بررسی شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه، هزینه دانشگاه های ترکیه و  رشته های تحصیلی در ترکیه از جمله مباحث و مطالبی هستند که در این نوشتار به صورت جامع می خواهیم به آنها بپردازیم. همواره ادامه تحصیل در ترکیه داوطلبان زیادی داشته است و دانش کافی در این زمینه لازمه این امر می باشد. سوالات بسیاری در این خصوص برای متقاضیان پیش می آید.

 • آیا تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟
 • تحصیل رایگان در ترکیه امکان پذیر است؟
 • شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به چه صورت است؟

موسسه MIE با داشتن بیش از پانزده سال تجربه و فعالیت در زمینه امور مهاجرتی از جمله اخذ انواع ویزاهای تحصیلی می تواند در این مسیر پشتیبان و راهنمای شما عزیزان باشد. شما بزرگواران می توانید از طریق وب سایت های موسسه و یا تماس تلفنی، شرایط اولیه خود را به صورت رایگان بررسی کنید.

تحصیل در ترکیه

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل اینکه در همسایگی ایران قرار گرفته است، همواره مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی می باشد. پایتخت این کشور، شهر زیبای آنکارا می باشد. جمعیت این کشور در حدود ۸۳ میلیون نفر و زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی می باشد. این کشور در همسایگی ایران، گرجستان، سوریه، یونان، ارمنستان و عراق می باشد. مهاجرت تحصیلی شاید یکی از پر تقاضا ترین روش ها برای ورود به کشور ترکیه باشد. دانشگاه های ترکیه با جایگاه خوب علمی دلیلی بر این تقاضا است. اکثر دانشگاه های این کشور دارای رتبه زیر ۱۰۰۰ در سطح بین المللی هستند. علاوه بر این شرایط فرهنگی و نزدیکی به ایران دلایل دیگری بر علاقه به تحصیل در این کشور می باشد. در ادامه این مقاله سعی داریم پذیرش تحصیلی ترکیه در تمام دوره های تحصیلی را بررسی کنیم.

تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در ترکیه در دوره مدارس دوازده سال طول می کشد. دانش آموزان بین سنین پنج تا نه سالگی در دوره ابتدایی تحصیل می کنند. بعد از این زمان چهار سال در مقطع متوسطه و به مدت ۴ سال دیگر در دبیرستان به تحصیل می پردازند. محصلین بین المللی می توانند به زبان ترکی ادامه تحصیل دهند. اما در مدارس ترکیه تحصیل به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است. در ادامه فهرستی از برخی از مدارس ترکیه را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

مدارس ترکیه
Ihsan International School
Royal Turkish Schools
Istanbul International Community School
MEF International Schools Istanbul

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

دانشجویان بعد از دریافت دیپلم ۱۲ ساله، می توانند برای دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس اقدام کنند. مدت زمان تحصیل در این مقطع در مدت چهار سال می باشد. زبان اصلی تحصیل در این مقطع عموماً ترکی می باشد. دانشجویانی که به زبان ترکی آشنایی ندارند، می توانند در دوره های زبان ترکی ثبت نام کنند. در صورت قبولی در این دوره ها، می توانند ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت نمایند. متقاضیان در این مقطع می توانند به مدت ده ساعت در هفته اجازه کار داشته باشند. دوره تحصیل پزشکی در ترکیه شش سال زمان لازم دارد.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

نداشتن آزمون ورودی برای تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد یکی از مهم ترین ویژگی های دانشگاه ها می باشد. اما، برخی از دانشگاه ها مطابق با قوانین خود ممکن است سالی دو بار آزمون برای ورود به برخی رشته های خاص را در نظر بگیرند. دانشجویانی که تمایل داشته باشند تا در این مقطع و در رشته های خاص تحصیل کنند می بایست در این آزمون قبول شوند. هزینه ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس برای دوره ارشد مختلف است. دانشجویان می توانند به مدت بیست ساعت در هفته اجازه کار حین تحصیل در ترکیه داشته باشند.

تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا

شرایط تحصیل در ترکیه در دوره دکترا، مانند سایر کشورها نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ خواهد داشت. علاوه بر این موارد داشتن مقالات ISI و معدل خوب تاثیر به سزایی در اخذ پذیرش دکترا در ترکیه دارا است. مدت تحصیل دکترا در ترکیه در حدود چهار سال می باشد. دانشجویان این مقطع می توانند اجازه کار هنگام تحصیل دریافت کنند. مدت مجاز برای این امر سی ساعت در هفته می باشد.

هزینه تحصیل در ترکیه و هزینه زندگی دانشجویی

هزینه دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف در کشور ترکیه بسیار متفاوت می باشد. در دانشگاه های ترکیه که به صورت دولتی اداره می شوند، می توان به صورت رایگان تحصیل نمود. هزینه تحصیل به زبان ترکی در مقطع کارشناسی در حدود صد تا سیصد دلار در سال می باشد. اما تحصیل به زبان انگلیسی در این مقطع در حدود سالی ۸ الی ۲۵ هزار دلار می باشد.

برای تحصیل فوق لیسانس در ترکیه به زبان ترکی، دانشجویان می بایست در حدود سالانه پانصد تا هزار دلار شهریه پرداخت نمایند. تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در حدود سالانه هزار تا سه هزار دلار می باشد. در دوره دکترا می بایست دانشجویان در حدود سالانه ۴ هزار دلار شهریه پرداخت کنند. لازم به ذکر است، دانشجویان این دوره در صورتی که در پروژه های تحقیقاتی شرکت کنند، حقوق دریافت می کنند.

یکی از مهم ترین مسائل برای دانشجویان بررسی هزینه های کشور ترکیه می باشد. در این بخش می خواهیم به صورت کلی هزینه های خورد و خوراک، مسکن و حمل و نقل در این کشور را بررسی کنیم.

 • رستوران

  .

  عنوانمتوسط قیمت (دلار)
  هزینه غذا در رستوران ارزان۴٫۰۳
  هزینه دو پرس غذا در رستوران متوسط۱۷٫۲۷
  یک وعده مک دونالد۳٫۴۵
  بطری نوشابه (۰٫۳۳ لیتر)۰٫۶۱
  بطری آب (۰٫۳۳ لیتر)۰٫۲۱
  یک لیوان کاپوچینو۱٫۶۹
 • سوپر مارکت

  .

  عنوانمتوسط قیمت (دلار)
  شیر (۱ لیتر)۰٫۶۶
  یک تکه نان (۵۰۰ گرم)۰٫۳۱
  برنج سفید (۱ کیلوگرم)۱٫۴۸
  پنیر محلی (۱ کیلوگرم)۵٫۹۲
  گوشت قرمز (۱ کیلوگرم)۹٫۱۰
  تخم مرغ (۱۲عدد)۱٫۶۹
  فیله مرغ (۱ کیلوگرم)۳٫۱۴
  بطری آب (۱٫۵ لیتر)۰٫۲۲
  گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم)۰٫۶۶
  سیب زمینی (۱ کیلوگرم)۰٫۳۳
  موز (۱ کیلوگرم)۱٫۶۸
  سیب (۱ کیلوگرم)۰٫۸۴
  پیاز (۱ کیلوگرم)۰٫۲۵
 • حمل و نقل

  .

  عنوانمتوسط قیمت (دلار)
  بلیط یک طرفه۰٫۴۲
  کارت بلیط ماهانه۲۳٫۰۲
  بنزین (۱ لیتر)۰٫۸۶
 • هزینه های مربوط به انرژی

  .

  عنوانمتوسط قیمت (دلار)
  آب، برق، گرمایش، سرمایش برای یک آپارتمان ۸۵ متری (ماهانه)۶۱٫۰۷
  اینترنت (۶۰Mbps)۱۳٫۹۱
 • اجاره و خرید آپارتمان

  .

  عنوانمتوسط قیمت (دلار)
  اجاره آپارتمان (۱ خوابه)  ماهانه در مرکز شهر۲۴۵٫۸۴
  اجاره آپارتمان (۳ خوابه) ماهانه در مرکز شهر۴۳۴٫۲۱
  اجاره آپارتمان (۱ خوابه) ماهانه در خارج شهر۱۵۵٫۸۲
  اجاره آپارتمان (۳ خوابه) ماهانه در خارج شهر۲۷۰٫۹۱
تحصیل در ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه

دریافت بورسیه در کشور ترکیه مانند سایر کشورها دارای شرایط ویژه ای می باشد. دانشجویانی که رزومه تحصیلی خوب و قوی داشته باشند می توانند برای اخذ این بورسیه ها اقدام کنند. طبق آمارهای به دست آمده بیشترین بورسیه مربوط به مقطع دکترا می باشد. اما دانشجویان در مقاطع دیگر با توجه به داشتن شرایط ویژه می توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنند. بورسیه تحصیلی در ترکیه در دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد. در ادامه برخی از بورسیه های تحصیلی در ترکیه را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

نوع بورسیهشرایط
دانشگاه بین المللی CIUشامل شهریه در ترم های پاییزی و بهاری را پوشش می دهد.
دانشگاه Grineتنها هزینه شهریه را پوشش می دهد. پرداخت هزینه خوابگاه به عهده دانشجو می باشد.
Scholarship 2021دانشجویانی که در پروژه های تحقیقاتی فعالیت می کنند، واجد شرایط دریافت این بورسیه نیز هستند.

کار ضمن تحصیل در ترکیه

یکی از اصلی ترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در ترکیه دریافت اجازه کار می باشد. دانشجویان در کشور ترکیه مانند سایر کشورها می توانند در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت در هفته، در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هفته و در مقطع دکترا در حدود ۳۰ ساعت در هفته کار کنند. اما برای پیدا کردن کار در کشور ترکیه دانشجویان می بایست به زبان ترکی تسلط داشته باشند. برای بررسی شرایط کار در کشور ترکیه در ابتدا می بایست نرخ بیکاری این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. طبق آمارهای به دست آمده نرخ بیکاری در ترکیه در سال ۲۰۲۱ در حدود ۱۲٫۹۰ می باشد. این نرخ نشان دهند آن است که پیدا کردن کار در کشور ترکیه کار بسیار سختی می باشد.

نمودار نرخ بیکاری در ترکیه

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه

مهم ترین کار در خصوص دریافت پذیرش از دانشگاه های ترکیه، بررسی اعتبار مدارک قبلی دانشجو در ترکیه می باشد. دانشجویان می بایست مدارک خود را در سیستم YOK ترکیه بررسی کنند. در صورت تاییدیه این سازمان می توانند برای ثبت نام و شرکت در آزمون دانشگاه ها اقدام کنند. این مقاله توسط تیم حرفه ای موسسه MIE نگارش شده و استفاده از این مطلب بدون ذکر منبع آن غیر قانونی نیز می باشد. در واقع، پذیرش دانشگاه های ترکیه با قبولی این آزمون ارتباط مستقیم دارد. به طور کلی آزمون YOS به دو بخش تقسیم می شود.

 • بخش اول

  این آزمون در مورد استعداد، ریاضیات، جغرافیا، فیزیک، هوش و زیست می باشد. این آزمون به مدت ۹۰ دقیقه و به صورت تستی نیز می باشد.

 • بخش دوم

  نمرات در این آزمون به صورت A،  B و C می باشد. دانشجویان بعد از قبولی در آزمون می توانند رشته دانشگاهی خود را همانند ایران انتخاب کنند. در جدول زیر شما عزیزان می توانید با رتبه برخی از دانشگاه های ترکیه آشنا شوید.

  دانشگاهرتبه جهانی
  دانشگاه Bilkent  ۵۵۱-۵۶۰
  دانشگاه Istanbul Technical  ۷۵۱-۸۰۰
  دانشگاه Sabancı۵۲۱-۵۳۰
  دانشگاه Middle East Technical۶۵۱-۶۰۱
  دانشگاه Boğaziçi۶۵۱-۷۰۰
  دانشگاه Koç      ۴۶۵

بررسی ویزای همراه جهت تحصیل در ترکیه

همواره دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، می توانند برای دریافت ویزای همراه خود اقدام کنند. همراهان می توانند با داشتن ویزای توریستی به مدت سه ماه در ترکیه در کنار نفر اصلی باشند. بعد از گذشت این مدت می توانند برای اخذ اقامت بلند مدت کشور زیبای ترکیه اقدام کنند. همراهان می توانند متناسب با زمان تحصیل متقاضی اصلی ویزا دریافت نمایند. این ویزا عموماً ۲ ساله صادر می شود. لازم به ذکر است، همراهان دانشجو شامل، همسر و فرزندان کمتر از هجده سال متقاضی می باشند. نکته خوب این است که، ایرانیان نیازی به دریافت ویزا برای کشور ترکیه را ندارند به همین منظور شما می توانید از ابتدا با همراهان خود وارد کشور ترکیه شوید.

تحصیل در ترکیه

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی در ترکیه می بایست در ابتدا در دانشگاه ها ثبت نام کنند. بعد از دریافت نامه پذیرش می توانند برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. اخذ ویزای تحصیلی ترکیه نیاز به ارائه اسناد ذیل دارد:

گذرنامه معتبر

همراه داشتن نامه پذیرش دانشگاه

عکس رنگی

بیمه نامه

انگیزه نامه

تمکن مالی

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه به هیچ عنوان راه اقامتی نمی باشد. زیرا تعداد سال های تحصیل در ترکیه به عنوان سال های اقامتی برای دانشجویان حساب نمی شود. تنها در صورتی که فرد از طریق کاری، ازدواج و یا سرمایه گذاری اقدام کند می تواند بعد از هشت سال اقامت دائم ترکیه را اخذ نماید. همچنین بعد از گذشت ده سال می تواند پاسپورت این کشور را به دست آورد. اعتبار پاسپورت ترکیه در دنیا رتبه ۳۸ را دارد. با داشتن این پاسپورت، افراد می توانند به ۷۱ کشور در دنیا سفر کنند.

سوالات متداول درباره تحصیل در ترکیه

✔️ طول دوره تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

به طور کلی تحصیل در رشته های پزشکی در حدود ۶ سال می باشد.

✔️ آیا تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟

متقاضیان در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی می توانند تحصیل بسیار ارزانی داشته باشند.

✔️ آیا دریافت ویزای همراه در ترکیه امکان پذیر است؟

ایرانیان برای ورود به کشور ترکیه نیاز به ویزا ندارند. به همین دلیل آنها از بدو ورود نفر اصلی می توانند به مدت ۳ ماه همراه او باشند و بعد از این مدت می توانند اقامت بلند مدت دریافت نمایند.

✔️ آیا امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

دانشگاه های ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی می باشند. دانشجویان می توانند در دانشگاه های بین المللی این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

سخن پایانی

شرایط تحصیل در ترکیه، هزینه تحصیل و هزینه های زندگی در ترکیه در این نوشتار به طور کامل تحلیل گردید. اخذ پذیرش از کشور ترکیه کار راحتی می باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی پیشنهاد می کنیم شرایط خود را برای دیگر کشورهای تاپ در دنیا بررسی کنید. در برخی از کشورهای اروپایی دانشجویان می توانند تحصیل ارزان تری نسبت به کشور ترکیه را داشته باشند. موسسه MIE با داشتن سوابق درخشان در امور مهاجرتی می تواند بهترین کشور را برای تحصیل شما عزیزان انتخاب کند. شما می توانید با استفاده از تلفن های موسسه با مشاورین ما ارتباط برقرارکنید و یا از طریق وب سایت های موسسه درخواست مشاوره خود را ثبت کنید. مشاورین ما در سریع ترین زمان ممکن شرایط شما را به صورت رایگان بررسی می کنند.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *