تحصیل در مجارستان

امروزه افراد زیادی به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه های قاره سرسبز اروپا می باشند. در کنار تحصیل، داشتن شرایط یک زندگی مطلوب و ایده آل نیز می تواند هدف بسیاری از افراد جهت تحصیل در دیگر کشورها از جمله تحصیل در مجارستان باشد. کشور مجارستان یک کشور اروپایی با یک سیستم آموزش قدرتمند در تمامی مقاطع تحصیلی می باشد. چگونگی تدریس در دانشگاه های مجارستان و همچنین برگزاری دوره های متعدد عملی در کنار هزینه های سطح پایین تحصیل و زندگی، امروزه مورد توجه دانشجویان بین المللی بسیاری در جهان شده است به گونه ای که در حال حاضر حدود بیست هزار دانشجو از صد کشور مختلف دنیا در حال تحصیل در مجارستان می باشند. موسسه MIE با داشتن تجربه بسیار در زمینه حقوق بین الملل و امور مهاجرتی آماده ارائه هر گونه خدمات در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف می باشد و شما عزیزان می توانید جهت برخورداری از مشاوره تلفنی رایگان با این موسسه ارتباط برقرار نمایید. ممکن است این سوال در ذهن خوانندگان ایجاد گردد که چرا تحصیل در مجارستان؟ لذا ما در این مقاله تمامی شرایط تحصیل در مجارستان را به دقت بررسی نموده ایم.

تحصیل در مجارستان

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل در مجارستان

ویـدئــو

پـادکست

شرایط عمومی تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان به پایتختی شهر بوداپست از کشورهای اروپایی عضو شینگن در همسایگی کشورهایی نظیر اتریش، کشور اسلواکی، کشور اوکراین، رومانی، صربستان، کشور کرواسی و اسلوونی است. این کشور دارای حکومت دموکرات بوده  زبان رسمی مردمان این کشور زبان مجاری است. جمعیت مجارستان بیش از نه میلیون نفر و وسعت آن حدود ۲۳ هزار کیلومتر مربع است. نظام آموزشی جهت تحصیل در مجارستان از نظام واحد کشورهای اروپایی تحت عنوان نظام بولونیا پیروی می نماید. تمامی افراد از سراسر جهان می توانند در مدارس و دانشگاه های کشور مجارستان به تحصیل مشغول گردند. تهیه تک تک بخش های متن موجود و نگارش آن توسط تیم حرفه ای موسسه MIE انجام گرفته است و رونویسی از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام می باشد. تحصیل پزشکی در مجارستان فرصتی برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در این رشته با هزینه مناسب در یک کشور اروپایی است. فرصت تحصیل دندانپزشکی در مجارستان نیز برای دانشجویان خارجی وجو دارد. تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی نیز در دانشگاه های مجارستان امکان پذیر بوده و دانشجویان فاقد مدرک زبان نیز می توانند با شرکت در دوره های زبان در این کشور خود را برای تحصیل در مجارستان آماده نمایند. تحصیل رایگان در مجارستان تنها هنگامی در این کشور امکان پذیر می باشد که متقاضی تحصیل در مجارستان موفق به دریافت بورسیه شود. شرایط سنی تحصیل در مجارستان نیز برای هر مقطع مشخص می باشد که دانشجویان باید به آن توجه نمایند.

تحصیل در مدارس مجارستان

در این بخش از مقاله تحصیل در مدارس کشور مجارستان را بررسی می نماییم. مقطع دبستان در کشور مجارستان شامل هشت سطح بوده و مشمول سنین ۶ تا ۱۴ سال می گردد. تحصیل در دوران دبیرستان نیز شامل سه سطح بوده و مشمول سنین ۱۶ تا ۱۸ سال می گردد. دانش آموزانی که والدین آنها دارای تابعیت مجارستانی می باشند می توانند در مدارس دولتی این کشور مشغول به تحصیل گردند، اما دانش آموزان بین المللی جهت تحصیل در مجارستان باید در مدارس بین المللی و یا شبانه روزی ثبت نام نمایند. برای تحصیل در مدارس بین المللی مجارستان، دانش آموزان جهت اسکان در این کشور باید دارای قیم قانونی باشند که در برخی از مواقع خود مدرسه محل تحصیل قیم دانش آموزان می گردد.

شرایط تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی

مدت زمان ویزای تحصیلی دانشجویان دوره کارشناسی در مجارستان، سه الی چهار سال می باشد. یکی از مزایای تحصیل در مجارستان عدم نیاز به ارائه مدرک زبان می باشد و دانشجویان بدون مدرک زبان می توانند در هنگام تحصیل دوره کارشناسی به فراگیری زبان آلمانی و یا انگلیسی بپردازند. دوره های پیش پزشکی، پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان دارای محبوبیت بسیاری در میان دانشجویان می باشند. نکته جالب توجه در رابطه با تحصیل در دوره پزشکی در مجارستان، مورد تایید بودن مدارک دانشگاه های پزشکی این کشور در سطح اروپا می باشد. متقاضیان می توانند به تحصیل در مجارستان در دوره پیش پزشکی پرداخته و سپس در آزمون ورودی دانشگاه های کشورهایی نظیر اتریش، کشور آلمان، کشور آمریکا و کشور انگلستان شرکت نمایند. برای دوره کارشناسی، شرایط سنی تحصیل در مجارستان حداکثر ۲۷ سال مشخص گردیده است.

شرایط تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد

تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد یک دوره یک الی دو سال است و برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی مجارستان در این مقطع دانشجویان باید دارای مدرک کارشناسی معتبر باشند. دانشجویان باید توجه داشته باشند که مجاز به ادامه تحصیل در همان رشته دوره لیسانس خود در مجارستان خواهند بود. تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد نیز نیازی به داشتن مدرک زبان ندارد و همانند دوره کارشناسی دانشجویان در حین تحصیل به فراگیری زبان می پردازند. دانشجویانی که سن آنها کمتر از ۳۱ سال باشد با شانس موفقیت بیشتری در دریافت پذیرش در مجارستان روبرو می باشند.

تحصیل دکترا در مجارستان

تحصیل در مجارستان در دوره دکترا نیازمند مدت زمان سه الی پنج سال با توجه به رشته تحصیلی است. شرط تحصیل در این مقطع یکسان بودن رشته تحصیلی دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. برای دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان در این مقطع، دانشجویان در حال تحصیل در مجارستان باید مدرک زبان با نمره بالا، رزومه تحصیلی قوی، معدل بالا، مقالات و کتاب چاپ شده و یا اختراعات ارائه نمایند تا شرایط تحصیل رایگان در مجارستان را برای خود فراهم نمایند. دریافت پذیرش در مقطع دکترا از دانشگاه های مجارستان در وابستگی به تایید استاد راهنما می باشد. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان در دوره دکترا نباید بیش از ۴۰ سال داشته باشند.

تحصیل در مجارستان

معرفی دانشگاه های مجارستان

کشور مجارستان یکی از کشورهای اروپایی دارای سیاست دانشجو پذیری می باشد و بر همین اساس هر سال پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر جهان از جمله ایران است. در حال حاضر حدود سی هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های این کشور تحصیل می نمایند. برای تحصیل در مجارستان بهتر است که دانشجویان دانشگاه های این کشور و میزان اعتبار آن ها را مورد بررسی قرار دارند و سپس اقدام به اخذ پذیرش نمایند. برخی از بهترین دانشگاه های مجارستان در ذیل عنوان گشته است:

دانشگاه آندراسی (ANDREAS) بوداپست

BUDAPEST UNIVERSITY OF TECHNOLOGY AND ECONOMICS

دانشگاه کوروینوس (CORVINUS) بوداپست مجارستان

دانشگاه استرهازی کارولی مجارستان

دانشگاه دبرسن مجارستان

بورسیه تحصیلی مجارستان

با توجه به وجود تقاضای بسیار جهت دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی، کشور مجارستان برنامه ریزی های مختلفی را جهت اعطای بورسیه به دانشجویان بین المللی انجام داده است. با دریافت فول فاند، تحصیل رایگان در مجارستان در تمامی مقاطع امکان پذیر می گردد. دانشجویان دوره کارشناسی تا دکترا نیز می توانند کمک هزینه ای به میزان ۱۳۰ یورو در ماه و دانشجویان دوره دکترا کمک هزینه ای به میزان ۴۵۰ الی ۵۸۰ یورو در ماه دریافت نمایند. تاریخ نهایی مشخص شده برای ارسال درخواست دریافت بورسیه در مجارستان، ۱۵ ژانویه است. جهت ارسال درخواست بورسیه دانشجویان باید رزومه تحصیلی، مدرک زبان، انگیزه نامه و توصیه نامه را برای دانشگاه مربوطه ارسال نمایند.

هزینه تحصیل در مجارستان و هزینه زندگی در مجارستان

یکی از گزینه های مهم برای علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور و تحصیل مجارستان، هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی می باشد. همانگونه که بیان نمودیم هزینه تحصیل در کشور مجارستان با توجه به کیفیت سطح بالای این دانشگاه های بسیار مناسب می باشد. دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در دوره های مختلف در مجارستان باید هزینه ای معادل ۳ الی ۴ هزار یورو در هر ترم، و برای برخی از رشته های مهندسی هزینه تحصیل در مجارستان حدود ۱۶ الی ۲۵ هزار یورو پرداخت نمایند. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور نیز همانند هزینه تحصیل مناسب بوده و تنها حدود ۴۰۰ الی ۷۰۰ یورو در ماه است. هزینه برخی از موارد ضروری و مصرفی در مجارستان در جدول زیر نشان داده شده است:

هزینه های غذا و خورد و خوراک (دلار)
غذا در رستوران ارزان قیمت۶٫۷۴یک کیلوگرم پنیر محلی۷٫۱۲
سه وعده غذا در رستوران متوسط۴۰٫۴۲یک کیلوگرم سیب۱٫۶۵
غذا در مک دونالد۵٫۳۹یک کیلوگرم موز۱٫۵۱
یک لیتر شیر۰٫۸۵دوازده عدد تخم مرغ۱٫۹۲
هزینه های حمل و نقل (دلار)
بلیط یک طرفه۱٫۱۸هزینه تاکسی۱٫۱
هزینه های خرید و اجاره ملک (دلار)
اجاره ملک یک خوابه در مرکز شهر۵۳۲٫۹۴اجاره ملک  سه خوابه در حومه شهر۷۱۲٫۰۵
اجاره ملک یک خوابه در حومه شهر۴۰۵٫۶۳خرید ملک در مرکز شهر (متر مربع)۳۴۶۷٫۲۸
اجاره ملک سه خوابه در مرکز شهر۹۸۴٫۹۲خرید ملک در حومه شهر (متر مربع)۲۳۰۳٫۳۶

ویزای تحصیلی مجارستان جهت تحصیل در مجارستان

علاقه مندان به تحصیل در مجارستان و علاقه مندان به تحصیل پزشکی در مجارستان باید جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور ویزای دانشجویی مجارستان را دریافت نمایند. اقدام برای دریافت ویزا جهت تحصیل مجارستان تا زمان صدور ویزا یک الی سه ماه به طول می انجامد. دانشجویان باید مدارک زیر را آماده نموده و تحویل سفارت مجارستان دهند:

تمامی مدارک تحصیلی پیشین

انگیزه نامه قوی

مدرک زبان با توجه به نیاز دانشگاه

فیش پرداخت شهریه ترم اول

عکس

مدارک هویتی

اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان

فیش پرداخت هزینه سفارت به مبلغ ۶۰ یورو

اجاره نامه جهت اثبات محل سکونت در مجارستان

موقعیت کار پس از تحصیل در مجارستان

اکثر دانشجویان در حال تحصیل در مجارستان تمایل دارند که پس از تحصیل در این کشور، با یافتن کار ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند و از مزیت های این نوع ویزا بهره مند شوند. نرخ بیکاری که نشان دهنده مناسب و یا عدم مناسب بودن سیاست های یک کشور در زمینه اشتغال است، در مجارستان در سطح پایینی بوده حدود چهار درصد است که در زیر نشان داده شده است. این پایین بودن نرخ بیکاری در مجارستان شانس اشتغال به کار پس از فارغ التحصیلی دانشجویان بین المللی را افزایش می دهد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در مجارستان

هدف اصلی علاقه مندان به تحصیل در مجارستان و تحصیل رایگان در مجارستان، کار و زندگی در این کشور پس از به پایان رساندن دوران دانشگاه است. در صورتی که دانشجویی پس از تحصیلات خود بتواند وارد بازار کار مجارستان شود پس از ۵ سال زندگی و کار مداوم و همچنین پرداخت به موقع بیمه و مالیات می تواند اقامت دائم مجارستان را دریافت نماید و پس از آن با توجه به شرایطی نظیر آشنایی به زبان مجاری و آشنایی با فرهنگ و قوانین مجارستان می تواند جهت دریافت پاسپورت و تابعیت مجارستان اقدام نمایند.

سوالات متداول درباره تحصیل مجارستان

✔️ آیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان به مدرک زبان نیاز است؟

برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در مجارستان نیازی به مدرک زبان وجود ندارد و دانشجویان در حین تحصیل می توانند زبان المانی و یا انگلیسی را با توجه به نیاز خود فرا گیرند.

✔️ آیا می توان در دوره کارشناسی ارشد به تحصیل رشته ای متفاوت از دوره کارشناسی در مجارستان پرداخت؟

خیر جهت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، رشته انتخابی باید همان رشته مدرک کارشناسی باشد.

✔️ هزینه ماهانه دانشجویان در مجارستان چقدر است؟

هزینه ماهانه دانشجویان در مجارستان حدود ۴۰۰ الی ۷۰۰ یورو است.

✔️ هزینه دریافت ویزای دانشجویی مجارستان چقدر است؟

هزینه مربوط به صدور ویزای دانشجویی مجارستان که باید در سفارت پرداخت گردد، ۶۰ یورو است.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در مجارستان

ما در این مقاله شرایط تحصیل در مجارستان را به صورت کامل و دقیق بررسی نمودیم. تحصیل در تمامی دوره های تحصیلی در مجارستان در دانشگاه مدرن و با کیفیت این کشور امکان پذیر است. شرایط تحصیل رایگان در مجارستان با دریافت بورسیه در این کشور فراهم می گردد. دانشجویان می توانند به تحصیل دندانپزشکی در مجارستان با هزینه مناسب بپردازند. سایر هزینه ها در این کشور برای تمامی دانشجویان مناسب بوده و قابل پرداخت می باشند. نرخ بیکاری در این کشور، شانس کاریابی فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور را افزایش داده است. جهت دریافت مشاوره در ارتباط با اعزام دانشجو جهت تحصیل مجارستان با موسسه MIE ارتباط برقرار نمایید و یا سوالات خود را جهت دریافت پاسخ صحیح در باکس زیر مقاله مطرح نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *