بررسی شرایط و راه های مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا و انواع روش های گوناگون اخذ اقامت در کشور کانادا را در این مطلب بررسی خواهیم کرد. سوالات زیادی در باب انواع راه های مهاجرت به کانادا توسط متقاضیان مطرح می شود، بنابراین به سوالاتی از این قبیل در این مطلب پاسخ خواهیم داد:

 • انواع راه های مهاجرت به کانادا کدامند؟
 • هزینه های زندگی در کانادا چگونه است؟
 • آیا از طریق تحصیل در کانادا می توان اقامت دائم را کسب نمود؟

در این مقاله سعی شده علاوه بر پاسخ به سوالات فوق، در ارتباط با سایر مسائل پیرامون مهاجرت به کانادا اطلاعات جدیدی در اختیار شما قرار گیرد. مهاجرت به کانادا از طرق بسیار متعددی امکان پذیر می باشد. به صورت کلی این راه ها را می توان در چندین دسته بندی قرار داد. روش هایی مانند کار و تحصیل در کانادا، تولد، ازدواج و سرمایه گذاری، انواع روش هایی است که در ادامه این نوشتار با آن ها آشنا خواهیم شد. شما مخاطبان می توانید پس از مطالعه این نوشتار در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با مشاوران مجرب موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرمایید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید. همچنین این امکان وجود دارد تا با مشاوران ما از طریق تماس واتساپ به صورت رایگان مشاوره داشته باشید.

مهاجرت به کانادا

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئـو و پـادکست موسسه MIE در رابطه با اقامت کانادا

ویـدئــو

پـادکست

شرایط عمومی مهاجرت به کانادا

جهت مهاجرت به کانادا شایسته است که ابتدا به صورت مختصر  با این کشور زیبا آشنا شویم. کانادا در آمریکای شمالی قرار دارد. کانادا از ده استان و سه سرزمین تشکیل شده است که از اقیانوس آرام تا اقیانوس اطلس و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی امتداد  یافته و ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع (۳٫۸۵ میلیون مایل مربع) را در بر می گیرد و دومین کشور بزرگ جهان از نظرمساحت است. مرز جنوبی و غربی آن با آمریکا، طولانی ترین مرز زمینی دو ملیتی جهان است.  پایتخت کانادا اتاوا است و سه منطقه بزرگ شهری آن تورنتو، مونترال و ونکوور است. در این کشور اغلب شهروندان به زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می کنند. کانادا به دلیل مهاجر پذیر بودن، نرخ بیکاری نسبتا پایین و برخورداری از فرصت های شغلی فراوان این کشور را به یکی از مناسب ترین مقصد مهاجران تبدیل نموده است.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

یکی از روش های مورد علاقه مهاجرت به کانادا مهاجرت از طریق تحصیل در کانادا می باشد. بسیاری از افراد این روش از مهاجرت را بسیار مطلوب و منطقی می دانند. زیرا افراد می توانند  با ورود  به خاک کانادا، از طریق ارتقای سطح تحصیلات خود و با  توجه به آگاهی بیشتری از شرایط کشور کانادا اقدام به ورود به بازار کار پس از تحصیل در این کشور نمایند. یکی از نقاط برجسته تحصیل در کانادا برای متقاضیان بین المللی دریافت حق کار در حین تحصیل و اقامت پس از تحصیل در کشور کانادا می باشد. بدون توجه به اینکه دانشجویان بین المللی در طول تحصیل خود به چه میزان می توانند هزینه های خود را از طریق کار دانشجویی در کانادا تامین نمایند، در نهایت می توانند با شناخت کامل از شرایط کار و محیط کار در کانادا با یکی از نکات ممتاز تحصیل در کانادا آشنا شده و در زمان اقامت پس از تحصیل به راحتی وارد بازار کار شوند. یکی دیگر مزیت های مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را می توان به فقدان محدودیت در مقاطع تحصیلی اشاره داشت. بنابراین دانش آموزان و دانشجویان بین المللی به سادگی می توانند مدارس، کالج ها و دانشگاه ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. شهریه های تحصیل در کانادا برای متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی کانادا اهمیت زیادی دارد. سایت رسمی دولت کانادا در سال ۲۰۲۱ هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی سالیانه به شرح زیر اعلام نموده است.

مدارس خصوصیاز ۱۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار
لیسانساز ۱۳۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار
فوق لیسانساز ۱۳۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار
دکتریاز ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار

مهاجرت به کانادا از طریق کار

مهاجرت به کانادا از طریق کار همیشه مورد بحث برخی از متقاضیان مهاجرت بوده است. ویزاهای کار در کانادا بسیار متعدد می باشند و سالیانه بر اساس شرایط تمام متقاضیان از سمت دولت و اداره مهاجرت کانادا تعیین می شوند که برخی از این ویزا ها درنهایت اقامت دائم در کانادا را برای افراد فراهم می آورند. ویزا های کاری کانادا عموما بر اساس فاکتورهایی همچون میزان تحصیلات متقاضی، سوابق کاری آنان و برخورداری از مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه سنجیده می شود و بر اساس  سیستم امتیازبندی می باشد. افراد در صورت دست یابی به شرایط مربوطه می توانند از طریق ویزا وارد خاک کانادا شوند و اقامت کاری خود را دریافت نمایند. به طور کلی نرخ بیکاری در کشور کانادا در طول سال های ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۲۰ در نمودار زیر آورده شده است:

 • مهاجرت به کانادا از طریق Job offer

  جهت اخذ پیشنهاد کاری یا جاب آفر از کانادا می بایست در این کشور به کاریابی بپردازید و بر اساس لیست مشاغل مورد نیازی که توسط ایالت ها اعلام می شود، شغل مورد نظر خود را بیابید. افرادی که موفق به دریافت پیشنهاد کاری در کانادا می شوند، اقامت کاری کسب نموده و براساس تجربه کار کانادایی می توانند در برنامه امتیازبندی کانادا اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند. مؤسسه MIE خدمات ویژه ای مانند کاریابی برای مشاغل مورد نیاز در کانادا در صورت برنامه خود قرار داده است. شایان ذکر است پروسه جستجوی کار و اخذ اقامت دائم کانادا توسط مؤسسه  MIEصورت می گیرد.

 • مهاجرت به کانادا از طریق skilled worker

  برای دریافت اجازه کار و اقامت دائم کانادا در ابتدا می بایست از روش سیستم اعطای ویزای کاری این کشور یعنی اسکیل ورکر کانادا و تحت سیستم express entry اقدام کنید. این سیستم برای فاکتورهایی همچون سطح تحصیلات، سن، پشتوانه مالی، سابقه کاری و همچنین تطابق پذیری با محیط، امتیاز در نظر گرفته است. متقاضیان در صورت دریافت حد نصاب امتیازات از ابتدا اقامت دائم کانادا را کسب می نمایند. سیستم امتیازبندی کانادا شامل ۳ مرحله می باشد. در مرحله اول افراد باید ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز دریافت کرده تا وارد مرحله دوم یا Pool شوند. در این مرحله شرایط افراد مورد بررسی قرار گرفته که این شرایط ۱۲۰۰ امتیاز دارد. افرادی که این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارند یک دعوت نامه از دولت کانادا دریافت کرده و با اقامت دائم وارد خاک کانادا می شوند. شایان ذکر است این پروسه بین حداقل ۶ تا ۱۸ ماه طول می کشد. شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت رسمی کشور کانادا امتیازات خود را محاسبه  نمائید.

مهاجرت به کانادا

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

 • سرمایه گذاری در ایالت کبک

  سرمایه گذاری در استان کبک نیز منجر به اقامت کانادا می شود. در این روش افراد متقاضی مستلزم به پرداخت مبلغ ۱٫۲ میلیون دلار در کانادا و اثبات ۲ میلیون دلار پشتوانه مالی می باشد. به دنبال این روش، اخذ اقامت دائم از ابتدا و سپس پاسپورت کانادایی برای اینگونه افراد در نظر گرفته شده است.  در این نوع سرمایه گذاری افراد این مبلغ پول را به مدت ۵ سال در اختیار دولت کانادا قرار می دهند و پس از ۵ سال تمام مبلغ پرداختی بدون هیچ گونه سودی به آنها باز گردانده می شود. لازم به ذکراست که این روش به دلیل ریسک پذیری بسیار پایین همواره با تقاضای زیادی روبرو شده و ظرفیت محدودی برای سرمایه گذاران قائل شده است. طول اجرای این پروسه ۱ تا ۲ سال می باشد. برای افرادی که علاقمند به این روش سرمایه گذاری هستند اما از توانایی مالی کافی برخوردار نیستند خبر خوب این است که در کانادا سازمان های مالی وجود دارند که با دریافت هزینه به جای افراد این مبلغ سرمایه گذاری را می پردازند و در این صورت افراد مبلغ ۱٫۲ میلیون دلار را نمی پردازند. این سازمان ها مبلغ سیصد و شصت هزار دلار از افراد دریافت کرده و مبلغ ۱,۲ میلیون را به دولت کانادا می پردازند. یک مسئله که باید مورد توجه متقاضیان قرار گیرد این است که در این روش مبلغ پرداختی دیگر به آنها باز نخواهد گشت و به عنوان کارمزد این سازمان ها مالی خواهد بود.

 • استارت آپ کانادا

  روش های سرمایه گذاری متعددی برای مهاجرت به کانادا مورد بررسی قرار گرفت، اما در روش استارت آپ کانادا شرایط راحت تر و سرمایه کمتری مورد نیاز است؛ در روش های کارآفرینی شما معمولا ابتدا اقامت موقت ۲ ساله دریافت می کنید و در پایان سال دوم در صورتی که سرمایه گذاری شما موفق بوده و حداقل یک کانادایی یا مقیم دائم کانادا را استخدام کرده باشید، می توانید پروسه اخذ اقامت دائم کانادا را آغاز کنید. اما در روش استارت آپ کانادا، افراد با دریافت اقامت دائم کانادا وارد محیط می شوند و بعد از ۳ سال زندگی و کار می توانند تابعیت کانادا را نیز به دست آورند. در پایان این نکته یادآور می شویم که برنامه استارت آپ، توسط دولت کانادا حمایت ویژه ای دریافت می کند و خدمات گوناگونی همچون حمایت های مالی، آزمایشگاه، کارگاه ها و اتاق کار در اختیار اجرا کنندگان استارت آپ قرار می گیرد.

مهاجرت به کانادا و اخذ تابعیت از طریق تولد

یکی از روش های کسب اقامت محبوب در بین افراد این است که به واسطه ویزای توریستی به کشور مورد نظر سفر می کنند و فرزند خود را در آن کشورها به دنیا می آوررند تا از این راه برای خود و فرزندشان اقامت و تابعیت اخذ نمایند. این نکته را یادآور می شویم که کلیه کشورها امکان دریافت اقامت و تابعیت از طریق تولد را برای شهروندان خارجی فراهم نمی کنندو تنها کشورهایی که تابع اصل خاک می باشند این شرایط را برای فرزندان متولد شده در خاک خود اجرا می کنند. به طورکلی تمامی کشورهای جهان در باب اهدای تابعیت از دو سیستم خاک و خون پیروی می کنند. کشورهای پیرو قاعده خون که اکثر کشورهای جهان در این گروه قرار می گیرند منحصرا به فرزندانی که یکی از والدین آنها تابعیت آن کشور را داشته باشد اقامت و تابعیت اعطا می کنند . کشورهایی مانند کانادا، آمریکا و برزیل به همه کودکان متولد شده در خاک کشور خود تابعیت اعطا می نمایند. البته تابعیت کانادا از این طریق تنها به کودک متولد شده تعلق می گیرد و والدین از این فرصت برخوردارنخواهند بود. براساس قانون کانادا اگر کودکی در هواپیماها و و کشتی های کانادایی متولد شود نیز شهروند کانادا به شمار می آید و حقوق شهروندی را به او اعطا می نمایند و در نهایت می تواند پاسپورت کانادا را اخذ نماید‌. این نوشتار توسط موسسه ملک پور، MIE اتریش به رشته تحریر درآمده و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع حرام و غیرقانونی می باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به کانادا ازدواج با یک تبعه یا شخص مقیم کانادا می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که نباید از طریق سایت های همسریابی غیر قانونی و تبلیغات سوء استفاده گرایانه آنها اقدام به ازدواج صوری نمائید. در صورتی که ساختگی بودن ازدواج برای دولت کانادا اثبات شود، مجازات هایی همچون جریمه مالی، ممنوعیت ورود به خاک کشور کانادا و یا زندان در انتظار این گونه افراد خواهد بود. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که از طریق ازدواج دروغین نسبت به مهاجرت به کانادا اقدام نکنید و در صورت قانونی بودن ازدواج خود، جهت مهاجرت حتما با کارشناسان مجرب و وکلای بین المللی پرونده خو را پیش ببرید. طول انجام این امر حدود ۶ ماه می باشد.

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

توجه داشته باشید که موسسه ملک پور خدماتی در زمینه مهاجرت از طریق پناهندگی ارائه نمی دهد و مطالب این قسمت جهت آگاهی رسانی از خطرات این روش مهاجرتی می باشد. سالانه تعداد قابل توجهی از هموطنان ما و دیگر ملیت ها به منظور اخذ اقامت دائم کانادا به روش پناهندگی رو نهاده اند. اینگونه افراد در ابتدا از طریق توریستی و یا تحصیلی وارد خاک کانادا می شوند تا بعد بتوانند وضعیت خود را تغییر دهند اما در این مسیر اکثر افراد موفق نمی شوند. این مسیر مهاجرتی مشکلات خاص خود را دارد و عموما افرادی که دکترای حرفه ای دارند می بایست بر پرونده های پناهندگی در کشور کانادا نظر خود را به دولت کانادا اعلام کنند. در روش پناهندگی اکثر افراد در مسیر رسیدن به این کشور از راه دریا و کشتی جانشان را از دست می دهند. متقاضیان‌ می توانند از هر روشی که  وارد کشور شده باشند، درخواست پناهندگی خود را به دولت ارائه دهند. البته در خارج از کشور کانادا هم‌ می توان تقاضا پناهندگی را به افرادی که تحت حمایت نظام یا گروه خصوصی باشند از دولت درخواست نمود. این افراد از سوی دولت و موسسات کمک های نقدی و بشر دوستانه دریافت می نمایند تا بتوانند هزینه زندگی خود را به مدت ۱ سال فراهم نمایند. شخص متقاضی پناهندگی باید بتواند در دادگاه افسران و وکلای اداره مهاجرت دولت کانادا را مجاب کند که در کشور خود مورد اذیت و شکنجه قرار گرفته یا امنیت جانی او به خطر افتاده است. براساس آمار اکثر این پرونده ها با شکست مواجه می شوند و مجبور به بازگشت به کشور خود می شوند. موسسه MIE پیشنهاد می دهد از روش های قانونی که در این مقاله به آنها پرداخت شده جهت کسب اقامت و تابعیت کشور کانادا اقدام کنید.

مهاجرت به کانادا برای هنرمندان و افراد فوق موفق

در انواع راه های مهاجرت به کانادا، مهاجرت هنرمندان و افراد فوق موفق نیز عنوان شده است که این نوع ویزا خود اشتغالی کانادا نامیده می شود و عموما به سه گروه خود اشتغالی کشاورزی، خود اشتغالی ورزشی و خود اشتغالی فرهنگی تقسیم بندی می گردد. فعالیت های فرهنگی شامل مشاغلی است که به عنوان بخشی از فرهنگ و هنر کانادا به شمار می آیند. بسیاری از نویسندگان، مشاغل زیر مجموعه صنعت فیلم سازی، مجسمه سازان، هنرمندان مبتکر، موسیقی دانان و ورزشکارانی که دارای مقام قهرمانی و مدال های جهانی در مسابقات بین‌المللی هستند و توانایی مربی گری در زمینه ورزش تخصصی خود، مدیریت باشگاه ها و یا قادر به شرکت در مسابقات جهانی باشند، از طریق این ویزا می توانند به اقامت کانادا دست یابند. توجه داشته باشید متقاضیان می بایست حتما از سوابق کاری مربوطه در زمینه خود اشتغالی برخوردار باشند. در این صورت می توانند از دو طریق خوداشتغالی فدرال و یا استانی اقامت کانادا را اخذ نمایند. شرایط لازم برای این نوع ویزای خود اشتغالی شامل ۲ سال تجربه کاری مرتبط در ۵ سال اخیر، دریافت حداقل ۳۵ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز در سامانه امتیازبندی این نوع ویزا، حداقل ارزش دارایی ۱۰۰,۰۰۰ دلار کانادا و عدم سوء پیشینه می باشد.

مهاجرت به کانادا و هزینه های زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا کاملا به سبک زندگی افراد و شهر و استان محل زندگی آنها بستگی دارد و به طور میانگین ۲۵۰۰ دلار کانادا در ماه می باشد. برای مثال، هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند ونکوور و تورنتو نسبت به بقیه شهرها بالاتر است. در جدول زیر لیستی از هزینه زندگی در کانادا را مشاهده می کنید:

نمونه هاهزینه در ونکوور(دلار)هزینه در مونترال ( دلار)
رستوران
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت۱۷٫۵۰۱۵
دو وعده غذا۸۰۶۰
بازار
شیر(یک لیتر)۲٫۴۶۲٫۰۶
برنج (یک کیلو)۴٫۱۷۳٫۱۶
سینه مرغ (یک کیلو)۱۵٫۳۴۱۵٫۱۷
گوجه فرنگی (یک کیلو)۴٫۸۸۴٫۰۹
سیب زمینی (یک کیلو)۳٫۰۱۲٫۶۱
گوشت گاو )یک کیلو)۱۸٫۲۸۱۶٫۵۹
کرایه خانه
آپارتمان تک خوابه مرکز شهر۲٫۰۱۹۱۲۰۴
آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز۱۵۰۰۷۸۸
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر۳٫۷۹۶۲۰۵۹
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز۲۷۰۰۱۳۰۰

اخذ تابعیت کانادا پس از مهاجرت

کسب اقامت و تابعیت کانادا از طریق راه های مختلفی برای متقاضیان امکان پذیر است. در روش های مهاجرتی که در این مقاله ذکر شد، امکان اخذ اقامت دائم پس از ۳ سال و امکان اخذ تابعیت و پاسپورت کانادا بعد از ۵ سال به شرط انطباق پذیری با جامعه کانادا و عدم اثبات تخلف یا جرم فراهم شده است. در نظر داشته باشید که در برخی از روش هایی همچون سرمایه گذاری فرصت دریافت اقامت دائم برای کمتر از سه سال نیز وجود دارد. در مهاجرت به روش سیستم اکسپرس انتری یا اسکیل ورکر و برنامه استارت آپ، افراد در همان ابتدای ورود به کانادا، اقامت دائم دریافت می کنند. در باب تحصیل در کانادا، در شرایط عادی به دلیل تحصیل، اقامت دائم به دانشجویان اعطا نمی شود. البته برای فارغ التحصیلان از دانشگاه های کانادا و در مواردی که افراد دوره آموزشی بیش از ۹ ماه داشته باشند می توانند در کانادا زندگی کرده و اقدام به کاریابی کنند و در صورت یافتن کار، اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نموده و اقامتشان را در کانادا ادامه دهند.

سوالات متداول درباره مهاجرت به کانادا

✔️ برآورد هزینه مهاجرت به کانادا به طور قانونی چقدر است؟

از مهم ترین راه های مهاجرت قانونی به کانادا می توان به مهاجرت از طریق کار، تحصیل و سرمایه گذاری اشاره نمود که در تمام این روش ها هزینه زندگی حدود ۱۰ تا ۱۳ هزار دلار کانادا در سال برآورد شده است.

✔️ کمترین میزان سرمایه برای سرمایه گذاری در کانادا چقدر است؟

حداقل سرمایه مورد نیاز در ایالات مختلف کانادا مغایر است. در ارزان ترین روش سرمایه گذاری در کانادا می بایست ۱۰۰,۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کنید و حداقل ۳۰۰,۰۰۰ دلار کانادا  نیز پشتوانه مالی داشته باشید.

✔️ مزایای دریافت ویزای استارت آپ کانادا چیست؟

امکان اخذ اقامت دائم و مهاجرت با خانواده به کانادا، دریافت حمایت از دولت و نهادهای برگزیده اداره مهاجرت از بزرگ ترین مزایای این نوع روش مهاجرتی می باشد.

✔️ آیا اقامت تحصیلی کانادا به اقامت دائم این کشور منجر می شود؟

پس از پایان تحصیل به افراد بین ۹ ماه تا ۳ سال اقامت پس از تحصیل اعطا می شود تا در کانادا مشغول به کار شوند. در صورتی که در کانادا استخدام شوند می توانند اقامت دائم این کشور را کسب نمایند.

سخن پایانی در خصوص مهاجرت به کانادا

روش های مهاجرت به کانادا، شرایط مهاجرت به کانادا از طرق قانونی را در این مقاله مورد ارزیابی قرار دادیم. کانادا کشوری مهاجر پذیر است و از آنجایی که از رفاه اجتماعی و کیفیت بالای زندگی برخوردار است همیشه مد نظر متقاضیان زیادی جهت مهاجرت می باشد. بنابراین برآن شدیم تا پیرامون مسائل مربوط به مهاجرت به کانادا از جمله انواع روش های سرمایه گذاری، تحصیل و کار در کانادا نکات لازم را مورد ارزیابی قرار دهیم. امیدوارم شما عزیزان پاسخ سوالات خود را در این نوشتار یافته باشید. شما سروران عزیز در صورتی که تمایل دارید از روش های قانونی به کانادا مهاجرت داشته باشید می توانید با دفاتر موسسه MIE تماس گرفته و از مشاوره رایگان کارشناسان ما در ارتباط با انواع راه های مهاجرت به کانادا بهره مند گردید. همچنین می توانید تمامی سوالات خود را در زمینه چگونگی مهاجرت به کانادا در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان ما به آنها در اولین فرصت ممکن پاسخ دهند.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *