بررسی شرایط تحصیل در آلمان

آلمان یکی از کشورهای تاپ اروپایی است که برنامه ها و کورس های تحصیلی متنوعی از جمله، تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و تحصیل آلمان به زبان انگلیسی ارائه می دهد. همچنین با توجه به شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان رقابت بالایی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بسیاری از دانشگاه های آلمان برای پذیرش تحصیلی آلمان شرط معدل برای تحصیل در آلمان را مد نظر قرار می دهند. اگر مایل هستید که در خصوص پذیرش تحصیلی آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله مدارس و دانشگاه های آلمان اطلاعات کامل و به روز بدست آورید پیشنهاد می شود با ما تا پایان این مقاله همراه باشید. همچنین می توانید از طریق تماس تلفنی با موسسه مشاوره ای MIE اتریش اطلاعات تخصصی دریافت کرده و مشاوره رایگان داشته باشید.

تحصیـل در آلـمان

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل در آلمان

ویـدئــو

پـادکست

شرایط عمومی تحصیل در آلمان

امکان تحصیل در دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی و انگلیسی موجب شده است که طیف گسترده ای از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان جذب این کشور شوند. بسته به رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید و همچنین دانشگاهی که مایل هستید از آن پذیرش تحصیلی آلمان را دریافت کنید مدارک مورد نیاز متفاوت است. علاوه بر مدرک زبان، معدل، ریز نمرات و بودجه ای که جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان یا تحصیل در مدارس آلمان در نظر گرفته اید مهم ترین فاکتورها برای انتخاب و همچنین مشخص شدن مسیر شما خواهند بود.

تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل آلمان در مقطع دبیرستان و مدارس این کشور یک مقدمه است برای ورود به دانشگاه های آلمان. بدیهی است فردی که دوران دبیرستان خود را در آلمان گذرانده باشد و مدرک دیپلم خود را از آلمان دریافت کرده باشد مسیر هموارتری برای ورود به دانشگاه های آلمان و ادامه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا خواهد داشت. پذیرش تحصیلی آلمان برای تحصیل در مدارس آلمان ساده تر بوده و همچنین فرد شانس ویزای بالاتری خواهد داشت. اگر قصد ادامه تحصیل در مدارس آلمان را دارید باید در مدارس خصوصی این کشور ثبت نام نمایید تا مدرسه نقشه قیم را برای شما بر عهده بگیرید. زیرا افراد زیر ۱۸ سال برای تحصیل و زندگی در یک کشور خارجی حتماً باید در آن کشور یک قیم یا سرپرست قانونی داشته باشند. هزینه های تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان از حدود سالی ۳۰ هزار یورو شروع می شود. این مبلغ شامل هزینه های تحصیل و زندگی می باشد که مدرسه آن را به صورت یکجا دریافت می کند.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی باید مدرک زبان با نمره آیلتس حداقل ۶ داشته باشید. تحصیل در آلمان به زبان آلمانی سطح زبان B2 آلمانی و در برخی از موارد C1 آلمانی نیاز دارد. لذا بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی را دارند در صورتی که دوران دبیرستان خود را در این کشور نگذرانده باشند معمولاً پس از دریافت مدرک دیپلم ابتدا یک دوره کالج یک ساله را در آلمان می گذرانند و پس از بالا بردن سطح زبان و تقویت دروس پایه وارد دانشگاه می شوند.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

اگر بخواهید به صورت مستقیم از ایران برای تحصیل آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنید این پروسه نسبت به مقطع لیسانس بسیار دشوارتر است. رقابت در بین دانشجویان برای دریافت پذیرش تحصیلی آلمان در مقطع فوق لیسانس بسیار بالا می باشد. اگر مایل هستید که به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهید باید مدرک زبان با نمره آیلتس ۶٫۵ ارائه دهید. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی و نیمه خصوصی آلمان با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. متوسط مبلغ شهریه در حدود ۱۰,۰۰۰ تا ۱۲,۰۰۰ یورو برای یک سال است.

تحصیـل در آلـمان

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

برای دریافت پذیرش و ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکترا در درجه اول نیاز است که شما یک تز دکترای قوی داشته باشید. سپس در دانشگاه مورد نظر استاد راهنمایی را پیدا کنید که در زمینه رشته تحصیلی شما فعال بوده و با وی وارد مکاتبه شوید. در صورتی که این استاد راهنما تز دکترای شما را تائید کرده و حاضر شود که با شما همکاری کند یکی از گام های بزرگ و مهم را برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا در آلمان برداشته اید. مقاله های بین المللی، سطح زبان بالا، توصیه نامه از جانب اساتید دانشگاهی و یک انگیزه نامه قوی از مدارک مهم دیگر جهت تحصیل آلمان در مقطع دکترا می باشد.

تحصیل در آلمان به همراه بورس تحصیلی

دانشجویان بین المللی که به زبان انگلیسی در آلمان تحصیل می کنند می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی آلمان از دانشگاه ها هزینه های تحصیل خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهند. تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی رایگان نیست و هزینه دارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که بورسیه تحصیلی آلمان بیشتر برای مقاطع دانشگاهی بوده و تحصیل در مدارس آلمان شامل بورسیه نمی باشد. البته دانش آموزان ممتاز در صورت دارا بودن معدل بالا و سطح زبان خوب شانس این را خواهند داشت که جهت پرداخت شهریه برای تحصیل در مدارس آلمان تخفیف دریافت نمایند.

هزینه تحصیل در آلمان و هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

در صورتی که در دانشگاه های آلمان و به زبان انگلیسی تحصیل کنید با توجه به رشته تحصیلی باید بودجه مورد نیاز را در نظر داشته باشید. هزینه تحصیل در آلمان تقریباً برابر با ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو برای یک سال می باشد. یک دانشجو برای یک ماه زندگی در آلمان به طور متوسط ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو هزینه خواهد داشت. جدول زیر را بررسی نمایید.

۲۶۶ یورومسکن و انرژی
۱۴۷ یوروخورد و خوراک
۵۰ یورولباس
۳۵ یوروکتاب و سایر هزینه های تحصیلی
۸۲ یوروحمل و نقل عمومی
۵۴ یوروبیمه و خدمات درمانی
۴۳ یوروتلفن، اینترنت و تلویزیون
۶۲ یوروورزش، تفریح و سرگرمی

کار ضمن تحصیل آلمان

مانند بسیاری دیگر از کشورها دانشجویان بین المللی که پذیرش تحصیلی آلمان را دریافت کرده و در این کشور مشغول به تحصیل می شوند اجازه کار ضمن تحصیل خواهند داشت. دانشجو در ضمن ادامه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس می تواند ۱۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول شود. دانشجویانی که برای تحصیل آلمان در مقطع فوق لیسانس اقدام می کنند تا ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار ضمن تحصیل خواهند داشت. این اجازه کار برای دانشجویان دکترا در آلمان تا ۳۰ ساعت در هفته افزایش پیدا می کند. یکی از دوره های تحصیلی جذاب در آلمان دوره کار تحصیل می باشد که در آن کار مرتبط با رشته تحصیلی و همراه با حقوق بخشی از دوره تحصیل دانشجو می باشد. مزیت این دوره علاوه بر کسب درآمد و تامین هزینه های تحصیل در آلمان، بدست آوردن سابقه کار مرتبط می باشد. همین امر موجب می شود که دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن به سرعت جذب بازار کار شوند.

بررسی ویزای همراه جهت تحصیل در آلمان

فرد متاهلی که برای تحصیل آلمان در مقطع فوق لیسانس و دکترا اقدام می کند می تواند همسر و فرزندان خود را به آلمان ببرد. شانس دریافت ویزای همراه برای دانشجویانی که برای ادامه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس اقدام کرده اند کمی پایین تر می باشد. پیشنهاد می شود برای این که دریافت ویزای همراه آلمان شانس بالاتری داشته باشد ابتدا متقاضی اصلی که برای پذیرش تحصیلی آلمان در  دانشگاه های آلمان اقدام کرده است و موفق به دریافت ویزا شده ابتدا به آلمان رفته و پس از دریافت کارت اقامت برای همراهان خود درخواست دهد.

تحصیـل در آلـمان

معرفی دانشگاه های آلمان جهت تحصیل آلمان

۵ دانشگاه برتر آلمان را در جدول زیر مشاهده می کنید.

رتبه جهانیشهرنام دانشگاه
۹۸MünchenLudwig-Maximilians-Universität München
۱۰۴BerlinFreie Universität Berlin
۱۱۶AachenRheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
۱۱۱BochumRuhr-Universität Bochum
۱۳۰MünchenTechnische Universität München

امکان ادامه تحصیل در این دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان آلمانی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود دارد. همچنین در صورتی که بتوانید در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوید میزان پرداخت شهریه و هزینه های تحصیل برای شما با یک دانشجوی آلمانی یا دانشجوی اروپایی تفاوتی نخواهد داشت.

تحصیل آلمان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مدرک زبان یکی از مدارک مهم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان می باشد. تحصیل آلمان به زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک آیلتس و تحصیل در آلمان به زبان آلمانی نیازمند ارائه مدرک زبان آلمانی از یک موسسه معتبر می باشید. نامه پذیرش دانشگاه، مدارک هویتی و سایر مدارک مورد نیاز را برای دریافت ویزا باید به سفارت آلمان ارائه شود. یکی دیگر از مدارک بسیار مهم ارائه اسنادی می باشد که نشان دهد شما از تمکن مالی کافی و لازم برای ادامه تحصیل آلمان و زندگی در این کشور برخوردار هستید و می توانید هزینه های خود را در آلمان تامین نمایید. ارائه پرینت حساب یا گردش حساب از جمله این مدارک می باشد. در برخی از موارد نیاز است که علاوه بر تمکن مالی نقدی، تمکن مالی غیر نقدی مانند سند ملکی نیز به سفارت ارائه دهید.

موقعیت کار پس از تحصیل آلمان

افرادی که دارای تخصص و مهارت کافی هستند به ویژه اگر تحصیلات دانشگاهی داشته باشند شانس بسیار خوبی برای ورود به بازار کار در این کشور خواهند داشت. افرادی که برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان اقدام می کنند و یک دوره تحصیلی را در این کشور می گذرانند حتی پس از فارغ التحصیل شدن اجازه دارند که به مدت یک سال به اقامت خود در آلمان ادامه داده و از این فرصت برای یافتن شغل مناسب و ورود به بازار کار استفاده کنند. بسیاری از رشته ها از جمله رشته های فنی و مهندسی، رشته های پزشکی و پیراپزشکی و همچنین رشته های علوم انسانی مانند مدیریت از بازار کار بسیار خوبی در آلمان برخوردار بوده و همچنین دارای رنج حقوقی بسیار مناسبی می باشند. نمودار نرخ بیکاری در آلمان به خوبی بیان کننده فرصت های شغلی و توانایی این کشور در جذب نیروی کار می باشد.

وضعیت اخذ تابعیت آلمان پس از تحصیل

پس از اتمام تحصیل در دانشگاه های آلمان در صورتی که دانشجو بتواند کار مناسب پیدا کند می تواند اقامت کاری آلمان را دریافت نماید. مدت زمان اقامت های کاری در ابتدا به طول قراردادی که کارفرمای آلمانی با فرد منعقد می کند وابسته بوده و معمولاً یک ساله یا دو ساله می باشد. به طور معمول، مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی در صورتی که فرد به مدت ۵ سال در آلمان اقامت قانونی داشته باشد و بیمه و مالیات پرداخت نماید می تواند اقامت دائم آلمان را بدست آورده و پس از آن برای دریافت پاسپورت آلمان درخواست نماید.

سوالات متداول درباره تحصیل آلمان

✔️ تحصیل رایگان پزشکی در آلمان چگونه است؟

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان وابسته به پشت سر گذاشتن  یک آزمون ورودی است. معدل دیپلم بالا و تسلط به زبان آلمانی نیز لازم است.

✔️ تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم امکان پذیر است؟

فردی که مدرک دیپلم خود را در ایران دریافت کرده است معمولاً یک دوره یک ساله کالج را در آلمان گذرانده و سپس وارد دانشگاه می شود.

✔️ تحصیل در آلمان با معدل پایین چگونه است؟

ادامه تحصیل در رشته پزشکی و تحصیل در دانشگاه های آلمان با رنکینگ بالا نیاز به معدل بالا دارد. تحصیل در آلمان با معدل پایین امکان پذیر است اما گزینه ها محدودتر شده و شرایط دریافت پذیرش سخت تر می شود.

✔️ شرط معدل برای تحصیل در آلمان چگونه است؟

تحصیل در رشته پزشکی نیاز به معدل دیپلم ۲۰ دارد. برای تحصیل در دانشگاه های آلمان مخصوصاً دانشگاه های دولتی بهتر است که معدل بالای ۱۴ داشته باشید.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در آلمان

کشور آلمان از گذشته تا به امروز یکی از محبوب ترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در خارج از کشور در میان دانشجویان بین المللی بوده است. کیفیت بالای آموزش، امکان تحصیل رایگان، وجود فرصت های شغلی فراوان در این کشور و شانس بالا برای جذب شدن در بازار کار از مهم ترین دلایل این انتخاب بوده است. اما نباید این نکته را فراموش کرد که علاوه بر آلمان امکان ادامه تحصیل با چنین شرایط مشابهی در بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی نیز وجود دارد. همچنین ممکن است شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه در این کشورها ساده تر بوده و شانس ویزا نیز برای اتباع ایرانی بالاتر باشد. از این رو پیشنهاد می شود علاوه بر کشور آلمان شرایط ادامه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی را نیز بررسی نمایید و برای این امر مهم حتماً از راهنمایی یک کارشناس خبره کمک بگیرید. زیرا این انتخاب نقطه عطفی برای زندگی آینده شما خواهد بود و نیاز به یک بررسی تخصصی خواهد داشت. شما می توانید برای این منظور از کارشناسان خبره و با تجربه موسسه مشاوره ای MIE اتریش از طریق تماس تلفنی و به صورت رایگان راهنمایی دریافت نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *