شرایط تحصیل در جمهوری چک

در این مقاله قصد داریم تا شما را با شرایط تحصیل در جمهوری چک و اعزام دانشجو به جمهوری چک آشنا نماییم.

  • مدت زمان کارشناسی ارشد در چک و دکترا در جمهوری چک چقدر است؟ امکان تحصیل پزشکی در جمهوری چک وجود دارد؟
  • آیا شرایط تحصیل در چک بدون مدرک زبان وجود دارد؟
  • بهترین دانشگاه های جمهوری چک کدامند؟
  • شرایط دریافت ویزای تحصیلی چک چیست؟

در این مقاله به این قبیل سوالات پاسخ خواهیم گفت. در صورتی که سوالی پیرامون شرایط تحصیل در جمهوری چک دارید می توانید از خدمات مشاوره رایگان موسسه MIE بهره گرفته و با مشاوران مجرب این مجموعه مطرح نمایید. در قسمت های بعدی این نوشتار به شرح و بررسی تحصیل در چک در مقاطع مختلف خواهیم پرداخت.

تحصیل در جمهوری چک

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

تحصیل در مدارس جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک را می توان از مقطع ابتدایی آغاز کرد. کودکانی که به سن شش سالگی می رسند می‌توانند وارد مدارس ابتدایی این کشور شده و به مدت زمان ۹ سال مشغول به تحصیل در مقطع ابتدایی شوند. پس از اتمام ۹ سال تحصیل در مقطع ابتدایی فرد می تواند برای تحصیلات بیشتر وارد مقطع دبیرستان گردد. جهت کسب آموزش در دوره دبیرستان نیز مدت زمان چهار سال را باید در نظر گرفت. خارجی هایی که قصد تحصیل در مدارس جمهوری چک را دارند می بایست در این کشور فردی را به عنوان قیم خود داشته باشند. بدون داشتن قیم امکان مهاجرت مستقیم و تحصیل در مدارس جمهوری چک وجود ندارد. پس از اتمام دوران دبیرستان فرد می تواند وارد دانشگاه های جمهوری چک گردد.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی

 دانشجویان بین المللی می توانند جهت تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک در مقطع کارشناسی وارد این کشور گردند. برای دریافت ویزای تحصیلی چک، می بایست دانشجویان مدرک دیپلم دوازده ساله خود را دریافت نموده باشند.

دانشگاه در جمهوری چک به دو بخش دانشگاه‌های خصوصی و دانشگاه های دولتی تقسیم بندی می گردد. تحصیل در جمهوری چک در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان و تحصیل در دانشگاه های خصوصی شامل هزینه خواهد بود. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور را داشته باشد باید به زبان چکی تسلط پیدا کنند. در صورتی که فردی قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور را داشته باشد باید مدرک زبان آیلتس حداقل ۵٫۵ و یا تافل با نمره حداقل ۷۰ را ارائه نماید. همچنین افراد می توانند در دوره زبان در جمهوری چک نیز شرکت نمایند و دانش زبان خود را تقویت کنند. طول دوره آموزشی در دانشگاه های جمهوری چک برای لیسانس بین سه الی چهار سال است.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد

پس از اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجویان می توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در چک ادامه دهند. طول دوره آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد در چک دو سال خواهد بود و می توان در رشته های متنوعی همچون رشته های فنی مهندسی، رشته های پزشکی و . . . در دانشگاه های چک تحصیل کرد. امکان تحصیل در چک بدون مدرک زبان وجود ندارد، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد نیاز به ارائه مدرک زبان در سطح آیلتس ۶ الی ۶٫۵ را دارند. دانشجویانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند می‌بایست در انتهای تحصیل خود مبادرت به نوشتن پایان نامه و دفاع از پایان نامه خود نمایند. درصورتی که بتوانند پایان نامه را  به درستی ارائه کنند و از آن دفاع نمایند می توانند تحصیلات خود را در دوره کارشناسی ارشد به پایان رسانده و خود را برای تحصیل در مقطع دکترا آماده کنند.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکترا

افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد قادر به ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در جمهوری چک بین سه تا چهار سال به طول خواهد انجامید. تحصیل در مقطع دکترا در جمهوری چک به صورت تحقیقاتی و پژوهشی است. افراد می بایست تحقیقات خود را زیر نظر سرپرست دانشگاه به انجام برسانند. در مقطع دکترا در جمهوری چک نیز دانشجویان علاوه بر امتحانات می بایست پایان‌نامه‌ ای از پژوهش های خود ارائه نمایند و بتوانند از پایان نامه خود دفاع کنند. نکته مهم این است که شما در هر رشته که بخواهید در مقطع دکترا در جمهوری چک تحصیل نمایید می بایست مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز در همان رشته به دست آورده باشید. برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های خصوصی جمهوری چک افراد می بایست مدرک زبان آیلتس ۷ را ارائه نمایند.

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک با بورسیه تحصیلی

دانشجویانی که قصد دریافت پذیرش تحصیل در جمهوری چک را دارند با دریافت کمک هزینه های تحصیلی قادر به پوشش بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود هستند. در کشور جمهوری چک نیز بورسیه های متعددی توسط دولت و دانشگاه های مختلف ارائه می گردد که برای دستیابی به آن داشتن مدرک زبان و سطح علمی بالا بسیار مهم است و شانس فرد را برای دریافت بورسیه تحصیلی بالا خواهد بود. در ادامه با برخی از این بورس های تحصیلی آشنا خواهیم شد:

  • بورسیه تحصیلی ERASMUS

    وام های بورسیه آراسموس به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و با ضمانت اتحادیه اروپا به دانشجویان بین المللی ارائه می شوند تا دانشجو بتواند هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را تامین نماید.

  • بورسیه های دانشگاهی

    برخی دیگر از کمک هزینه ها توسط دانشگاه‌های جمهوری‌چک ارائه می‌شود که از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه‌های چارلز، مندل، ماساریک، دانشگاه فنی BRNO و . . . اشاره کرد.

هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک

هزینه های زندگی در جمهوری چک به صرفه است و اگر بخواهیم هزینه زندگی یک فرد دانشجو را در این کشور را تحلیل کنیم، حدودا هزینه زندگی او بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه می باشد. هزینه های زندگی در جمهوری چک تنها ۲۰ درصد بیشتر از ایران است و همچنین هزینه‌های مربوط به اجاره ملک حدود ۱۱ درصد بیشتر از ایران خواهد بود. بنابراین افراد هزینه زیادی را برای زندگی در کشور چک نخواهند داشت. هزینه های تحصیل در دانشگاه دولتی جمهوری چک به صورت رایگان است و اگر فرد بخواهد در دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور را به زبان انگلیسی تحصیل کند می بایست هزینه ای در حدود ۱۲ الی ۱۸ هزار یورو در سال را صرف تحصیل خود در جمهوری چک نماید.

تحصیل در جمهوری چک و معرفی برترین دانشگاه های جمهوری چک

کشور جمهوری چک از دانشگاه هایی با رنک بالا و بین المللی بهره می برد و یکی از مهمترین دلایلی که دانشجویان از سراسر جهان کشور جمهوری چک را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می‌کنند همین است. یک مورد از معتبرترین دانشگاه های چک دانشگاه چارلز است. دانشگاه چارلز از جمله قدیمی ترین دانشگاه های قاره اروپاست که یکی از مشهورترین اساتید آن آلبرت انیشتین بوده است. افرادی که قصد تحصیل فیزیوتراپی در چک و یا تحصیل پزشکی در جمهوری چک را دارند می توانند جهت تحصیل در این دانشگاه اقدام نمایند. لیستی که در ادامه مشاهده می کنید لیستی از پنج دانشگاه برتر کشور جمهوری چک و جایگاه جهانی آنها می باشد:

نام دانشگاهجایگاه در جمهوری چکجایگاه در جهان
دانشگاه Charles۱۲۶۶
دانشگاه شیمی و فناوری پراگ۲۳۷۳
دانشگاه فنی چک در پراگ۳۴۰۳
دانشگاه Masaryk۴۵۵۱-۵۶۰
دانشگاه Palacký۵۶۰۱-۶۵۰
تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی چک

دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه های جمهوری چک شده اند می بایست مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیل در چک همچون نامه و مدارک مربوط به دریافت پذیرش تحصیلی خود را به سفارت ارائه نمایند، گرچه تنها ارائه نامه مربوط به دریافت پذیرش تحصیلی کفایت نمی کند. اقدام برای ویزای تحصیلی و اعزام دانشجو به جمهوری چک نیازمند ارائه اسناد ذیل می باشد:

مدرک زبان آیلتس یا تافل بسته به مقطع تحصیلی

مدارک هویتی

  پاسپورت معتبر

عکس های پاسپورتی

مدارک مربوط به ازدواج در صورت تعهد

ارائه نامه مربوط به تمکن مالی

تست سلامت پزشکی دانشجو

ارائه نامه مربوط به سابقه کیفری (سو پیشینه)

بررسی ویزای همراه جهت تحصیل در جمهوری چک

زمانی که فرد متاهل باشد و قصد دارد به همراه خانواده خود به کشور جمهوری چک مهاجرت نماید نیاز است برای ویزای همراه جمهوری چک اقدام نمایند. منظور از خانواده او همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال وی خواهند بود. بنابراین فرد می‌تواند به صورت همزمان یا پس از مدتی که از حضور خود در کشور چک گذشت، برای ویزای همسر و فرزندان خود اقدام نماید. خانواده او می‌توانند به این ترتیب وارد کشور جمهوری چک شده و در این کشور زندگی کنند، همچنین امکان تحصیل رایگان برای فرزندان او نیز فراهم خواهد بود.

وضعیت اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در جمهوری چک

افرادی که جهت تحصیل در جمهوری چک وارد دانشگاه های چک شده‌اند می‌توانند تحت شرایطی به اقامت و تابعیت این کشور دست یابند. در صورتی که افراد برای برنامه های تحصیلی بلند مدت همچون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وارد جمهوری چک شده اند می توانند پس از پایان تحصیل خود به مدت زمان ۹ ماه بیشتر در کشور چک بمانند و وارد بازار کار در این کشور شوند. در صورتی که دانشجویان به مدت زمان چهار الی پنج سال در کشور جمهوری چک مشغول به کار تمام وقت بوده باشند می توانند درخواست اقامت دائم جمهوری چک را ارائه نمایند. سپس مابین دو الی سه سال پس از دریافت اقامت دائم این کشور می‌توانند جهت تابعیت جمهوری چک ثبت درخواست نمایند. درصورت سازگاری با فرهنگ زندگی در جمهوری چک و زبان این کشور درخواستشان مورد قبول واقع خواهد شد.

سوالات متداول درباره تحصیل در جمهوری چک

✔️ هزینه های تحصیل در دانشگاه های چک چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان و هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور حدودا بین ۱۲ الی ۱۸ هزار یورو است.

✔️ آیا امکان کار در جمهوری چک وجود دارد؟

بله، دانشجویان می توانند در زمان تحصیل خود به صورت پاره وقت و پس از پایان تحصیلات خود به صورت تمام وقت مشغول به کار در چک گردند.

✔️ بهترین دانشگاه پزشکی جمهوری چک کدام است؟

دانشگاه چارلز مشهور ترین دانشگاه علوم پزشکی جمهوری چک می باشد.

✔️ مهمترین مدارک دریافت ویزای تحصیلی چک چیست؟

پذیرش تحصیلی، مدرک زبان، پاسپورت، مدارک هویتی  و . . .

✔️ هزینه های زندگی ماهیانه دانشجویان در جمهوری چک چقدر است؟

هزینه زندگی ماهیانه دانشجویان در جمهوری چک حدودا بین ۶۰۰ الی ۷۰۰ یورو می باشد.

سخن پایانی

اعزام دانشجو به جمهوری چک، شرایط دریافت پذیرش دانشگاه های چک و همچنین هزینه های تحصیل و زندگی در کشور چک در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. جمهوری چک یکی از بهترین کشور های جهان برای مهاجرت به حساب می آید. از ویژگی های تحصیل در جمهوری چک امکان تحصیل در رشته های علوم پزشکی و با هزینه کم در این کشور می باشد. همچنین امکان گذراندن دوره زبان در جمهوری چک نیز وجود دارد. در صورتی که سوالی پیرامون شرایط تحصیل در چک برای شما عزیزان پیش آمده است می توانید در ذیل این مقاله مطرح نمایید و یا اینکه با مشاوران موسسه MIE تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان در این خصوص بهره مند گردید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *