مقدمه ای بر تحصیل در نروژ

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در نروژ در مقاطع مختلف و همچنین شرایط اقامت پس از تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت.

  • آیا تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی بصورت رایگان امکان پذیر است؟
  • برترین دانشگاه نروژ کدام دانشگاه می باشد؟
  • شرایط اخذ اقامت پس از مهاجرت تحصیلی به نروژ چیست؟

اینها برخی از سوالات پر تکرار متقاضیان هنگام بررسی نروژ برای ادامه تحصیل و اخذ اقامت می باشند و ما در این مقاله که توسط کارشناسان موسسه مشاوره ای MIE  برای شما عزیزان تهیه شده است، قصد داریم تا به این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر درباره تحصیل در نروژ پاسخ دهیم. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره دریافت نمایید.

تحصیل در نروژ

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل در نروژ

ویـدئــو

پـادکست

شرایط عمومی تحصیل در نروژ

نروژ کشوری واقع در حوزه اسکاندیناوی است که همواره به دلیل کیفیت زندگی بالا و شرایط خوبی که در اختیار دانشجویان قرار می دهد، مد نظر متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می گیرد. پایتخت این کشور شهر اوسلو می باشد. نروژ یکی از قوی ترین نظام های تحصیلی را در اختیار دارد و یکی از بزرگترین مزایای نروژ که همه ساله منجر به علاقه وافر دانشجویان به این کشور گردیده است، امکان تحصیل رایگان در نروژ در مقاطع مختلف می باشد. با توجه به این شرایط ارائه نکاتی پیرامون تحصیل در این کشور بسیار مفید خواهد بود. دانشجویانی که به تحصیل در نروژ می پردازند، اجازه دارند که در هفته به مدت ۲۰ ساعت به کار دانشجویی پرداخته و بخشی از هزینه های خود را در محیط تامین نمایند. حقوق پرداختی در نروژ به صورت تقریبی، ساعتی بین ۷ تا ۹ یورو می باشد. شرایط تحصیل در دوره های مختلف و مقاطع تحصیلی در ادامه بررسی گردیده اند.

شرایط تحصیل در مدارس نروژ

تحصیل در مدارس دولتی نروژ به زبان نروژی و در مدارس خصوصی به زبان انگلیسی انجام می شود. متقاضیان برای تحصیل در مدارس دولتی می بایست اقامت نروژ را داشته و یا در این کشور قیم داشته باشند و برای تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی و در مدارس خصوصی، متقاضیان می توانند در خوابگاه های مدارس و یا به صورت Homestay در این کشور اقامت نمایند. تحصیل در مدارس نروژ ۱۲ سال به طول می انجامد و به سه مقطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان تقسیم می شود.

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم به این صورت است که متقاضیان پس از اتمام دوره دبیرستان، می توانند در صورت واجد الشرایط بودن در رشته مد نظر خود از یکی از دانشگاه های نروژ درخواست پذیرش نمایند. دانشگاه های نروژ به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و برای تحصیل رایگان در نروژ، متقاضیان می بایست به زبان نروژی تحصیل نموده و تحصیل به زبان انگلیسی در این مقطع در دانشگاه های خصوصی صورت می گیرد. لازم به ذکر است که تحصیل لیسانس در نروژ ۴ سال به طول می انجامد ولی در برخی از شرایط مانند تحصیل پزشکی در نروژ، طول دوره تحصیلی بیشتر می باشد.

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد به این صورت است که متقاضیان باید مدرک لیسانس معتبر در اختیار داشته تا بتوانند در این مقطع پذیرش خود را دریافت نمایند. تحصیل در این مقطع ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد و عموما به زبان انگلیسی صورت می پذیرد که این موضوع، نروژ را به یکی از کشورهای مورد علاقه متقاضیان تبدیل نموده است. لازم به ذکر است که تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان در این مقطع بسیار دشوار است و اکثریت دانشگاه ها از دانشجویان آیلتس ۶٫۵ می خواهند.

تحصیل در نروژ در مقطع دکتری

تحصیل دکترا در نروژ ۳ تا ۴ ساله است و عموما به زبان انگلیسی انجام می شود. در این مقطع، متقاضیان می بایست با یک سوپروایزر از دانشگاه مد نظرشان ارتباط گرفته و از وی درخواست اخذ پذیرش نمایند. برای دریافت پذیرش، شرایط و رزومه متقاضیان بررسی می گردد و در صورت تشخیص استاد، پذیرش به متقاضی تعلق می گیرد. عموم دانشگاه ها در این مقطع از متقاضیان IELTS با نمره ۷ می خواهند.

تحصیل در نروژ

بورسیه تحصیلی نروژ

متقاضیان بسیاری تمایل دارند که در صورت واجد الشرایط بودن، از بورسیه های تحصیلی که برایشان در دسترس است استفاده نموده تا هزینه های مهاجرتشان را کاهش دهند. دریافت بورسیه تحصیلی تماما به رزومه متقاضیان و شرایطی که دانشگاه ها و نهادهای دولتی و خصوصی برای بورسیه ها وضع نموده اند بستگی داشته و پیش از اقدام، به منظور دریافت بورسیه می بایست به بررسی شرایط متقاضی و واجد الشرایط بودن وی پرداخت. با توجه به شهریه بسیار پایین تحصیل در این کشور، بورس های تحصیلی به صورت کمک هزینه زندگی در نروژ هستند و مبالغ اعطایی برای پوشش هزینه های زندگی است.

هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ

از مزایای بزرگ تحصیل در نروژ، امکان تحصیل رایگان در مقاطع مختلف این کشور می باشد. متقاضیان در صورت تمایل به تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور می بایست بدانند که اکثریت دانشگاه های خصوصی این کشور، عموما هزینه ای سالیانه در بازه ۸ تا ۱۸ هزار یورو را در بر خواهند داشت و از اینرو، بسیاری ترجیح می دهند که برای دانشگاه های رایگان این کشور اقدام کنند. در جدول زیر نیز می توانید هزینه زندگی در برخی از شهرهای نروژ را بررسی بفرمایید:

شهرهزینه ماهیانه ۱ نفر (کرون نروژ)
اوسلو۱۰,۵۴۵
برگن۱۰,۳۶۰
تروندهایم۱۰,۳۱۰
استاوانگر۱۰,۵۵۰

معرفی کالج ها و دانشگاه های نروژ

به منظور تحصیل در نروژ، متقاضیان می بایست در ابتدا با دانشگاه های برتر این کشور آشنایی پیدا نمایند. University of Oslo دارای بالاترین رتبه دانشگاه نروژ می باشد. در جدول زیر، قصد داریم تا برخی از بهترین دانشگاه های نروژ را به شما عزیزان معرفی نماییم:

نام دانشگاه
University of Oslo
University of Bergen
Norwegian University of Science and Technology
University of Tromsø
Norwegian University of Life Sciences
University of South-Eastern Norway
University of Stavanger
Oslo & Akershus University College
تحصیل در نروژ

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ و بررسی ویزای همراه

برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ، متقاضیان می بایست در ابتدا از دانشگاهی در این کشور پذیرش گرفته و سپس مدارک ویزا را آماده سازی نمایند. مدارک ویزا برای مهاجرت تحصیلی به نروژ عبارتند از:

نامه پذیرش مدرسه یا دانشگاه

پاسپورت و ترجمه شناسنامه متقاضی

سند ازدواج

گواهی تولد

نامه تمکن مالی

بیمه نامه

انگیزه نامه

متقاضیانی که قصد دارند در نروژ به تحصیل بپردازند می توانند برای خانواده خود که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سالشان می شود، درخواست اقامت نمایند. برای درخواست اقامت همراهان، متقاضی اصلی می بایست نشان داده که توانایی برآمدن از هزینه های زندگی خانواده خود را نیز دارد. همسر و فرزندان متقاضی اجازه تحصیل در نروژ را دارند و همسر نیز می تواند به کار در این کشور بپردازد.

مهاجرت تحصیلی به نروژ و موقعیت کار پس از تحصیل

متقاضیان پس از تحصیل در نروژ ، این فرصت را دارند تا به مدت یک سال پس از اتمام دوره تحصیلی در این کشور حضور داشته و به دنبال کار بگردند. در صورت دریافت پیشنهاد کاری، متقاضی می تواند ویزای خود را به نوع کاری تبدیل نماید. با توجه به آخرین آمار، نرخ بیکاری نروژ معادل ۵ درصد می باشد و این موضوع را می توان خبر خوبی برای متقاضیان کار در نروژ تلقی نمود.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت نروژ پس از تحصیل

متقاضیانی که پس از تحصیل در نروژ در این کشور به کار یا سرمایه گذاری پرداخته و اقامت خود را تبدیل نموده اند، می توانند پس از ۳ سال اقامت در این کشور و پرداخت مالیات، برای دریافت اقامت دائم نروژ درخواست بدهند. پس از دریافت اقامت دائم، متقاضیان می توانند جهت اخذ پاسپورت نروژ هم درخواست بدهند. نکته بسیار مهم این است که از سال ۲۰۲۰، نروژ دو تابعیتی بودن را قبول نموده و این موضوع توام با پروسه سریع رسیدن به پاسپورت نروژ می تواند خبر بسیار خوبی برای متقاضیان مهاجرت به این کشور باشد.

سوالات متداول درباره تحصیل در نروژ

✔️ آیا تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی بصورت رایگان امکان پذیر است؟

متقاضیان می توانند در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در کشور نروژ بپردازند.

✔️ شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در نروژ چیست؟

متقاضیان می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی به مدت ۱ سال در نروژ به دنبال کار گشته یا در این کشور سرمایه گذاری کنند. در صورت داشتن ۳ سال اقامت کاری یا سرمایه گذاری در نروژ، امکان دریافت اقامت دائم وجود داشته و پس از آن نیز امکان دریافت پاسپورت نروژ وجود دارد.

✔️ هزینه زندگی در نروژ برای یک نفر چقدر است؟

به طور میانگین، زندگی در نروژ در ماه بصورت تقریبی حدود ۱ هزار یورو برای یک نفر هزینه دارد.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در نروژ

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در نروژ در مقاطع مختلف و همچنین شرایط اقامت پس از تحصیل در این کشور پرداخته شد. همانطور که گفته شد، تحصیل در نروژ به دلیل امکان تحصیل رایگان در مقاطع مختلف، کیفیت آموزش بالا و شرایط مناسب کار پس از تحصیل یکی از گزینه های محبوب میان متقاضیان می باشد و افراد واجد الشرایط می توانند در صورت تمایل، این گزینه را برای ادامه تحصیل و زندگی در نظر بگیرند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل و زندگی در نروژ می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و یا سوالاتتان را در بخش دیدگاه مطرح نمایید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ دهیم.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *