شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه، وضعیت تحصیل در ترکیه و شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در این نوشتار مورد وارسی و  ارزیابی قرار می گیرد.

  • آیا از هزینه های تحصیل در ترکیه مطلع هستید؟
  • آیا با تحصیل در ترکیه می توان به اقامت و تابعیت آن دست یافت؟
  • آیا امکان کاریابی و اشغال از طریق تحصیل در ترکیه امکان پذیر است؟

 ما بارها با این پرسش ها در وبسایت موسسه حقوقی خود مواجه شده ایم. در این مقاله سعی شده به سوالات فوق و سایر موارد اساسی و ضروری در ارتباط با ویزای تحصیلی در کشور ترکیه پاسخ جامع و کاملی در اختیار مخاطبان قرار گیرد. مطالعات نشان داده اخیرا افراد زیادی اقامت تحصیلی ترکیه را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل برگزیده اند. بنابراین در این نوشتار شرایط کلی و عمومی تحصیل در کشور ترکیه شرح داده خواهد شد. در صورتی که علاقمند به تحصیل در ترکیه باشید و به دنبال دریافت ویزا تحصیلی ترکیه می باشید و قصد افزایش معلومات خود در این زمینه دارید ما را در این مقاله همراهی کنید. مشاوران موسسه MIE از طریق مشاوره رایگان تلفنی به تمامی پرسش ها در باب روند دریافت ویزای تحصیلی ترکیه پاسخگوی شما خواهند بود.

ویزای تحصیلی ترکیه

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با شرایط تحصیل در ترکیه

ویـدئــو

پـادکست

شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه

برای امکان تحصیل در کشورهای خارجی اخذ ویزای تحصیلی بسیار ضروری می باشد و ترکیه مانند سایر کشورها از این قانون پیروی می کند. همان طور که اطلاع دارید جهت ورود به کشور ترکیه با اهداف توریستی هموطنان ما اجباری برای دریافت ویزای توریستی کشور ترکیه ندارند و به مدت حدود ۳ ماه می توانند در ترکیه اقامت کنند. طبق قانون جوامع بین المللی، افرادی که با ویزای توریستی وارد خاک یک کشور شوند از امکان کار و تحصیل در کشور مقصد بی بهره خواهند بود. در این صورت متقاضیان تحصیل در ترکیه به ویزای تحصیلی آن نیاز دارند.

در تمام پروسه های تحصیلی افراد می بایست ابتدا مدرسه، دانشگاه، مرکز آموزشی و رشته تحصیلی مورد نظر را برگزینند و یک پذیرش تحصیلی دریافت کنند.  بعد از کسب پذیرش اکنون می توان برای گرفتن ویزا تحصیلی ترکیه و یا سایر کشورها اقدام نمایید. توجه داشته باشید تحصیل در ترکیه در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان بین المللی انجام شدنی است.

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه در ۳ مقطع دوره پیش دبستانی، دوره مقدماتی و دوره متوسطه اجرا می شود. در ترکیه تحصیل در دوره پیش دبستانی اجباری نیست و کودکان تا ۶ سالگی می توانند در مدارس پیش دبستانی تحصیل کنند. تحصیل در دوره مقدماتی در ترکیه اجباری است و  ۸ سال طول این دوره خواهد بود. تحصیل در دوره متوسطه اجباری بوده و در دبیرستان ها یا هنرستان ها امکان پذیر است و دانش آموزان تا ۱۸ سالگی در مقطع متوسطه به تحصیل می پردازند.

در مدارس دولتی تحصیل در مقاطع مقدماتی و متوسطه برای تمامی دانش آموزان ترک و خارجی به صورت رایگان در اختیار آنها قرار داده می شود. در مدارس ترکیه تحصیل به زبان ترکی انجام می شود ولی به همه دانش آموزان باید یک زبان خارجی آموزش داده شود. در بسیاری از مدارس خصوصی ترکیه تحصیل به دو زبان امکان پذیر است. دانش آموزان برون مرزی جهت تحصیل در مدارس ترکیه در ابتدا در آزمون ورودی شرکت می کنند. این آزمون میزان توانایی فردی دانش آموزان را برای موفقیت در تحصیل در مدارس ترکیه را مورد سنجش قرار می دهد.

 دانش آموزان برون مرزی معمولا مدارس بین المللی ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کنند. در بین مدارس بین المللی برتر در کشور ترکیه می توان به مدرسه بین المللی MIF ازمیر و مدرسه بین المللی  استانبول  اشاره نمود. این مدارس از محبوبیت زیادی در ترکیه برخوردار هستند. تحصیل در مدرسهMIF  سالانه بین ۸,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ دلار شهریه دارد و شهریه مدرسه استانبول سالانه بین ۱۰,۰۰۰ تا ۲۸,۰۰۰ دلار می باشد.

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه قدم اول انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی است. سپس می بایست از آن دانشگاه یک پذیرش تحصیلی درخواست نمایید و در پایان می توان برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید. جذاب ترین رشته های تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی ترکیه، رشته هایی همچون معماری، علوم و هنر می باشد. در مقطع لیسانس در ترکیه رشته هایی مانند روزنامه نگاری، تربیت مدرس، معماری، بازرگانی، بیوشیمی ،روابط بین الملل، مهندسی پزشکی و روزنامه نگاری بسیار محبوب و مورد علاقه افراد زیادی هستند.  برای دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ترکیه تراز آزمون ورودی و شرط معدل دانش آموزان در دوره دبیرستان بسیار حائز اهمیت است. البته هر دانشگاه می تواند شرایط ویژه خود را برای جدید الورودین اعمال کند. برای تحصیل در رشته هایی که به زبان انگیسی اجرا می شوند ارائه مدرک زبان آیلتس ۵ تا ۶٫۵ الزامی می باشد.

ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مربوطه بسیار مهم و ضروری است. دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد رشته های تحصیلی مختلفی را برای ادامه تحصیل می توانند انتخاب کنند زیرا تقریبا محدویت رشته در این مقطع وجود نخواهد داشت. رشته های تحصیلی همچون مهندسی، معماری، مدیریت، بازرگانی، روابط بین الملل از محبوبیت بالایی برخوردارند. دولت ترکیه سهمیه هایی را سالانه در اختیار دانشجویان بین المللی عرضه می کند و دانشجویان ضمن بررسی دانشگاه مورد نظر می توانند از ظرفیت آن دانشگاه را برای پذیرش اطمینان حاصل نمایند.

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مقطع دکترا

تحصیل دکترا در ترکیه تقریبا به مدت ۴ سال ادامه دارد. به منظور دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه در مقطع دکترا می بایست دانشجویان در قدم اول یک پروپوزال تحقیقاتی آماده کنند. مکاتبه با اساتید دانشگاه ها نیز بسیار ضروری می باشد. بعد از ارسال پروپوزال، دانشگاه یک کمیته متشکل از اساتید را در نظر گرفته و طرح شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر پروپوزال شما مورد قبول این کمیته واقع شود یک سوپروایزر به شما معرفی می شود و این امر پذیرش تحصیلی آن دانشگاه را برای شما به ارمغان می آورد. لازم به ذکر است ممکن است برای برخی دانشگاه ها قبل از اقدام برای ویزای تحصیلی شما در یک آزمون ورودی شرکت کنید.

ویزای تحصیلی ترکیه و هزینه تحصیل و زندگی

در این بخش هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ترکیه را مورد بررسی قرار می دهیم. برای تحصیل در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی حدود ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار و تحصیل در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی تقریبا ۶۰۰ الی ۹۰۰ دلار پیش بینی شده است. به طور میانگین هزینه زندگی ۳۵۰ الی ۵۰۰ دلار در ماه می باشد. در ادامه لیستی از هزینه های زندگی برای شما مخاطبان تهیه شده است.

فهرست هزینه های روزمرهقیمت ها ( لیر )
رستوران۳۵
یک شانه تخم مرغ ۱۲ تایی۱۴٫۶۸
برنج۱۲٫۷۷
آب معدنی۱٫۹۲
شیر پاستوریزه۵٫۷۳
سیب۷٫۳۲
پرتغال۷٫۹۷
حمل و نقل (ماهانه)۲۰۰٫۰۰
اجاره خانه۳,۷۴۸
باشگاه ورزشی۱۹۳٫۴۶
قبوض خدماتی۵۳۱٫۱۵
اینترنت۱۲۱٫۳۹
بلیط سینما۳۰
ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و معرفی دانشگاه های ترکیه

 در ترکیه  چندین دانشگاه  دولتی و غیر دولتی وجود دارد که آموزش در همه مقاطع تحصیلی در این مراکز دایر می باشد. در ترکیه دانشگاه هایی با رنکینگ جهانی کمتر از ۴۰۰ نیز یافت می شود. در جدول زیر لیستی از دانشگاه هایی که آموزش خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند را مشاهده می کنید.

دانشگاه ها
Istanbul Aydin University
TED University
Bilkent University
Koc University
Istanbul Sehir University

ویزای تحصیلی ترکیه و مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ آن

برای دریافت ویزای تحصیلی پیشتر اهمیت انتخاب رشته، دانشگاه و اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های ترکیه شرح داده شد. در ادامه دانشجویان می بایست به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه کنند و درخواست ویزای تحصیلی ترکیه بدهند. در ادامه لیستی از مدارکی که برای گرفتن ویزا الزامی است را مشاهده فرمائید.

لیست مدارک لازم
پرداخت هزینه درخواست ویزا
نامه پذیرش تحصیلی
اثبات تمکن مالی
فرم درخواست ویزا
پاسپورت؛ بر اساس قانون ترکیه مدت اعتبار پاسپورت باید حداقل تا ۲ ماه پس از مدت اقامت یا اعتبار ویزا باشد.
پرداخت هزینه درخواست ویزا
عکس پاسپورتی

ویزای تحصیلی ترکیه و مدارک و بررسی ویزای همراه

برای آن دسته از دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می کنند فرآیند الحاق خانواده که شامل همسر وی و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد بدین وسیله امکان پذیر است. خانواده  دانشجو می توانند به شکل توریستی به ترکیه سفرکنند و به مدت ۹۰ روز میتوانند در ترکیه حضور داشته باشند. در صورتی که خانواده متقاضی قصد اقامت طولانی تری را داشته باشند، درخواست مجوزی برای این نوع اقامت همراه ضروری می شود. این مجوز به مدت زمان اقامت دانشجو بستگی دارد و در کل تا ۲ سال نیز امکان تمدید آن وجود دارد. در  برخی از دانشگاه ها امکان اسکان خانواده دانشجو در کنار او نیز وجود دارد.

سوالات متداول درباره ویزای تحصیلی ترکیه

✔️ اخذ ویزای  تحصیلی ترکیه از چه طریقی امکان پذیر است ؟

با ارائه مدارک مربوطه مانند نامه پذیرش تحصیلی، مدارک زبان، مدارک تحصیلی، نامه تمکن مالی به سفارت کشور ترکیه می توان ویزای تحصیلی را دریافت کرد.

✔️ آیا تحصیل در ترکیه رایگان است ؟

خیر، تحصیل در ترکیه رایگان نمی باشد و متقاضیان برای تحصیل در مدارس و دانشگاه ها شهریه می پردازند. اگر دانشجویان بتوانند یک بورسیه تحصیلی بگیرند به صورت رایگان یا با هزینه پایین تری تحصیل خواهند کرد .

✔️ تحصیل در ترکیه به چه زبانی می باشد؟

تحصیل در کشور ترکیه هم به زبان ترکیه ای هم به زبان انگیسی میسر است.

✔️ آیا الحاق خانواده برای دانشجویان مشغول به تحصیل در ترکیه صورت می گیرد؟

بله همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال از طریق ویزای توریستی می توانند به کشور ترکیه ورود کنند.

سخن پایانی در خصوص ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و چگونگی دریافت این نوع ویزا و همه مسائل مربوطه در این نوشتار مورد مطالعه و گفتگو قرار گرفت. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی بیشتر در باب ویزای تحصیلی ترکیه، تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه، انواع بورسیه ها در ترکیه و همچنین انواع روش های مهاجرت به کشور ترکیه می توانید با موسسه MIE تماس گرفته و درمورد ویزای تحصیلی ترکیه مشاوره رایگان دریافت کنید. شما سروران عزیز می توانید پرسش های خود درباره تحصیل در ترکیه و البته مهاجرت به کشور ترکیه را در بخش دیدگاه های این نوشتار ثبت نموده تا کارشناسان در اولین فرصت ممکن به آنها پاسخ دهند.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *