مورد نیاز در کشور قبرس  و یا افراد دارای تمکن  مالی جهت ایجاد کسب و کار

  • زیرشاخه D

     افراد دارای پیشنهاد شغلی از جانب کارفرمای قبرسی

در صورت پنج سال کار و پرداخت مالیات در قبرس، متقاضی می تواند جهت دریافت اقامت دائم این کشور اقدام نماید. برای دریافت پاسپورت کشور قبرس متقاضی باید به دولت اثبات نماید که در طی هفت سال گذشته، چهار سال آن را در قبرس زندگی کرده است.

سوالات متداول درباره تحصیل در قبرس

✔️ آیا تحصیل در قبرس از طریق دریافت بورسیه ممکن است؟

بله تحصیل در قبرس از طریق دریافت تخفیفات ۲۵، ۵۰ و ۷۵ درصدی شهریه دانشگاه به عنوان بورسیه ممکن است.

✔️ شهریه دوره فوق لیسانس در قبرس چقدر است؟

شهریه دوره فوق لیسانس در قبرس حدود ۳ الی ۱۳ هزار یورو است.

✔️ میزان دستمزد کار دانشجویی در قبرس چقدر است؟

دانشجویان در قبرس به ازای هر یک ساعت کار دانشجویی دستمزدی حدود ۵ یورو دریافت می نمایند.

✔️ آیا متقاضی تحصیل قبرس می تواند برای خانواده خود ویزای همراه دریافت نماید؟

خیر، عدم امکان دریافت ویزای همراه یکی از معایب تحصیل در قبرس می باشد.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در قبرس

ما در این مقاله به بررسی دقیق و کامل تحصیل در قبرس و تمامی موضوعات مربوط به آن پرداختیم. شرایط تحصیل در دانشگاه های قبرس در مجموعه گسترده ای از رشته ها در دوره های متفاوت با هزینه اندک برای تمامی دانشجویان امکانپذیر می باشد. دانشجویان در صورت داشتن شرایط لازم می توانند بورسیه های تحصیلی به عنوان تخفیف شهریه ۲۵، ۵۰ و ۷۵ درصدی از دانشگاه های معتبر قبرس دریافت نمایند. در هنگام انتخاب دانشگاه جهت تحصیل در قبرس باید میزان اعتبار خود دانشگاه و مدرک آن را مورد توجه قرار داد. جهت دریافت هرگونه اطلاعات تکمیلی در ارتباط با تحصیل در قبرس و اعزام دانشجو به این کشور از مشاوره کارشناسان موسسه MIE بهره مند شده و یا سوالات خود را در بخش زیرین مقاله مطرح نموده و پاسخ آنها را از ما دریافت نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *