شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

ترکیه کشوری است غنی از میراث فرهنگی که در حدود مواصلاتی ایران و اروپا واقع شده است. با داشتن قوانین سختگیرانه استخدام افراد غیر بومی و خارجی  اندکی مشکل است و عمدتاً شغل ها برای افراد غیر بومی به آموزش زبان انگلیسی و صنعت گردشگری محدود می شود. شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان هم به عنوان اتباع خارجی در این کشور از این قاعده مستثنا نیست. در سال های اخیر صنعت گردشگری در ترکیه با پیشرفت و رشد چشم گیری مواجه شده اشت. تسلط به زبان انگلیسی یک شانس برای شما محسوب می شود زیرا دیگر نیازی به صرف هزینه و وقت برای آموختن زبان ترکی نخواهید داشت. از طرفی  صحبت کردن به زبان انگلیسی هم در آنجا دارای محبوبیت بالایی است و یک امتیاز محسوب می شود. مادامی که به کار در ترکیه تمایل دارید با تماس تلفنی با موسسه مشاوره MIE  اتریش می توانید از مشاوره رایگان استفاده کنید. کار در ترکیه چند مرحله دارد که در ادامه بررسی خواهند شد.

کار در ترکیه

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق کار

اولین اقدام و اولین نکته از قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق کار را باید به گرفتن ویزای کار در ترکیه اختصاص دهید. شما به عنوان یک خارجی مستلزم رعایت قوانین کشور ترکیه برای هدف خود هستید. به این صورت که کشور ترکیه برای اتباع خارجی که به قصد کار به این کشور وارد می شوند قوانینی را وضع کرده و مهاجران با هدف کار در ترکیه را مجاب به رعایت این اصول کرده است.  پس از دریافت ویزای کار که شامل ۴ نوع می شود:

 • ویزای کار دوره ای یا معین

  این نوع ویزا معمولاً برای یک دوره مشخص صادر می شود که در اکثر موارد یکساله است و عواملی مانند وضعیت بازار کسب و کار در آن دخیل هستند. در هر حال باید در نظر داشت که مدت زمان این ویزا بسته به شرایط می تواند تغییر کند.

 • ویزای کار نامشخص

  برای این نوع مجوز لازم به ذکر است که تبعه ای خارجی که به طور کاملاً قانونی و بدون وقفه به مدت هشت سال در کشور ترکیه زندگی کرده است و یا مجموع سابقه شش سال کار در ترکیه داشته باشد. در این صورت بدون هیچ شرایط و ضوابطی دیگری اجازه کار صادر می شود. با این حال، خارجی ها باید گواهی داده شده توسط مقامات پلیس را ارائه دهند. گام بعدی ارائه کلیه اسناد مورد نیاز به وزارتخانه خواهد بود. متقاضیان کار در ترکیه که می خواهند این نوع از مجوز را دریافت کنند توجه داشته باشند که سال هایی را که احیاناً برای تحصیل در ترکیه سپری کرده اند جزء این هشت سال اقامت محاسبه نخواهد شد.

 • ویزای کار مستقل

  در این نوع مجوز کار در ترکیه متقاضی باید یک اقامت پنج ساله قانونی و بدون وقفه در ترکیه داشته باشد. علاوه بر این، به هر فرد خارجی که برای مجوز کار مستقل مناسب باشد، ابتدا “گواهی درخواست مجوز کار مستقل” ارائه می شود. این گواهی از تاریخ صدور به مدت سه ماه معتبر خواهد بود.

 • ویزای کار برای موارد استثنایی

  موارد استثنایی وجود دارد که مجوز کار مستقل از شرایط مندرج در قانون صادر می شود. این استثنائات عبارتند از:

  یک تبعه خارجی با شهروندی در ترکیه ازدواج کرده و با همسر که به طور قانونی در ترکیه اقامت دارد، در این کشور زندگی می کنند. در صورتی که، ازدواج قبل از اتمام سه سال به هر دلیلی بهم بخورد، اجازه کار باطل خواهد شد.

  استقرار فرد خارجی در ترکیه هم مد نظر قرار می گیرد و مجوز کار در ترکیه به او داده می شود.

  خارجیانی که تابعیت ترکیه خود را از دست داده اند؛ این مورد فقط در مورد افرادی اعمال می شود که شرایط آنها تحت مواردی در متن قانون شهروندی ترکیه ذکر شده است.

  خارجیانی که تحصیلات خود را در ترکیه به پایان رسانده اند (باید به سن قانونی رسیده باشند). با این حال، یک استثنا در این قاعده وجود دارد، که می گوید اجازه کار به آن دسته از خارجیانی که در ترکیه متولد شده اند یا قبل از ۱۸ سالگی به ترکیه آمده اند، اعطا می شود به شرط اینکه آنها مدارکی را مبنی بر فارغ التحصیلی خود را به هر آکادمی، دانشگاه و … در ترکیه ارائه دهند.

  شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، از جمله همسر و فرزندان آنها هم می توانند مجوز کار در ترکیه دریافت کنند و از استثناها محسوب می شوند.

  خارجی ها با نمایندگی سفارت ها، کنسولگری ها و نهادهای بین المللی در ترکیه، از جمله همسر و فرزندان آنهایی که در ترکیه مأموریت دارند.

  خارجیانی که برای مقاصد علمی، فرهنگی و ورزشی در کوتاه مدت به ترکیه وارد می شوند.

  خارجیانی که دارای وضعیت مشابه کارکنان اصلی هستند.

  مجوزهای کار مربیان خارجی در مدارس فعال در چارچوب سفارتخانه ها یا کنسولگری ها در ترکیه، خارجی ها در موسسات فرهنگی و همچنین خارجی هایی که مأموریت دارند از موسسات مذهبی استفاده کنند.

همانطور که در بالا ذکر شد، طبق قوانین ترکیه، قبل از درخواست ویزا برای کار در ترکیه به عنوان کارمند اداری یا فنی، یک فرد خارج از کشور ابتدا باید اجازه کار دریافت کند. برای این مجوز کار لازم است ثابت شود که متقاضی دانش فنی و یا اداری کافی در موارد قابل درخواست دارد یا خیر.

وضعیت کار و نرخ بیکاری در ترکیه

نرخ بیکاری ترکیه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ۱۲٫۹ درصد رسیده است که ۰٫۱ درصد بیشتر از سه ماهه قبل است. در بیانیه موسسه آمار ترکیه (TurkStat) آمده است وضعیت کار و نرخ بیکاری در ترکیه به گونه ای است که تعداد افراد بیکار از ۱۵ سال به بالا در دوره ژانویه تا مارس با ۱۴۲,۰۰۰ نفر افزایش به ۴٫۱ میلیون نفر رسیده است. با افزایش ۶۲۷,۰۰۰ نفر به ۲۷٫۸ میلیون نفر، نرخ اشتغال ۴۳٫۸٪ با افزایش ۰٫۸ درصدی سه ماهه افزایش یافته است. مشارکت نیروی کار در ترکیه سه ماهه اول سال به ۵۰٫۳ درصد رسید که در مقایسه با سه ماهه قبل ۰٫۱ درصد افزایش داشته است. بر اساس گزارش ترک استات، نزدیک به ۳۲ میلیون نفر نیروی کار در ترکیه به کار مشغولند که تعداد ۷۶۷,۰۰۰ نفر در ژانویه-مارس افزایش یافته اند. نرخ بیکاری جوانان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال در ماه مارس ۳/۲۵ درصد بود که در سه ماهه اول ۲۰۲۱ نسبت به سه ماهه قبل ۰٫۲ درصد کسب کرده است. بر اساس توزیع اشتغال به تفکیک بخش، ۵۴٫۹٪ در خدمات، ۲۱٫۳٪ در صنعت، ۱۷٫۵ در کشاورزی و ۶٫۲٪ در ساخت و ساز استخدام شده اند. در این گزارش میزان مشارکت زنان در نیروی کار ۲/۳۱ درصد اعلام شده است، در حالی که این رقم در مردان ۶۹٫۲ درصد می رسد. در همین حال، میزان اشتغال ثبت نشده برای افرادی که بدون بیمه تأمین اجتماعی مربوط به شغل اصلی خود کار می کنند، ۲۸٫۱ درصد در دوره ژانویه-مارس بود که ۲ درصد کمتر از سه ماهه قبل است. نرخ اشتغال ثبت نشده در بخش غیرکشاورزی ۱۷٫۱٪ بوده که ۳٫۳ واحد درصد گزارش شده است.

مراحل کاریابی در ترکیه برای ایرانیان

اقتصاد ترکیه به رغم جایگاه خود به عنوان یک کشور پیشرفته در حال توسعه، به دلیل بحران ارزی و بدهی اخیر، با کندی شدید روبرو است، زیرا برای حفظ گسترش سریع خود تلاش می کند. صادرات عمده آن وسایل نقلیه و ماشین آلات (از جمله رایانه) است که در مجموع در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۲ میلیارد پوند درآمد داشته است، در حالی که یک چهارم کل صادرات ترکیه را برای سال تشکیل می دهد. پایتخت آنکارا، و همچنین مرکز اشتغال و روابط بین الملل این کشور استانبول، از کانون های تجارت ترکیه هستند. شما به عنوان یک فرد خارجی جویای کار در ترکیه هستید. مراحل کاریابی در ترکیه برای ایرانیان هم مانند سایر اتباع اینگونه است که به دلیل محدودیت های دولت در استخدام، مجبور به شروع برخی از مشاغل در ترکیه خواهید شد. رشته ها و زمینه های مربوط به حقوق، پزشکی و معدن همه برای متقاضیان بین المللی منع قانونی دارد. شکار فرصت شما برای یک کار در ترکیه و گرفتن یک شغل از خانه آغاز می شود، زیرا قبل از ورود به کشور برای تأیید مجوز کار به تأیید کار احتیاج دارید. تعدادی سایت شغلی وجود دارد که می توانید استفاده کنید. کارآموزی مرحله بعدی کاریابی در ترکیه است. زیرا تمام مشاغل آزاد نیاز به تجربه و توانایی کافی در کار و مشاغل اداری نیاز به رزومه و باز هم تجربه دارند.

کار در ترکیه

پردرآمدترین شغل در ترکیه

در ترکیه پردرآمدترین شغل در ترکیه مربوط به شغل پزشکان است و پس از آن قضات و وکلا در رتبه های بعدی قرار می گیرند. که به دلیل حساسیت و ریسک پذیری این دو شغل طبق قانون کار در ترکیه برای اتباع خارجی منع قانونی اعلام شده است. پس از آنها مدیران بانک و مدیران ارشد اجرایی، مدیران ارشد مالی بیس کار آنها مربوط به تجارت است هم از درآمد خوبی برخوردار هستند. پس از آن  ارتودنتیست ها هم در زمره پردرآمدترین شغل در ترکیه قرار دارد. اساتید دانشگاه ها که از خصوصیات افراد پذیرفته شده در این شغل علاوه برسطح علمی و رزومه، به درک بالا هم نیاز دارد. خلبانان و مدیران بازاریابی متولی افزایش درآمد سازمان های خود هستند. آنها مستقیماً مسئول ایجاد مشاغل هستند و به همین دلیل حقوق خوبی دریافت می کنند و در رتبه های بعدی و مثال هایی از پردرآمدترین شغل در ترکیه هستند. در ادامه لیستی از پردرآمدترین شغل در ترکیه در حوزه ها و موضوع های مختلف آورده شده است:

 • شغل پردرآمد در امور مالی و حسابداری

  مدیر مالی با درآمد (۱۶,۲۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در مدیریت بازرگانی

  مدیر ارشد اجرایی با درآمد (۱۷,۵۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در تبلیغات

  مدیر فروش تبلیغات با درآمد (۱۳,۴۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در معماری

  مدیر معماری با درآمد (۱۴,۰۰۰ لیر)

 • پردرآمدترین مشاغل در صنعت خودرو

  مدیر منطقه ای با درآمد (۱۵,۱۰۰ لیر)

 • پردرآمدترین مشاغل در هواپیمایی

  مدیر هواپیمایی با درآمد (۱۶,۳۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در بانکداری

  مدیر بانکداری بین الملل با درآمد (۱۷,۵۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در ساخت و ساز

  مدیر ساخت و ساز با درآمد (۱۳,۴۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد مشاوره

  روانشناس با درآمد (۱۲,۸۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در خدمات مشتری

  مدیر خدمات مشتری با درآمد (۱۰,۵۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در آموزش و پرورش

  رئیس دانشکده (۱۵,۱۰۰ لیر )

 • پردرآمدترین مشاغل در انرژی

  مدیر عملیات با درآمد (۱۶,۳۰۰ لیر)

 • پردرآمدترین مشاغل مهندسی

  مدیر مهندسی با درآمد (۱۴,۰۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در املاک و مستغلات

  مدیر نمونه کارها با درآمد (۱۵,۱۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در تولید

  مدیر تولید با درآمد (۱۳,۴۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در تناسب اندام و ورزش

  مدیر ورزشی با درآمد (۱۲,۵۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در بهداشت و درمان

  جراح – پیوند قلب با درآمد (۳۵,۰۰۰ لیر)

 • پردرآمدترین مشاغل در منابع انسانی

  مدیر ارشد مردم با درآمد (۱۲,۸۰۰ لیر)

 • مشاغل پردرآمد در واردات و صادرات

  مدیر واردات و صادرات با درآمد (۱۲,۲۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در بیمه

  مدیر مدیریت ریسک با درآمد (۱۵,۱۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در فناوری اطلاعات

  افسر ارشد اطلاعات با درآمد (۱۲,۸۰۰ لیر)

 • شغل پردرآمد در بازاریابی

  مدیر برند با درآمد (۱۴,۶۰۰ لیر)

 • مشاغل پردرآمد در کنترل کیفیت

  مدیر کیفیت با درآمد (۱۲,۸۰۰ لیر)

 • پردرآمدترین مشاغل در ارتباطات از راه دور

  مدیر مخابرات با درآمد (۱۲,۸۰۰ لیر)

لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه ۲۰۲۱

اگر چه منابع انسانی متنوعی برای کار در ترکیه در دسترس است، بسیاری از مشتریان شرکت های چند ملیتی در ترکیه تصمیم می گیرند که اتباع خارجی را در زیر مجموعه شرکت های ترک خود به عنوان مدیر، سرپرست یا تخصص ویژه ای که نیاز به موقعیت فنی دارند، مستقر کنند. ترکیه مجوزهای کار و اقامت را به شهروندان خارج از کشور که در شرکت های سرمایه گذاری داخلی یا خارجی در ترکیه کار می کنند ارائه می دهد. ترکیه همچنین برنامه های ویژه ای برای مجوز کار و اقامت برای سهامداران فردی خارجی دارد لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه ۲۰۲۱ در حیطه های مختلف:

 • در حیطه بازاریابی به شغل های زیر نیاز است

  مدیر بازاریابی، مجری بازاریابی، مجری رسانه های دیجیتال، متخصص ارتباطات بازاریابی، متخصص رسانه های دیجیتال

 • در حیطه فناوری اطلاعات به شغل های زیر نیاز است

  مدیر فناوری اطلاعات، متخصص آی تی، مشاور فناوری اطلاعات

 • در حیطه منابع انسانی

  شریک منابع انسانی، شریک تجاری منابع انسانی، منابع نسانی و امور اداری

 • در حیطه متخصص خورده فروشی

  همکارخورده فروشی، مدیر آموزش خورده فروشی، همکار در فروشگاه

 • در حیطه امور مالی و حسابداری

  متخصص امور مالی، متخصص کنترل مالی، تحلیلگر هزینه

 • در حیطه خدمات مشتری

  متخصص در خدمت مشتریان، سرگروه تیم خدمات مشتریان

 • در حیطه مشاور املاک

  مشاور سرمایه گذاری، نمایندگی املاک و مستغلات، مشاور املاک

 • در حیطه تحصیلات

  معلم انگلیسی، مدیر آموزش و پرورش، متخصص فرهنگ و ارتباطات

اقامت و تابعیت ترکیه از طریق کار

برای اقامت و تابعیت ترکیه از طریق کار اتباع خارجی که مدت ۵ سال کار در ترکیه را سپری کرده اند بدان معنی که دارای کارت شناسایی و اقامت توریستی هستند با ارائه (اجاره نامه خانه حتی بدون مالکیت املاک و مستغلات) و مجوز کار در ترکیه از طریق اداره کار و امور بازنشستگی ترکیه واجد شرایط اخذ اقامت دائم در ترکیه می شود. در کل با اقامت ۶۰ ماه کامل اقامت در ترکیه و کار در این کشور می توان پس از ۵ سال اقامت دائم را اخذ کرد. در این ۵ سال که حقوق و بیمه شما توسط کارفرمای ترکی پرداخت می شود. دولت این پروسه را در نظر دارد که شما فعال هستید حق بیمه این گزینه را دارا است که تبعه خارجی پس از ۵ سال کار و پرداخت حق بیمه و مالیات اقامت دائم اعطا می شود حتی بدون مالکیت و خرید ملک در ترکیه این پروسه انجام می شود.

سوالات متداول در رابطه با کار در ترکیه

✔️ آیا اخذ اقامت با کار در ترکیه امکان پذیراست؟

بله، با سپری کردن ۵ سال یا ۶۰ ماه کار در ترکیه بیمه و مالیات شما به عنوان یک تبعه خارجی و کارفرمای ترکی فعال بودن شما محرز شده و حتی بدون خرید ملک در ترکیه تابعیت این کشور به شما تعلق می گیرد.

✔️ قوانین کار در ترکیه چند نوع ویزا را برای اتباع خارجی ارائه می کند؟

۴ نوع ویزای کار در ترکیه قابل اخذ است؛ ویزای کار دوره ای یا معین، ویزای کار نامشخص ، ویزای کار مستقل، ویزای کار برای موارد استثنایی.

✔️ نرخ بیکاری و آمار کار در ترکیه در سال ۲۰۲۱ چگونه گزارش شده است؟

نرخ بیکاری ترکیه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ۱۲٫۹ درصد رسیده است که ۰٫۱ درصد بیشتر از سه ماهه قبل است. مشارکت نیروی کار در ترکیه سه ماهه اول سال به ۵۰٫۳ درصد رسید که در مقایسه با سه ماهه قبل ۰٫۱ درصد افزایش داشته است.

سخن پایانی در خصوص کار در ترکیه

در این نوشتار کار در ترکیه، و اخذ اقامت و تابعیت از طریق کار و نمونه ای از لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه در سال ۲۰۲۱ مورد تحلیل و بررسی قرار گفت و شرایط اتباع خارجی برای کار در ترکیه شرح داده شد و یاد آور شد که زبان انگلیسی زبانی محبوب برای افراد مشغول به کار در ترکیه محسوب می شود. اشاره شد که اولین قدم برای ورود به بازار کار در ترکیه مجوز کار است که روش های آن درون متن آورده شده و به طور کامل شرح داده شده است داشتن مهارت و دانش کافی علاوه بر رزومه علمی می تواند تاًثیر گذار باشد. اگر به کار در ترکیه تمایل دارید می توانید با تماس تلفنی با موسسه مشاوره MIE اتریش مشاوره رایگان دریافت کنید و سوالات خود را هم بپرسید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *