تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس و چگونگی اخذ اقامت این کشور از طریق ویزای تحصیلی موضوع مورد بحث ما در این مقاله می باشد. سوئیس از جمله کشورهایی است که تقاضای بالایی برای مهاجرت به آن وجود دارد. سه شهر زوریخ، ژنو و باسل جزو ۱۰ شهر اول دنیا به لحاظ کیفیت زندگی به شمار می رود. راه های مختلفی برای رفتن به این کشور وجود دارد، مثل روش های کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و خودحمایتی و غیره. در اینجا ما روش تحصیلی را برای شما بررسی می کنیم. البته در نظر داشته باشید که این کشور مهاجرپذیر نیست و شرایط مهاجرت به آن آسان نمی باشد. بنابراین اگر شما سوئیس را برای مهاجرت انتخاب کرده اید لازم است که اطلاعات خود را بالا برده و با یک وکیل مجرب و با تجربه مشورت کنید. بدین منظور می توانید با موسسه MIE تماس گرفته و با مشاوران ما به طور رایگان صحبت کنید.


تحصیل در سوئیس در ۴۰ ثانیه

 


شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل در سوئیس

ویـدئــو

پـادکست

شرایط عمومی تحصیل در سوئیس

سوئیس یکی از بهترین کشورها در جهان به شمار می رود. کیفیت و استانداردهای بالای زندگی سبب شده که بسیاری از افراد آرزوی زندگی در این کشور را در سر داشته باشند. به منظور تحصیل در سوئیس متقاضی می بایست ابتدا از یک مدرسه و یا دانشگاه پذیرش دریافت کند. در سطح دانشگاه، کشور سوئیس نسبت به مدارکی که از دانشگاه های علمی کاربردی و یا دوره های آنلاین دریافت شده حساس می باشد و ممکن است که در صورت داشتن اینگونه مدارک از شما یک امتحان ورودی گرفته شود. در سوئیس چهار زبان رسمی آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی وجود دارد و دوره ای به یک زبان خاص تدریس می شود. در ادامه شرایط تحصیل در هر یک از مقاطع را برای متقاضیان عزیز توضیح می دهیم.

تحصیل در مدارس سوئیس

با توجه به کیفیت بالای زندگی و وجود امنیت در کشور زیبای سوئیس، خیلی از خانواده ها علاقه مندند که فرزندان خود را برای تحصیل در مدارس این کشور روانه کنند. دانش آموزان بین المللی اجازه دارند که در مدارس خصوصی ثبت نام کنند و از این طریق ویزای دانش آموزی نیز دریافت نمایند. در مدارس خصوصی معمولاً تحصیل به زبان انگلیسی است و در کنار آن زبان هایی همچون فرانسه و آلمانی و ایتالیایی نیز تدریس می شود. هزینه های تحصیل در مدارس سوئیس از ۴۰ هزار فرانک در سال شروع می شود و این عدد هم شامل هزینه های تحصیل و هم شهریه است.

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به سوئیس و یا سایر کشورهای جهان را دارند، تصمیم می گیرند که در مقطع کارشناسی برای این موضوع اقدام کنند. در کشور سوئیس همانطور که بدان اشاره شد، دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارد. در دانشگاه های دولتی، در این مقطع بیشتر دوره ها به زبان آلمانی یا فرانسوی و ایتالیایی تدریس می شود. در برخی رشته های علوم و بیزینس ممکن است دوره هایی به زبان انگلیسی نیز در مقطع کارشناسی ارائه شود. داشتن دیپلم ۱۲ ساله، معدل خوب و مدرک زبان از جمله شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی به شمار می رود. این مقطع معمولاً بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد.

تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد

برخی از متقاضیان مهاجرت نیز قصد دارند که برای مقطع کارشناسی ارشد که کوتاه مدت تر است، اقدام کنند. این دوره ها معمولاً ۱ سال و نیم تا ۲ سال می باشد و بیشتر دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین داشتن مدرک زبان حداقل در سطح ۵/۶ ضروری است. برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد، شما می بایست یک لیسانس مرتبط با دوره مورد نظر داشته باشید. دانشجوی عزیز در نظر بگیرید که مقالات سایت های موسسه توسط یک تیم مجرب تدوین و گردآوری شده و هرگونه کپی برداری از آن غیرقانونی است.

تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا

از جمله مقاطع جذاب به منظور تحصیل در سوئیس ، مقطع دکتری به شمار می رود. زیرا که سالیانه دانشگاه های این کشور بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان مقطع دکتری در رشته های مختلف تعریف می کند. بدین ترتیب دانشجویانی که در رشته خود دستاوردهای مختلفی داشته و نمرات و سطح زبان بالایی دارند، می توانند از فرصت های ایجاد شده استفاده کنند. بورسیه ها و فاندهایی که برای دوره دکتری در نظر گرفته می شوند، انواع مختلفی دارند. گاهی تمام هزینه های شهریه را پوشش داده و گاهی بخشی از آن را کاور می کنند. در بعضی موارد حتی مبلغی به عنوان کمک هزینه زندگی نیز به دانشجو تعلق می گیرد.

تحصیل در سوئیس به همراه بورس تحصیلی

بسیاری از عزیزانی که تحصیل در کشورهای خارجی را انتخاب می کنند، سعی می کنند با دریافت بورسیه بخشی از هزینه های خود را کاهش دهند. بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند و هر کدام مقداری از هزینه های یک دانشجو را پوشش می دهند. در کشور سوئیس هر دانشگاه، بورسیه های متنوعی را جهت ساپورت مالی دانشجویان ملی و بین المللی تعریف کرده است. اما در نظر داشته باشید که عمدتاً بورسیه در مقطع دکتری و برای دانشجویان این مقطع تعریف شده است. با این حال کسانی که رزومه و سابقه آکادمیک قوی داشته باشند می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه امتحان کنند. همچنین کسانی که جزو شاگردهای برتر دوره تحصیل خود محسوب می شوند، مشمول دریافت جوایزی از سمت دانشگاه محل تحصیل خود می شوند.

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس

هزینه های مهاجرت از جمله موضوعاتی است که می بایست قبل از مهاجرت به صورت جامعی برآورد و پیش بینی شود. زمانی که شخص مهاجرت تحصیلی به سوئیس را انتخاب می کند، علاوه بر هزینه های زندگی باید هزینه های شهریه خود را نیز داشته باشد. در کشور سوئیس دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارد و هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کمتر می باشد. در این دانشگاه ها برای تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس شهریه ها از حدود ۴۰۰ تا ۴,۰۰۰ یورو در سال است و در مقطع دکتری در صورت نداشتن فاند از ۱۰۰ تا ۹۰۰ یورو در سال پیش بینی می شود. چنانچه تحصیل در دانشگاه های خصوصی را انتخاب کرده باشید می بایست میانگین ۲۵-۳۰ هزار یورو در سال برای تحصیل خود کنار بگذارید.  هزینه های زندگی در سوئیس نیز به طور میانگین برای شخص مجرد بدون در نظر گرفتن اجاره، ۱۳۵۰ یورو در ماه است. جدول زیر برخی هزینه های ضروری در سوئیس را نشان می دهد.

تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس و معرفی بهترین دانشگاه های سوئیس

اعتبار و رنکینگ دانشگاه ها معمولاً موضوعی است که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سوئیس اهمیت بالایی دارد. دانشگاه های سوئیس بسیار معتبر هستند و سه دانشگاه ETHZ، EPFL و زوریخ جزو ۱۰۰ دانشگاه اول دنیا معرفی می شوند. اگرچه پذیرش از این دانشگاه ها ساده نیست اما در صورت داشتن رزومه قوی و معدل بالا شانس شما برای دریافت پذیرش بالا خواهد رفت. در جدول زیر لیست ۱۰ دانشگاه اول سوئیس و جایگاه آن ها در سطح جهان را می بینیم:

رتبه جهانینام دانشگاهجایگاه کشوری
۷Swiss Federal Institute of Technology Zurich ETHZ۱
۲۲Swiss Federal Institute of Technology Lausanne, EPFL۲
۷۸University of Zurich۳
۱۰۸University of Geneva۴
۱۳۹University of Bern۵
۱۴۹University of Lausanne۶
۱۶۰University of Basel۷

مدارک و شرایط مورد نیاز ویزای تحصیلی سوئیس و بررسی ویزای همراه

ویزای تحصیلی سوئیس لازمه ورود جهت تحصیل در سوئیس می باشد. دو نوع ویزا بسته به دوره تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در این کشور صادر خواهد شد. ویزای نوع C با اعتبار شش ماهه برای دوره های کوتاه مدت و ویزای نوع D برای مقاطع تحصیلی تمام وقت با طول مدت بالای سه ماه می باشد. اسناد لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئیس شامل موارد ذیل می باشد.

داشتن نامه پذیرش از دانشگاه ها و موسسات آموزشی

نامه اثبات کننده توانایی مالی جهت پرداخت هزینه ها

انگیزه نامه و نامه شرح اهداف تحصیلی

بیمه سلامت

دانش آموزان و دانشجویان بین المللی همیشه دغدغه بردن همراه را دارند. در کشور سوئیس ویزای همراه برای دانش آموزان بین المللی تعریف نشده و دانشجویان نیز با توجه به اینکه کارت اقامت موقت یک ساله دریافت می کنند، به خودی خود اجازه درخواست برای ویزای همراه را ندارند. فقط دانشجویان مقطع دکتری و پست دکتری می توانند برای ویزای همراه اقدام کنند. همچنین این حالت نیز وجود دارد که دانشجو بتواند در اداره مهاجرت محل اقامت خود جهت دریافت ویزای همراه درخواست دهد در صورت موافقت با درخواست وی، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال آن ها می توانند ویزای همراه دریافت کنند.

وضعیت اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در سوئیس

خوشبختانه با تغییرات جدیدی که در قوانین این کشور ایجاد شده، دانشجویان بین المللی این فرصت را دارند که پس از اتمام تحصیل خود در کشور سوئیس، به مدت ۶ ماه در این کشور به دنبال کار بگردند. در این صورت افراد با پیدا کردن شغل مناسب می توانند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. در این ۶ ماه او و یک شهروند سوئیسی در موقعیتی مساوی برای درخواست شغل قرار می گیرند. افرادی که ۱۰ سال در سوئیس زندگی کرده باشند و با  نداشتن سوء سابقه، بتوانند حسن رفتاری خود را در این مدت نشان دهند. همچنین به یکی از زبان های رسمی این کشور مسلط بوده و با فرهنگ و اجتماع سوئیس خو گرفته باشند واجد شرایط دریافت اقامت دائم و پس از آن تابعیت این کشور می شوند. در حال حاضر پاسپورت سوئیس در جایگاه دوم قرار گرفته و امکان سفر بدون ویزا به ۹۶ کشور دنیا را فراهم می کند.

سوالات متداول درباره تحصیل در سوئیس

✔️ آیا امکان تحصیل رایگان در سوئیس وجود دارد؟

خیر تحصیل در دانشگاه های سوئیس نیز هزینه اندکی دارد مگر کسی که در مقطع دکتری فول فاند سوئیس را گرفته باشد.

✔️ آیا تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

داشتن مدرک زبان برای پذیرش دانشگاه ضروری است.

✔️ هزینه تحصیل در سوئیس در دانشگاه های خصوصی به چه میزان است؟

میانگین هزینه ها بین ۲۵ تا ۳۰ هزار یورو در سال است.

✔️ هزینه زندگی در سوئیس برای یک دانشجوی مجرد به چه میزان است؟

۱,۳۵۰ یورو در ماه بدون هزینه اجاره.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در سوئیس

در این مقاله شرایط تحصیل در سوئیس را بررسی کردیم. دیدیم که دانش آموزان و دانشجویان بین المللی می توانند این کشور را جهت مقصد مهاجرت انتخاب کنند. از جمله مزایای تحصیل در سوئیس دانشگاه های دولتی و خصوصی زیادی است که دارد. شرط معدل برای تحصیل در سوئیس وجود ندارد اما، هرچه رزومه افراد قوی تر باشد، شانس پذیرش آن ها نیز بالاتر می رود. در کشور سوئیس کیفیت زندگی بسیار بالا است، اما به همان نسبت هزینه ها نیز زیاد می باشد. به طوری که بر طبق آمار موجود هزینه زندگی برای یک نفر بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره حدود ۱,۳۵۰ یورو در ماه پیش بینی می شود. شما می توانید سوالات خود را در مورد ویزای تحصیلی سوئیس در زیر همین مقاله یادداشت کنید و یا از طریق تماس رایگان با موسسه MIE با مشاوران ما صحبت نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *