شرایط مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا

مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا، ویزای دانش آموزی کانادا و اخذ بورسیه مدارس در این کشور را در مقاله حاضر مورد تحلیل و بررسی قرار می دهیم. کشور کانادا یکی از کشور های پرطرفدار و مهاجر پذیر در دنیا است که سالیانه مهاجرین زیادی از طرق مختلف برای تحصیل، کار، سرمایه گذاری و زندگی به این کشور مهاجرت می کنند. یکی از راه های مطمئن و ارزان مهاجرت به این کشور مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا می باشد.

  • بهترین مدارس کانادا کدامند؟
  • آیا بورسیه مدارس کانادا شامل دانش آموزان بین المللی هم می شود؟
  • هزینه ها و شرایط تحصیل در کانادا به چه صورت است؟

نظیر سوالات فوق و خیلی از سوالات مشابه دیگر ما را بر آن داشت تا مقاله مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا را به نگارش در آوریم. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و هر سوال و ابهامی در مورد ویزای دانش آموزی کانادا داشتید، می توانید از سراسر دنیا با موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس گرفته، علاوه بر بررسی شرایط عمومی خود، یک مشاوره رایگان تلفنی هم دریافت نمایید.

مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

شرایط عمومی تحصیل دانش آموزان در کانادا

در این قسمت از مقاله می خواهیم به شرایط عمومی تحصیل دانش آموزان در کشور کانادا بپردازیم. همانطور که در مقدمه مقاله نیز اشاره شد کشور کانادا یکی از کشورهای محبوب و مهاجر پذیر دنیاست و سالیانه دانش آموزان زیادی از ایران برای ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه به این کشور مهاجرت می کنند.  کشور کانادا دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت است که طولانی ترین مرز مشترک را هم با همسایه جنوبی خود یعنی آمریکا دارا می باشد. کشور کانادا با دو زبان رسمی فرانسه و انگلیسی جزء کشورهای دو زبانه دنیاست و پول رایج آن هم دلار کانادا می باشد. با توجه به اینکه خواستگاه کانادا از مهاجرین تشکیل شده است این کشور را تبدیل به یک کشور چند فرهنگی کرده است. جمعیت کشور کانادا در حال حاضر بیش از ۳۷ میلیون نفر است که عمده آن را مهاجرین تشکیل می دهند.

با توجه به اینکه نظام آموزشی کانادا متاثر از دولت بریتانیا می باشد دارای یکی از بهترین نظام های آموزشی در دنیاست که از اعتبار بسیار بالایی برخوردار می باشد. تحصیل در کانادا هم تا سن ۱۸ سال اجباری بوده و مدارس هم به دو زبان انگلیسی و فرانسوی دانش آموز می پذیرند. عموماً والدینی که بچه های خود را برای تحصیل در بهترین مدارس کانادا حمایت می کنند به عنوان یک برنامه سرمایه گذاری به آن نگاه می کنند. دانش آموزان پس از تحصیل در کانادا با داشتن معتبرترین مدارک علمی دنیا به راحتی می توانند وارد بازار کار شده یا برای دیگر کشورها جهت اپلای اقدام نمایند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل در بهترین مدارس دنیا – قسمت اول

ویـدئــو

پـادکست

نظام آموزشی مدارس در کانادا

نظام آموزشی کانادا با ارائه فرصت های درجه یک آموزش عالی به دانش آموزان کانادایی و بین المللی، دارای یکی از بهترین سیستم آموزشی در جهان است. با توجه به اینکه کشور کانادا مستعمره بریتانیا می باشد همچنان نظام آموزشی این کشور بریتانیایی است. نظام آموزشی کانادا در رتبه بندی کشورهای مختلف جهان که بر اساس عوامل مختلف از جمله آموزش است، در رتبه سوم قرار دارد. سیستم آموزشی در کانادا هم شامل مدارس عمومی (دولتی) و  هم خصوصی می باشد، از جمله موسسات فنی، مدارس زبان، مدارس متوسطه، اردوهای تابستانی، دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی. از دلایل محبوبیت و برتر بودن نظام آموزشی کانادا می توان به دو دلیل اشاره کرد. یکی از دلایل وجود سیستم آموزشی عالی، دولتی و رایگان برای همه کودکان می باشد و دلیل دوم وجود طیف وسیعی از دانشگاه ها و کالج های جهانی تشکیل شده از شبکه ای از مدارس که به دانشجویان آموزش فنی و حرفه ای می دهد.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

با توجه به اینکه متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا افراد زیر ۱۸ سال هستند و از نظر قانونی هم اجازه کار ندارند، والدین حتما باید در خصوص مهاجرت تحصیلی به کانادا برای دانش آموزان یک برنامه ریزی مالی مطمئن و قوی داشته باشند. تحصیل مدرسه در کانادا به دو صورت است؛ یا متقاضیان در مدارس روزانه ثبت نام می شوند یا در مدارس شبانه روزی. اینکه نوع مدرسه و چه خدماتی ارائه می دهد در هزینه های تحصیل تاثیرگذار می باشد و متغیر است. اگر دانش آموزان در کشور کانادا دارای قیم که می تواند پدر و مادر و اقوام درجه یک باشند، می توانند در مدارس روزانه فرزندان خود را ثبت نام نمایند و عموماً هزینه ها از ۱۹,۰۰۰ یا ۲۰,۰۰۰ دلار کانادا شروع می شود.

اگر متقاضی تحصیل در کانادا داری قیم، کاستودین (custodian) نباشد، می باست در مدارس شبانه روزی ثبت نام نمایند که عموماً در این مدارس هزینه های تحصیل و زندگی دانش آموزان در کمترین حالت از ۳۰,۰۰۰ دلار کانادا شروع می شود. یک موقعیت خیلی خوب دیگر هم برای دانش آموزان بین المللی کشور کانادا فراهم کرده است و آن هم این است که اگر شما فرزندتان را در بهترین مدارس کانادا که روزانه باشند ثبت نام نمایید، اگر قیم یا آشنایی نداشته باشید، می توانید از برنامه home stay استفاده نمایید. home stay بدین صورت است که دانش آموزان می توانند در کنار خانواده هایی که مورد تایید دولت کانادا چه از نظر فرهنگی و خدمات رفاهی هستند، زندگی کنند. در حالت home stay دانش آموزان خیلی سریع از نظر سطح زبان و هماهنگی فرهنگی با فرهنگ جامعه کانادا آشنا می شوند.

مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع مدرسه

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع مدرسه این امکان را فراهم می کند تا دانش آموزان بین المللی با کمترین هزینه امکان تحصیل در بهترین مدارس کانادا را داشته باشند. خیلی از والدین و دانش آموزان این سوال را می پرسند که آیا در مهاجرت تحصیلی دانش آموزان به کانادا هم می توان بورسیه تحصیلی گرفت و موفق به تحصیل رایگان شد؟ پاسخ این است که در مدارس کانادا تنوع بورسیه به گستردگی مقاطع دانشگاهی چون فوق لیسانس و دکتری نیست و محدود است. علاوه بر این با توجه به نظام آموزشی کشور کانادا که مدارس به دو صورت خصوصی و دولتی هستند؛ در مدارس دولتی که تحصیل بصورت رایگان است، عملاً اخذ بورسیه معنایی ندارد.

اما در مدارس خصوصی کانادا بورسیه های از پیش تعیین شده ای برای برخی از کشورها و دانش آموزان بین المللی وجود دارد. عموم بورسیه های تحصیلی در مدارس کانادا با هدف تحقیقاتی و علمی پژوهشی است. از جمله بورسیه هایی که در بهترین مدارس کانادا برای دانش آموزان خارجی وجود دارد می توان به بورسیه  Be Art presets و The Pensters Essay writing contest که با هدف نوشتن مقاله و کارهای تحقیقاتی است اشاره کرد. نکته دیگری که در مورد بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع مدرسه وجود دارد این است که بیشتر این بورسیه ها به صورت جایزه از طرف برخی از موسسات خصوصی و تخفیف در شهریه ها است.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با تحصیل در بهترین مدارس دنیا – قسمت دوم

ویـدئــو

پـادکست

معرفی بهترین مدارس و کالج ها در کانادا

در این بخش از مقاله به معرفی بهترین مدارس و کالج ها در کانادا، بر اساس رتبه بندی خواهیم پرداخت. اکثر مدارس و دبیرستان های کانادا به دلیل ارائه آموزش متوسطه با کیفیت بالا به دانش آموزان داخلی و بین المللی از کشورهای مختلف در جهان، دارای شهرت و  اعتبار بالایی هستند. کودکان از سن ۴ یا ۵ سالگی با ورود به مهدکودک تحصیل را شروع می کنند و مقطع ابتدایی در کانادا بجز استان کبک که ۶ کلاس است در سایر استان ها ۸ کلاس می باشد.

کانادا دارای دبیرستان های دولتی، خصوصی، بین المللی، شبانه روزی و …. است. همانطور که اشاره شد کانادا مدارس عالی بسیاری دارد که در بین آنان دبیرستان های بین المللی و شبانه روزی در بین دانش آموزان بین المللی محبوبیت بیشتری دارد. این دبیرستان ها دارای آخرین امکانات و فناوری های آموزشی، با برنامه های درسی درجه یک و امکانات رفاهی برای اسکان هستند. توجه داشته باشید که برنامه های درسی برای تحصیلات متوسطه، شهریه ها، هزینه های شبانه روزی (در صورت تحصیل در دبیرستان های شبانه روزی) ، مدت زمان تحصیل و رتبه بندی تحصیلات متوسطه و … از استانی به استان دیگر در کانادا متفاوت است. در بیشتر استان ها و مناطق کانادا، دانش آموزان از سن ۱۴ سالگی وارد مقطع متوسطه یا دبیرستان می شوند.

آغاز سال تحصیلی در سپتامبر می باشد. به طور كلی، از کلاس  ۷یا ۸ تا ۱۲ تحصیلات دبیرستانی آغاز شده و پس از اتمام دوره متوسطه با نمرات خوب دیپلم دبیرستان را دریافت می کنید. جدول ذیل حاوی معرفی برخی از بهترین مدارس کانادا و کالج در کانادا می باشد. توجه داشته باشید که هزینه تحصیل بر اساس سال و با نرخ دلار کانادا عنوان گشته است.

نام مدرسه در کاناداهزینه تحصیل
TFS (Toronto French School)۳۵,۳۵۰
Royal Crown۵۷,۱۱۰
William۲۴,۶۰۰
Notre Dame۲۳,۴۶۰

شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

در صورتی که شما یک تبعه خارجی هستید، به این معناست که شما شهروند یا مقیم دائم کانادا نیستید، بنابراین قبل از ورود رسمی به کشور کانادا برای تحصیل نیازمند مجوز تحصیل در کانادا هستید. مجوزهای تحصیل به دانش آموزان بین المللی اجازه می دهد تا در مدارس و موسساتی که پذیرای دانش آموزان بین المللی هستند، تحصیل کنند. سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور شما می بایست دارای به روزترین اطلاعات در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا دانش آموزی کانادا باشد. توجه داشته باشید که تمام اسناد و مدارکی که ارائه می دهید باید به زبان انگلیسی باشد. از آنجایی که زمان پردازش مورد انتظار برای مجوز تحصیل بسته به کشور مبدا شما ممکن است متفاوت باشد، بنابراین بهتر است که از قبل برای مجوز تحصیل در کانادا درخواست دهید و انجام امورات را به لحظات آخر نگذارید.

توجه داشته باشید که قبل از اقدام به دریافت مجوز تحصیل، باید نامه قبولی (پذیرش) را از یک مدرسه در کانادا داشته باشید. یعنی قبل از اقدام به دریافت مجوز تحصیل و انجام امورات لازم برای اخذ ویزا، می بایست برای پذیرش از یکی از مدارس کانادا اقدام کنید. سپس گذرنامه/ پاسپورت معتبر، ارائه نامه سلامت و تمکن مالی کافی برای مدت زمان اقامت و تحصیل در کانادا را می بایست ارائه دهید.

مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا

بررسی ویزای همراه دانش آموزی در کانادا

در خصوص مهاجرت تحصیلی دانش آموزان به کانادا نکته ای که برای پدران و مادران ایرانی بسیار مهم است داشتن ویزای همراه دانش آموزی در این کشور است.  علاوه بر اینکه در مورد تحصیل در کانادا نکات بسیار زیادی را باید مورد نظر قرار داد، اما وقتی پای تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان زیر ۱۸ سال در میان باشد، کشور های مهاجرپذیر و بزرگ خدمات خوبی را ارائه می دهند. کشور کانادا هم برای حمایت از دانش آموزان و خانواده های آنها شرایط خوبی را برای ویزای همراه دانش آموزی در کانادا فراهم کرده است. البته قابل ذکر است که با توجه به حساسیت ها و سخت گیری هایی که در مورد پرونده ایرانی ها انجام می شود؛ برای افراد زیر ۱۸ سال پدر یا مادر به عنوان همراه می توانند اقدام کنند.

درخواست به صورت همزمان امکان ریسک دریافت ویزا را بالا می برد. درمورد تحصیل افراد بالای ۱۸ سال هم همراه شامل همسر متقاضی اصلی و فرزندان زیر ۱۹ سال می باشد. نکته بسیار مهم دیگر در مورد ویزای همراه دانش آموزی در کانادا نشان دادن وابستگی در کشور مبدا می باشد. پیشنهاد می کنم قبل از هر اقدامی و در صورت داشتن ابهام حتما با مشاوران و وکلای معتبر مهاجرت موسسه مشاوره ای MIE تماس بگیرید.

شرایط ورود به دانشگاه های کانادا

عموم دانش آموزان و متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا یک نگاه بلند مدت هم به آینده شان دارند و آن هم انتخاب شغل و دانشگاه مناسب می باشد. قبل ورود به این بحث بهتر است بدانید که بهترین مدارس کانادا  با یک برنامه ریزی خوب برای آینده دانش آموزان برنامه های تحصیلی خود را ارائه می دهند. دانش آموزان قبل از اینکه سال آخر مدرسه یا کالج را تمام کنند، کاملاً آگاه هستند که می خواهند وارد چه دانشگاه و رشته هایی بشوند. برای ورود به دانشگاه دانش آموزان باید دیپلم ۱۲ ساله کانادا را ارائه نمایند.

از آنجایی که نظام آموزشی کانادا مورد تایید عموم دنیا می باشد با دیپلم کانادایی این امکان فراهم است تا برای کشورهای دیگر نیز درخواست پذیرش ارسال شود. پس اتمام دوره متوسطه دانش آموزان معمولاً یا وارد دانشگاه می شوند یا وارد دوره هایی که بتواند آنها را برای ورود به بازار کار آماده کند. در برخی از رشته ها و دانشگاه ها بخاطر رقابتی بودن و شرایط خاصی که وجود دارد ممکن است قبولی در امتحان ورودی قبل از دانشگاه نیز نیاز باشد. در مورد تحصیل در کانادا در رشته های پزشکی هم ابتدا باید متقاضی در یکی از رشته های علوم پایه موفق به اخذ مدرک لیسانس شود و سپس در آزمون ورودی پزشکی شرکت نماید.

شرایط اقامت پس از تحصیل در مدارس کانادا

نکته بسیار مهم دیگر درخصوص مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا شرایط اقامت پس از تحصیل در مدارس کانادا می باشد که به دو صورت امکان پذیر است. در حالت اول دانش آموزانی که می خواهند ادامه تحصیل بدهند باید در دانشگاه ها و کالج های معتبر کانادا ثبت نام و نسبت به تمدید ویزای دانشجویی خود اقدام نمایند. در حالت دوم دانشجویانی که تحصیلات تکمیلی را به پایان رسانده اند می توانند برای برنامه هایی مثل اسکیل ورکر کانادا با برخورداری از امتیازات مدرک تحصیلی کانادایی، حضور در این کشور و سابقه کار اقدام نمایند.

با دریافت اقامت کاری کانادا پس از ۵ سال می توان درخواست اقامت دائم و ۱۲ ماه پس از اقامت دائم هم می توانید برای دریافت پاسپورت یا شهروندی اقدام نمایید. علاوه بر مواردی که ذکر شد راه هایی چون راه اندازی یک کسب و کار، بیزینس شخصی و استارت آپ و شرکت در برنامه های استانی کانادا هم درخواست اقامت کاری نمایند. بنابرین افرادی که از طریق مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا اقدام می کنند از شرایط و امتیازان مناسبی برای دریافت اقامت دائم و در نهایت پاسپورت ارزشمند این کشور برخوردار هستند.

سوالات متداول درباره مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا

✔️ آیا تحصیل در بهترین مدارس کانادا بصورت رایگان هم امکان پذیر است؟

برای تحصیل در کشور کانادا اگر پدر و مادر اقامت داشته باشند این امکان وجود دارد که دانش آموزان بین المللی هم از حمایت های دولتی بهره مند شوند اما اگر بصورت تنهایی اقدام شوند عموماً در مدارس خصوصی که دارای هزینه هستند، مشغول به تحصیل می شوند.

✔️ مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا همراه با خانواده امکان پذیر است؟

با توجه به سخت گیری اداره مهاجرت نسبت به پرونده های ایرانیان امکان همراهی هم زمان پدر و مادر با ریسک بالایی مواجه است اما برای داوطلبان زیر ۱۴ سال یکی از والدین پدر یا مادر می تواند از ابتدا همراه دانش آموز باشد.

✔️ شانس گرفتن ویزای داش آموزی کانادا برای ایرانی ها چقدر است؟

نمی توان عدد مشخصی را عنوان کرد. تماماً بستگی به پرونده ای که به اداره مهاجرت فرستاده می شود، دارد. عواملی چون پذیرش از بهترین مدارس کانادا، تمکن مالی مناسب و اسپانسر بسیار تاثیرگذار هستند.

✔️ آیا تحصیل در کانادا برای دانش آموزان منجر به اخذ اقامت و پاسپورت می شود؟

به صرف تحصیل امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت نیست ولی از آنجایی که تحصیل در بهترین مدارس کانادا باعث انطابق پذیری بیشتر با جامعه و همچنین سهولت در ورود به دانشگاه می شود، گرفتن اقامت و در نهایت پاسپورت را بسیار آسان می کند.

سخن پایانی در خصوص تحصیل در استرالیا

مهاجرت تحصیلی دانش آموزی به کانادا، بورسیه مدارس کانادا و شرایط گرفتن اقامت این کشور برای دانش آموزان سوالات پر تکراری بود که در وبسایت و شبکه های اجتماعی از ما پرسیده می شد و در این مقاله مورد نگارش و بررسی قرار دادیم. ویزای دانش آموزی کانادا یکی از ویزاهای پرتقاضا برای این کشور است و عموماً با استقبال از سوی دولت کانادا هم همراه می شود. بنابراین اگر قصد دارید فرزندان خود را برای تحصیل در کانادا اعزام کنید؛ سن زیر ۱۸ سال بهترین زمان برای مهاجرت آنهاست.
متقاضیان می توانند با گذراندن سال آخر و اخذ دیپلم کانادایی به راحتی وارد دانشگاه و مشاغل دلخواه خود بشوند و ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. آن دسته از عزیزانی هم که قصد تحصیل در رشته های پزشکی دارند با توجه به نظام آموزشی کشور کانادا می بایست ابتدا یک لیسانس در رشته های علوم پایه دریافت کنند و سپس در آزمون ورودی پزشکی شرکت نمایند. یکی از مزیت های این روش این است که اگر دانشجویی در آزمون ورودی پزشکی قبول نشود این امکان را دارد که با لیسانس علوم پایه خود وارد بازار شود. شما همراهان همیشگی MIE می توانید جهت بررسی شرایط عمومی فرزندان خود برای تحصیل مدارس کانادا و همچنین مهاجرت خودتان با موسسه مشاوره MIE تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *