تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه برای بسیاری از افراد همانند یک رویا است، زیرا امکان تحصیل در این کشور بدون پرداخت هزینه وجود دارد و بیشتر دانشگاه های موجود در این کشور در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. تمامی دروس مرتبط با رشته های مختلف در دوره های تحصیلی مختلف در دانشگاه های فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می گردند. دانشجویان علاقه مند به تحصیل به زبان فرانسه به صورت رایگان و همچنین متقاضیان تحصیل به انگلیسی با پرداخت هزینه جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی فرانسه باید دارای مدرک زبان معتبر با توجه به نیاز دانشگاه باشند.

در این مقاله مهاجرت تحصیلی به فرانسه به تفصیل بحث و بررسی خواهد گردید. موسسه MIE با سال ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو به کشورها مختلف آماده ارائه هرگونه خدمات در زمینه تحصیل در فرانسه به متقاضیان عزیز بوده و شما همراهان گرامی می توانید از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان موسسه بهره مند گردید.

تحصیـل در فـرانسه

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل پزشکی رایگان در فرانسه

ویـدئــو

پـادکست

شرایط عمومی تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه در اروپای غربی با جمعیتی بالای ۶۷ میلیون نفر، از نظر جمعیتی در رده دوم کشورهای اروپایی قرار دارد. پایتخت فرانسه، مهد هنر، مد، امور سیاسی و امور تجاری، شهر پاریس است. کشور فرانسه دارای یک اقتصاد بسیار قدرتمند بوده و نظام آموزشی آن بسیار با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی است که هر سال دانشجویان بسیاری را جهت مهاجرت تحصیلی به فرانسه مجذوب خود می نماید. نظام آموزشی در فرانسه از دوره پیش دبستانی آغاز و تا مقطع دکترا ادامه پیدا می نماید. دانشجویان در حال تحصیل در فرانسه می توانند همزمان با تحصیل خود به کار پاره وقت مشغول گردند.

دانشجویان واجد شرایط می توانند جهت دریافت بورسیه های تحصیلی کشور فرانسه اقدام نمایند. نگارش و تنظیم مقاله موجود توسط تیم حرفه ای موسسه MIE انجام پذیرفته است و هرگونه رونویسی از آن بدون ذکر منبع از نظر شرع و قانون حرام است. در صورت تسلط کافی به زبان فرانسه و داشتن مدرک زبان معتبر دانشجویان بین المللی می توانند بدون پرداخت هزینه و به صورت رایگان در فرانسه تحصیل نمایند. علاقه مندان به یادگیری زبان فرانسه می توانند در دوره های زبان برگزار شده در این کشور شرکت نمایند. برای تحصیل در این کشور، شرایط سنی تحصیل در فرانسه مشخص گردیده است که این شرط سنی در دوره لیسانس ۱۸ تا ۲۲ سال و در دوره فوق لیسانس زیر ۳۱ سال است.

 

تحصیل در مدارس فرانسه

افرادی که دارای اقامت دائم و یا تابعیت فرانسه می باشند، فرزندان آنها می توانند به صورت رایگان در مدارس این کشور به تحصیل بپردازند. اما برخی از خانواده ها ممکن است تمایل داشته باشند که فرزندان خود را به مدارس بین المللی و یا شبانه روزی موجود در این کشور بفرستند. سیستم آموزش در مدارس فرانسه به سه دوره دبستان، راهنمایی و متوسطه تقسیم می گردد و تحصیل در این کشور برای سنین ۶ تا ۱۶ سال اجباری می باشد. بیشتر دانش آموزان با شرکت در آزمون هایی تحت عنوان baccalaureat دوره متوسطه را تمام کرده و برای ورود به دانشگاه های عالی موجود در فرانسه آماده می گردند. تحصیل در فرانسه در مدارس این کشور در ماه شهریور آغاز می گردد و از ماه جولای تعطیلات دو ماه تابستانی دانش آموزان آغاز می گردد.

تحصیل کارشناسی در فرانسه

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در فرانسه در دوره کارشناسی نیازمند یک دوره زمانی سه سال می باشند و در طی این دوره موظف به گذراندن ۱۸۰ واحد درسی هستند. از ضروریات اخذ پذیرش در دوره کارشناسی به پایان رساندن دوره متوسطه و دریافت مدرک دیپلم است. در صورتی که دانشجویی تمایل داشته باشد به زبان فرانسوی به تحصیل رایگان در فرانسه بپردازد باید مدرک زبان فرانسه در سطح B2 ارائه نماید و برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک زبان آیلتس ۶ الزامی است. شانس اخذ پذیرش بدون داشتن مدرک زبان در مقطع لیسانس بسیار اندک و به عبارتی ناممکن است. متقاضیان و علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به فرانسه بهتر است دوره کارشناسی را در کشور خود به اتمام رسانده و جهت پذیرش در دوره های بالاتر اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه نمایند.

تحصیـل در فـرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

دوره کارشناسی ارشد به دو بخش مستر یک و مستر دو به مدت دو سال، تقسیم می گردد. یکی از شرایط اصلی دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه در این دوره، داشتن حداقل معدل ۱۵ در دوره کارشناسی است. افرادی که تمایل دارند تا به زبان انگلیسی به تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه بپردازند باید مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ ارائه نمایند. همچنین دانشجویان باید قبل از دریافت پذیرش در این مقطع از فرانسه، در آزمون کارشناسی ارشد در کشور ایران قبول شده باشند. در صورت تسلط به زبان فرانسه در این مقطع نیز دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان در فرانسه به تحصیل مشغول گردند.

تحصیل دکترا در فرانسه

برای تحصیل دوره دکترا در فرانسه یک ویزای تحصیلی چهار سال مورد نیاز است. از شرایط لازم پذیرش در این مقطع داشتن معدل ۱۴ در مقطع فوق لیسانس است. ارائه مدرک زبان فرانسوی C1 و مدرک زبان آیلتس ۷ جهت ادامه تحصیل در این مقطع در فرانسه ضروری است و بدون مدرک شانسی برای دریافت پذیرش وجود ندارد. تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا به صورت کامل بر پایه پژوهش و انجام تحقیقات است و دانشجویان در قبال انجام پژوهش های خود حقوق دریافت می نمایند. دانشجویان دوره دکترا در دانشگاه های فرانسه باید در طول تحصیل برای پایان نامه خود کار کرده تا بتوانند در پایان دوره از آن دفاع نمایند. بورسیه های تحصیلی بسیاری در دوره دکترا در اختیار دانشجویان در فرانسه قرار می گیرد.

تحصیل در فرانسه و بورسیه تحصیلی در فرانسه

کشور فرانسه هر سال اعطا کننده بورسیه های فراوانی به دانشجویان داخلی و بین المللی است. دانشجویان در حال تحصیل در فرانسه جهت دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های این کشور باید دارای رزومه تحصیلی قوی، معدل و ریز نمرات بالا باشند. داشتن مقالات چاپ شده، اختراعات ثبت شده، کتاب چاپ شده دارای تاثیر بسیاری بر شانس دریافت بورسیه در فرانسه می باشد. تعدادی از بورسیه های تحصیلی در کشور فرانسه شامل ۴۵۰ یورو در ماه جهت پوشش دهی هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در فرانسه می باشند. شانس دریافت بورسیه در دوره کارشناسی در فرانسه اندک و در دوره کارشناسی ارشد و دکترا زیاد است. تعدادی از بورسیه های تحصیلی فرانسه عبارتند از:

  • بورس تحصیلی عالی EIFFEL
  • بورسیه منتخب دانشجویان بین المللی ÉCOLE NORMALE SUPÉRIEURE
  • بورس تحصیلی عالی در ENS DE LYON
  • بورسیه های BUTMY EMILE در دانشگاه علوم پو
تحصیـل در فـرانسه

بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه

یکی از موضوعات مورد توجه دانشجویان بین المللی در هنگام مهاجرت جهت تحصیل در فرانسه، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور است. تحصیل در دانشگاه های دولتی و رایگان فرانسه تنها دارای شهریه اندکی به ترتیب حدود ۱۷۰، ۲۴۳ و ۳۸۰ یورو در سال است و علاوه بر شهروندان فرانسوی و اتحادیه اروپا، دانشجویان بین المللی مسلط به زبان فرانسه می توانند از این امتیاز بهره مند گردند. شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه ۳ الی ۳۰ هزار یورو متغیر است. در کنار هزینه های مربوط به تحصیل دانشجویان بین المللی باید هزینه های زندگی در فرانسه را نیز مورد توجه قرار دهند. هزینه یک زندگی دانشجویی بطور متوسط با توجه به محل اسکان و سبک زندگی وی حدود ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو در ماه است. هزینه برخی از مایحتاج ضروری زندگی در فرانسه در جدول زیر ارائه گردیده است:

مواردمبلغ(یورو)مواردمبلغ(یورو)
شیر – ۱ لیتر۰٫۹۹سیب – ۱ کیلوگرم۲٫۶۶
مرغ – ۱ کیلوگرم۱۰٫۳۶آب – بطری ۱٫۵ لیتری۰٫۷۲
تخم مرغ – ۱۲ عدد۲٫۹۹شارژ ماهیانه۱۴۴٫۶۵
نان – ۵۰۰ گرم۱٫۴۲برنج – ۱ کیلوگرم۱٫۸۵
حمل و نقل ماهیانه۵۷یک وعده غذا در رستوران۱۳

کار دانشجویی ضمن تحصیل در فرانسه

یکی از امتیازات تحصیل در فرانسه، امکان انجام کار دانشجویی همزمان با تحصیل می باشد. تمامی دانشجویان در کشور فرانسه بدون در نظر گرفتن میزان تحصیلات و یا ملیت می توانند به کار دانشجویی پاره وقت مشغول شده و تا حدودی هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی خود در فرانسه را پوشش دهند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا تنها با داشتن اجازه اقامت دانشجویی مجاز به کار همزمان با تحصیل می گردند. در دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجویان می توانند مدت زمان ده الی بیست ساعت در هفته به صورت پاره وقت به کار مشغول گردند و دستمزدی حدود ۹٫۷۶ یورو در ساعت دریافت نمایند. در حین تحصیل امکان انجام کار تمام وقت برای دانشجویان وجود ندارد و آن ها می توانند در رستوران ها، مغازه ها، کتابفروشی ها و یا در خود دانشگاه مشغول به کار شوند.

تحصیل در فرانسه و بررسی ویزای همراه برای تحصیل در فرانسه

یکی از دغدغه های بزرگ در ارتباط با تحصیل در فرانسه برای افراد متاهل امکان و یا عدم امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده است. در ابتدا متقاضی باید کارت اقامت دانشجویی خود را دریافت نموده و سپس برای خانواده خود درخواست ویزای همراه دهد. جهت دریافت ویزای همراه ارائه مدارک زیر ضروری است:

گواهی یا سند ازدواج

مدارک هویتی به علاوه ترجمه مدارک

فرم درخواست ویزای همراه

دو قطعه عکس

اجاره نامه جهت اثبات محل اسکان متقاضی

اثبات تمکن مالی با میزان درآمد ۱۱۴۹ یورو برای دو الی سه نفر در ماه

در هنگام پیوستن خانواده متقاضی به وی، متقاضی باید دارای سابقه سکونت هجده ماه در فرانسه باشد.

تحصیل در فرانسه و معرفی دانشگاه های برتر فرانسه

همانگونه که میدانیم نظام آموزشی فرانسه دارای کیفیت سطح بالا بوده و به صورت کامل مطابق با استانداردهای جهانی است. دانشگاه های موجود در این کشور نیز جهت تحصیل در فرانسه بسیار با کیفیت می باشند و مدرک قادر شده از سوی آنها در سراسر جهان دارای اعتبار است، هزینه تحصیل در فرانسه در این دانشگاه های با توجه به رشته و مقطع متفاوت می باشد. برخی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های فرانسه و رنکینگ جهانی آنها در جدول زیر قابل مشاهده می باشند:

رتبه جهانیمؤسسه یا دانشگاه
۳۶Sorbonne University
۴۲University of Paris-Sud
۶۴Ecole Normale Superieure
۱۰۱-۱۵۰Aix Marseille University
۱۰۱-۱۵۰University of Strasbourg
۱۰۱-۱۵۰University Paris Diderot
۱۵۱-۲۰۰University Grenoble Alpes
۱۵۱-۲۰۰University of Paris Descartes
۲۰۱-۳۰۰Claude Bernard University
۲۰۱-۳۰۰Paul Sabatier University
تحصیـل در فـرانسه

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه جهت تحصیل در فرانسه

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان با دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در فرانسه باید پس از آماده سازی مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی، آن ها را تحویل سفارت فرانسه در ایران بدهند. این مدارک عبارتند از:

پاسپورت با حداقل اعتبار سه ماه به همراه پنج کپی از صفحه اول پاسپورت

مدارک تحصیلی به صورت کامل همراه با ترجمه

پرداخت ۹۹ یورو هزینه صدور ویزا

سه قطعه عکس گذرنامه ای

تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی فرانسه

رزومه تحصیلی و CV متقاضی

بلیط رفت

پرینت بانکی به مبلغ هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه جهت اثبات تمکن مالی

اثبات مکان اسکان (خوابگاه، اجاره منزل و یا رزرو هتل)

داشتن یک حساب بانکی در فرانسه با حداقل اعتبار ۶۰۰ یورو

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و موقعیت کار پس از تحصیل

به صورت معمول تمامی علاقه مندان به تحصیل در فرانسه دارای این هدف می باشند که پس از فراغت از تحصیل با یافتن کار در این کشور شرایط و موقعیت دریافت اقامت دائم این کشور را پیدا نمایند. یکی از مزیت های مهاجرت تحصیلی به فرانسه امکان اقامت یک سال پس از فارغ التحصیلی در کشور فرانسه جهت یافتن کار در این کشور است. فارغ التحصیلان می توانند از طریق موسسات کاریابی اقدام به جستجوی کار مرتبط با رشته تحصیلی خود نمایند و با دریافت جاب آفر از جانب کارفرمای فرانسوی در این کشور مشغول به کار و زندگی گردند. از جمله عوامل موثر بر کاریابی در یک کشور نرخ بیکاری موجود در آن است که می توانیم نرخ بیکاری در کشور فرانسه را بر روی نمودار موجود در زیر مشاهده نماییم:

نرخ-بیکاری-فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت

همانگونه که بیان نمودیم هدف اصلی متقاضیان از تحصیل در فرانسه دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور است، اما مهاجرت تحصیلی خود به تنهایی هیچ یک از این آثار را به همراه ندارد. دانشجویان با یافتن کار پس از اتمام تحصیلات خود می توانند ویزای کاری کشور فرانسه را دریافت نمایند. در صورتی که فرد موفق گردد ۵ سال متوالی در فرانسه کار نموده و مالیات پرداخت نماید اقامت دائم کشور فرانسه به وی اعطا می گردد. پس از دریافت اقامت دائم، در صورتی که فرد کاملا به زبان فرانسه تسلط داشته باشد و با مردم و فرهنگ این کشور ادغام شده باشد می تواند جهت تابعیت و پاسپورت این کشور اقدام نماید.

سوالات متداول درباره تحصیل در فرانسه

✔️ برای پذیرش در دوره لیسانس در فرانسه باید چه مدرک زبانی داشته باشیم؟

برای پذیرش در دوره لیسانس در فرانسه باید مدرک زبان B2 داشته باشیم.

✔️ آیا برای تحصیل دکترا در فرانسه شرط معدل وجود دارد؟

بله برای تحصیل دکترا در فرانسه دانشجویان باید حداقل دارای معدل ۱۴ باشند.

✔️ شهریه تحصیلی در دانشگاه های خصوصی فرانسه چگونه است؟

شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه ۳ الی ۳۰ هزار یورو می باشد.

✔️ چگونه می توان پس از تحصیل به اقامت دائم فرانسه رسید؟

با کاریابی پس از تحصیل و کار در فرانسه، پس از ۵ سال می توان به اقامت دائم فرانسه دست پیدا نمود.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در فرانسه

در این مقاله تحصیل در فرانسه به تفصیل بیان و بررسی گردید. کشور فرانسه دارای مدارس و دانشگاه های دولتی و خصوصی بسیار با کیفیت با رنکینگ های جهانی سطح بالا می باشد. تحصیل در مدارس دولتی این کشور برای فرزندان اتباع فرانسه و یا افراد دارای اقامت دائم این کشور رایگان می باشد. افراد مسلط به زبان فرانسه می توانند مجانی در این کشور تحصیل نمایند. برای دریافت پذیرش ارائه مدرک زبان ضروری می باشد. تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه با پرداخت شهریه و هزینه تحصیلی نیز ممکن است. پس از فراغت از تحصیل دانشجویان می توانند مدت زمان یک سال در این کشور به جستجوی کار بپردازند و با یافتن کار پس از ۵ سال جهت دریافت اقامت دائم فرانسه اقدام نمایند. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات کاملتر در رابطه با تحصیل در فرانسه با موسسه MIE ارتباط برقرار نموده و یا سوالات خود را در بخش زیرین همین مقاله مطرح نموده و پاسخ سریع آنها را از ما دریافت نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *