شرایط تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه، مزایا و معایب تحصیل در روسیه، دانشگاه های برتر روسیه، شیوه دریافت پذیرش از دانشگاه ها در این مقاله مورد ارزیابی علمی قرار می گیرد. در این نوشتار به بررسی موارد مربوط به تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه می پردازیم. متقاضیان مهاجرت به روسیه معمولا می خواهند بدانند چگونه می توان پذیرش تحصیلی در روسیه را دریافت کرد؟ آیا اقامت پس از تحصیل در کشور روسیه امکان پذیر است؟ هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه به چه صورت می باشد؟ تحصیل در کشور روسیه به علت برخورداری از امکانات آموزشی توسعه یافته، شهریه های تحصیل نسبتا پایین و سهولت در حمل و نقل  در بین بسیاری از دانشجویان ایرانی بسیار جالب و مورد توجه قرار گرفته است. در نتیجه سعی شده تا در این نوشتار علاوه بر پاسخ به سوالات فوق به سایر سوالات متقاضیان در مورد چگونگی تحصیل و فرآیند اعزام دانشجویان به روسیه بپردازیم. به منظور مشاوره  گرفتن و به کار گیری از تجارب وکلای حاذق در زمینه مهاجرت می توانید با شماره تماس های اعلام شده با موسسه MIE  تماس حاصل فرمایید.

تحصیل در روسیه

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی تحصیل در روسیه

برای تحصیل در روسیه شایسته است که ابتدا به صورت مختصر با  کشور روسیه آشنا شویم. روسیه در اروپای شرقی و آسیای شمالی قرار دارد. این کشور بزرگترین کشور جهان است که حداقل ۱۷ میلیون کیلومتر مربع مساحت را شامل می شود و بالغ بر یک هشتم سطح زمین های مسکونی دنیا را در بر می گیرد. روسیه دارای بیشترین مرز از همه کشورها در جهان است و با ۱۶ کشور مرز مشترک دارد. این کشور با برخورداری از  ۱۴۶ میلیون نفر جمعیت، یکی از پرجمعیت ترین کشورها در اروپا و نهمین کشور پرجمعیت در دنیا به شمار می آید. مسکو پایتخت روسیه، بزرگترین شهر اروپا است. سیستم مراقبت های بهداشتی جهانی و تحصیلات دانشگاهی در سطح بسیار پیشرفته از بزرگ ترین دلایل انتخاب این کشور به منظور مقصد برای مهاجرت می باشد.

روسیه را می توان به عنوان یازدهمین قطب اقتصاد جهان از نظر تولید ناخالص داخلی و ششمین اقتصاد برتر جهان از نظر برابری قدرت خرید دانست. به دلایلی همچون تعدد دانشگاه های گوناگون، رشته های تحصیلی گسترده در روسیه و همچنین تحصیل ارزان قیمت در دانشگاه های این کشور، تحصیل در روسیه به مقصدی مطلوب در بین دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در ادامه این نوشتار به بررسی شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی در روسیه، مدارک لازم برای این امر، هزینه های کلی زندگی و تحصیل در کشور روسیه و سایر مقولات حوزه تحصیل در روسیه با ارائه جزئیات بیشتری می پردازیم.

تحصیل در مدارس روسیه

در روسیه تحصیل اجباری تا سن ۱۵ سالگی است و آموزش عمومی دارای ۳ مرحله می باشد: آموزش ابتدایی که چهار سال طول می کشد، آموزش دوره مقدماتی همگانی که پنج سال و آموزش متوسطه  حدود دو الی سه سال ادامه دارد. دانش آموزان در مدارس روسیه ۵ روز در هفته به تحصیل می پردازند. لازم به ذکر است تحصیل در این مقاطع آموزشی برای افرادی که مقیم روسیه باشند به زبان روسی و رایگان ارائه می گردد.

در مدارس روسیه مباحثی که مورد مطالعه قرار می گیرند شامل آموزش زبان روسی، آموزش زبان های خارجه، ریاضی، جغرافیا، تاریخ، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، موسیقی، هنر، علوم طبیعی، تربیت بدنی و موسیقی. دانش آموزان بین المللی در کشور روسیه می توانند به زبان انگلیسی تحصیل خود را ادامه دهند . مدرسه بین المللی مسکو، مدرسه بین المللی فرانسه و مدرسه بین المللی بریتانیا را می توان به عنوان مراکز آموزشی برتر فعال در روسیه نامید.

در مدارس خصوصی روسیه هزینه و شهریه تحصیل بسیار مغایر می باشد. دانش ,آموزان به طور میانگین بین ۱۸,۰۰۰ تا ۲۲,۰۰۰ دلار در سال  برای  شهریه های مدارس پرداخت می کنند. موسسه MIE اتریش با برخورداری از دانش و سابقه وکلای متخصص شما مخاطبان عزیز را در مسیر تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه مساعدت می نماید.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی

افرادی که تحصیلات دوره متوسطه را با موفقیت گذرانده باشند می توانند جهت تحصیل در دوره کارشناسی اقدام نمایند. این پروسه با دریافت یک پذیرش تحصیلی از دانشگاهی در روسیه آغاز می شود. حداقل معدل لازم برای تحصیل در روسیه با توجه به رشته ها و دانشگاه ها متفاوت می باشد، به طور مثال برای تحصیل در دانشگاه هایی که رشته های مهندسی را  با کیفیت بسیار عالی آموزش می دهند مستلزم ارائه حداقل  معدل ۱۶ هستید.  تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه عموماً ۴ سال می باشد. در دانشگاه های روسیه تحصیل به زبان روسی و انگیسی وجود دارد و تحصیل به زبان روسی برای دانشجویان به صورت رایگان عرضه می گردد. البته برخی از دانشگاه های روسیه برای تحصیل به زبان روسی، دوره های زبان روسی را جهت رفاه حال دانشجوبان ارائه می دهند.

در صورتی که دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باشند، برنامه های آموزش انگلیسی گستره ای نیز برای این دسته افراد فراهم می شود و ارائه مدرک زبان آیلتس ۵٫۵ الی ۶ مورد نیاز تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. لازم به ذکر است بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد اکثر دوره ها به طور کامل به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. تحصیل در دوره کارشناسی حدودا بین ۴,۰۰۰  تا ۷,۰۰۰ دلار به صورت سالیانه برآورد شده است. افرادی که قصد تحصیل پزشکی در روسیه را دارند می بایست زبان روسی را فراگیرند و پس از شرکت در آزمون ورودی و کسب امتیاز لازم می توانند به تحصیل پزشکی در روسیه بپردازند.

شرایط تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت از طریق تحصیل در کشور روسیه می تواند تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باشد.  همان طور که می دانید آموزش عالی در روسیه دارای رنکینگ بسیار بالایی می باشد. دانشجویان به مدت ۲ سال در این مقطع به تحصیل می پردازند و عموما شامل آموزش دانشجویان برای پروژه های علمی و تحقیقاتی می باشد. در پایان دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود در نیم سال آخر تحصیلی از پایان نامه خود دفاع می کنند.

 توجه داشته باشید که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه می توانید به هر دو زبان انگلیسی و روسی تحصیل کنید و دانشجویان  جهت تحصیل به زبان انگلیسی می بایست مدرک آیلتس با نمره ۶  الی ۶٫۵ را به دانشگاه ها ارائه دهند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه تقریبا ۱۳,۰۰۰ روبل در سال در دانشگاه های دولتی و حدود ۱٫۴ میلیون روبل در دانشگاه های خصوصی برآورد شده است.

تحصیل دکتری در روسیه

نحوه دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در مقایسه با مقطع لیسانس و فوق لیسانس بسیار متمایز می باشد. دانشجویان در مقاطع پیشین به واسطه خود دانشگاه، پذیرش را دریافت می کنند، ولی برای تحصیل در مقطع دکتری مجاب کردن یک استاد راهنما با هدف اعطای پذیرش به دانشجو بسیار ضروری می باشد. کشور روسیه به دلیل برخورداری از امکانات آموزشی نوین و پیشرفته، فرصت های  مطالعاتی و تحقیقاتی نامحدودی را برای دانشجویان در مقطع دکتری فراهم کرده است.

جهت تحصیل در روسیه در مقطع دکتری ارائه رزومه علمی بسیار قوی شامل مقالات علمی بین الملی منتشر شده، سابقه شرکت در سمینارهای علمی داخلی و خارجی و مدرک زبان انگلیسی با نمره ۶٫۵ الی ۷ آیلتس در مجاب کردن یک استاد راهنما تاثیر گذار خواهد بود. طول دوره تحصیلی در مقطع دکتری ۳ الی ۴ سال می باشد. دانشجویان می توانند به زبان روسی نیز در این مقطع به تحصیل بپردازند که به  مدت ۴ سال خواهد بود. از مزیت های تحصیل دکتری در روسیه می توان به هزینه نسبتا ارزان، وجود بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و کمک هزینه اقامت در این کشور اشاره نمود.

بورسیه تحصیلی در روسیه

دانشجویان بین المللی می توانند در مدت زمان تحصیل خود از انواع بورسیه ها در روسیه بهره مند شوند. بورس های تحصیلی دولتی نوعی از این بورسیه ها هستند که به دانشجویان مورد تایید و منتخب به دلیل شایستگی و استعداد ویژه  آنها اهدا می شود. این بورسیه به صورت کمک هزینه ۲۵ دلاری در ماه می باشد. بورسیه های غیر دولتی نوع دوم این بورسیه ها هستند که در دانشگاه های خصوصی با اهداف پژوهشی و تحقیقاتی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است. این نوع بورسیه شامل کمک هزینه ۲۰۰ الی ۶۰۰ دلاری در ماه است. شایان ذکر است که اغلب بورسیه های تحصیلی در روسیه در اختیار دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. با توجه به سیستم شایسته سالاری زیادی که برای بورسیه ی تحصیلی در روسیه وجود دارد، دانشجویان برای دریافت آن ها می بایست دارای رزومه علمی بسیار قوی باشند. در ادامه لیستی از بورسیه های تحصیلی در روسیه را مشاهده می کنید.

نام دانشگاهمیزان شهریه سالانه (دلار)
FEFU۱,۰۰۰-۳,۷۰۰
ITMO۳,۴۰۰-۴,۶۵۰
IKBFU۷۳۰-۱,۵۰۰
KFU۲,۱۰۰-۳,۴۵۰

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

جهت  تحصیل در روسیه آگاهی از هزینه هایی مانند شهریه های تحصیل، خوابگاه ها، حمل و نقل و … بسیار ضروری می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه به طور میانگین حدودا ۳,۰۰۰ الی ۱۰,۰۰۰ دلار در سال می باشد. هزینه های زندگی در روسیه نیز در جدول زیر مشاهده فرمائید.

فهرست هزینه های روزمرهقیمت ها (روبل)
رستوران۶۰۰٫۰۰
یک شانه تخم مرغ ۱۲ تایی۹۳٫۲۵
برنج۳۷٫۲۶
آب معدنی۳۹٫۳۸
شیر پاستوریزه۲۵۰٫۱۴
سیب۴۸٫۵۲
پرتغال۴۶٫۸۵
حمل و نقل (ماهانه)۲,۲۰۰٫۰۰
اجاره خانه۶۲,۴۰۴٫۹۳
باشگاه ورزشی۲,۵۱۰٫۷۲
قبوض خدماتی۷,۸۱۹٫۸۴
اینترنت۴۹۱٫۷۵
بلیط سینما۳۵۰٫۰۰

کار ضمن تحصیل در روسیه

در روسیه دانشجویان مانند بیشتر کشورهای جهان دارای حق کار دانشجویی هستند. دانشجویان در روسیه با توجه به مقطع تحصیلی خود می توانند میزان ساعت های متفاوتی را  به صورت پاره وقت در کشور روسیه به اشتغال بپردازند. در بخش قبل هزینه های زندگی و تحصیل در کشور روسیه در اختیار شما عزیزان قرار گرفت. شایان توجه است که دانشجویان در مقطع لیسانس و همچنین فوق لیسانس به مدت ۲۰ ساعت در طول هفته حق کار دانشجویی در روسیه دارند.  دانشجویان مقطع دکتری نیز تا ۳۰ ساعت می توانند به صورت پاره وقت در طول هفته مشغول کار شوند. البته برای دانشجویانی که به زبان انگلیسی در حال تحصیل باشند به منظور کار در روسیه آگاهی از زبان روسی بسیار مهم و تاثیرگذار است.

بررسی ویزای همراه جهت تحصیل در روسیه

در این قسمت سعی شده اطلاعات مفیدی در ارتباط با قوانین ویزای همراه دانشجویی در روسیه در اختیار شما قرار گیرد. همان طور که میدانید عموما دانشجویان متاهل پیگیر اخذ اقامت برای خانواده خود در طول تحصیل می باشند. بعد از دریافت پذیرش تحصیلی و مبادرت برای دریافت ویزای تحصیلی در روسیه، برای هر دانشجو در ابتدا یک اجازه اقامت سه ماهه صادر می گردد. پس از تحویل مدارک و ثبت نام در دانشگاه، اقامت وی به یک اقامت یک ساله تغییر می یابد و در طول دوران تحصیل تمدید می شود. همسر دانشجو و فرزندان زیر ۱۸ سال او، می توانند از طریق ویزای توریستی روسیه وارد خاک کشور روسیه شوند. در صورتی که دانشجو خواهان اقامت خانواده خود در روسیه باشد، ضمن مراجعه به اداره مهاجرت روسیه می بایست با ارائه دلایل مکفی درخواست الحاق خانواده را اعطا کند. توجه داشته باشید همراهان متقاضی اصلی بعد از الحاق در کشور روسیه از امکاناتی نظیر تحصیل و کار بی بهره خواهند بود. این مقاله به وسیله کارشناسان موسسه MIE  به نگارش درآمده و کپی برداری از مباحث آن بدون ذکر منبع، ناشایسته و غیر قانونی است.

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه و معرفی دانشگاه های برتر روسیه

یکی از دلایل اصلی محبوبیت تحصیل در روسیه تعدد دانشگاه ها در روسیه است. حدود ۷۶۶ مرکز آموزش عالی در کشور روسیه فعال می باشند و هر ساله تعداد بالایی از دانشجویان بین المللی را به جهت تحصیل در روسیه جذب می نمایند. برخی دانشگاه ها همچون دانشگاه ملی مسکو از رنکینگ بسیار بالایی در جهان برخوردار می باشد. در جدول زیر لیستی از دانشگاه های برتر روسیه را مشاهده نمائید.

نام دانشگاهرتبه جهانیرتبه کشوری
Lomonosov Moscow State University۲۲۳۱
Saint-Petersburg State University۴۶۳۲
National Research University۵۵۳۳
Novosibirsk State University۵۷۵۴
Tomsk State University (TSU)۷۱۱۵
ITMO University۷۲۳۶
Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University۷۴۲۷
National Research Nuclear University MEPI۷۵۲۸
Moscow Institute of Physics and Technology۷۶۴۹
Kazan Federal University۸۳۱۱۰

تحصیل در روسیه و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی روسیه

پس از بررسی نوشتار فوق و برخورداری از کلیه شرایط مناسب و کافی جهت تحصیل در روسیه، اکنون مستلزم به آماده سازی مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی در کشور روسیه هستید و برای اخذ ویزا و پذیرش تحصیلی می توانید اقدام کنید. مهم ترین مدارک مورد نیازبه شرح زیر می باشد:

ارائه نامه پذیرش (برای دریافت ویزا)

ارائه نامه های بانکی به منظور اثبات تمکن مالی

چند قطعه عکس پاسپورتی

تکمیل فرم درخواست

گذرنامه معتبر

ارائه مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات

ارائه مدرک زبان

ارائه نامه عدم سو پیشینه

ارائه گواهی سلامت جسمی

شرایط تحصیل در روسیه و موقعیت کار پس از تحصیل

بسیاری از دانشجویانی که به تحصیل در روسیه علاقمند می باشند، به کاریابی در روسیه و دریافت اقامت دائم این کشور می اندیشند. در سال های اخیر، نرخ بیکاری در روسیه شاهد روند رو به کاهش بوده است. دانشجویان بین المللی در صورتی موفق به  اخذ کار پس از تحصیل و اقامت روسیه می شوند که بتوانند یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما دریافت نمایند. نکته مهم این است که پس از دریافت این پیشنهاد کاری دانشجویان می بایست به کشور خود بازگشته و از طریق این نامه کاری و مدارک مورد نظر، درخواست ویزا و اقامت کاری روسیه را به اداره مهاجرت ارائه دهند. در نتیجه کار پس از تحصیل در کشور روسیه در مقایسه با سایر کشورها با مشکلات و پیچیدگی هایی همراه است. در نمودار زیر می توانید میزان نرخ بیکاری در کشور روسیه را مشاهده فرمائید.

نمودار نرخ بیکاری درکشور روسیه

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در روسیه

دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه مادامی که در حال تحصیل  در مقاطع مختلف در روسیه باشند می توانند ضمن بهره مندی از خدمات و امکانات موجود در روسیه در طول دوران تحصیلی، در این کشور اقامت کنند. در بخش های قبل این نکته اساسی ذکر شد که دانشجویان از طریق دریافت یک پیشنهاد شغلی می توانند ویزای کاری به دست آورند. بنابراین متقاضیان از طریق این ویزا قادر به تمدید اقامت خود می باشند. به طور کلی در صورتی که دانشجویان در یکی از دانشگاه های روسیه به تحصیل پرداخته و بتوانند به مدت ۳ سال در این کشور به اشتغال بپردازند می توانند در خواست اقامت دائم روسیه را دهند.

سوالات متداول درباره تحصیل در روسیه

✔️ تحصیل در روسیه به چه زبانی امکان پذیر است؟

تحصیل در روسیه به هر دو زبان روسی و انگلیسی وجود دارد.

✔️ آیا دانشجویان از حق کار دانشجویی برخوردارند؟

بله قانونا دانشجویان اجازه دارند به صورت پاره وقت در روسیه کار کنند.

✔️ بورسیه تحصیلی روسیه در چه مقطعی اعطا می شود؟

بورسیه ها در مقطع ارشد و دکتری به دانشجویان منتخب به شرط برخورداری از رزومه علمی بسیار قوی اعطا می شود.

✔️ آیا اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل در روسیه امکان پذیر است؟

دانشجویان پس از پایان تحصیل در صورت دریافت پیشنهاد کاری می توانند اقامت دانشجویی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند و پس از ۳ سال کار و زندگی در روسیه به آنها اقامت دائم اعطا می شود.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه و چگونگی انجام این فرآیند در این مقاله مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفت. به دلیل این که دریافت اقامت کشور روسیه به واسطه امکاناتی نظیر هزینه های نسبتا ارزان زندگی و تحصیل و بورسیه های تحصیلی متعدد مورد توجه برخی از دانشجویان ایرانی و بین المللی قرار گرفته است، تصمیم گرفتیم در ارتباط با مهاجرت تحصیلی به روسیه و موارد ضروری پیرامون این امر در مورد دریافت ویزای تحصیلی در روسیه و تحصیل در مقاطع گوناگون در این کشور مباحثی را مورد تحلیل قرار دهیم. شرایط عمومی تحصیل در روسیه، تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه، لیست دانشگاه های برتر روسیه، فرآیند اخذ اقامت پس از تحصیل در روسیه و هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه از جمله مباحثی است که در این نوشتار مورد تحلیل قرارداده ایم.
امید است پاسخ پرسش های خود را در باب تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در این مقاله بیابید. در صورتی که به اطلاعات تکمیلی بیشتری نیاز دارید شما سروران عزیز می توانید با کارشناسان آزموده ما تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. علاوه بر این در قسمت پایانی مقاله، در بخش ثبت دیدگاه (ثبت پرسش) می توانید دیدگاه ها و سوالات خود را در مورد تحصیل در روسیه تحریر نموده و پاسخ خود را از سوی ما دریافت کنید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *