بررسی شرایط تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلیس و چگونگی اخذ اقامت و تابعیت از این روش را در این مقاله به طور اجمالی توضیح خواهیم داد. این کشور از جمله مقاصد جذاب مهاجرت به شمار می رود. نزدیکی به ایران و انگلیسی بودن زبان مردم از جمله عوامل جذابیت انگلستان به شمار می رود. این کشور از زمانی که از اتحادیه اروپا خارج شده، برنامه های مهاجرتی خود را تغییر داده است. می توان گفت که شرایط مهاجرت به انگلستان نسبت به قبل راحت تر شده و تعداد بیشتری مهاجر می پذیرد. تحصیل در انگلستان و اخذ ویزای تحصیلی انگلیس نیز در حال حاضر ساده تر گردیده است. در این مقاله شرایط این روش مهاجرتی را توضیح و امکان تحصیل رایگان در انگلستان برای را شما بررسی خواهیم کرد. پس از خواندن این مطالب در صورتی که قصد شما برای مهاجرت دارید، می توانید با موسسه MIE تماس گرفته و به طور رایگان با مشاوران ما صحبت کنید.


تحصیل در انگلستان در ۴۵ ثانیه

 


شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل در انگلستان

ویـدئــو

پـادکست

شرایط عمومی تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلیس و دریافت ویزا، برای مقاطع مختلفی امکان پذیر است. سالیانه بسیاری از دانش آموزان با هدف تحصیل در مدارس انگلستان به این کشور مهاجرت می کنند. وجود مدارس و دانشگاه های معتبر در این کشور و انگلیسی بودن زبان رسمی آن از جمله دلایل جذب دانشجویان بین المللی به انگلستان است. این کشور که بزرگترین کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر است، ثروتمندترین کشور این حوزه نیز به شمار می رود. پایتخت انگلستان لندن و واحد پول آن پوند می باشد. در ادامه شرایط تحصیل در انگلستان در مقاطع مختلف و شرایط اخذ ویزا را توضیح می دهیم.

تحصیل در انگلیس در مقطع مدارس

با وجود مدارس با کیفیتی که در انگلستان وجود دارد، بسیاری از پدر و مادرها علاقه دارند که فرزندانشان را از سنین مدرسه به این کشور بفرستند. به این ترتیب بچه ها فرصت این را پیدا می کنند که از همان ابتدا با سیستم آموزشی این کشور تربیت شده و راحت تر با محیط و فرهنگ جدید ادغام شوند. برای تحصیل در انگلستان در مقطع مدارس، دانش آموزان می بایست در مدارس بین المللی ثبت نام کنند. در این مدارس علاوه بر تحصیل، بچه ها امکان استفاده از خوابگاه های مجهز را دارند. در خوابگاه به خورد و خوراک دانش آموزان رسیدگی می شود و پزشکان و مشاوران معمولاً به صورت تمام وقت حضور دارند که در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانند به بچه ها رسیدگی کنند.

شرایط تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که دوره مدرسه را در کشور خود به اتمام رسانده و سپس برای مقطع کارشناسی به یک کشور خارجی مهاجرت کنند. بدین ترتیب این افراد در ۱۸ سالگی و پس از دریافت مدرک دیپلم خود اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف می کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های انگلیس در رشته های مختلفی امکان پذیر است و هرچه معدل شخص و سطح زبان وی بالاتر باشد، شانس دریافت پذیرش از دانشگاه های معتبرتر بالاتر می رود.

تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی ارشد

برخی دیگر از متقاضیان تحصیل در انگلستان، مقطع کارشناسی ارشد را برای این منظور انتخاب می کند. زیرا که این دوره در انگلستان یکساله بوده و با وجود دوره های کار تحصیل شرایط بسیار مناسبی به جهت مهاجرت فراهم است. در دوره های کار تحصیل شخص یک سال تحصیل و در سال بعد کارآموزی را می گذراند. در کارآموزی، دانشجو حقوقی دریافت می کند که می تواند هزینه های تحصیل خود در سال اول را پوشش دهد. شانس دریافت بورسیه در این مقطع بیشتر از کارشناسی و کمتر از دوره دکتری می باشد. متقاضی عزیز در نظر داشته باشید که مطالب سایت از حق کپی رایت برخوردار هستند.

تحصیل دکتری در انگلستان

بسیاری از افراد، مقطع دکتری را جهت مهاجرت به کشور انگلستان انتخاب می کنند. این مقطع مخصوص کسانی است که می خواهند در زمینه رشته خود بر روی موضوعی خاص تحقیق کنند. بدین ترتیب یک پروپوزال آماده نموده و با اساتید مختلف در مورد آن مکاتبه می کنند. چنانچه استادی از آن موضوع استقبال کند، آنان را به عنوان دانشجوی خود پذیرفته و حتی به دانشجو فاند تحصیلی نیز اعطا می کند. البته بعضی از دوره های دکتری آموزش محور بوده و نیازی به پیدا کردن سوپروایز نیست. در نظر داشته باشید که شرکت در دوره های آموزش محور مستلزم پرداخت شهریه می باشد.

بورسیه تحصیل در انگلستان

امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز فرصت جذابی است که بسیاری از افراد قصد دارند برای آن اقدام کنند. بورسیه و فاند تحصیلی بیشتر برای مقطع دکتری تعریف شده است. زیرا که این مقطع تقریباً به عنوان یک شغل پژوهشی به شمار رفته و دانشجو ضمن کار کردن بر روی یک پروژه تحقیقاتی، توسط استاد خود فاند نیز دریافت می کند. در مقاطع پایین تر مثل کارشناسی و کارشناسی ارشد و یا حتی در مدارس، فرصت دریافت بورسیه محدودتر بوده و تنها به افرادی که با استناد به سوابق تحصیلی خود جزو نوابغ و نخبه ها به حساب می آیند، تعلق می گیرد اما خبر خوش اینکه آن دسته از دانش آموزان و یا دانشجویانی که در طول تحصیل خود نمرات بالایی کسب نمایند، امکان دریافت بورسیه و تخفیف در شهریه را خواهند داشت.

تحصیل در انگلیس

هزینه های زندگی و تحصیل در انگلیس

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، تحصیل در انگلستان رایگان نیست و دانشجویان بین المللی می بایست شهریه پرداخت کنند. میزان شهریه ارتباط نزدیکی با رشته، دانشگاه و مقطع تحصیلی متقاضی دارد و می توان گفت از تقریباً ۱۵ هزار پوند در سال شروع می شود. تحصیل در مدارس نیز مشمول هزینه های شهریه و خوابگاه می گردد. هزینه تحصیل و خوابگاه در مدارس حدود مبلغ ۲۷ هزار پوند در سال و بیشتر است.  بر اساس آمار موجود گفته می شود که هزینه های زندگی یک دانشجوی مجرد در انگلستان با در نظر گرفتن اجاره حدود ۲۴۰ پوند در هفته است. در جدول زیر برخی هزینه های ضروری زندگی در انگلستان را می بینیم:

هزینه های معمولمبلغ (پوند)
غذا در رستوران ارزان ۱۲٫۰۰
غذا برای دو نفر در رستوران معمولی ۵۰٫۰۰
بطری آب (۵/۱ لیتری) ۰٫۹۵
شیر (۱ لیتر) ۰٫۹۲
یک قرص نان (۵۰۰ گرم) ۰٫۹۸
هزینه های پایه یک آپارتمان ۸۵ متری ۱۵۳٫۵۸
باشگاه ورزشی برای یک فرد بالغ ۳۰٫۷۰
اجاره یک منزل یک خوابه در مرکز شهر ۷۴۹٫۷۷
اجاره یک منزل ۳ خوابه در مرکز شهر ۱۲۱۸٫۶۴
اجاره یک منزل یک خوابه در خارج از شهر ۶۱۴٫۳۰
اجاره یک منزل ۳ خوابه در خارج از شهر ۹۶۴٫۷۲

کار ضمن تحصیل در انگلیس

همانطور که در بالا بررسی شد، کسانی که از طریق تحصیل اقدام به مهاجرت می کنند، علاوه بر هزینه های زندگی می بایست شهریه نیز بپردازند. این موضوع ممکن است که برای برخی افراد و خانواده هایشان اندکی دشوار گردد. بنابراین بیشتر دانشجویان تمایل دارند که بدانند آیا ضمن تحصیل، امکان کار کردن نیز برایشان فراهم است یا نه. در این قسمت کار ضمن تحصیل در انگلستان را بررسی می کنیم. در نظر داشته باشید که بیشتر کشورها و دانشگاه ها فرض را بر این می گذارند، که دانشجو اولویت وقتش را به مطالعه و تحصیل اختصاص می دهد. ضمن تحصیل در انگلستان نیز، متقاضی می تواند نهایت ۲۰ ساعت در هفته کار کند که این مدت در طی تعطیلات بیشتر نیز خواهد شد.

بررسی ویزای همراه جهت تحصیل در انگلیس

آیا مفهوم ویزای همراه را می دانید؟ همراه به چه کسی گفته می شود؟ ویزای همراه چه زمانی پس از صدور ویزای نفر اصلی صادر می شود؟ این ها شاید سوالاتی باشند که در مورد ویزای همراه برای متقاضیان به وجود آیند. ویزای همراه برای افراد زیر ۱۸ سال به یکی از والدین اختصاص داده می شود و برای افراد بالای ۱۸ سال معمولا برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال صادر می گردد. بر اساس قوانین انگلیس، ویزای همراه به شخصی تعلق می گیرد که دوره آن به صورت تمام وقت و حداقل ۹ ماهه بوده و در مقطع تحصیلات تکمیلی باشد. برای دوره های پایین تر و حداقل ۶ ماه، در صورتی که دانشجو بورسیه شده باشد می تواند برای ویزای همراه درخواست بدهد. در مورد ویزای دانش آموزی نیز، یکی از والدین بچه هایی که بین ۴ تا ۱۱ سال سن دارند می توانند برای ویزای گاردین اقدام کنند.

معرفی دانشگاه های برتر انگلیس جهت تحصیل در انگلیس

بسیاری از کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشوری را دارند، می خواهند که در دانشگاه های معتبری درس بخوانند. برای این گروه که رنک و اعتبار دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است، کشور انگلیس یکی از بهترین گزینه ها می باشد. اگر نگاهی به رتبه بندی دانشگاه های دنیا بیاندازیم، می بینیم که ۱۷ عدد از دانشگاه انگلیس جزو ۱۰۰ دانشگاه اول دنیا قرار گرفته اند. در زیر رتبه بندی ۱۰ دانشگاه برتر این کشور را می بینیم:

رتبه جهانینام دانشگاهرتبه کشوری
۴دانشگاه Cambrige۱
۶دانشگاه  Oxford۲
۷کالج دانشگاهی لندن۳
۹امپریال کالج لندن۴
۱۹دانشگاه Edinburgh۵
۲۳دانشگاه کینگز کالج لندن۶
۲۹دانشگاه Manchester۷
۳۷دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن۸
۴۱دانشگاه Bristol۹
۵۱دانشگاه Warwick۱۰
تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلیس و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی انگلیس

در انگلستان برای آن دسته از افرادی که قصد اخذ ویزای دانش آموزی و تحصیل در مدارس را دارند ویزای child Tier 4 تعریف شده است. آن دسته از عزیزانی که ۱۷ سال به بالا هستند می بایست برای دریافت ویزای student اقدام نمایند. در زیر مدارک کلی برای درخواست این ویزاها نشان داده شده است:

 • Student Visa

  نامه پذیرش از دانشگاه

  تمکن مالی

  مدرک زبان

 • Tier 4 child visa

  نامه پذیرش از مدسه

  نامه تمکن مالی

موقعیت کار پس از تحصیل در انگلیس

در گذشته کسانی که برای تحصیل در انگلیس اقدام می کردند، پس از فارغ التحصیلی مجبور می شدند که این کشور را ترک کنند. اما در حال حاضر و با توجه به تغییراتی که در نتیجه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ایجاد شد، این کشور به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد که تا دو سال پس از تحصیلشان در این کشور مانده و به دنبال کار بگردند. این شرایط جدید وضعیت اقامت بعد از تحصیل دانشجویان را بسیار بهتر نموده و آن ها دیگر نگرانی مجبور شدن به بازگشت پس از فارغ التحصیلی را نخواهند داشت. در قسمت بعدی شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت انگلستان بعد از تحصیل را برای شما تشریح می نماییم.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در انگلیس

نکته بسیار پر اهمیتی که در مورد مهاجرت تحصیلی وجود دارد، این است که آیا پس از اتمام دوره تحصیلی امکان ماندن در کشور مقصد و تبدیل اقامت وجود دارد یا نه؟ همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد امکان ماندن و تبدیل ویزا پس از تحصیل در انگلستان وجود دارد. زمانی که شما اقامت کاری انگلستان را داشته باشید و ۵ سال از آن اقامت گذشته باشد، در صورت نداشتن سوء پیشینه کیفری و نشان دادن سازگاری با محیط می توانید جهت اخذ تابعیت و در نتیجه آن پاسپورت انگلستان اقدام نمایید. بر اساس آخرین رتبه بندی جهانی پاسپورت انگلیس در جایگاه پنجم قرار گرفته و امکان سفر بدون ویزا به ۹۴ کشور را فراهم می کند.

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در انگلستان

✔️ آیا امکان تحصیل رایگان در انگلیس وجود دارد؟

خیر مگر در حالی که دانشجو بورسیه دریافت کرده باشد.

✔️ آیا برای تحصیل در دانشگاه های انگلیس به مدرک زبان نیاز است؟

بله، دانشگاه های انگلیس جهت پذیرش مدرک زبان درخواست می کنند.

✔️ آیا برای تحصیل در مدارس انگلیس مدرک زبان لازم است؟

برای اخذ پذیرش معمولاً یک سطح ابتدایی از زبان مورد نیاز است اما برای پروسه ویزا داشتن مدرک زبان اجباری نیست

✔️ پاسپورت انگلستان در جایگاه چندم جهان قرار گرفته است؟

در جایگاه پنجم

سخن پایانی در خصوص تحصیل در انگلیس

در این مقاله شرایط تحصیل در انگلیس در مدرسه و دانشگاه را برای شما تشریح نمودیم. دیدید که کشور انگلستان با وجود سیستم آموزشی قوی، مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی به شمار می رود. اما همانطور که گفته شد تحصیل در انگلستان رایگان نبوده و دانشجو می بایست وابسته به مقطع و رشته خود، شهریه تعریف شده را بپردازد. از مزایای قابل توجه انگلستان این است که فارغ التحصیلان می توانند به مدت ۲ سال بعد از تحصیل خود در این کشور اقامت داشته و به دنبال کار بگردند. چنانچه در رابطه با تحصیل در انگلستان سوالی ذهن شما را به خود مشغول نموده می توانید آن را در قسمت دیدگاه ها از کارشناسان ما بپرسید و یا از طریق تماس رایگان با موسسه MIE به طور رایگان با مشاوران ما صحبت کنید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *