شرایط تحصیل در دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج انگلستان یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است که برخی از شما عزیزان تمایل به تحصیل در آن دارید. با توجه به این موضوع بر آن شدیم تا شما را با شرایط تحصیل در این دانشگاه آشنا کنیم.

  • مدارک مورد نیاز اپلای دانشگاه کمبریج کدامند؟
  • بهترین رشته های دانشگاه کمبریج کدامند؟

در این مقاله به سوالات شما در خصوص این موارد پاسخ خواهیم گفت. در صورتی که سوالی پیرامون تحصیل در این دانشگاه برای شما عزیزان پیش آمده است می توانید با شماره های موسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان با مشاورین زبده این مجموعه بهره مند شوید.

دانشگاه کمبریج

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

معرفی دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا به حساب می آید که در سال ۱۲۰۹ و در شهر کمبریج بریتانیا تاسیس شد. این دانشگاه که از معتبرترین دانشگاه های جهان به حساب می‌آید دارای ۳۱ دانشکده است که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان به قصد تحصیل در دانشکده های کمبریج وارد این دانشگاه می شوند. در حال حاضر نزدیک به ۲۰ هزار دانشجو در این دانشکده ها مشغول به تحصیل هستند. از لحاظ طبیعی این دانشگاه یکی از زیباترین دانشگاه های جهان نیز به حساب می‌آید و و یکی از بزرگترین کتابخانه های دانشگاهی جهان را داراست. از جمله مهم‌ترین فارغ التحصیلان این دانشگاه می توان به پروفسور استیفن هاوکینگ، چارلز داروین، برتراند راسل و … اشاره کرد. سطح بالای آموزشی و امکانات بسیار زیاد این دانشگاه و همچنین قدمت آن باعث شده است که این دانشگاه همواره جزو بهترین دانشگاه های جهان به حساب آید. در ادامه با شرایط تحصیل در کمبریج آشنا خواهیم شد.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه کمبریج

شرایط تحصیل در این دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ممکن است. افرادی که قصد اپلای در این دانشگاه در مقطع لیسانس را دارند باید دیپلم ۱۲ ساله خود را دریافت نموده باشند و دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۵٫۵ یا ۶ باشند. مدت زمان تحصیل در کمبریج مانند همه دانشگاه های انگلستان در مقطع کارشناسی سه سال به طول خواهد انجامید و دانشجویان پس از آن می توانند وارد مقطع کارشناسی ارشد گردند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه نیز یک سال به طول خواهد انجامید و دانشجویان علاوه بر مدرک پایان دوره کارشناسی، می بایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ را داشته باشند. پس از اتمام تحصیلات فرد در مقطع کارشناسی ارشد، وی می تواند در صورتی که آیلتس ۶٫۵ یا ۷ خود را دریافت نموده باشد در دوره دکترای این دانشگاه نیز وارد شده و تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه دهد. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در کمبریج نیز حدود ۳ الی ۴ سال به طول خواهد انجامید.

معرفی رشته های تحصیلی دانشگاه کمبریج

همانطور که پیشتر نیز خدمت شما عزیزان بیان شد این دانشگاه دارای دانشکده های متعددی است. دانشکده های کمبریج امکان تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و … را فراهم می‌کنند. در اینجا به برخی از این دانشکده‌ها و رشته هایی که در کمبریج ارائه می گردد آشنا خواهیم شد. دانشکده های دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) عبارتند از دانشکده مهندسی، دانشکده مدیریت و بازرگانی، دانشکده علوم کامپیوتر و فناوری، دانشکده علوم پزشکی، دانشکده معماری و تاریخ هنر، دانشکده الهیات، دانشکده زبانهای مدرن و قرون وسطایی، دانشکده موسیقی، دانشکده اقتصاد، دانشکده حقوق، دانشکده زیست شناسی، دانشکده انرژی های پایدار، دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده ریاضیات، دانشکده جغرافیا و زمین شناسی،  دانشکده علوم اجتماعی و سیاسی و … از جمله این دانشکده ها هستند. افراد می توانند بسته به علایق خود اقدام به انتخاب رشته و تحصیل در این دانشکده ها اقدام کنند.

دانشگاه کمبریج

شرایط پذیرش دانشگاه کمبریج و مدارک مورد نیاز

متقاضیان اپلای در کمبریج می بایست شرایط ویژه ای را برای تحصیل در این دانشگاه داشته باشند، چرا که کمبریج یکی از بهترین دانشگاه های دنیا به حساب می آید و بنابراین دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در این دانشگاه با هم به رقابت خواهند پرداخت. از ابتدایی ترین شرایط ورود به این دانشگاه داشتن دیپلم ۱۲ ساله و مدرک زبان حداقل آیلتس ۵٫۵ می باشد.

در ابتدا متقاضیان می بایست در مصاحبه شرکت کنند و در صورتی که در مصاحبه خود پذیرش شوند می‌توانند سایر مراحل مربوط به دریافت پذیرش خود از این دانشگاه را ادامه دهند. دانشجویان باید دارای معدل A* باشند و یا اینکه از طریق کالج های دانشگاه اقدام نموده و در صورت قبولی از کالج ها می توانند در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند و یا دوره ای تحت عنوان دوره A level که دوره آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به دانشگاه های برتر رشته های برتر در انگلستان است شرکت نمایند. دیگر مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی از کمبریج به شرح زیر است:

ارسال فرم های مربوط به تحصیل در هر رشته تحصیلی

نامه SOP یا انگیزه نامه

ریز نمرات تحصیلی

قبولی در آزمون ورودی

هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج

مسلما هزینه های تحصیل در دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) برای هر دانشجویی بین‌المللی بسیار مهم است. هزینه های تحصیل در این دانشگاه با توجه به رشته و دانشکده های مختلف می‌تواند متفاوت باشد، اما می‌توان گفت در یک بازه بین ۲۰ تا ۶۰ هزار در سال متغیر است. به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشکده علوم پزشکی این دانشگاه از سایر رشته ها و دانشکده ها بیشتر است و حدوداً بین ۵۰ تا ۶۰ هزار پوند در سال هزینه دارد. اما رشته‌های علوم انسانی رشته هایی هستند که هزینه تحصیل در آنها و در این دانشگاه به نسبت پایین‌تر است و می توان گفت مابین ۲۰ تا ۳۰ هزار پوند در سال برای پرداخت شهریه تحصیل در این دانشگاه ها در نظر گرفت.

بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج

برای خیلی از افراد پرداخت هزینه های تحصیلی سالیانه بین ۲۰ الی ۶۰ هزار پوند می تواند هزینه بسیار بالایی باشد و ممکن است فرد از پس هزینه های تحصیل خود در این دانشگاه بر نیایید. در کمبریج نیز مانند خیلی از دانشگاه های برتر دنیا شرایطی را در نظر گرفته‌اند که افراد بتوانند از بورسیه دانشگاه کمبریج یا تخفیفات بر روی شهریه خود استفاده نمایند. این بورس‌های تحصیلی می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل یا زندگی فرد را تامین کنند. بورسیه های تحصیلی مختلفی در این دانشگاه و توسط این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی آن یا دانشجویان مقیم کشور انگلستان اعطا می گردد، که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

حمایت مالی از دانشجویان کارشناسی اتحادیه اروپا

بورس پشتیبانی مالی برای دانشجویان مقطع کارشناسی خارج از اتحادیه اروپا

حمایت مالی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی

بورسیه سالیانه Cambridge Commonwealth

بورسیه Gates Cambridge

بورسیه تحصیلی مخصوص دانشجویان معلول

دانشگاه کمبریج

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان

مسلماً برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به سایر کشورها و بخصوص انگلستان را دارند هزینه های زندگی بسیار مهم است. افراد باید علاوه بر هزینه‌های مربوط به تحصیل خود بر روی هزینه‌های مربوط به زندگی نیز برنامه ریزی داشته باشند. به طور کلی هزینه های زندگی یک فرد دانشجو در کشور انگلستان حدوداً بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ دلار در ماه خواهد بود. متوسط هزینه های زندگی در این کشور ۷۴ درصد بیشتر از ایران و هزینه های مربوط به اجاره ملک نیز حدودا ۹۵ درصد بیشتر از ایران می باشد. همانطور که خدمت شما عزیزان بیان شد امکان دریافت بورسیه کمبریج و همچنین کمک‌های حمایتی مالی از طریق این دانشگاه وجود دارد و افراد می‌توانند با دریافت این بورسیه ها و یا اسکالرشیپ های تحصیلی بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در کشور انگلستان را تامین نمایند. البته دانشجویان می توانند با استفاده از اسکان در خوابگاه در هزینه های خود صرفه جویی نمایند.

ویزای تحصیلی انگلستان و بررسی ویزای همراه

یکی از دلایل مهمی که می تواند برای انتخاب مسیر مهاجرت و تحصیل در کشوری خاص مورد توجه دانشجویان قرار گیرد این است که آیا دانشجویان متاهل می توانند به همراه خانواده خود به این کشور مهاجرت نماید و مشغول به تحصیل و زندگی در کنار خانواده خود در کشور مربوطه گردند یا خیر. افرادی که قصد تحصیل در انگلستان را دارند و متاهل هم هستند، زمانی می توانند به همراه خانواده خود به این کشور مهاجرت نمایند که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند. افرادی که قصد تحصیل در دوره های کارشناسی کشور انگلستان را دارند نمی توانند به این واسطه به همراه خانواده خود به این کشور مهاجرت نمایند. هنگامی که در حقوق بین‌الملل صحبت از خانواده به میان می آید منظور همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی اصلی می باشند.

شرایط اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در انگلستان

در کشور انگلستان نیز همانند اکثر کشورهای دنیا به صرف اپلای در دانشگاه و تحصیل در این کشور نمی توان اقامت آن را به دست آورد. بلکه متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلستان را دارند می بایست پس از اتمام تحصیل خود و با توجه به فرصت دو الی سه ساله که به دانشجویان در کشور انگلستان اعطا می گردد، به جستجوی کار بپردازند. در صورتی که وارد بازار کار به صورت تمام وقت شدند می توانند اقامت کاری انگلستان را به دست آورند، این اقامت کاری به صورت سال به سال تمدید خواهد شد و در صورتی که به میزان سه الی پنج سال از تمدید سالیانه آن گذشت تبدیل به اقامت دائم کشور انگلستان می شود.

سوالات متداول درباره تحصیل در دانشگاه کمبریج

✔️ دانشگاه کمبریج انگلستان در رده چندم بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد؟

در حال حاضر و مطابق با آخرین رتبه بندی ها دانشگاه کمبریج در رتبه سوم بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد.

✔️ هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج چقدر است؟

هزینه تحصیل با توجه به رشته و مقطع متفاوت است، حدودا بین ۲۰ تا ۶۰ هزار پوند در سال می باشد.

✔️ میزان هزینه های زندگی دانشجویی در انگلستان چقدر است؟

میزان هزینه های زندگی در انگلستان برای یک فرد دانشجو به صورت ماهیانه بین ۸۰۰ الی ۹۰۰ دلار در ماه می باشد.

✔️ مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کمبریج چیست؟

برای تحصیل در مقطع کارشناسی آیلتس ۵٫۵، کارشناسی ارشد ۶ و برای دکترا حداقل ۶٫۵ نیاز است.

✔️ امکان مهاجرت خانوادگی به انگلستان به واسطه تحصیل در این کشور وجود دارد؟

در صورتی که تحصیل در در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را دارید می توانید به همراه خانواده خود به انگلستان مهاجرت نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله با شرایط ورود به دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) و همچنین رشته های تحصیلی این دانشگاه آشنا شدیم. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه جهان است که هر سال تعداد زیادی از افراد قصد ورود به آن را دارند. برای مطرح کردن سوالات خود پیرامون ورود به این دانشگاه می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مقاله مطرح نمایید و یا اینکه با تماس با مشاوران موسسه MIE در این زمینه مشاوره اخذ نمایید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *